Następny mecz:  Barcelona  -  Osasuna     ·  Czwartek, 16 lipca 21:00  ·  37. kolejka La Liga Canal + Sport 2   ·  Kolejne mecze   ·  Terminarz

Agustí Montal i Costa

Retrato de Agustí Montal 1969-1977

Agustí Montal i Costa, syn prezydenta Agustíego Montala i Galobarta, był wiceprezydentem Carrerasa. Gdy ówczesny prezydent podał się do dymisji Montal postanowił wystartować w wyborach. Pokonał swojego kontrkandydata, Pere Bareta, który opowiadał się za całkowitym zerwaniem z przeszłością, różnicą zaledwie 14 głosów.

Podczas trwania mandatu prezydenckiego, mimo że przez większość tego czasu trwały jeszcze rządy generała Franco, Montal był zawziętym obrońcą kultury katalońskiej. Sprzeciwiał się centralizmowi, promowanemu przez hiszpańską federację piłkarską. Dzięki jego działaniom FC Barcelona odzyskała wszystkie klubowe symbole, od nazwy klubu począwszy. Mimo ogromnych trudności Montal przywrócił język kataloński we wszystkie obszary życia klubu. Llengua catalana rozbrzmiwała także ze stadionowych megafonów. Prezydent starł się także z hiszpańską federacją piłkarską, zajmując bardzo twarde stanowisko w sprawie Gurucety. Montal bronił klubu na wielu frontach, chociażby zwracając uwagę na dyskryminację Barçy w procesie kontraktowania graczy, co obrazować miała kwestia Heredii. Dzięki tym działaniom federacja zmieniła warunki zatrudniania piłkarzy z zagranicy, za zaowocowało kupieniem przez Barcelonę Johana Cruyffa, który w tamtych czasacg był najlepszym zawodnikiem świata. Sprowadzenie Latającego Holnedra zaskutkowało tytułem mistrza Hiszpanii, który Barça wywalczyła w sezonie 1973/74. Dzięki temu Montal 18 grudnia 1973 roku doczekał się reelekcji, pokonując swojego jedynego rywala, Lluís Casacubertę, 902 głosami do 340.

Osiem lat mandatu Agustíego Montala charaklteryzowało się modernizacją klubu oraz rozwojem sekcji pozapiłkarskich. W 1971 roku wybudowano Palau Blaugrana oraz Palau de Gel. 18 grudnia 1977 roku zakończyła się durga kadencja Montala, który postanowił zakonczyć swoją działalność w roli prezydenta. Po opuszczeniu przez niego stanowiska funkcję prezydenta tymczasowo przejął Raimon Carrasco, którego zadaniem było przygotowanie wyborów.