Następny mecz:  Barcelona  -  Eibar     ·  Sobota, 22 lutego 16:00  ·  25. kolejka La Liga Canal + Sport 2   ·  Kolejne mecze   ·  Terminarz

Francesc de Moxó i de Sentmenat

Retrato de Francesc de Moxó1913-1914

Francesc de Moxó został wybrany prezydentem FCB 30. czerwca 1913 roku na spotkaniu w Condal College. Na to spotkanie stawiło się 700 ludzi, którzy według Gampera mieli zadecydować o wyborze nowego prezydenta. De Moxó dostał 183 głosy, a jego najgroźniejszy przeciwnik, Gaspar Rosés 172. Trzeci był Joaquim Peris, który uzyskał 59 głosów.

Dziesiąty prezydent w historii FC Barcelony, był człowiekiem, który za wszelką cenę chciał zażegnać konflikty klubu z Hiszpańską i Katalońską Federacją Piłkarską. Ostatecznie odniósł w tym aspekcie sukces, a Barça pozostała członkiem obydwu z wymienionych organizacji. Dyplomatyczne zdolności Francesca de Moxó były bardzo przydatne w zażegnaniu konfliktów panujących ówcześnie w zarządzie FC Barcelony, który był podzielony na dwie frakcje: indywidualistów, skupionych wokół osoby Joaquima Perisa oraz ludzi, pragnących by w klubie zapanowała prawdziwa demokracja.

Kolejnym niesamowitym aspektem czasów de Moxó był wzrost profesjonalizmu wśród piłkarzy FC Barcelony. Jednakże wzrost ten niósł ze sobą różnego rodzaju kontrowersje, nie tylko na płaszczyźnie sportowej.

Niestety na hiszpańskich boiskach zespołowi nie wiodło się najlepiej. Barcelona zakończyła rywalizację o Mistrzostwo Katalonii dopiero na trzeciej pozycji, a w krajowych rozgrywkach o Mistrzostwo Hiszpanii na fazie grupowej.

Po roku sprawowania urzędu, 30-ego lipca Francesc de Moxó zrezygnował z pełnienia funkcji prezydenta klubu.