Następny mecz:  Real Madryt  -  Barcelona     ·  Niedziela, 1 marca 21:00  ·  26. kolejka La Liga Canal +   ·  Kolejne mecze   ·  Terminarz

Enrique Piñeyro Queralt

Retrato de Enrique Piñeyro1940-1942 oraz 1942-1943

Enrique Piñeyro y de Queralt, markiz de la Mesa de Asta, arystokrata blisko związany z reżimem generała Franco, został prezydentem Barcelona Football Club z mianowania przez władze. Piñeyro nie miał wcześniej żadnych związków z Klubem, miał jednak wielką zaletę w postaci swojego otoczenia i zarządu, w którym przeważali ludzie przez całe swe życie związani z Barçą. Szybko zrozumiał on uczucia, jakie w ludziach budziła Barça, co zmieniło go w człowieka, który poświęcił się FC Barcelonie i który stał się jej głównym obrońcą w okresie, który był wyjątkowo niesprzyjający interesom Klubu.

W czasie jego prezydentury, FC Barcelona zaczęła wychodzić z traumy Wojny Domowej i w końcu, pod długim okresie bez trofeów, Barça ponownie wygrała w 1942 roku trofeum, Copa del Generalisimo. Najgorsze co spotkało zespół w owym sezonie była konieczność gry o pozostanie w Primera División. Barcelona w barażach zmierzyła się z drużyną Murcia, którą pokonała ostatecznie dość łatwo (5-1). Zaledwie tydzień później, po dwóch latach i czterech miesiącach sprawowania swej funkcji, 13-ego sierpnia 1942 roku, Piñeyro złożył rezygnację, mówiąc iż zrealizował to, miał do zrobienia. Katalońska Federacja Futbolu zaakceptowała jego decyzję, ale najważniejsze w tym czasie ciało rządowe sprzeciwiło się temu i miesiąc później Marquis de Asta ponownie musiał objąć prezydenturę, która ostatecznie zakończyła się 20-ego sierpnia 1943 r. Po haniebnej porażce 11-1, odniesionej przez Barçę z zespołem Chamartín, Piñeyro ponownie zrezygnował z zajmowanego stanowiska – tym razem definitywnie.

Podczas jego prezydentury, warte podkreślenia było powiększenie boiska na obiekcie Les Corts (zarówno po bokach, jak i stref za bramkami). Przy Les Corts wybudowano także salę do koszykówki, a w samym Klubie zaczęto oficjalnie promować baseball, kolarstwo i piłkę ręczną.