La Rambla

Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.

La Rambla

Online: 1246 Culés

konto usunięte

37

Witam, postanowiłem zrobić krótką analizę dotyczącą rozgrywania, kreowanie akcji poprzez porównanie dwóch meczów; Barcelona vs Sevilla (10/11), Barcelona vs Atletico (bieżący sezon).
http://abload.de/img/1hcz4p.png
http://abload.de/img/29jxuz.png
Jak widać, Pique ma zamiar rozegrać sam, jak widać dobrze ustawiony Xavi otrzymuje piłkę i rozgrywa dalej.
http://abload.de/img/3mml7o.png
Xaviego w tamtym meczu (i nie tylko) można określić gościem, który był wszędzie, nie bez powodu zawsze miał najwięcej kilometrów w nogach czy kontaktów z piłką.
http://abload.de/img/4d0a5c.png
Jak widać pierwsza groźna sytuacja miała miejsce już w 40 sekundzie, kluczowymi graczami Xavi i Messi.
http://abload.de/img/6wllz0.png
Trzej najważniejsi gracze w kreacji, Iniesta-Xavi-Messi. Każda akcja przechodziła przez każdego z nich. Rzadko można było spotkać obraz w którym to linia pomocy, lub ci trzej gracze zostali pominięci.
http://abload.de/img/5u3azl.png
Standardowa sytuacja w meczu, Xavi cofający się po piłkę i pomagający w kreacji.

Jako ciekawostkę można podać, że Sevilla do momentu zdobycia gola przez Messiego, nie wymieniła ani jednego celnego podania na naszej połowie, a przy piłce była zaledwie kilkanaście sekund.
Tutaj macie link do całego tego meczu: https://www.youtube.com/watch?v=jThgBcpg6dw

Teraz przeanalizujmy mecz z tego sezonu z Atletico, w którym graliśmy Once de galą.
http://abload.de/img/1acdalq.png
http://abload.de/img/2ar9xs9.png
Miejsce zaznaczone czerwonym "kółkiem" podaję jako przyczynę rzeczy, które będą miały miejsce w następnych zrzutach ekranach. Czyli brak rozgrywającego. Być może Lucho nie każe Rakiticiowi się cofnąć bo wie, że ten nie ma umiejętności by utrzymać się przy piłce w takiej sytuacji? Pokazywał nie raz, ze w takich sytuacjach nie potrafi zachować zimnej krwi i często po jego błędzie technicznym następuje strata. Lecz jeśli Luis Enrique by to widział to by nie poprosił o transfer właśnie takiego gracza, który się cofnie i rozegra? Do pomocy zyskaliśmy D.Suareza i Gomesa, jednak to nie są zawodnicy o takim profilu. Lepiej spisują się po lewej stronie, nie po prawej. Rozumiem, że po przeczytaniu tego o Rakiticiu większości już pojawia się argument o tym, że spełnia się on w defensywie. Nie neguję tego, ale pragnę zauważyć, że analiza tyczy się tylko i wyłącznie rozgrywania akcji.
http://abload.de/img/3aj1lob.png
http://abload.de/img/3b55xo0.png
Można zauważyć, że podczas tej akcji (po przerzucie Pique nastąpiła strata) żaden pomocnik nie dotknął piłki. Natomiast obrońcy i bramkarz wymienili między sobą 11 podań.
http://abload.de/img/4a3fyb0.png
Sytuacja z innej minuty. Obraz ten sam. Co jeszcze można zauważyć? To, że Barcelona rozgrywa bardzo głęboko. W tej akcji po raz kolejny pomocnicy nie odgrywali żadnej roli.
http://abload.de/img/5akll5j.png
http://abload.de/img/5bwobg2.png
I ostatnie zrzuty ekrany ukazujące to jak Messi cofnął się po piłkę i akcja poszła do przodu, podejrzewam, że gdyby nie on dalej obrońcy wymienialiby się piłką
Link do tego meczu: http://www.fullmatchesandshows.com/2016/09/21/barcelona-vs-atletico-madrid-highlights-full-match-3/

Akcji z drugich połów nie zamierzałem analizować, bo w obu spotkaniach, w drugich połowach kluczowi zawodnicy zeszli z boiska, jednak w jednym meczu gra, mimo, że wyglądała nie najlepiej, totalnie się posypała, a w drugim zawodnicy dołożyli jeszcze 3 bramki. Można uznać to za amatorskie, zresztą ja też tak uważam, jednak sedno sprawy to to, że mamy poważny problem w linii pomocy. Taktyka się zmieniła i pewne jest to, że nie jest to obecnie futbol miły dla oka. Zapraszam do dyskusji, jednak argumentów o tym, że Lucho wygrał trofea i nie należy jego systemu krytykować nie biorę pod uwagę, bo idąc tym tokiem rozumowania to Zidane jest najlepszym trenerem na świecie, bo wygrał Ligę Mistrzów.

9

@N11 Chyba najlepsze podsumowanie gry naszych pomocników w tym sezonie. Gratulacje za kom

8

@N11 bardzo częsty obrazek jeśli chodzi o środek pola Barcelony, Rakitic bardzo często wręcz ucieka od rozegranie chowając się za przeciwnikiem.

