Następny mecz:  Barcelona  -  Osasuna     ·  Czwartek, 16 lipca 21:00  ·  37. kolejka La Liga Canal + Sport 2   ·  Kolejne mecze   ·  Terminarz

Esteve Sala i Canyadell

 Retrato de Esteve Sala1934-1935

Esteve Sala 16. lipca 1934 roku został 20-tym prezydentem FC Barcelony a jego głównym celem było rozwiązanie kwestii kryzysu, w jakim znalazła się Blaugrana. Jako ‘sternik’ klubu musiał stawić czoła dwóm głównym problemom - finansowemu i sportowemu.

W celu naprawienia pierwszego z nich, Sala zdecydował się podnieść miesięczną składkę dla socios do 5 peset. By odmienić boiskową rzeczywistość, zatrudniono w klubie nowego trenera Platko a zespół został wzmocniony przez dwóch obcokrajowców: Węgra, Berkessy i Urugwajczyka, Fernándeza. Oprócz nich, do składu dołączyli dwaj wychowankowie klubu: Raich i Escolà. Te posunięcia, znacząco wpłynęły na poprawę gry drużyny, która w tamtym sezonie wywalczyła Mistrzostwo Katalonii.

Sala był pierwszym prezydentem klubu, który zatrudnił w zarządzie kobietę - Annę Marię Martínez Sagi – a oprócz tego był także właścicielem Orient Hotel. Najbardziej znana anegdota wiążąca się z tym faktem, donosiła iż Sala z powodu ogromnego uwielbienia, jakim darzył Samitiera, dał mu sypialnię i zaproponował, że zapewni mu utrzymanie do końca jego życia.

Po roku dobrych rządów, które pozwoliły klubowi na faktyczne wyjście z kryzysu, Esteve Sala zdecydował, że z powodów osobistych nie będzie ubiegał się o reelekcję i 27. lipca 1935 r. przekazał kontrolę nad klubem Josepowi Suñolowi.