La Rambla

Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj. By Użytkownikom La Rambli ułatwić korzystanie z tego działu w zgodzie z regulaminem, stworzyliśmy dla Was Kodeks La Rambla. To zbiór sugestii i wskazówek, które pozwolą Wam poruszać się po La Rambli bezpiecznie, bez narażenia na blokadę konta. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z Kodeksem!

La Rambla

Online: 696 Culés

konto usunięte

30

Rządy PiS nie były by tragiczne gdyby nie to nieszczęsne 500+ i inne socjale. To przeżeranie pieniędzy na ogromną skalę. Można by te dziesiątki jak nie setki już miliardów (licząc od początku kadencji PiS) zainwestować o wiele wiele lepiej.

Chociaż trzeba przyznać że ci z PO wcale lepsi nie byli, bo nawet mimo że nie było 500+ to i tak mówili że kasy na nic ni ma i nie będzie.

21

@SuperVegeta
No właśnie. Za rządów PO nie było rozdawnictwa i kasy nie było. Teraz jest rozdawnictwo i kasy też nie ma. To z dwojga złego lepszy chyba ten PiS jednak.

25

@SuperVegeta Powiem tak, 500+ jest tu najmniejszym problemem. Powinno się zmienić system podatkowy, a tego żadna władza nie zrobi. Rozrost administracji pozwala kontrolować obywateli, przedsiębiorstwa (kto, co, ile, gdzie i na co wydaje). Po drugie, nie można byłoby kraść tych pieniędzy w różnych formach nagród i premii.

54

@SuperVegeta Bo nie było i nie ma. Rząd PiSu nie zarobił na 500+, a stale zadłuża kraj.

13

@SuperVegeta gdyby nie te wszystkie plusy to nie byłoby rządów pisu :)

konto usunięte

9

@sidzej Nie kupuję bajeczek PO o tym że na nic nie było kasy. 40 milionowy kraj, podatki w czym się tylko da, a pieniędzy nigdy nie było?

12

@SuperVegeta gdyby tylko zmienili,500+ tylko dla pracujących,od razu było by lepiej,a nie że Patola leży jajami do góry całe tygodnie..

44

@SuperVegeta Był największy kryzys światowy od 30 lat, akurat przypadł na rządy PO. To że wyszliśmy z tego to akurat była zasługą ich rządów. Koniunktura zaczęła się od 2015 roku

11

@SuperVegeta 500+ to już nie jest de facto 500+, tylko 350+. Tę kasę z roku na rok zżera inflacja, ponieważ program nie podlega waloryzacji.

10

@Jaca27
Dokładnie. Zawsze byłem zdania że 500+ tylko dla ludzi pracujących i samotnych matek.

3

@sidzej No tak 52mln z Vatu PIS wyczarował

1

@sidzej heh. a czyim jestesmy dłuznikiem?

Komentarz usunięty

6

@Janiama Dokładnie. Aż dziw bierze, że ludzie o tym kompletnie zapominają. No ale polityka właśnie na tym polega: trzeba komuś coś obrzydzić, niż do czegoś zachęcić. Tak działa PiS, żeby obrzydzić jak najmocniej poczynania innych, stąd ludzie zapominają o takich rzeczach, a pamiętają tylko to co najgorsze.

3

@barcafan9512 Dla mnie lepsze byłoby skasowanie podatku dochodowego i zastąpienie go przychodowym. Ponadto z kasy za 500+ dofinansować samorządy żeby mogły wybudować dla młodych matek żłobki, gdzie będą mogły zostawić dzieci na czas pracy. To byłoby moim zdaniem lepsze dla gospodarki i dla obywateli niż kasa do ręki.

0

@SuperVegeta onie ni potrafia. nie ma. i co im zrobisz?

12

@barcafan9512
Zanim napiszę, uprzedzę, że platfusów nienawidzę szczerą nienawiścią.

Różnica między PO i PiS jest następująca.
PO kradło i pozwalało kraść. Ludziom nie dawali dużo socjalu, szczerze mówili, że kasy nie ma. Dług publiczny rósł, ale nie w zabójczym tempie.
PiS kradnie i nie pozwala kraść.
Ludziom rozdają socjal na prawo i lewo. Mówią, że kasa na to jest. Dług publiczny rośnie na razie dość dynamicznie, ale to chwila ciszy przed burzą. Napędzanie gospodarki sztucznym konsumpcjonizmem daleko nie zawiezie.

