La Rambla

Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj. By Użytkownikom La Rambli ułatwić korzystanie z tego działu w zgodzie z regulaminem, stworzyliśmy dla Was Kodeks La Rambla. To zbiór sugestii i wskazówek, które pozwolą Wam poruszać się po La Rambli bezpiecznie, bez narażenia na blokadę konta. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z Kodeksem!

La Rambla

Online: 1109 Culés

99

W pełni popieram dzisiejszy protest kobiet. Wymaganie od nich urodzenia dziecka z poważnymi wadami lub martwego jest po prostu okrucieństwem.... Kobieta po porodzie de facto zostaje pozostawiona sama (z ewentualnym partnerem) sobie i póki może opiekuje się dzieckiem, ale gdy zabraknie rodziców/rodzica i dziecko trafia do jakiejś placówki to wtedy zaczyna się jego dramat. Podobnie w przypadku gwałtu... nikt z nas kto tego nie przeżył nie wie jaki to dramat, ale nie wyobrażam sobie zmuszenia danej kobiety do przedłużania i pogłębiania jej traumy. Ci co piszą, że można urodzić i oddać nie wiedzą o czym piszą...

18

@IronSanHybrid To ten projekt, który wyląduje w koszu za kilka dni?

28

@krzychu1526 Może tak, może nie, ale uważam, że akcentowanie sprzeciwu w jest ważne.

51

@IronSanHybrid Każda przyszła Mama powinna mieć wybór, do 3-4 miesiąca ciąży czy chce dziecko urodzić czy nie. Po prostu. Aborcje były, są i będą. Lepiej aby były legalne, sterylne bez stygmatyzowania aniżeli w strachu, bez jakiejkolwiek pewności i legalności.

41

@IronSanHybrid Ile jest takich osób zgwałconych, które zaszły w ciążę, oraz z ciężkimi chorobami? Aborcja powinna być jedynie dozwolona w tych sytuacjach skrajnych.

16

@IronSanHybrid Dlatego zostawmy obecne przepisy i nie majstrujmy przy nich.

8

@IronSanHybrid ale te marsze są żałosne :D

7

@AlicjaFCB Zgadzam się w pełni! I Miło widzieć, że to w dodatku kobieta ma takie zdanie :)

28

@AlicjaFCB Co to ma do rzeczy ile ? Są i wbrew pozorom pewnie nie jest ich mało. Osobiście jestem za liberalizacją tych przepisów, ale nawet to co mamy czyli kompromis jest lepszy niż to co się proponuje. Aborcje są i były te które mają kasę jedą na zabieg np. do Czech, a ta która nie ma jest rozrzynana w piwnicy na nielegalu przez rzeźników..

21

@IronSanHybrid Jak większość osób, które protestują też nie bardzo masz pojęcie o co tak naprawdę tu chodzi. Projekt zakłada usunięcie jednej z trzech przesłanek legalnego przerywania ciąży - tzw. przesłankę eugeniczną. Projekt nie dotyczy dwóch pozostałych przesłanek - zagrożenia życia matki oraz ciąży powstałej w wyniku czynu zabronionego.

Wiele osób zabiera głos nie mając pojęcia na temat na który się wypowiada.

12

@IronSanHybrid Bardzo wiele ma do rzeczy, bo korzystają z aborcji głównie ludzie nieodpowiedzialni. Narkotyki też były, są i będą, ale lepiej utrudniać do nich dostęp niż puszczać je legalnie w obieg, prawda? Tak jest ze wszystkim :)

2

@Koors Wiem czego dotyczy projekt, ale wypowiadam się ogólnie... Jakiekolwiek ograniczenie tego kompromisu to jest skandal.

konto usunięte

6

@AlicjaFCB jakie narkotyki masz na myśli?

2

@Koors Ale przecież to jest komentarz pod publiczkę typowy dla tego usera.

1

@Koors Chodzi o uszkodzony płód albo urodzenie chorego dziecka tak?

26

@AlicjaFCB W przypadku aborcji, nie ma żadnej szkody społecznej, jest tylko szkoda osoby poddającej się zabiegowi. Dlatego nie powinno to być przedmiotem regulacji świeckiego państwa.

18

@AlicjaFCB Ciężko to ze sobą porównać... W krajach gdzie zalegalizowano tzw. miękkie narkotyki zanotowano spadek zażywania i szarej strefy. Ja wolę, żeby kobieta miała wybór zrobić aborcję czy nie zamiast dać się pociąć jakiemuś konowałowi w piwnicy czy np. samemu się czegoś nałykać.

3

@tombard Każdego typu, po dłuższym czasie ogłupiają mniej, lub bardziej.

2

@krzychu1526 Buziaki Krzysiu.

2

@badej60 Tak, w skrócie .

konto usunięte

10

@AlicjaFCB marihuana też powinna być nielegalna? Serio?

konto usunięte

15

@AlicjaFCB "Ogłupiają"? Jeśli chodzi ci o uzależnienia, to zdelegalizujmy tytoń, alkohol albo nawet cukier =]

1

@IronSanHybrid Tak, w Holandii i Czechach w szarej strefie spadło zażywanie i palenie, widzisz swoje zdania? Przedstaw mi statystyki przed i po legalizacji zamiast rzucać zdaniami bez poparcia i niewiedzą.

Komentarz usunięty przez użytkownika

2

@tombard https://www.doz.pl/czytelnia/a13327-Marihuana_-_skutki_palenia_dzialanie_i_wplyw_na_zdrowie
Przeczytaj kilka artykułów i sarkastycznie nie zadawaj pytań.

5

@IAmBackCules Oczywiście, że tytoń z alkoholem powinien iść do kosza, lecz tytoń nie ogłupia, a jedno z drugim to ogromny przychód dla państwa.

15

@AlicjaFCB
W takim razie zwieksz zasilek dla takich nieplnosprawnych dzieci , Pomoż rodzicom w opiece nad takimi dziecmi,a niekiedy jest to ponad ich sily. Dziecko sie meczy i oni czesto wegetuja,a nie zyja.

Jesli lekarz stwierdzi uszkodzenie plodu to rodzice powinni decydowac czy sie urodzi.
Nikt inny, bo to oni pozniej beda musieli sobie z nim radzic ,a niekiedy jest to dramat dla obu stron.

