La Rambla

Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.

La Rambla

Online: 1055 Culés

8

Bardzo często mówi się o jakimś zawodniku, że „odpali”. Daje mu się pół sezonu, czasem sezon na aklimatyzację i czeka aż załapie felling z drużyną, aż nastąpi zgranie, pewność w grze. Czasem zawodnik musi się uczyć pewnych kwestii od nowa, schematów, dostosować się a przede wszystkim rozwijać. Ten progres powinien być widoczny. Tak wzięła mnie rozkmina na temat pracy Lucho w reprezentacji. Przyznam, że średnio przepadałem za jego pracą w Barcelonie. Ograniczenie roli środka pola, ograniczenie gry na małej przestrzeni, mniejszy ruch bez piłki a przede wszystkim gra wertykalna polegająca na długim przerzucie od stoperów do MSN i niech oni czarują. Pique i Mascherano potrafili mieć łącznie ponad 30 przerzutów w spotkaniu, brakowało tego co później Valverde wprowadził tzw. balansem. Mając taką trójkę z przodu, ograniczył grę ofensywną pozostałych zawodników. Nie, że wyłączył całkowicie jednak mocno ograniczył (chociażby z ofensywnego pomocnika z Sevilli zrobił półpivota). Były efekty, jednak w dużej mierze polegające na indywidualnych umiejętnościach Neymara, Messiego czy Suareza. Nie mówię tu o początkowych błędach np. postawienie Suareza jako prawego skrzydłowego, które to ustawienie Luisa korygował Messi, ale ogólnie o pewnej koncepcji gry. Natomiast Lucho w reprezentacji gra zupełnie inaczej, jest ciągły ruch w pomocy i linii ataku, gra głównie na małych przestrzeniach, ciągły pressing wszystkich formacji, gra kombinacyjna. Jasne, nie ma takich indywidualności jakie miał w Barcelonie, więc dostosowuje taktykę i sposób gry do zawodników, jednak robi te zmiany. Mając szybkich zawodników na skrzydłach czy silnych i wysokich w ataku (np.Moratę) nie powiela schematów z Barcelony. Widać, że się uczy, nie tkwi w jednym schemacie, próbuje różnych rozwiązań, rozwija się. Szkoląc, trenując szczególnie młodych zawodników trzeba ich rozwijać, a nie byłoby to możliwe samemu stojąc w miejscu. Jest taka łacińska maksyma „docendo discimus”, (ucząc innych sami się uczymy). Dlatego czy uprawnione jest powiedzenie że trener też „odpali”? Nie wiem, ale na pewno ważne jest aby i on się rozwijał, a u Lucho widać to, z czego się cieszę.

0

@pax A chciałbyś go w nuejsce Koemana? Ja bardzo bym chciał jego powrotu.

0

@Coutinho007
Nie wiem czy bym chciał ale sądzę że styl zmieniłby się na lepszy, gra byłaby szybsza, z pressingiem, bardziej bezpośrednia. Na pewno byłoby więcej plusów niż teraz.

0

@pax A to fakt. Lucho w kadrze nie ma też jakiś Cracków i co? Jak widać pięknie skleja

« Powrót do wszystkich komentarzy