Taka jest różnica. O stopniu propagandy nie wspominam. PiS dodatkowo ma krzyż w zębach i gra na wierze w Boga.

Jako przedsiębiorca dodam, że gorzej jak za tych rządów - nie było.

0

@Jaca27 ilu znasz co nie pracuja a dostają?

1

@Aleksy1986 Jak to kogo? Jowisza ;)

6

@Aleksy1986 Jest to rzw. dług publiczny. Czyli zapłacą za to przyszłe pokolenia, czytaj twoje dzieci i wnuki.

3

@SuperVegeta "Nie ma i nie będzie" w każdym kraju jakiś socjal jest, a dopiero to PiS wprowadził, więc nie miejcie do nikogo pretensji , skoro PO tak dobrze się prowadziło to dlaczego przegrały wybory??? Dlaczego nie przedstawili takiego programu jak PiS, że dadzą socjal dla biedniejszych? Kto im wtedy bronił kto?? Moim zdaniem oni się po prostu do tego nie nadawali i nie potrafili zarządzać kasa państwa, co gorsza mafie vatwskie robiły co chciały

18

@Aleksy1986 daj spokój temu Tuskowi. Nikt o nim teraz nie mówi .. masz jakiś kompleks? Okradł Cię czy co ?

7

@michal26 PiS też kradnie i pozwala kraść swoim (okradli nawet potrzebujących). Rządy mają to do siebie, że w 2 kadencji następuje spadek jakości. Różnica między PO, a PiS jest taka, że PiS wszystko centralizuje i ogranicza nielegalnie prawa obywateli.

1

@Jaca27 chciałeś chyba powiedzieć, że zapomniałeś sprawdzić jaka jest stopa bezrobocia, a jaka była przed 500+ nadrób zaległości proszę

konto usunięte

2

@SuperVegeta jeśli mogę wtrącić się w dyskusję, to również uważam, że w pierwszej kolejności - powinien zmienić się system podatkowy w naszym kraju. Druga sprawa, to realny pieniądz, który dostaje się w postaci programów "+", powinien być zdecydowanie i maksymalnie zastąpiony pakietem ulg. To tak na początek.... Tylko kto ma tego dokonać?! Hmmm.

2

@Janiama ten kryzys trwał 1 rok. i u nas odbił sie tylko na budowlance. jsmak mozesz to porównywać do pandemii?
ale z drugiej strony kto z tego kryzysu nie wyszedł?

2

@Aleksy1986 wielu .sąsiedzi moi ,brata ,znajomych i żaden z nich normalny nie jest,rozumiał bym jakby serio mieli ciężko znależć pracę,ale oni z rana już chleją,a na olx tysiące ofert pracy,gdyby te pajace tylko chcialy pracować to by problemu nie było ...dlatego jest zaciąg Ukrainców i gruzinów do Polski

0

@michal26 Tylko że deficyt się zmniejszał niby do 0 w zeszłym roku

2

@tobiasson92 a ty masz żal do rodzin ze dostaja 350 zł na wychowanie dziecka? WSTYD

Komentarz usunięty

0

@tobiasson92 a dla starszych matek?

11

@Aleksy1986 A czy ja coś takiego napisałem? W którym miejscu?

1

@tobiasson92 No nie do końca. Utrudniają życie przedsiębiorcom. Nawet Platforma nie wpadła na to, by robić nie zapowiedziane kontrole podatkowe.
No i o to mi chodziło, że kradną (czyli oni i swoi kolesie).
A co do reszty się zgadzam.

0

@michal26 a za ktorych było?

8

@Jaca27
Sam mam znajomego co śmieje mi się prosto w oczy że ja debil pracuje czasami nawet po 12 godzin dziennie, a on siedzi na dupie, pije ze swoją konkubiną i utrzymują go nawet nie jego dzieci tylko jego baby, a ma ich czwórkę, czyli 2 koła. Do tego socjal mieszkanie mops itp. Dostał ode mnie w ryj.

1

@tobiasson92 heh. ale komu oni beda płacic. marsjanom?

