La Rambla

Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.

La Rambla

Online: 586 Culés

92

Trochę śmieszne, że b. wiele osób wyśmiewa PiS, mówi jacy to oni są źli, a jak przychodzi co do czego to "ee nie, na opozycję głosować nie będę, eee nie, ten Czaskoski to też nie bardzo, nie idę na wybory". Trzeba może w końcu sobie zadać pytanie, czy warto było tak narzekać na kandydatów opozycji, podczas gdy za parę lat może tej opozycji w ogóle nie być. Trzeba może w końcu sobie zadać pytanie, czy warto było kompletnie odpuścić wybory, bo "pis=po to samo", podczas gdy jedna z tych partii aktualnie robi wszystko by ograniczyć wolność. Trzeba może w końcu sobie zadać pytanie, czy wolimy mieszkać w państwie, gdzie rząd nie próbuje zmieniać ustroju na autorytarny i nie próbuje nam wciskać kultu jednostki, czy jednak właśnie wolimy być trzymani za mordę coraz bardziej, a niedługo jedynymi mediami będą te prorządowe. Polacy niestety mają bardzo dużo wspólnego z silnym wpływem wschodnim i przerażającym konserwatyzmem, który ogranicza działanie państwa i wzrastanie nie tylko gospodarcze, ale też intelektualne.

24

@macio_944 Święte słowa.

36

@macio_944 Jak dla mnie jeżeli ktoś na wybory nie idzie to trochę głupio wygląda kiedy krytykuje rząd, a nie zrobił nic, żeby nie było tak jak jest.

20

@macio_944 Problem w Polsce jest taki że od 15 lat role odgrywają ci sami aktorzy.Mi osobiście odgrzewany kotlet nie smakuje już tak dobrze ale jak widać ludziom tak.

56

@macio_944 No genialne podejście, nie podoba mi się rząd pisu więc zagłosuję na po. A za 4 lata? Zagłosuję na pis bo nie podoba mi się rząd po.

12

@macio_944 W punkt,PiS wygrał wybory,bo ludzie myśli, że za PiS-u będzie lepiej,a prawda okazała się inna , mówiąc delikatnie.Niemnien jednak mam nadzieję,ze w przyszłych wyborach (być może przyspieszonych) ludzie się opamiętają i nie wybiorą znowu PiS-u do władzy

18

@macio_944 za wszelką cenę trzeba odsunąć PiS od władzy a pózniej zastanawiać się co dalej z naszym pięknym krajem

17

@Encore Odgrzewany kotlet byłby, gdyby przykładowo PO miało takie same parcie na autorytaryzm jak PiS. TVP, niesamowita propaganda, kłótliwość i agresja z mnóstwem różnych grup społecznych... To wierzchołek góry lodowej, ale to są m.in. różnice. Diametralne różnice. Więc nie, to nie są Ci sami aktorzy.

@Nano22 Użytkownik @Omoziu Ci już fajnie odpisał. To jest priorytet. Dla niektórych...

10

@macio_944 Przed drugą turą wyborów była narracja, że Trzaskowski to człowiek Tuska. Patrząc na to jak obecnie ich relacja wygląda i to jak został przywitany nie pozostaje nic tylko gratulować bezbłędnej oceny. To właśnie przez tych krzykaczy PAD dostał drugą kadencję.

34

@macio_944 Agitowałem tu mocno przed wyborami prezydenckimi, szczególnie do wyborców Konfederacji. Mi się to wydaje logiczne, że im też na rękę powinno być osłabienie PiS i nie pozwolenie na kontynuowanie zawłaszczania państwa i zabijania demokracji. Prezydent z opozycji to większa szansa, że PiS by musiał szukać wsparcia wśród innych środowisk. No, ale niestety, wiemy jak to się skończyło. "Mimo wszystko Duda". Słyszę to cały czas ilekroć ktoś kogo znam i wiem, że jest konfederatem zaczyna narzekanie jak jest źle.

6

@macio_944 haha mam głosować na opozycję bo jej za chwilę nie będzie?to co to za opozycja?źle to ująłeś,platformy za chwilę nie będzie a nie opozycji,mają Trzaskowskiego i zamiast zrobić z niego lidera to biorą Tuska przez którego wygrał PiS.

