Następny mecz:  Barcelona  -  Osasuna     ·  Czwartek, 16 lipca 21:00  ·  37. kolejka La Liga Canal + Sport 2   ·  Kolejne mecze   ·  Terminarz

Walter Wild

Photo of Walter Wild 1899-1901

Walter Wild został pierwszym w historii prezydentem FC Barcelony. Był on jedną z dwunastu osób, które 29. listopada 1899 roku spotkały się w sali gimnastycznej Solé i założyły oficjalnie klub FC Barcelona. Jako, że Anglik był najstarszym z zebranych, to właśnie jemu przypadł tytuł prezydenta nowo założonej instytucji.

O Walterze Wildzie wiemy, że był to człowiek wszechstronnie utalentowany. Rozegrał nawet 10 spotkań jako piłkarz FC Barcelony (w tym także w pierwszym w historii klubu występie drużyny). Jednak to nie występy w roli zawodnika, a funkcja prezydenta pozwoliły na to, aby jego nazwisko zapisało się na kartach historii, obecnie ponad 100-letniego klubu. Wild zamienił swój apartament w Carrer Princesa na gabinet zarządu. Tam toczyły się pierwsze "dyplomatyczne" batalie o kataloński klub. Najznakomitszym pomysłem Wilda był projekt zbudowania własnego stadionu przy Casanovas Hotel.

Walter Wild w okresie 13. grudzień 1899 - 27. grudzień 1900 był wybierany na fotel prezydenta jeszcze trzykrotnie. Niestety musiał wracać do ojczyzny i 25-ego kwietnia 1901 roku złożył rezygnację z funkcji prezydenta klubu (łącznie po 513 dniach urzędowania). W dniu rezygnacji został uhonorowany za zasługi dla FC Barcelony.

Prawie pół wieku później, zaproszony na pięćdziesiątą rocznicę powstania klubu, Wild powrócił do Barcelony. Był on zdziwiony wielkimi zmianami, jakie zaszły w ciągu 50-ciu lat jego nieobecności w stolicy Katalonii.