4

@urbipl deficyt czego niby? Mieliśmy po raz kolejny kilkadziesiąt miliardów zł deficytu. W listopadzie było bodaj tylko -5 miliardów.
Grudzień jest decydujący a nie listopad.

Dodajmy fakt, że mamy TYLKO taki dług, bo to konsekwencja konsumpcjonizmu (efekt 500+, etc.). To się skończy.
Teraz się kończy. Całą rezerwę wypieprzyli na socjale.
Dopiero co zapowiedzieli dodruk 90 miliardów złotych...na pomoc przedsiębiorcom..

11

@michal26 No o tym też napisałem, że PiS ogranicza nielegalnie prawa obywateli :) To jeszcze nic, najlepsze jest jak w sądach administracyjnych US podważa swoją własną interpretację sugerując, że podatnik jej nadużywa. Legendą już są zarzuty prokuratorskie dla osób, które nie zapłaciły podatku z winy fiskusa ;)

10

@tobiasson92 tylko za PiS mieliśmy 2 porządki prawne sprzeczne ze sobą.
No i ten dodruk pieniędzy XD ciemna masa kupi wszystko.
Zaraz będziemy mieli kilkadziesiąt milionerów w kraju haha

Komentarz usunięty

0

@Janiama o ironio pomogły rządu pisu. Przed kryzysem w 2009 roku gdy rządził PiS obniżył podatki i inne zobowiązania fiskalne przez co gospodarka nie była tak stlamszona. Nie wiem jak inteligentni ludzie muszą przejąć władzę by ten kraj stanął na nogi po tym co PiS wyprawia od kilku lat

4

@Aleksy1986 Ile razy jeszcze wrzucisz ten artykuł z gadzinówki o Tusku?

0

@Jaca27 to szacun. bo ja nie znam

0

@tobiasson92 ile bedzie trzeba

0

@goldenboy wymien jednego inteligentnego

3

@SuperVegeta @macio_944 @michal26

Ja bym na cuda rzadu nie liczyl, w zasadzie w jedna jak i druga strone.. chociaz uwazam, ze wiecej mozna zepsuc niz naprawic

Ile rządu w gospodarce?

(2017) "Niezależnie od ocen tego, w jakim stopniu rząd przyczynił się do obecnych świetnych statystyk, fakt jest taki, że kondycja gospodarki jest bardzo dobra. Porównania do poprzednich rządów są naturalne, choć obarczone błędami. Lata temu sytuacja na światowych rynkach, od których jesteśmy mocno zależni, była zupełnie inna. Rządy PO przypadły w dużej mierze na okres po wielkim kryzysie finansowym, natomiast PiS pod koniec 2015 roku mógł już działać w znacznie bardziej sprzyjającym otoczeniu.

Tak szybko, jak teraz, polska gospodarka nie rozwijała się od 2011 roku, czyli od początku drugiej kadencji rządu Platformy Obywatelskiej. To tym większy powód do dumy obecnej władzy, choć warto wspomnieć, że przed samym kryzysem światowym w 2008 roku, a więc na początku pierwszej kadencji Donalda Tuska na stanowisku premiera, PKB rósł w tempie nawet ponad 6 proc. Trudno to jednak zapisać jako zasługę jego rządu, bo dopiero co przejął nad nim stery.

Ile rządu w gospodarce?
Właśnie to proste porównanie nasuwa wniosek, że być może świetne wyniki gospodarki nie do końca są efektem polityki władz, a czasami po prostu wynikają z wyjątkowo dobrej koniunktury i nastrojów inwestorów na świecie.

- Szacuję, że tylko w około 30 proc. za bardzo dobre statystyki odpowiada rząd. Reszta, czyli blisko 70 proc., to zasługa m.in. rozpędzającej się Europy. Otoczenie Polski w ostatnim czasie ewidentnie nam sprzyja - komentuje Marcin Kiepas, ekonomista i analityk rynków finansowych.