10

@macio_944 To są ci sami aktorzy.Od 15 lat narzeka się na PoPis i co robią ludzie?Dają im 70% od 15 lat.Dopóki ludzie nie zrozumieją że trzeba dać szansę komuś innemu dopóty będzie cringe.

8

@macio_944 Nic dodać, nic ująć.

19

@Encore Ale ok. 20 mln tego kraju tego nie zrozumie. A PiS jest po prostu bardziej niebezpieczny od PO. Więc priorytetem powinno być odsunięcie ich od władzy. To wszystko. W 4 lata nie zepsują dużo, a moim zdaniem rządy PO nie były w całe takie złe, ale o tym już wiele razy pisałem. Po 4 latach można ogarnąć inny rząd, byle nie PiS. Bo PiS to najbardziej niebezpieczna partia w historii tego kraju. Gardzę autorytaryzmem i ich polityką.

3

@macio_944 Ja osobiście gardze każdym politykiem w Polsce i każdą partią xD

21

@macio_944 Dla mnie to jest prosta sprawa. Nie głosujesz, nie masz prawa narzekać.

5

@szela1899 W punkt.

0

@szela1899 To też prawda ale raczej większość zdaje sobie sprawe jak ważne jest to by glosować

0

@Encore
W każdym przypadku jest to jakoś uzasadnione, czy gardzisz wszystkimi "bo tak"?

10

@Encore Ok, ale cóż... kogoś trzeba wybrać. Wolę mieszkać w państwie, gdzie nie boję się o to, że za parę lat będzie tutaj druga Białoruś. Bo chciałbym tutaj żyć i nie chciałbym kiedyś musieć stąd wyjeżdżać ze względu na zbyt duży nacisk propagandy i dyktatury ze strony rządu. Bo właśnie do tego to zmierza. Przynajmniej jak dla mnie.

15

@macio_944 Ja to bym chciał, aby w końcu pojawiła się w Polsce partia, na którą może głosować osoba o poglądach liberalnych. Mam tutaj na myśli wolność nie tylko w aspekcie gospodarki, ale i światopoglądu (bo wiem, że zaraz pojawią się komentarza, że jest Konfederacja). Tymczasem na obecną chwilę trzeba wybierać mniejsze zło, co jest tragedią samą w sobie :c

0

@macio_944 Tylko na kogo głosować, jak tam wszyscy siebie warci.

5

@Encore Ja znam kilka osób właśnie, co nie idą głosować a później płaczą. Zastanawiam się wtedy, gdzie te osoby byly kiedy miały prawo wyboru. Już dla własnego dobrego samopoczucia mogliby oddać głos i mieć udział w życiu państwa :x

0

@macio_944 Jeśli chodzi o emigracje to polecam Danie.Mieszakalem kilka lat i bylo super ;v

8

@liberos35
"(...) biorą Tuska przez którego wygrał PiS."

Uzasadnij dlaczego Twoim zdaniem PiS wygrał wybory przez Tuska. Jeśli już, to PiS zaczął wygrywać kolejne wybory przez brak Tuska na polskiej scenie politycznej.

0

@szela1899 Dlatego nie narzekam. Piękna pogoda, można z uśmiechem chodzić codziennie po pracy na rower, nad jezioro. Wieczorem jakaś knajpka z winkiem. Po co się ciśnieniować odpalając tv czy newsy. Życie jest piękne i krótkie aby przątać sobie głowę tym kto się z kim kłóci.

0

@Chakalaka Otóż Czaki gardzę tym fałszywym środowiskiem które chce jak ,,najlepiej'' dla obywatela.W pewnym momencie swojego życia a jestem dosyć młoda osobą zdałem sobie sprawę że nie warto xD

7

@macio_944 Po rozmowach ze pisowcami jestem zdania, że są to często ludzie fatalni - konserwatywni szowiniści, rasiści, homofoby z pogardliwym podejściem do edukacji. Ale są jacy są i podejmują wybory jakie podejmują - wynikające z ich ograniczonego widzenia świata. I to rozumiem.