1

@IronSanHybrid Chodzi tylko o jedną przesłankę, która to przesłanka jednak w ostatnich latach stanowi lwią część wszystkich dokonywanych w Polsce legalnie aborcji, czyli o tzw. przesłankę "eugeniczną" (swoją drogą fajna nowomowa).

4

@NGTRX Wiem, pisałem wyżej. Wypowiadam się przy okazji tematu jak się na to zapatruję ogólnie i trochę w kontrze do wypowiedzi Kai Godek. No i tak jak napisałem wyżej usunięcie jakiejkolwiek przesłanki z tych 3 to jest skandal.

5

@tombard Przeczytaj o skutkach zażywania marihuany jeszcze raz. Heroina, czy amfetamina także ma zastosowania lecznicze, a nigdzie nie są te środki dozwolone.

3

@MarioVeB! Przeczytałeś drogi kolego do końcaco napisałam?

27

@AlicjaFCB droga koleżanko nie dość że na artykuły potwierdzające odpowiadasz tylko demagogią to jeszcze olałaś podniesioną przeze mnie kwestię. Jaki jest społeczny negatywny skutek aborcji żeby jej zakazywać?

konto usunięte

2

@Bykunn Mniej paljakuff się rodzi =]

konto usunięte

4

@AlicjaFCB wolę fakty a nie teorie. Ile znasz osób które zażywają marihuanę? Rozumiem, że to same ćpuny i degeneraci?

10

@IronSanHybrid Panowie i Panie. Wszystko jest dla ludzi.... Alkohol. Twój wybór. Papierosy. Twój wybór. Narkotyki. Twój wybór. Dziecko Twój wybór. Jesteśmy w Kraju demokratycznym, każdy ma prawo głosu, każdy jest odpowiedzialny za Swoje czyny i decyzje. Więc jak ktoś napisze alkohol tak drugi alkohol nie Obojętnie chcesz pić pij nie chcesz pić nie pij to się tyczy wszystkiego. Chcesz dziecko masz dziecko nie chcesz nie masz dziecka. Twoje świadome decyzje z którymi tylko ty będziesz żył.

3

@AlicjaFCB Co za bzdury wypisujesz z tą marihuaną.

5

@Bykunn Na artykuły z kraju takiego jak USA? Tam coś jest w ogole normalne? Pytalam o Czechy i Holandie, nikt nie neguje dzialan leczniczych marihuany, tak samo heroiny, czy innych ciężkich narkotykow w lecznictwie. Chodzi tu o moralność, odpowiedzialność, zasady, czas ktorego już nie cofniesz i psychike, ale chyba te definicje są Ci obce jak większości tutaj zgromadzonych. Wypowiadasz sie duzo jak kolega Iron, a malo konkretow podajecie.

4

@tombard Tak znam dużo, przede wszystkim młode osoby, które aktualnie znajdują się właśnie w takiej Holandii, Anglii na zmywakach, czy produkcjach, które raczej pasują do modelu ludzi patologicznych.

konto usunięte

6

@AlicjaFCB a ja dla kontrastu też znam dużo. Niekoniecznie młodych. Normalni ludzie. Pracujący. Z rodzinami.

8

@AlicjaFCB Za to Ty podajesz same konkrety.... Nie padł od Ciebie nawet jeden w tej całej dyskusji ;) A to Ty wychodzisz z tezą o szkodliwości WSZYSTKICH narkotyków więc powinnaś ją udowodnić. I dalej olewasz kwestię poruszoną przeze mnie, a dotyczącą pierwotnego tematu...

3

@Bykunn Dlaczego tak bardzo się utożsamiasz z ignorancja? Nie będę z Tobą wchodzić w polemikę, bo się wypowiadasz na każdy temat a Twoim motywem przewodnim w rozmowie jest to "niech każdy robi co mu się podoba"

W przypadku palenia marihuany lub też jej przyjmowania drogą przewodu pokarmowego, tetrahydrokannabinol bardzo szybko przedostaje się do naszego mózgu i zaczyna na niego oddziaływać. Osoba, która zażyła marihuanę, zaczyna odczuwać zazwyczaj euforię oraz uczucie relaksu, ponadto może mieć też umiarkowane zaburzenia percepcji. Zdarza się też, że osoba pod wpływem marihuany ulegnie zjawisku synestezji, która polega na wzajemnym przenikaniu się wrażeń zmysłowych - osoba taka słysząc dźwięk widzi również jego kształt czy też kolor będzie zyskiwał zapach. Marihuana oddziałując na ośrodkowy układ nerwowy osłabia też koncentracje, zaburza percepcję czasu oraz zdecydowanie zwiększa łaknienie- ludzie po spożyciu marihuany mają bardzo często tzw. wilczy apetyt. Ponadto, działanie marihuany polega też na tymczasowym upośledzeniu pamięci krótkotrwałej, dodatkowo pobudza ona też wyobraźnie i zdecydowanie wzmacnia percepcję. Niestety, wszystkie te działania marihuany mogą doprowadzić do nieszczęścia, zdarza się bowiem, że ludzie zaczynają traktować okna jak drzwi lub też wydaje im się, że potrafią latać- tego typu zachowania mogą doprowadzić nawet do nieplanowanego samobójstwa.

7

@AlicjaFCB jak ma ktoś podawać konkrety, skoro w jednym zdaniu wspominasz marihuanę, heroinę i inne ciężkie narkotyki. Tego nie można traktować poważnie.

12

@AlicjaFCB Ok, a teraz dowody :) Bo dalej ich ilość w Twoich komentarzach wynosi równe 0
Ja się utożsamiam z ignorancją? Utożsamiam się ze wszystkim tylko nie z tym :D Tyle razy przyznawałem ludziom racje, zawsze chcę dowodów, gdzie tu ignorancja?
Moim motywem jest "niech każdy robi co mu się podoba o ile nie szkodzi to innym ani społeczeństwu" ;) Taka nieścisłość, ale bardzo ważna.

0

@Plague_tale Napisałam wyraźnie na temat lecznictwa, którym tak tu przedmówcy operują. Nie tego, że marihuana jest z tej samej półki jeśli chodzi o szkodliwość.

1

@Bykunn Bardzo szkodzi społeczeństwu, pod kątem samej mentalności innych ludzi i braniu przykładu bez przemyślenia decyzji na spokojnie.