Oczywiście nie deprecjonuje on takich zasług rządu, jak na przykład nadwyżka w budżecie, której nie mieliśmy od dekady. Najnowsze dane Ministerstwa Finansów wskazują, że od stycznia do października dochody budżetu państwa były o 2,7 mld zł wyższe niż wydatki."

https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/cud-gospodarczy-pis-pkb-bezrobocie,222,0,2392030.html

Komentarz usunięty

2

@Colon Tylko wiesz, problem jest taki, że bez zmiany systemu podatkowego ten obecny system i tak by się PiS-owi załamał (pomijam skutki epidemii). Transfery socjalne wymagają stałego wzrostu dochodów, a nie ma już kogo doić. Drugim aspektem jest demografia, której się nie oszuka. Za parę lat na emeryturę przejdą nasi rodzice, a nowo wchodzących na rynek pracy będzie mniej niż emerytów, których trzeba utrzymać.

konto usunięte

1

@Janiama kryzys trwał tylko 2 lata w latach 2007-2009, a co dalej? Poza tym sam z siebie nie uderzał jakoś mocno akurat w Polskę więc nie były potrzebne wyrafinowane działania by przez niego przejść bez dużego bólu.

1

@tobiasson92 Jak w większości spraw - problem jest bardziej złożony.
Ja po prostu jestem przekonany , że rząd jest złem koniecznym.

1

@michal2613,7 czyli mniejszy niż zakładano .Teraz sprawdziłem no a dodruk chyba jako przedsiębiorca rozumiesz w tej sytuacji.

8

@SuperVegeta Oo ciekawa koncepcja. Jak to mocno nie uderzał, GPW w ciągu jednego dnia traciła około 10%. Do tego upadek Lehman Brothers mógł zatopić nasz system bankowy. My nie jesteśmy Chinami, że mamy mocny przemysł, który może pociągnąć gospodarkę.

3

@SuperVegeta no ja nigdy nie byłem i nie będę zwolennikiem PiSu. To jakie mają spojrzenie na gospodarkę kompletnie mi nie pasuje. Ale nie rozumiem jak ktoś może wypowiedziec się dobrze rządach PO. Kryzys ich nie tłumaczy, miliardy złotych leciały na nie wiadomo co. Tak naprawdę żadnych konkretnych i udanych programów. To co się działo w państwowych spółkach to była jakaś masakra ( nie twierdzę że teraz jest super). Rządy PiSu są kiepskie, ale nigdy bym się nie pokusił przy tym by powiedzieć że rządy PO były lepsze

7

@Aleksy1986 pomysl troszeczkę, dlaczego USA może pozwolić sobie na dodruk.. pół świata się rozlicza w tej walucie. Wydrukujesz zł i stracą one jeszcze bardziej ma wartości

16

@urbipl No właśnie jako przedsiębiorca NIE ROZUMIEM. Zamiast dać całkowitą ulgę WSZYSTKIM przedsiębiorcom z ZUSu, to daje pieniądze...no ręce opadają.
Znowu dają rybę zamiast wędki. Ale dobrze. Rząd PiS po raz kolejny zjada swój własny ogon. Musi wypić piwo, które nawarzył.
Zamiast obniżać podatki, budował socjalizm. Budował poczucie, że Rząd musi zadbać o wiele stref życia. No to teraz niech sobie radzi z tym.
Dodruk pieniądza oznacza drastyczny spadek wartości pieniądza. Znaczy to tyle, że pojawi się wzrost inflacji. Totalnie tego nie rozumiem. Tego można było uniknąć.

konto usunięte

1

@michal26 Otóż dodruk pieniądza nie zawsze musi oznaczać inflację. To zależy jeszcze od wielu innych czynników. Ale to już trzeba mieć konkretną wiedzę ekonomiczną by wiedzieć co i jak

7

@urbipl
Każdy dodruk pieniedzy to wzrost inflacji

17

@Aleksy1986
Kryzys nie trwał rok, tylko kilka lat. Jak rozpoczał się pod koniec 2007 to trwał do 2010 (wtedy tylko na niespełna rok gospodarka ruszyła), by potem znowu przez 3 lata PKB zaczęło spadać do 2014r. Cała Unia miała ujemny PKB w 2009 i 2012.

0

@MarioVeB! Właśnie dodałem na głównej. Warto poczytać.