Ale nie jestem w stanie zrozumieć tych wszystkich pseudomędrków, którzy ględzą na PiS, ględzą na opozycje, nic im się nie podoba i w czasie wyborów zostają w domu. Niby ludzie z firmami, często z dyplomami a kompletnie nie rozumieją sensu praworządności, samorządności czy wzmacniania pozycji międzynarodowej.
Jak już taki jeden z drugim nie potrafią spojrzeć globalnie, to niech spojrzą lokalnie. Jakie szkody i straty ponoszą samorządy. Czy lokalne podwórko też mają w dupie? Nominatów partyjnych w szkole też mają w dupie? Aż do tego stopnia może człowiekowi na niczym nie zależeć?

5

@Encore U mnie to już bardziej Islandia, Kanada, Norwegia, Szwecja lub Szwajcaria ;)

1

@macio_944 Dania to przemiły kraj.Do tego siano na mega poziomie.

1

@Encore Mocno generalizujesz.

5

@liberos35 Ja tam wolę Tuska od Trzaskowskiego. Dodatkowo to Tusk może dać nawet wygraną PO ( wraz z jakąś inną partią w koalicji)

4

@Comentateiro To jest dziwne w sumie.Bo ja osobiście znam z paru wyborców PiSu a poparcie mają nieprawdopodobne.Z tych 30%-40% to nie są sami emeryci.Ludzie chyba mówią że je*** PiS i na nich glosują xD.Ja osobiście nigdy na nich nie zagłosowalem i nie zagłosuje.

2

@pt9 jest takie powiedzenie "jeśli nie interesujesz się polityką, to prędzej czy później polityka zainteresuje się Tobą", i to jest odpowiedź na Twoje pytanie

8

@liberos35 Nie jesteś najmądrzejszym użytkownikiem LR chyba. Tu nikt nie mówi, że opozycji nie będzie, bo się rozpadnie, nie dojdzie do władzy itd. PiS to partia autorytarna. Opozycji niedługo nie będzie, bo będzie jej sytuacja wyglądać jak na Białorusi.

0

@Chakalaka Czy ja wiem.Mam wrażenie że PiS i Po grają w ping ponga a my jesteśmy ta piłeczką.

5

@Kgorecki2500
Otóż to. Tusk to wytrawny i doświadczony polityk, który jako jedyny ma szansę scalić obóz opozycji i pokonać PiS.

6

@macio_944 Mówiłem to samo w trakcie wyborów prezydenckich, jestem naprawdę w szoku, że więcej ludzi po roku zaczęli dostrzegać co się dzieje. Czego się spodziewali jeszcze w czasie wyborów?

11

@Encore
Jesteś zatem w dużym błędzie. PO niewątpliwie nie jest doskonałą partią, ale stawianie znaku równości pomiędzy tą partią a PiS to kuriozum.

1

@Omoziu Cały czas się mną interesuje odkąd pamiętam. Za poprzednich rządów również mnie jebano podatkami i innymi ograniczeniami. Na każdym kroku jestem inwigilowany niezależnie od tego czy rządzi PiS czy PO ale nie będę płakać z tego powodu. Jeżeli ktoś myśli że stan państwa i polityka zależy od tego na kogo zagłosujemy to jest bardzo naiwnym foliarzem.

8

@Encore Ja też znam paru PiSowców, zawsze rozmawiam z drugą stroną. Każdy z nich jest nietolerancyjny, homofobiczny i rasistowski. Każą leczyć gejów, nie czytają książek. Takie chłopki roztropki. Oczywiście jest też część wykształcona, ale to nie wpływa na ich nietolerancję. To jakiś zainstalowany błąd systemowy i żaden antywirus tego nie zmieni.

9

@Encore Czy PO jest dobre? Nie. Czy jest zagrożeniem dla demokracji i stabilności finansowej państwa? Nie. Czy PiS jest takim zagrożeniem? Tak. Nikt nie mówi byś głosował na PO. Jak dla mnie możesz na Latającego Potwora Spaghetti jeśli taki masz gust polityczny. Tu chodzi o jedno... Nigdy w życiu na PiS, bo skończymy z własnym Łukaszenką. A niezagłosowanie na nikogo jest niewiele lepsze niż głosowanie na PiS, bo uwierz mi, ale stare alkoholiczki będące sąsiadkami mojej babci w Przemyślu zagłosują na PiS tłumnie. Przecież dostały emeryturę dla matek mimo 40lat bezrobocia. PiS im dał za nic, PiS jest dobry.