4

@N11 Szacuneczek!
A tak na marginesie - jakaś rodzina Jacka Gmocha? :D

konto usunięte

0

@Joe_Barbaro Nie, a dlaczego tak sądzisz? :D

konto usunięte

7

@N11 Szacuneczek. Mam te same odczucia. Rakitic to nie jest niestety kreator. Ostatnio nawet zauważyłem, ze szwankuje u niego przyjęcie i zachowanie chłodnej głowy. Barca potrzebuje w pomocy gracza, który zaryzykuje przerzut, prostopadle podanie czy strzał z dogodnej pozycji. Takie proby Xavi podejmował (mecz z Granada kiedy uratowal wynik bomba z daleka). Messi jest takim piłkarzem, ze nie boi sie dawac trudnych piłek i szukac niestandardowych rozwiązań. Tego w pomocy innym brakuje. Znalezienie chociaż namiastki Xaviego w jakimś graczu znacznie by poprawiło kreacje akcji i przyspieszylo ich rozgrywanie... Moze Veratti, może Coutinho

1

@N11 Barca Enrique to jego dzieło i maszynai jak widać pomoc spełnia jego założenia :)
Zycie^^

konto usunięte

6

@MarioVeB! "jednak argumentów o tym, że Lucho wygrał trofea i nie należy jego systemu krytykować nie biorę pod uwagę, bo idąc tym tokiem rozumowania to Zidane jest najlepszym trenerem na świecie, bo wygrał Ligę Mistrzów. "
Nie doczytałeś do końca, a twój komentarz właśnie zmierza do tego co napisałem.

0

@N11 Widzisz dla ciebie pomoc jest problemem ,ale najważniejsze są oczekiwania Lucho i zadania jakie kieruje do graczy.. On zbudował drużyne pod własne założenia a ,że tobie to nie pasuje mówi się trudno, musisz z tym żyć.

konto usunięte

7

@MarioVeB! Ja tylko zwracam uwagę na obraz gry. To, że tobie to nie pasuje nie jest moim problemem, to jest twój poważny problem z którym powinieneś walczyć, czyli problem z zaakceptowaniem zdania drugiej osoby. I nie zamierzam dalej wchodzić w tą dyskusję. Nie pozdrawiam.

1

@N11 Ogólnie zauważyłem, że w tym sezonie kiedy w jakimś meczu tracimy kontrolę nad spotkaniem, to nie potrafimy z tego wyjść, przeciwnik z minuty na minutę naciska jeszcze bardziej i są coraz większe kłopoty. Przykład, mecz z Celtą 4-3, przegrana z City 3-1 czy chociażby wczorajszy mecz z Sociedad. Jest kompletna dominacja przeciwnika i jeśli Messi nie cofnie i nie zacznie rozgrywać to koniec. Ewentualnie, druga połowa nas ratuje. Widać wtedy, że środek boiska boi się rozgrywać. Nie wychodzi do podań, myślę że są 2 przyczyny takich zachowań. Albo nasi zawodnicy takie mają zadania od Lucho albo zwyczajnie pod wpływem emocji, utraty kontroli nad meczem czy presji. Taki Denis czy Gomes, boją się podejść do Busquetsa czy naszej obrony (tak jak to robił Xavi czy chociażby teraz Messi) i zwyczajnie przejąć od nich piłkę. Jest to najbardziej odpowiedzialna i stresująca pozycja. Bo jeśli stracisz piłkę, w takim miejscu jak np. w tych pustych polach na screenach, to jest otwarta droga do bramki (dlatego nasi pomocnicy chowają się za plecami rywali, żeby uniknąć odpowiedzialności). Jeśli natomiast, dominujesz w meczu, to wtedy ta presja schodzi, pomocnicy wychodzą do podań, czują się pewnie i gra wygląda zupełnie inaczej. Dlatego tak ważne dla nas jest strzelenie tej 1 bramki, to jak woda na młyn dla naszej pomocy. Sam wiem z własnego doświadczenia gdy gram mecze jak ciężko jest grać na pozycji chociażby Busquetsa, niby poziom gry jest niewyobrażalnie niższy ale wygląda to nieco podobnie. Gdy przegrywasz, jak trudno jest podejść do zawodnika z obrony i próbować rozgrywać bo wiesz, że ewentualna strata może być przyczyną utraty bramki, wtedy w zespole morale są jeszcze gorsze i popełnia się jeszcze więcej błędów. Dlatego cholernie doceniam takich graczy jak Xavi, Messi, Iniesta czy ogólnie pomocników o podobnym profilu. Którzy mają tak wielką pewność siebie i nie boją się rozgrywać. Do tego potrzeba właśnie tej kreatywności, żeby minąć jednego rywala czy zmylić go, wtedy się robi miejsce na boisku. Wiem jak to jest trudne więc nie będę tu krytykował Rakitica, Denisa czy Gomesa, bo nie każdy rodzi się z takimi zdolnościami, albo zwyczajnie potrzebuje czasu i doświadczenia. Jednak mam nadzieję, że się u nas to zmieni i wrócimy do tej gry z sezonu 14/15.

PS. Bardzo dobra i ciekawa analiza ;).

« Powrót do wszystkich komentarzy