0

@barcafan9512 Bo PIS te rozdawnictwa sfinansował większymi podatkami :P

1

@SuperVegeta Mnie się wydaje, że problem nie leży w samym 500+, tylko w tym, że ta kwota jest niestety istotnym zastrzykiem dla większości Polaków. Dlaczego niestety? Dlatego, że Polacy marnie zarabiają. 3000 zł netto kosztuje ponad 5000 zł wszystkich kosztów. 5000 zł netto to już 9000 zł. Jesteśmy po prostu okradani i to w teorii legalnie. Pomijając już fakt, że z naszą walutą na świecie możemy sobie jedynie w nosie podłubać.

0

@SuperVegeta żałosne wypociny

0

@SuperVegeta
to skoro można o polityce nie na temat futbolu, to ja nie na temat wątku i na temat futbolu :)
PILNE!!! GŁOSUJCIE NA MESSIEGO i Zidane's :)

https://www.marca.com/en/football/international-football/2020/03/30/5e820f7b46163f5d938b4567.html

0

@SuperVegeta
Rządy PO : sprzedaż TPsa, lot szykowany do upadłości, tysiące polskich firm budowlanych upadła realizując rządowe zlecenie, mafia vatowa szalała w najlepsze (250 miliardów w rok), prowokacje na marszach, abw w redakcjach, ludzie na śmieciowych umowach za 3 zł i można tak bez końca. Ale nie przecież PiS zły.....

0

@pax Akurat słabsze kraje gospodarczo zarobiły na kryzysie tylko Tusk wiedział jak pieniądze schować. Nima i nie będzie....

0

@Footballpassion
Nie ma alternatywy dla Pisu

1

@barcafan8804
Co to znaczy zarobiły?? MOżesz wyjaśnić?? Jesli Tusk schował to PiS wydało to co Tusk schował.

6

@barcafan8804
Tysiące firm budowlanych upadało bo realizowała zlecenia rządowe?
Mafia vatowska szalała, potem PiS zrobił mafię vatowska w ministerstwie finansów i Ci sami co mieli ściagać mafię vatowska sami nią się stali.
rozumiem że ataki narodowców na wozy telewizyjne to wina Tuska.
PiS rozkrada Polske na niebotyczną skalę, po to było zlikwidowanie ustawy o słuzbie cywilnej aby dziesiętki tysięcy zwolenników PiSu be wykształcenia i kompetencji przejęło stanowiska, rozkradanie Polski przez fundacje typu fundacja narodowa czy komisje taka jak smoleńska, nie mówiąc juz o nagrodach, premiach itd. Nie ma sensu wspominac o łamaniu konstytucji i ataku na takie grupy zawodowe jak lekarze, nauczyciele, prawnicy.

0

@pax
Nie będę Ci nic tłumaczył skoro stawiasz gospodarki krajów takich jak np. Niemcy czy Francja na równi z krajami gorzej rozwiniętymi.
Wiesz ile to jest 250 miliardów w skali roku ? Wiesz jak były sprawdzane cysterny za Tuska??? Powiem Ci w ogóle.
Niemiecka agentura sobie folwark zrobiła na przemian z ruską, polską kolonię.
Poczytaj sobie kim są ludzie tacy jak w tv którą oglądasz. Kim jest Pani Olejnik, Pochanke, Lis, tam nie ma osoby nie związanej z komunistami

0

@pax
Dlatego mamy najniższe bezrobocie i mieliśmy wzrost pub na prawie najwyższym poziomie na świecie. Weź wyłącz TVN

2

@barcafan8804
Lubię rozmawiac na konkrety, a nie na pisanie bzdur o agentach.
Więc podaj źródło o tych bzdurach o 250 mld z mafii vatowskiej w skali roku.

0

@barcafan9512
Zwaz ze 10 lat temu byl kryzys i gospodarka tak dobrze nie stala. A zaczela sie rozkrecac przed Pisem wlasnie dzieki rozsadnej polityce i oszczednisciom. Teraz Pusiory to wykorzystaly.
Ale tu nie chodzi o to. Tylko o ideologie :) chora ideolo

2

@barcafan8804
Kto Ci taka propagande wcisnał
Przecież to puste hasełka. Dowody dawaj konkety. Nie takie banialuki które mozna spuscić w kiblu.
Zero konkretów i zwykłe lanie wody.
Tak to już jest gdy prosisz wyznwce pisu o jakieś merytoryczne konkrety.