1

@Chakalaka Nie powiedziałem że są tacy sami ale już przerabialiśmy obie partie.Chciałbym powiewu swieżości.Czegoś nowego i czegoś co zachęci Polaków do poparcia tego.

0

@Comentateiro Nic dodać, nic ująć.

1

@osa91 Jeśli chcemy odciąć PiS to musi być ktoś nowy.Ludzie już nie zaufają PO co widać po wynikach od iluś lat.

2

@macio_944 Brak udziału w wyborach i krytyka Rządu, to debilizm. Uważam, że milczenie oznacza aprobatę.
Natomiast opieranie swojej nadziei w PO, to również głupota. Jedni i drudzy dymają nas aż świszczy.

0

@Encore
Rozumiem Twoją wizję zmiany pokoleniowej na polskiej scenie politycznej. Uważam jednak, że wobec rosnącego zagrożenia podstaw demokratycznego państwa prawa z jakim mamy do czynienia w Polsce należy to odłożyć na dalszy plan i wybrać partię, która ma największe szanse na powstrzymanie obecnej władzy.

3

@Chakalaka ty tak poważnie?przecież cały elektorat PiS nie nawiidzi Tuska,"złodzieja" itd(przytaczam tylko jak o nim mówi elektorat PiS), PiS zmiótł z powierzchni po i po wszystkim,potem drwiny że uciekł do PE i że nawet tam jest przeciwko Polsce,iiiiiiii nagle Trzaskowski prawie zostaje prezydentem(zobacz jak ludzie już mają dosc-sytuacja analogiczna do po z Tuskiem) i wraca Tusk,wydaje mi się że to zły ruch bo ludzie którzy go nie nawidza i powoli zaczęli się odwracać od PiS uderzą z podwójną siłą,takie moje zdanie,a pisanie że PiS wygrał bo nie było Tuska jest nie na miejscu.

9

@pt9 Przyszedł PiS i polityka zmieniła się na antyeuropejską. Stan państwa się zmienia, bo coraz trudniej o dostęp do prawników (długość oczekiwania wzrosła), a samorządy coraz bardziej się zadłużają wskutek okradania przez rząd centralny.

Zatem, to kto rządzi ma wpływ i na politykę i stan państwa. A to tylko 2 przykłady. Za chwilę może zniknąć niezależna od PiSu stacja telewizyjna, wiele organizacji pozarządowych straciło dotacje i nie może efektywnie patrzeć rządowi na ręce. Następuje dewastacja lasów, które chyba są w naszym państwie. Dofinansuje się lizusów kościelnych, uczelnie związane z kościołem i gazetki religijne dostają punktacje naukowe. Itd Itp, lista jest długa.

Dużo się zmienia. Twojej analizy nie umieściłbym nawet na papierze toaletowym.

7

@Encore Niestety z nowych ludzi też nie bardzo jest w czym wybierać, bo prezentują bardzo słaby poziom polityki. Konfederacja jest tak skrajna światopoglądowo, że progu 10% na stałe nie przekroczy. Lewica jest odjechana w kosmos ze swoim oderwaniem od rzeczywistości. Hołownia to twór bez doświadczenia i skończy pewnie podobnie jak Kukiz, czy Nowoczesna. Ja osobiście w Nowoczesnej pokładałem ogromne nadzieje, a skończyło się tragicznie.

8

@arasz1819 Ale nie rozumiem. Miałem zagłosować na Trzaskowskiego?
Ja poszedłem i dalej 2 X
Nie wyobrażam sobie zagłosować na kogokolwiek z obu obozów. Jedni i drudzy są siebie warci.
Ja jestem nauczony myślenia długofalowego. Przez myślenie tu i teraz od 15 lat mamy duopol. Jak PiSowi się podwinie noga (co może się zdarzyć), to do władzy dojdzie PO. No i co wtedy? Powtórka z okresu 2010-2015? Dziękuje bardzo.
To jest właśnie głupota. Ciągle powielać myślenie, żeby głosować "przeciw" a nie "za". To Wasze myślenie doprowadziło do Rządów samodzielnych PiSu. Wystarczyło mówić "glosujcie za swoim sumieniem a nie tylko PO albo PiS". Może więcej osób by zagłosowało na taką Lewicę, Kukiza, Konfederacje czy kogoś tam innego.