9

@Bykunn
Aborcja powinna być legalna:
-po gwałcie (to wystarczająca krzywda dla zgwałconej osoby, sam gwałt. Nie powinno ulec jeszcze większej zmianie jej życie tylko dlatego, ze jakas inna osoba wbrew jej woli dokonała takiego czynu, no bo dlaczego niby?)
-przy wadach płodu (np brak nóg, ogólnie wady, które wymagają opieki szczególnej przez całe życie i taka osoba nie może być samodzielna. Nie dotyczy wad niewielkich)

Aborcja nie powinna być legalna:
-gdy po prostu chcesz usunąć "zwykłą ciążę" - gdyby tak było to wszyscy by się cimcirimci na prawo i lewo od 13 roku życia, współżycie to również odpowiedzialność. Osobiście stosuję metodę przerywaną + kalendarz + nie zabawiam się z osobami, z którymi totalnie nie wyobrażam sobie wpadki.

Podsumowując:
Aborcja dostępna, ale nie na życzenie kiedy się chce, a w szczególnych przypadkach. Ja wiem, że najwięcej kobiet chce całkowitej legalizacji, ale wiadomo dlaczego :) Nie ma tak pięknie. Jak się bawić to z głową.

konto usunięte

11

@AlicjaFCB skąd bierzesz te teksty? Serio pytam. Nie znam ani jednej osoby która by po marihuanie normalnej (nie po jakimś gawnie typu dopalacze itp.) miała to co tu fajnie wkleiłaś (chodzi mi o nieplanowane samobójstwo). A do planowanych samobójstw doprowadza?

7

@AlicjaFCB Ale jak wykonanie aborcji przez osobę A wpływa na osobę B? Twierdzisz, że osoba B weźmie przykład z osoby A? :D
A może temat już zmienił się totalnie na narkotyki? To w takim razie ta sama kwestia, wszystkie badania wskazują, że legalizacja zmniejsza popyt, a Ty jako jedyna twierdzisz, że jest inaczej, że legalizacja spowoduje większą atrakcyjność. Więc grzecznie wszyscy prosimy o dowody.

4

@puyol_presidend5 O tym samym napisałam w 1 wypowiedzi, tylko ludzie wolą skakać sobie do gardeł ;p

8

@puyol_presidend5 Ja po prostu absolutnie nie widzę powodu, do istnienia zakazu który jest i którego utrzymanie proponujesz. I jeszcze raz pytam. Jaka jest szkodliwość społeczna takiego działania kobiety, która nie chce ciąży? Powiedziałbym nawet, że to jest społecznie korzystne...

5

@Bykunn Dobrze żyj w swoim świecie kto komu broni, niech trwa karnawał i życie w grzechu.

11

@AlicjaFCB No ale właśnie wy chcecie zabronić! :D Poza tym piękne wymiksowanie się z dyskusji. O cholera proszą o dowody na poparcie swoich pierdół, lepiej się zmywać

5

@AlicjaFCB Aborcję można porównać do amputacji np dłoni. Jedyną osobą jakiej może to zaszkodzić jest osoba poddająca się temu zabiegowi, ewentualnie partner (prawdopodobnie będzie potrzebować pomocy świeżo po zabiegu). Społeczeństwu tym w żaden sposób nie zaszkodzi, a konkretniej jednostce może pomóc.

0

@Mankind Aborcja na życzenie czy aborcja w szczególnych przypadkach? Już nie wiem sam o co chodzi w tej bezpłodnej dyskusji....
Ps. Hahaha czaicie? Bezpłodnej xD

9

@puyol_presidend5 W krajach, gdzie aborcja jest legalna nawet w takich nieskrajnych przypadkach, akurat liczba ciąż nastoletnich jest niższa niż przedtem. Tak jak i często wraz ze złagodzeniem tego prawa spada w ogóle liczba przeprowadzonych aborcji. Ludzie po prosto chcą mieć wybór.
Wiem, że fajnie sobie tworzyć takie bajki, że ci inni to tacy nieodpowiedzialni, Piotrusie Pany i im tylko dać tą opcje, to się zacznie Sodoma i Gomorra. Ale to tak niestety nie działa.

konto usunięte

7

@Bykunn Prawa dostosowuje się do ogółu ludzi. Są rzeczy, które przyjmuje się po prostu jako złe moralnie i czymś takim jest aborcja na życzenie, przy której uprzedmiatawia się życie ludzkie do zlepku komórek, które można wyrzucić i nie wiem, jak coś takiego można nazwać społecznie korzystnym. Korzystnym, bo ktoś nie będzie wychowywał dziecka w luksusach zarabiając 15 tys na miesiąc? Rozumiem, że każdy ma inną moralność, ale państwo nie może pozwolić na legalne złe zachowania, jak usuwanie ciąży, bo tak mi się chce. W takiej sytuacji każdy znalazłby sobie jakiś powód do pozbycia się płodu, bo jeden powiedziałby, że nie ma jeszcze mieszkania, drugi że nie ma ślubu, trzeci że studiów jeszcze nie skończył. To zależy od moralności i wartości każdej osoby i każdy jeśli coś będzie chciał zrobić to znajdzie na to sposób, legalny czy też nie, ale żeby ograniczać takie rzeczy, jak wpadki trzeba wprowadzić odpowiednią edukację seksualną, żeby nastolatki mogły się odpowiednich osób zapytać czym jest prezerwatywa, a narazie to wygląda tak, że nauczyciele w szkołach boją się powiedzieć głośno słowo "seks".

8

@xofcbxo To co piszesz nie ma nic wspólnego z jakimikolwiek badaniami ani też z danymi z innych krajów :( niestety, są to tylko kościelne (prawicowe) opowieści o tym jak to wszyscy będą usuwać ciąże jak to prawo zostanie wprowadzone.. Bzdura.
A poza tym to co piszesz na początku jest fundamentalnie złe ;) Państwo nie powinno się zajmować żadną moralnością! chyba, że już na prawdę jesteśmy państwem wyznaniowym ale wtedy nie różnimy się niczym od dżihadystów. Nasz terror jest po prostu inny i skierowany w innym kierunku.
A i fundamentalna sprawa. Prawo ma być takie żeby ludzie nie szukali możliwości obchodzenia go/wyjeżdżania za granicę żeby normalnie żyć... Bo w tym przykładzie, to że aborcja będzie legalna, w ŻADEN sposób nie zmienia życia osoby która jest przeciw... Po prostu z tego prawa nie skorzysta.

