Następny mecz:  Barcelona  -  Osasuna     ·  Czwartek, 16 lipca 21:00  ·  37. kolejka La Liga Canal + Sport 2   ·  Kolejne mecze   ·  Terminarz

Josep Vendrell i Ferrer

Retrato de Josep Vendrell1943-1946

26. prezydent w historii FC Barcelony to urodzony w 1888 roku w Tarragonie Josep Vendrell. Z profesji był wojskowym, a dokładniej pułkownikiem armii, który podczas Wojny Domowej walczył po stronie gen. Franco, i który w tamtym czasie był Naczelnikiem Porządku Publicznego w La Coruña. Vendrell na fotel prezydenta, został wyznaczony przez władze, które uważały go za najbardziej odpowiedniego człowieka do zajęcia tej pozycji, a która to od kilku lat miała wybitnie polityczny charakter. Nominację na stanowisko otrzymał z rąk Generała Moscardó, który chciał by poprawił on sytuację ekonomiczną Klubu po katastrofie, jaką spowodowała wojna domowa.

Podczas jego prezydentury, która zaczęła się 22. września 1943 roku, przeważała dyscyplina, a dobre relacje z oficjalnymi władzami, które pogorszyły się po skandalu Chamartín (Barça przegrała 20. sierpnia 1943 r. z Realem Madryt 11-1) ponownie zostały nawiązane.

Josep Vendrell objął swój urząd w odpowiednim czasie, gdyż osobiście dysponował pieniędzmi, jakie zespół potrzebował na swoje wyjazdy. Za jego kadencji zbudowano także nową trybunę na Les Corts, a stara trybuna został sprzedana klubowi Nàstic de Tarragona, który był kierowany przez zięcia ówczesnego prezydenta FC Barcelony.

Ogólnie rzecz biorąc, okres Vendrella na stanowisku prezydenta był pozytywny, gdyż liczba socios Klubu osiągnęła 22 000, a na boisku Barça po raz drugi wygrała Mistrzostwo Hiszpanii (1944-45) i zdobyła Copa de Oro. Ówczesną drużyną kierował słynny Josep Samitier, a jego podopiecznymi byli m.in. Mariano Martín, Raich, Escolá i młodziutki César.

Po prawie trzech latach urzędowania w Klubie, 20. września 1946 r. Josep Vendrell ustąpił ze swego stanowiska na rzecz Agustí Montal i Galobarta, wybranego przez sam zarząd Klubu. Josep Vendrell zmarł w lipcu 1950 r.