1

@Kgorecki2500 ok,ja tylko pisze mój punkt widzenia,jak będzie zobaczymy

4

@michal26 Dymanie to jest że tak powiem tradycja. Ale nie przeszkadza Ci to, że PiS jest partią ewidentnie bardziej zagrażającą demokracji i wolności niż PO? Bo jeśli tak, to wg. mnie sprawa jest prosta: ten kto ma największe szanse na zwycięstwo z PiSem, Trzaskowski, PO, czy jakimś cudem Holownia to powinien dostać tyle głosów, by po prostu odsunąć PiS od władzy. Tyle, nikt tutaj nie mówi o pokladaniu nadziei w PO, tylko po prostu o szansach na zatrzymanie tej autorytarnej machiny Jarka.

5

@Omoziu Nie za wszelką cenę.

3

@tomek8756 Ale wiesz, że całkiem sporej części społeczeństwa jest lepiej?

6

@michal26
Jako wyborca Konfederacji i przeciwnik PiS tym bardziej powinieneś wtedy zagłosować Trzaskowskiego, gdyż obecność prezydenta z przeciwnego obozu politycznego zmusiłaby rząd do tworzenia konsensusów przy stanowieniu prawa.

3

@macio_944 Jaka opozycja? Pisowcy chca odebrac wolnośc? A kto ich w tym popiera? właśnie ta wielka opozycja, która popiera i głsoowała za bezprawnym lockdownem, obostrzeniami, a teraz popiera segregację i przymus szczepień niezgodny z konstytucją xD https://www.wykop.pl/cdn/c3201142/comment_1627632848i8CDykQ9QfEXKTXG3iUch4,w400.jpg

2

@Comentateiro No to denerwuj się dalej z pianą w ustach. Mnie proszę tym głowy nie zawracać. Tymczasem idę na hamak poczytać książkę przy winku.

7

@against_modern_football Twój narodowy światopogląd zaczyna i kończy się tylko na szczepieniach i skrajnie lewicowych partiach? Hmm, okej. Szkoda tylko, że nie wspomniałeś np. o Konfederacji, która w trudnym, pandemicznym czasie była jak najbardziej za ustawą antyaborcyjną, która tą wolność również bardzo ogranicza.

3

@macio_944 Ja nie jestem wielkim zwolennikiem demokracji. Żeby dobrze zrozumieć to co piszę postaram się wyjaśnić.
Demokracja, jako idea - jest...no piękna. Każdy ma prawo decydować o losie swojego Państwa, każdy ma prawo głosu i wypowiedzi. I super. Rzeczywistość jednak weryfikuje. Od 15 lat 40% ludzi głosuje na PiS i PO (obie to złe partie), 50% ma w dupie i może tylko 10% kuma czaczę, a i tak nie wykluczone, że taka Lewica, PSL, czy Konfederacja nie są "poukładane z kim trzeba". Nie powiedziane, że np. Ja, głosując na kogoś z Konfederacji czynie słusznie..możliwe, że nic nie zmienią, albo co gorsza - będzie jeszcze gorzej ;) Reasumując - większość ludzi to debile którzy nie mają pojęcia jak ogarnąć PIT, czy jak wynająć auto, a co dopiero maja mieć pojęcie kogo wybrać, by decydował o losie gospodarki...
No nie jest to dobry pomysł. Ja jestem zwolennikiem republiki, czy czegokolwiek. Jakiś egzamin praw wyborczych by się przydał. Niech głosuje elita społeczeństwa. Cokolwiek. Ewentualnie jakaś monarchia. To co jest teraz TK jest parodia.

Natomiast..jestem zwolennikiem wolności i PiS znacząco to ogranicza. To prawda. Sam rozważam emigrację lub założenie działalności gdzie indziej.