4

@sebasek99 Myślę że ma to związek bardziej z edukacją seksualną, dostępem do informacji i pomocy dla młodych ludzi niż z legalizacją aborcji, ale w sumie to tak się składa że te postulaty zazwyczaj idą w jednym szeregu.

konto usunięte

8

@Bykunn Mam trójkę rodzeństwa, moi rodzice mogli stwierdzić, że nie chcą mieć czwartego dziecka, bo po co? Po co się z kolejnym bachorem męczyć. Moje prawo do życia byłoby zabrane bez mojej zgody, a ja skończyłabym jako wyrzucony z organizmu zwykły zlepek komórek. Na coś takiego człowiek ma pozwolić? Jestem za aborcją w każdych z 3 przesłanek, które zapewnia nam państwo, ale za niczym więcej, bo po prostu aborcja na życzenie jest niemoralna w mojej opinii, a nasze państwo mimo wszystko dalej oficjalnie jest demokratyczne, co więcej uważa się za państwo katolickie i propagujące wspieranie rodzin.

16

@xofcbxo Ale to co Ty uważasz, nie ma znaczenia dla innych ludzi, sorry, nie tak działa prawo, nie tak działa państwo. Chcesz narzucić 38 mln ludzi to co Ty uważasz i to co dla Ciebie jest moralne bądź nie. Znowu, to że uważasz, że to państwo katolickie, nie ma nic do rzeczy bo to nie jest państwo wyznaniowe!
I tak, jeśli Twoi rodzice by tak zdecydowali to tak by się stało i "Twoja zgoda" albo "Twoje prawo do życia" w ogóle by nie zaistniało bo Ono istnieje dopiero od momentu urodzenia, a "zgoda" jeszcze dużo później

Ale nie dogadamy się bo ja operuje na poziomie prawa i logiki, a Ty na poziomie nastoletnich emocji i marzeń o wspaniałym świecie :/

5

@sebasek99 Wybór to można mieć przy sytuacji - uprawiać seks czy nie. Jeżeli aborcja będzie dostępna jak rutinoscorbin to będzie każda na prawo i lewo...aż skończymy np z epidemią hiva czy innego czegoś. Znam masę dziewczyn, które chciały zaczynać od 13-14 roku życia, ale strach przed ciążą wiele z nich powtrzymywał. Strach przed ciążą, nie przed chorobami.

Komentarz usunięty

7

@puyol_presidend5 A w jakim kraju stało się to czym straszycie? :D

konto usunięte

7

@Bykunn Szkoda że tak wybitny naukowiec i polityk jak Ty skończył w jakimś media expert.

11

@krzychu1526 Ego? :D Prześledź sobie moje dyskusje. (oczywiście wiadomo, że tego nie zrobisz) zawsze jak ktoś mi udowodni błąd albo przedstawi solidne argumenty się do tego przyznaję. W obliczu braku takich argumentów po prostu wytykam błędy i dalej prowadzę dyskusję. Jeśli uważasz, że piszę coś niezgodnego z prawdą, to to podważ
@xofcbxo No więc standard ;) Kapitulacja na polu argumentów, więc na odchodne jeszcze trochę obrazimy. Jest to schemat doskonale mi znany.

1

@Bykunn Odpowiadam generalizując - Kontynent Afryka.

Komentarz usunięty

9

@puyol_presidend5 Ta sama Afryka gdzie standardem są rodziny absurdalnie wielodzietne, co jest dużym przyczynkiem do biedy i głodu które tam panują? To jest przykład państw gdzie hula aborcja?

3

@el_radwano Heroina wykazuje działanie przeciwbólowe, wykazuje około 3–5 krotnie silniejsze działanie przeciwbólowe w przypadku podania dożylnego niż morfina, lecz krótsze :)
Mimo swojego wysokiego potencjału uzależniającego amfetamina jest obecnie używana także jako środek leczniczy w niektórych schorzeniach, takich jak: zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi – ADHD

Ktoś taki nieoczytany może się wyśmiewać z innych dodając "xDDD"

4

@AlicjaFCB "Heroina w lecznictwie

Ryzyko rozwinięcia uzależnienia w przypadku stosowania heroiny jest bardzo wysokie w porównaniu do innych pochodnych alkaloidów opium. Korzyści lecznicze wynikające z działania analgetycznego nie przewyższają korzyści innych, o wiele bezpieczniejszych związków z tej grupy terapeutycznej, np. fentanylu i jego pochodnych oraz soli morfiny. Z tych powodów heroina jest stosowana w lecznictwie wyjątkowo – w Wielkiej Brytanii[11] oraz w stanie Arizona w USA, gdzie jest zarejestrowana jako środek leczniczy o ściśle ograniczonych wskazaniach terapeutycznych. W czerwcu 2009 została wpisana na listę leków na terenie Niemiec, na bardzo surowych zasadach i w ściśle określonych przypadkach, m.in. przepisujący ją lekarz musi być wykwalifikowanym terapeutą uzależnień, a pacjent mieć co najmniej 23 lata, być uzależnionym od opiatów od co najmniej pięciu lat i mieć za sobą co najmniej dwie udokumentowane, nieudane terapie. W grudniu 2006 heroina została zarejestrowana jako lek do leczenia osób uzależnionych od heroiny w Holandii. Podawanie heroiny (w postaci iniekcji lub inhalacji) może mieć miejsce wyłącznie w specjalnych centrach i pod ścisłym nadzorem medycznym. Dotyczy osób, które nie zareagowały na inne formy terapii, są długotrwale uzależnione i zmuszone do codziennego przyjmowania heroiny[17]."
Faktycznie strasznie powszechny lek z tej heroiny :D

konto usunięte

1

@AlicjaFCB jak coś cytujesz to podawaj źródło.

9

@puyol_presidend5 Czyli całkowicie pomijamy fakt, że Afryka w porównaniu do Europy jest kompletnym podziemiem edukacyjnym, co całkowicie zakrzywia cały argument? Ok.

