Następny mecz:  Barcelona  -  Osasuna     ·  Czwartek, 16 lipca 21:00  ·  37. kolejka La Liga Canal + Sport 2   ·  Kolejne mecze   ·  Terminarz

Arcadi Balaguer i Costa

 Retrato de Arcadi Balaguer1925-1929

Balaguer został wybrany na prezydenta FC Barcelony 17-ego grudnia 1925 roku. Swoje stanowisko opuścił w marcu 1929 r.

Był arystokratą (nosił tytuł barona de Ovilvar), zajmującym się branżą przemysłową. Monarchista, osobisty przyjaciel ówczesnego króla Hiszpanii Alfonso XIII. Prezydentem Barçy został na osiem dni przed zdjęciem wygaśnięciem klauzuli gubernatorskiej, któa zakazywała FC Barcelonie prowadzenia jakiejkolwiek działalności przez okres sześciu miesięcy. Klub został ukarany w ten sposób po tym, jak 14 czerwca 1925 roku na stadionie Les Cortes wygwizdano hiszpański hymn.

Balaguer został desygnowany na stanowisko prezydenta Barçy jako człowiek aprobowany przez władze. Objął stery po kolejnej (i ostatniej w historii) prezydenturze Joana Gampera, który został zmuszony do dymisji oraz emigracji do rodzinnej Szwajcarii. W związku z tym Acardi Balaguer rozpoczął swój mandat w chwili, gdy klub znajdował się w bardzo niepewnej i delikatnej sytuacji. Mimo to prowadzonemu przez niego zarządowi udało się nie tylko zadbać o utrzymanie funkcjonowania klubu, ale też przeprowadzić w nim wewnętrzną reorganizację strukturalną.

Gdy w marcu 1929 roku Balaguer ustępował ze stanowiska nikt nie żywił wątpliwości względem tego, że jego prezydentura była sukcesem. Nowy zarząd, w wyrazie uznania dla jego zasług, odznaczył go nawet Medalem Zasłużonych FC Barcelonie. Balaguer pozostawił po sobie skład pełen wytrawnych zawodników, który podczas jego prezydentury trzykrotnie sięgnął po mistrzostwo Katalonii (1925/26, 1926/27 oraz 1927/28), dwukrotnie - po mistrzostwo Hiszpanii (1925/26, 1927/28) oraz rozegrał pierwszy sezon w historii w nowopowstałej La Liga.