Natomiast wiem jedno. Z roku na rok jest co raz gorzej. Pierwsza kadencja PO nie była tak zła jak druga. Rządy PiS 2005-07 nie były tak złe jak te teraz. Jest co raz gorzej i jestem pewny, że PO, po dojściu do władzy, utrzyma zamordyzm i wprowadzi kolejne szkodliwe ustawy.

Nie jest to łatwe i umówmy się - mimo iż dyskutujemy argumentami, to i tak nie mamy "odpowiedniego pojęcia" w temacie polityki. Wielu rzeczy nie rozumiemy, wielu rzeczy nie znamy.

0

@osa91 raczej że nie,i to jeszcze La rambli XD ale tak serio,jak jest taka opozycja to na litość boską chyba logiczne że ja PiS zmiecie w pył, proste chyba i logiczne,i coś ci powiem w tajemnicy,pewne ugrupowania sejmowe mogą stworzyć własną partię,tak wyczaic jak tu łyknąć władze,czego to Polacy akurat oczekują i co im dać
Jednego nie rozumiem, czyli jak nie będzie tej opozycjiXD jak dostaną wystarczająca liczbę mandatów,wejdą w koalicję i przede wszystkim zabiorą większość PiS to dalej będzie jak na Białorusi?

3

@szela1899
"Dla mnie to jest prosta sprawa. Nie głosujesz, nie masz prawa narzekać."

Przedstawię Ci sprawę z drugiej strony. Dla mnie jest jeszcze prostsza. To Ty głosujesz, uczestniczysz w tym cyrku i wybierasz to bagno. To dzięki między innymi Tobie, paniczyki na ciepłych posadkach i z immunitetem robią sobie co chcą i nikt nic na to nie poradzi. To Ty ich tam wpuściłeś głosując, Ty spowodowałeś ten problem, chciałeś mieć pana - to masz. Odpowiedzialność za nich i cały bałgan spada na Twoje barki i to Ty nie masz prawa narzekać. Ja zaś, jeżeli zdecydowałem się nie głosować, mogę sobie narzekać do woli, bo to nie ja doprowadziłem do takiego, a nie innego stanu rzeczy.

1

@macio_944 Tylko że ta opozycja robiła i jak dostanie władzę będzie robić to samo.Także sam sobie głosuj na tą "merytoryczną opozycję" nie licząć Konfederacji która u władzy nie była i warto dać im szanse

3

@Chakalaka Pod warunkiem, że PO nie doszłoby potem do władzy ;) Taka drobna różnica.
Ale tak. Byłem bliżej Trzaskowskiego niż Dudy. Natomiast Trzaskowski mnie nie przekonywał, to raz, a dwa - dalej jest to człowiek PO.
Prędzej na Hołownie bym zagłosował.

5

@michal26 I jakie to jest długofalowe myślnie? Niedługo całe media będą w rękach PiS, szykują się drugie Węgry jak nie gorzej. To był Twój plan długofalowy? Ja wyraziłem się chyba jasno dlaczego sądzę, że powinno się zagłosować na Trzaskowskiego i jakie z tego powodu były by korzyści dla ekip poza PiS. Ja mówię o konkretnych wyborach z zeszłego roku. W II turze już nie było opcji na "swoich" tylko trzeba było wybierać coś co nie da PiSowi kończyć dzieła zniszczenia. Kaczyński jest chorym starcem, którego dni się powoli kurczą, tacy ludzie są zwyczajnie niebezpieczni, a Wy im daliście przyzwolenie na kontynuację. Mówię Wy, bo sam przyznałeś, że oddałeś głos nieważny. Teraz chciałbym poznać ten długofalowy plan, o którym wspomniałeś, bo w obecnej sytuacji nie widzę nic pozytywnego w przyszłości.

2

@macio_944 1.Popełniłeś mały błąd ustawa aborcyjnia *wolność rozszerzyła. Od tamtego momentu ludzie chorzy m.in na zespół Downa również mają prawo do życia.

2

@arasz1819 No, ale Trzaskowski by nic nie zmienił. Nic a nic. Złudne jest myślenie, że to by coś dało.
Powinno się odchodzić od duopolu, a Ty mnie zachęcasz, bym utrzymał duopol. Od jednostek zaczyna się zmiana.

