Następny mecz:  Barcelona  -  Osasuna     ·  Czwartek, 16 lipca 21:00  ·  37. kolejka La Liga Canal + Sport 2   ·  Kolejne mecze   ·  Terminarz

Tomàs Rosés i Ibotson

Retrato de Tomàs Rosés1929-1930

Ten powszechnie szanowany bankier, 23-ego marca 1929 r., został wybrany 17-tym prezydentem FC Barcelony. Zapamiętano go przede wszystkim dzięki temu, że w tamtym czasie Barça po raz pierwszy w historii zdobyła Mistrzostwo Ligi.

Za kadencji Tomàsa Rosésa, Blaugrana ponownie sięgnęła po Campeonat de Catalunya (1929-30). Mimo spokoju, jaki panował na boisku, najjaskrawszym wydarzeniem owego sezonu był niespodziewany bunt zawodników wymierzony w zarząd klubu. W nocie wystosowanej do prasy członkowie zespołu Barçy wyrazili swoje niezadowolenie z powodu oskarżeń wysuwanych pod ich adresem przez działaczy. Piłkarze nie godzili się na to by winą za ówczesną utratę przez klub reputacji, obarczani byli wyłącznie zawodnicy.

Zarząd wybrał wtedy Josepa Sunyola do roli mediatora (w przyszłości został prezydentem FC Barcelony), którego zadaniem było pogodzenie zwaśnionych stron. W tym celu Suñyol zwołał specjalne spotkanie, na którym spór został zażegnany. Później, członkowie zespołu przyznali publicznie, iż pomylili się obwiniając dyrektorów za krytykę, której stali się ofiarami. Całe to zamieszanie rzuciło cień na prezydenturę Tomàsa Rosésa, który w tej sytuacji 30. czerwca 1930r. został zmuszony do odejścia z klubu. Jego następcą został Gaspar Rosés, który po raz trzeci i ostatni zasiadł na fotelu prezesa FC Barcelony.