@el_radwano "heroina jest stosowana w lecznictwie wyjątkowo – w Wielkiej Brytanii oraz w stanie Arizona w USA, gdzie jest zarejestrowana jako środek leczniczy o ściśle ograniczonych wskazaniach terapeutycznych. W czerwcu 2009 została wpisana na listę leków na terenie Niemiec, na bardzo surowych zasadach i w ściśle określonych przypadkach, m.in. przepisujący ją lekarz musi być wykwalifikowanym terapeutą uzależnień, a pacjent mieć co najmniej 23 lata, być uzależnionym od opiatów od co najmniej pięciu lat i mieć za sobą co najmniej dwie udokumentowane, nieudane terapie. W grudniu 2006 heroina została zarejestrowana jako lek do leczenia osób uzależnionych od heroiny w Holandii."

O amfetaminie nawet nie wklejam, bo to jeszcze bardziej oczywiste. Także, następnym razem może doinformuj się zanim zrobisz z siebie kompletnego idiotę, w dodatku wulgarnego.

1

@Bykunn Ta sama Afryka, w której HIV jest "wszechobecny".

konto usunięte

9

@Bykunn Obraziłam? Naprawdę uważam, że skoro w każdym poście argumentujesz wszystko nauką no to szkoda, że ktoś taki nie wykorzystał do końca swojego potencjału. Wytykasz mi narzucanie innym co jest moralne, a sam bardzo często po prostu wyśmiewasz ludzi wierzących, bo inaczej myślą niż Ty. Poza tym uważasz, że masz prawo zdecydować za swoje w pełni zdrowe dziecko czy ma prawo żyć czy nie albo pozwalasz sobie decydować od kiedy zlepek komórek może nosić miano "człowieka".

23

@Bykunn Masz obsesję na punkcie katolicyzmu i ogólnie religii. Nie każda moralność jest od razu chrześcijańska. Niektórzy ateiści też mają swoje pobudki, aby nie szastać aborcją na prawo i lewo. Skoro uważają, że życie jest jednorazowe i nie ma nic poza tym, zabranie możliwości urodzenia się dziecku, stanowi przekreślenie jego wyjątkowości. Brak szansy. Nicość.

Temat aborcji w Polsce nie powinien być na nowo rozpoczynany, tak samo jak w Hiszpanii względnie zakopano topór co do czasów frankistowskich, aby nie rozgrzebywać na nowo palących ran.
Wypracowaliśmy dobry kompromis.

0

@Bykunn Możesz mi już przestać odpisywać? Nię będę prowadziła dyskusji już z Panem, bo się przegrzewasz.

5

@xofcbxo To jest różnica między nami Ty chcesz coś twierdzić i narzucać innym, ja chcę żeby robiła to nauka bo ma do tego narzędzia i jest w stanie udokumentować i udowodnić od kiedy można mówić o życiu. Na pewno nie ja...
@Cochise Tak, pewnie mam :/ Nie twierdzę jednak że każda moralność musi mieć podłoże religijne. Sam jestem ateistą i mam moralność. Ja tylko stwierdziłem, że moralność nie powinna być przyczynkiem do powstawania prawa.

13

@AlicjaFCB "Najczęstszym skutkiem palenia marihuany jest wystąpienia u człowieka, który ją zażył, tak silnej psychozy, że będzie on wymagał pobytu w oddziale psychiatrycznym." Po tym zdaniu przestałem czytać. Pozdrawiam

0

@StrangeFruit Bardzo miło mi, że zechciałeś mnie poinformować o tym, pozdrawiam ciepło

konto usunięte

9

@StrangeFruit To też jest dobre:

"Zdarza się też, że osoba pod wpływem marihuany ulegnie zjawisku synestezji, która polega na wzajemnym przenikaniu się wrażeń zmysłowych - osoba taka słysząc dźwięk widzi również jego kształt czy też kolor będzie zyskiwał zapach."

Chyba się komuś narkotyki pomyliły :D

3

@Cochise To nie do Ciebie, ot taka dość ogólne stwierdzenie do wszystkich. Autorytet, chyba niekwestionowany...
"Jestem przekonany, że przerażający upadek moralności, jakiego jesteśmy świadkami w dzisiejszych czasach, jest rezultatem mechanizacji i dehumanizacji naszego życia – zgubnych produktów ubocznych mentalności naukowo-technicznej."

Albert Einstein

7

@Cochise Skoro tak uważają, nic nie stoi na przeszkodzie by byli przeciwnikami aborcji. Mają też pełne prawo do dzielenia się swoją opinią z innymi. Tylko, że przestrzeganie własnych przekonań w swoim kręgu to dla niektórych najwyraźniej za mało by ich moralność mogła spać spokojnie. Trzeba zbawić resztę świata. To naprawdę takie dziwne, że pewne skojarzenia nasuwają się same?

0

@Misanthrope Totalnie nie rozumiem, co chcesz przekazać. Możesz rozwinąć myśl?

9

@Cochise Ja wytłumaczę.
Jedna strona chce dać możliwość decydowania zgodnie ze swoją moralnością w temacie, który nie jest moralnie jednoznaczny i oczywisty.
Druga strona chce odebrać możliwość decydowania i narzucić swoje zdanie.

0

@nwchades Chodzi mi o to:
"Trzeba zbawić resztę świata. To naprawdę takie dziwne, że pewne skojarzenia nasuwają się same?"

3

@Cochise Zapewne jest to nawiązanie do misyjności religii. Wiele osób związanych przykładowo z chrześcijaństwem czuje potrzebę "nauczania", czyli innymi słowy narzucania swoich poglądów innym, często niezainteresowanym osobom.
Ale mogłem źle zinterpretować, @Misanthrope mnie na pewno poprawi jeśli się pomyliłem.

5

@Cochise Chcę przekazać to, że zamiast stosować bezsensowne ograniczenia i narzucać własne postrzeganie moralności innym osobom powinniśmy raczej zadbać, by aborcja nie była stosowana jako "środek antykoncepcyjny." Nie chcę mi się obszerniej powtarzać tego co pisałem jakiś czas temu w innej dyskusji na ten sam temat, więc pozwolę sobie po prostu skopiować fragment swojego komentarza.