1

@barcafan9512 Sęk w tym, że PiS rządzi w czasach, gdy wszystkie gospodarki wyraźnie rozwijają się. To nie jest czas kryzysu, jak w latach rządów PO. Mały szczegół, ale niezwykle ważny.

3

@barcafan9512 Jeden " malutki szczególik" PO rządziła - pierwsza kadencja - w okresie światowego kryzysu gospodarczego. Ten kryzys zdeterminował działania rządu w następnej kadencji ( podniesienie wieku emerytalnego, wzrost VAT-u, częściowe rozwalenie OFE) celem ochrony gospodarki.
Patrząc na pierwszą kadencję PiS-u
i to jak rozdawali pieniądze to należy powiedzieć, że PO swiomi działaniami dobrze przysłużyła się polskiej gospodarce, a co za tym idzie i PiS-owi.

0

@goldenboy Robota świętej pamięci Gilowskiej. Jaro się nie zna na gospodarce. Wtedy słuchał jej. Teraz słucha Morawieckiego.

0

@Aleksy1986 Bo dolar jest walutą światową. Inflacja idzie w świat.

0

@Jordi10 Podniesienie wieku emerytalnego to była jedna z najlepszych decyzji PO w celu uratowania tego systemu, niestety populizm po dojściu PiSu do władzy wygrał.

0

@barcafan8804 Najniższe bezrobocie to przecież przez katastrofę demograficzną. Plus liczna emigracja po wstąpieniu do UE.

0

@Hellrider Politycznie to było samobójstwo. No i prawa nabyte państwo powinno uszanować.

1

@Hellrider Byłem, jestem, będę ZA tym rozwiązaniem systemowy. Nalezy dodać, że to co zaproponowała PO to była wersja light z mapą drogową zarysowaną bodajże do 2030roku.
Populizm uderzajacy w tą systemową reformę doprowadził, między innymi, PiS do władzy.

Jednak duży minus należy się PO za położenie łapy na pieniądzach z OFE.

0

@SuperVegeta Tym populizmem, rozdawnictwem i socjalem doszli do władzy. Bo idioci (głównie za to) na nich zagłosowali.

0

@SuperVegeta
Przez kilka lat rząd PO wychodził z kryzysu roku 2009, potem były inwestycje na EURO 2012, na które też kasy zabrakło przez pierwszy problem. Potem mieliśmy boom w gospodarce, po którym okazuje się, że też nie mamy kasy. Nic nie zaoszczedziliśmy podczas złotego okresu. Wszystko zostało rozdane, żeby tylko wygrać kolejne wybory i samemu być przy korycie. 500+ i inne socjale to nie PISu pieniądze tylko nasze, pomniejszone o całe koszty administracji. A przy tym sami lody grube kręcili i teraz znowu słyszę, że wszystko to wina Tuska, to pusty śmiech mnie ogarnia. Pójdziecie jeszcze w maseczkach i kombinezonach głosować, żeby tylko PIS był dalej przy korycie... ehhh

0

@cinek090
PO mogło i nie chciało, bo uważało, że nas jeszcze nie stać na takie cuda. PIS poleciał po prostych jak cep rozwiązaniach, zabrać wszystkim, żeby potem dać wybranym, wmawiając przez TVPiS, że są tacy zajeb... Wszystkie socjały są z naszych własnych pieniędzy. Nie lubię porównań do Niemców, ale kiedy my wydawalismy na 500+, 13tki etc. Niemcy oszczedzali i teraz mają bodaj 600mld EURO dla wsparcie gospodarki to 10x więcej niż nasz rząd oferuje. Kilka lat będziemy z tego wychodzili, ale i tak nic z tej nauki nie wyciągniemy... niestety to chyba tkwi w naszych genach:(

0

@SuperVegeta Wtedy nie byłoby rządów PiS-u. Rozdawnictwo szczególnie sobie jest łatwe. Ci wsiowi osobnicy na niczym się nie znają. Ekonomów mają z UW i PO. Ileż można jechać na kłamstwie, nienawiści do Rosji, do PO. do UE, do Niemiec i na usraelskim włazidupstwie. Najgorsze rządy od czasów Mieszka I.

« Powrót do wszystkich komentarzy