Następny mecz:  Barcelona  -  Osasuna     ·  Czwartek, 16 lipca 21:00  ·  37. kolejka La Liga Canal + Sport 2   ·  Kolejne mecze   ·  Terminarz

Gaspar Rosés i Arús

Retrato de Gaspar Rosés1916-1917, 1920-1921 oraz 1930-1931

Gaspar Rosés urzędował na najwyższym stanowisku w FC Barcelonie w trzech różnych okresach. Po raz pierwszy objął rządy 25. czerwca 1916 roku zmieniając na fotelu prezydenta Rafaela Lloparta. Był to najlepiej zapamiętany przez kibiców okres a trwał on do 17. czerwca 1917 roku i zyskał sobie miano ‘Przypadek Garchitorena’.

Barça zatrudniła zawodnika, który miał być Hiszpanem, a w rzeczywistości okazał się Argentyńczykiem z podrobionymi dokumentami. Mimo, że obcokrajowcy nie mogli grać w rozgrywkach o Mistrzostwo Katalonii, prawda była taka, że Garchitorena zagrał w większości spotkań Barcelony. Pod koniec rozgrywek Espanyol dopatrzył się nieścisłości w "papierach" piłkarza i niezwłocznie poinformował o tym fakcie Katalońską Federację Futbolu, której przewodniczył ówczesny prezydent blaugrany. Starał się on wstrzymać postępowanie w tej sprawie, jednakże próba zakończyła się niepowodzeniem. Federacja zażądała powtórzenia wszystkich spotkań, w których brał udział Garchitorena. FC Barcelona oczywiście odmówiła i tym samym straciła tytuł, który był już w rękach zawodników ze stolicy Katalonii. Po tych wydarzeniach Gaspar Rosés zrezygnował z piastowania stanowiska prezydenta FC Barcelony i przewodniczącego Katalońskiej Federacji Futbolu.

Trzy lata później, 27-ego czerwca 1920 roku, Gaspar Rosés po raz drugi został wybrany na stanowisko prezydenta FCB. Okres ten był o wiele szczęśliwszy od poprzedniego, gdyż zespół zdobył Campeonat de Catalunya (czyli Mistrzostwo Katalonii). Niestety podobny wyczyn nie został powtórzony w rozgrywkach krajowych. Mimo, że FC Barcelona była "naszpikowana" gwiazdami, jej kolejne odwołanie się od władczych decyzji kierownictwa Federacji doprowadziło do usunięcia Barçy z turnieju o Mistrzostwo Hiszpanii.

Już wtedy Gaspar Rosés planował wybudowanie nowego obiektu, gdyż dotychczasowy, Carrer Indústria z roku na rok stawał się zbyt mały. W tym celu zwołano specjalne spotkanie robocze, którego celem było stworzenie projektu nowego stadionu. 17. lipca 1921 Rosés po raz drugi zrezygnował z prezydentury.

Gaspar Rosés po raz trzeci i ostatni objął fotel prezydenta 30-ego czerwca 1930 roku. 13. października tegoż roku zmarł założyciel FC Barcelony, Hans Gamper. Był to bardzo burzliwy okres w dziejach klubu a to za sprawą licznych kłótni pomiędzy dyrektorami. Doprowadziło to do tego, że w ciągu niespełna roku Rosés stanął na czele trzech różnych zarządów blaugrany.

Pozytywnym aspektem trzeciej kadencji Gaspara Rosésa było zwycięstwo w Mistrzostwach Katalonii, a negatywem upokarzająca przegrana na San Mamés (12-1). 22. października 1931 roku Gaspar Rosés po raz ostatni podał się do dymisji i tym samym zakończył swoją przygodę na stanowisku prezydenta FC Barcelony.