"Owszem, wystarczy być odpowiedzialnym. Co więcej, uważam, że powinno się taką odpowiedzialność wdrażać od młodego wieku, co pozwoliłoby jak najczęściej unikać korzystania z aborcji jako "metody antykoncepcyjnej." Punkt, o który rozbija się cała ta dyskusja leży w różnicy między zakazem/nakazem a świadomym wyborem. Między posiadaniem określonych zasad moralnych, a usiłowaniem narzucania ich innym. Zamiast zakazywać aborcji, powinno się edukować i uświadamiać młodzież do czego ten zabieg powinien służyć. Czy sprawiłoby to, że głupi ludzie przestaliby być głupi? Nie. Ale jeżeli mielibyśmy zakazywać wszystkiego, z czego głupi ludzie korzystają w niewłaściwy/szkodliwy sposób, żylibyśmy w jakimś przewrotnym odpowiedniku Korei Północnej."

I dla jasności, zgadzam się, że jeżeli spojrzymy na to z obu stron, obecny kompromis jest dobry, ale nie rozumiem dlaczego w tej szczególnej sprawie musi istnieć jakikolwiek kompromis. Jesteś zwolennikiem aborcji? Powinieneś mieć do tego prawo. Jesteś przeciwnikiem? Tak samo. Chcesz narzucić drugiej stronie jak powinni postępować z własną moralnością i sumieniem? Na jakiej podstawie?

Edit: Wydawało mi się, że ten konkretny fragment był jasny. Oskarżyłeś @Bykunn o obsesję na punkcie religii, więc zaznaczyłem tylko, że w tej kwestii, pewne skojarzenia nasuwają się same. Religia - i mówię tu o religii jako ogóle - ma to do siebie, że w niewłaściwych rękach służy do narzucania innym własnego światopoglądu i kodeksu moralnego.

konto usunięte

1

@Bykunn Niech każdy robi sobie co chce, nikomu nic nie narzucam. Kto będzie chciał dokonać aborcji to i tak to zrobi. To jest jego sumienie, które mnie zupełnie nie interesuje tak samo, jak czyjaś wiara, której nigdy nie negowałam, w przeciwieństwie do niektórych. Ja napisałam, że aborcja na życzenie jest ogólnie przyjętym złym moralnie zachowaniem i napisałam, że nie jestem za tym, żeby była całkowicie legalna w państwie, w którym żyję, a to co sobie robią ludzie mnie nie interesuje, chodzi mi tylko o zwykły przepis.

4

@nwchades Zaiste tak jest. Jednak nie oznacza to, że wszyscy, którzy są np. za utrzymaniem obecnego kompromisu, od razu podpierają się nauką Kościoła katolickiego. Myślałem, że koledze może chodzić o coś innego.

@Misanthrope W porządku, teraz już rozumiem, o co Ci chodziło.

4

@xofcbxo Rozumiem Cię i doceniam to co piszesz. Tylko że w takim razie skoro ludzie i tak to robią i robić będą, dlaczego ma to nie być legalne w świetle prawa? Tylko o to chodzi. Dalej ludzie będą robili to co uważają za słuszne i zapewniać Cię, że zdeeeecydowana większość postąpi tak jak Ty i tej aborcji nie dokona. I to oczywiście bardzo dobrze i sam miałbym wielkie opory żeby to zrobić (bo wiem z jak wielkim bólem moim i mojej Eweliny by się to musiało wiązać ), ale to zupełnie nie ma znaczenia w temacie dyskusji bo tematem jest to czy ludzie powinni móc o sobie decydować. A odpowiedź jaka płynie ode mnie, jest zawsze twierdząca

2

@Bykunn A zapytam Cię, bo często mi się dobrze z Tobą dyskutuje: uważasz, że moralność jest wrodzona czy sztucznie wtłoczona? Co sądzisz o prawie naturalnym?

8

@Bykunn czemu jesteś często taki ofensywny podczas prowadzenia dyskusji? Zarzucasz @xofcbxo, że Cię obraziła, podczas gdy sam zacząłeś rzucając tekstem
"Ale nie dogadamy się bo ja operuje na poziomie prawa i logiki, a Ty na poziomie nastoletnich emocji i marzeń o wspaniałym świecie" nie tylko wyśmiewając jej przesłanki, ale stawiając się w pozycji osoby lepszej i mądrzejszej. Słabe to.

6

@Cochise Hmm to co napiszę oczywiście nie opiera się na wiedzy bo takiej nie mam w tym zakresie, ale sądzę, że nie jest wrodzona. Sztucznie wtłoczona hmm, możliwe. Ale równie dobrze można po prostu powiedzieć, że nabyta na drodze nauki, socjalizacji, doświadczeń itd. Na początku posługujemy się moralnością przekazaną przez rodziców, niektórzy oczywiście z nią zostają całe życie. Ale mam wrażenie, że zazwyczaj jednak na późniejszym etapie życia (i mam tu prawdopodobnie na myśli już wiek nastoletni czy może nawet dziecięcy) zaczyna się ona zmieniać pod wpływem różnych czynników.
Oczywiście nie będzie to przykład który może posłużyć za uogólnienie do całego społeczeństwa, ale opisując siebie to myślę, że do mniej więcej końca gimnazjum/początku liceum kierowałem się moralnością rodziców (pewnie mniej lub bardziej). Potem zaczęło się to już zmieniać, w niektórych dziedzinach dość mocno. Dalej mamy to samo spojrzenie na pewne kwestie np karę śmierci, ale już w kwestii wiary czy np poruszanej tutaj aborcji się nie zgadzamy.
@Ermitano Słabe i niegodne poważnego człowieka. Zgadzam się :/ Oczywiście nie pierwszy i nie ostatni niestety raz mnie poniosło i do sensu wypowiedzi który chciałem przekazać, dodałem beznadziejnie głupie epitety, które nie miały nic konstruktywnego na celu :/ Zgadzam się i przepraszam @xofcbxo.

1

@Bykunn dziękuję za ten komentarz, postawa godna docenienia. Fajnie z Twojej strony ;)

3

@puyol_presidend5 "Jeżeli aborcja będzie dostępna jak rutinoscorbin to będzie każda na prawo i lewo...aż skończymy np z epidemią hiva czy innego czegoś"
No i przecież ci odpowiedziałem na ten bez sensowny argumetnt. Gdyby tak było, to każde państwo z liberalnym prawem aborcyjnym (a takich jest niemało) borykało się z jakimś problemem w sferze rozwiązłości seksualnej, aborcje robione byłyby masowo. Tymczasem jest nawet odwrotnie.
Szanuje twoje zdanie, ale ty też uszanuj moje i innych osób. Możesz mieć taką definicje odpowiedzialności, wyboru, ale nie narzucaj jej innym. Nie obrażam cię, ale panem Bogiem nie jesteś, nie masz prawa do dyktowania, co kto ma myśleć. Jeżeli komuś moralność pozwala na taki zabieg, to tego nie zmienisz.
Rzuciłeś dowodem anegdotycznym, to ja zarzucę swoim. U mnie na mieście była pani, której zakaz aborcji na życzenie w Polsce nie przeraził. Pewnego pana ginekologa również i "pod ladą" był on zrobiony. Tego się nie powstrzyma. Nie znajdzie się ktoś z podziemia aborcyjnego w Polsce, to kupione będą bilety do Czech. Można się bawić w taką ciuciubabkę albo pozwolić każdemu wybierać podług własnego sumienia.

2

@Bykunn Bardziej miałem na myśli sytuacje pierwotne i drastyczne. Rozmawiamy tylko na kanwie moralności, a nie racjonalizmu. Dlaczego zabroniony jest powszechny dostęp do broni? Czy nie mógłbym wyjąć gnata i przystawić Ci do głowy, a potem obrabować? Albo zabić? Jestem silniejszy, sprytniejszy, skuteczniejszy. Czy gdyby nie istniało 500 plus, można by oceniać przez pryzmat moralności tzw. patologiczne związki, które zamiast chować bombelki, dokonywałby masowych aborcji? Dlaczego nie mógłbym zjeść Twojego mózgu? I tym podobne.

Co nas różni od zwierząt, oprócz wyższego stopnia inteligencji, zaradności, zawłaszczenia sobie planety?

6

@Cochise może empatia?

2

@Cochise No niewiele będąc szczerym ;) Ale tak chyba faktycznie zasady, "moralność", którą się posługujemy. Chociaż w ograniczonej wersji, ale u innych zwierząt też ona występuje.
Ciekawa sprawa z zakazem posiadania broni, jednak uważam, że jest on wprowadzony dlatego, że nie jesteśmy w stanie kontrolować czy broń nie zostanie użyta np w celu jaki opisałeś czyli dla zaszkodzenia drugiemu człowiekowi. To już nie jest kwestia moralna, a ochrony prawnej zdrowia, życia i mienia. Dlatego nie można tworzyć prawa na bazie moralności bo wtedy każdy musiałby mieć dostęp do broni. W kwestii związków to w ogóle nie mamy prawa oceniać ich moralności (moim zdaniem). Powinniśmy tylko tworzyć prawo, które zapobiega takim sytuacjom, ale nie dlatego, że są niemoralne, tylko dlatego, że są szkodliwe dla społeczeństwa, w końcu wydajemy na tych ludzi wspólne pieniądze, które niejako wyłudzają.

No w kwestii mózgu wiadomo :D Może mało bo mało ale jednak ingeruje to w moją strefę komfortu :D

0

@Cochise Nic tak w sumie.

3

@krzychu1526 A ty co robisz? Obrażasz użytkownika i pieprzysz w obecnej dyskusji trzy po trzy nie mając ani żadnych dowodów ani argumentów, doprawdy dojrzałe, i czekaj jak to chłopaku mówisz, a już wiem, ukłony.

P. S nawet nie staraj się mi odpowiadać, nie zawracaj sobie dupska.

4

@AlicjaFCB
Mozesz miec swoje poglady w kwesti aborcji, ale serio wiedze na temat marihuany opieraj na podstawie jakis konkretnych zrodel, bo wychodza takie banialuki jak powyzej.
Mieszasz tematy, a potem sie dziwsz, że ludzie sie z tego smieja.

6

@IronSanHybrid Wg mnie większość polityków ma w poważaniu dobro kobiet czy też los nienarodzonych. Aborcja to kolejna waluta w kupowaniu głosów, ukłon w stronę instytucji pn. Kościół, która ma realny wpływ (niestety!) na podział głosów.
Gdyby Kościół pełni rolę, do jakiej jest stworzony, to i scena polityczna wyglądałaby zupełnie inaczej...

4

@bady48 Trudno się z Tobą nie zgodzić.

13

@bady48 Temat aborcji to typowy temat zastępczy. Każdy wie, że w obecnych realiach po prostu nie da się tego zmienić, więc wrzuca się go na tapet, gdy pojawia się jakiś kryzys bądź widmo kryzysu, najczęściej w sprawach gospodarczych. Udaje się odciągnąć opinie publiczną od niepopularnych reform i w tym samym momencie cichaczem przegłosowuje się np. nowy podatek lub niekorzystną zmianę ustawy. Stara strategia, niestety dalej skuteczna.

0

@IronSanHybrid Precz z mordercami nie narodzonych dzieci!!!

9

@IrekPOL Precz z osobami piszącymi "nie" z przymiotnikami osobno!!!

1

@IrekPOL Włączając się trochę nieśmiało w dyskusję, chciałbym zasugerować jeszcze jeden motyw.
Być może chodzi o tzw. ucieczkę do przodu, zacementowanie jeszcze mocniejsze strony pro-life (ogólnie rozumianej), tak aby tzw strona pro-choice nie posuwała się w kierunku liberalizacji, czy wręcz próby penalizacji stanowisk pro-life. Vide sytuacja na zachodzie Europy np. Francja.
Nie jestem zwolennikiem majstrowania przy obecnej ustawie, choć samą aborcję uważam za zło ( w rozumieniu generalnym - bez wdawania się w szczegóły)
.

1

@IrekPOL Inaczej tego nie skomentuję wybacz: IKS DE.

3

@AlicjaFCB Napisałaś, że alkohol i papierosy zapewniają wpływy do budżetu państwa, ale przecież to jest wręcz argument za legalizacją marihuany, która po legalizacji i obłożeniu akcyzą by przynosiła państwu zyski.

1

@Slazmi wiesz o co chodzi? W tym przypadku chodzi o odwrócenie uwagi od innych spraw. Sytuacja jest napięta, epidemia, widmo kryzysu gospodarczego i kontrowersyjne wybory. PIS wrzuca temat jeszcze bardziej kontrowersyjny, który znów poróżni wiele, wiele osób i na chwilę znów kupi sobie czas. Bo chyba nie myślicie, że chodzi o problemy zwykłego, przeciętnego obywatela? Pozdrawiam

0

@portero Z tego, co ja się orientuję, to jest to projekt obywatelski "Zatrzymaj aborcję", firmowany przez p. Kaję Godek, której z Pis-em raczej nie za bardzo po drodze. No chyba, że czegoś nie wiem, a jest to ukryte w niuansach... Pani Godek, z tego co wiem, bliżej było do ogólnie pojętej Konfederacji, a i z nią Jej drogi już się rozeszły (chyba jest jeszcze bardziej "na prawo"). Aż tak mocno Prawicy nie śledzę...
Również pozdrawiam.

1

Znam wiele osób którzy mimo że mają w rodzinie dzieci chore np. zespół downa czy porażenie mózgowe nigdy by się nie zgodzily na aborcję! Aborcja to morderstwo i nie można tego inaczej tłumaczyć. Jedynie skrajne przypadki tak jak gwałt czy zagrożenie życia ale nikt nie chce takich zmian w prawie. W Polsce obecnie ok 25% usunięcia ciąży to właśnie dzieci z zespołem Downa. Naprawdę trzeba być potworem żeby takie dzieci zabijać.

A najgorsze jest to że ci którzy chcą liberalizacji prawa aborcyjnego często bronią karpi.

3

@Lenioq Trzeba byc potworem by mowic rodzicom czy maja opiekowac sie chorym dzieckiem.
To powinna byc ich decyzja i koniec tematu.

0

@Lenioq Ale chodzi tylko o prawo, jak nie chcesz to i tak tego nie zrobisz. A jak chcesz to będziesz miał lepsze warunki niż "w podziemiu".

0

@Cochise Jasne, co nie przeszkadza Padre Rydzykowi naciskać rządzących (gdy tylko wyschnie źródełko) w spr. zaostrzenia przepisów, bo inaczej...

1

@MarioVeB!
Lepiej oddać do sierocinca niż zabijać.

@mr_robot
Prawo do zabijania. Jak ktoś bardzo będzie chciał to niech jedzie do Czech czy Portugalii.

6

@Lenioq jakiego sierocinca ,a potem przeludnione, brak opieki czy srodkow do tego

9

@AlicjaFCB
Czy adoptowałaś już niepełnosprawne dziecko z sierocińca/domu dziecka?

8

@Lenioq
Czy adoptowałaś już niepełnosprawne dziecko z sierocińca/domu dziecka?

0

@Feanor85
Co to ma do rzeczy ? Lepiej zabić?

0

@MarioVeB!To seniorów też cyt "a potem przeludnienie, brak opieki czy srodkow do tego"
https://www.fcbarca.com/user/MarioVeB!" class="author__name">

6

@Lenioq
Nie zabić, a nie pozwolić się narodzić, by cierpieć ból fizyczny i psychiczny, aż do śmierci. Jeśli tak przejmujesz się losem uszkodzonych genetycznie płodów, zaopiekuj się porzuconym, niepełnosprawnym dzieckiem - wtedy Twoje przemyślenia poparte czynami nabiorą jakiejkolwiek wartości.
Doprecyzujmy: pozbawionego świadomości, zdolności myślenia abstrakcyjnego, zdolności do funkcjonowania poza organizmem matki płodu nie można zabić, a co najwyżej usunąć. Brak rozwiniętego mózgu w stopniu charakteryzującym ludzi sprawia, że taka forma życia nie różni się jeszcze od zwierząt. Jak rozbijesz jajko z zarodkiem, to będziesz twierdził/-ła że zabiłeś/-łaś kurę?

0

@Feanor85
Nie mam takiej potrzeby ani możliwości. Chyba sobie nie zdajesz sprawy że tu chodzi także o dzieci z zespołem Downa. A znam rodziny w których są takie dzieci. I nikt nie powinien mieć prawa zabijać takich dzieci. A porównanie do jajka jest co najmniej nie na miejscu.

0

@Feanor85 Czy znasz definicję dziecka zgodnie z polskim prawem... "Ustawa o Rzeczniku Praw Dziecka za dziecko uznaje każdą istotę ludzką od poczęcia do osiągnięcia pełnoletniości (tj. co do zasady 18 lat)" . Ustawa z dnia 6 stycznia 2000r. Nie zauważyłem tam zygoty, płodu, jajka itp. Prawo to jest obowiązujące w Polsce, choć najczęściej nie respektowane . To tak ad vocem...

2

@Lenioq Nie do zabijania, bo zanim się urodzisz to cię tak jakby nie ma. Z kiedy masz jakieś wspomnienia? Bo ja miałem 4 lata chyba. Więc skoro nie mamy świadomości do wieku kilku lat, to tym bardziej płód jest trochę innym stworzeniem niż świadomy człowiek, który wie, że żyje.

0

@krzychu1526 Jeśli Jarek zdecyduje się go przyjąć to nie wyląduje.

0

@mr_robot To idąc Twoim tokiem rozumowania, do kiedy nie masz "świadomości" czyli cyt. @mr_robot "do wieku kilku lat" można Cię... Strach się bać...

0

@FC1899Barca Masz szanowny kolego stare idee. Aborcja do 3/4 miesiaca jes passé. Teraz promuje sie aborcje "tuz po urodzeniu".

1

@AlicjaFCB Ta, wszystko byś zdelegalizowała aniołku XD

1

@barcelonistka1899 Niczego nie chce delegalizować, mam jedynie jasne stanowisko odnosnie używek i sadze, ze aktualnie w tym temacie wszystko jest okej. Nie twierdze również żeby palenie "trawki" od święta wywoływało negatywne skutki dla organizmu tak samo jeśli chodzi o inne używki, które silnie nie uzależniaja.

0

@Feanor85 Czy potrafisz czytać ze zrozumieniem co napisałam w 1 komentarzu? Napisałam o skrajnych sytuacjach, które zdarzają się bardzo rzadko, a z aborcji głównie korzystają osoby uciekające od odpowiedzialności wychowywania dziecka.

0

@FC1899Barca tak, bo dziecko jest tylko własnością matki, ojciec żadnych praw nie ma. Aborcja bez zgody ojca powinna być nielegalna

« Powrót do wszystkich komentarzy