4

@michal26
Obecna kadencja prezydenta w większości przypada na obecną kadencję parlamentu, więc tak czy inaczej się to opłacało.

"No, ale Trzaskowski by nic nie zmienił. Nic a nic. Złudne jest myślenie, że to by coś dało.
Powinno się odchodzić od duopolu, a Ty mnie zachęcasz, bym utrzymał duopol. Od jednostek zaczyna się zmiana."

W obecnych warunkach lepsze jest utrzymanie duopolu, niż przyczynienie się do stworzenia monopolu PiS.

6

@liberos35 Nie będzie opozycji, bo nie będzie demokracji, a autorytaryzm na poziomie putinowskiej Rosji. Pamiętasz PRL? Z doświadczenia lub historii? Do tego zmierzamy. Sądownictwo zależne od rządu już mamy, wolne media właśnie kończą dobijać i przerabiać na TVP-bis, tworzą sobie własną kastę oligarchów popierających ich poprzez dawanie szanse na zbicie fortun określonym osobom, z UE konflikt będący drogą do wyjścia z niej "bo zabrali kasę" albo zastania wyrzuconym, prokuratura obsadzona swoimi ludźmi, służby z coraz większymi uprawnieniami i coraz bardziej karne wobec nawet odrażających rozkazów. Oni naprawdę bardzo, bardzo mądrze kształtują wszystko tak, by jak sami mówili "władzy raz zdobytej już nie oddać".

5

@michal26 Ale nie było innej opcji :] duopol, ale cała władza w ręce PiS. Teraz już nic nie można zrobić, a niedługo zacznie się majstrowanie przy ordynacji wyborczej. Tego można być pewnym. A potem już będzie tylko gorzej.

7

@Chinaski Co ty bredzisz chłopie. To chyba normalne, że jako obywatel państwa oddaje głos. Jakim prawem masz niby narzekać? Przez brak oddania głosu ty nie zapobiegasz właśnie temu Co się dzieje w państwie. Taka kolej rzeczy, ktoś te wybory wygra. Chodzi o to, żeby oddać głos na partię, z której poglądami się zgadzasz najbardziej. Niestety, nie ma takiej żeby odpowiadała w 100 procentach. Twoje tłumaczenia, że do czegoś nie doprowadziłeś przez brak oddania głosu są bardzo błędne. Zadaj sobie pytanie, co TY zrobiłeś, żeby zapobiec temu ,,cyrkowi"

1

@macio_944 A i data ogłoszenia wyroku TK nie była zależna od posłów Konfederacji.Wniosek podpisali dużo wcześniej zanim się rozpoczeła na dobre "pandemia".

2

@macio_944 PiS, PO jedno zło. Gdy przychodzi co do czego głosuję na inną partię. Gdy nie mam wyjścia, głosuję na PiS lub wcale. Wolę jednak ich od PO. I tyle. A jak dla Ciebie liczy się tylko odsunięcie PiS od władzy, to przekonuj elektorat PO, że dopóki Tusk nie wrócił, to jakoś Hołownia był dużą siłą, a teraz znów patrzą "Beton".

1

@macio_944 To nie wina wyborcow Pis ze w Polsce opzocja juz rzadzila i szalu nie bylo.A wogole Platforma to jest mistrz opozycji przeciwko sobie.

1

@Chakalaka stara zasada jak świat. Będzie źle, to się wyjedzie z tego kraju i tyle. W kraju zostaną ludzie żyjący z socjalu i wyznawcy PiSu, etc. Dokładnie to się dzieje na Ukrainie. Ukraińców ubyło 10 MILIONÓW. To bardzo dużo. Z Polakami może być podobnie :)
A ja powiedziałem. Nie za głosuje za kimś, kto nie chce obniżek podatków i koniec kropka.

0

@arasz1819 To powtórze. To się wyjedzie z kraju. Nie ma innej możliwości. Socjaliści giną od własnej broni :)

0

@michal26 Czyli nie jesteś patriotą?

2

@macio_944 a tak swoją drogą. Niech podsumowaniem demokracji będzie to, że PiS rządzi :)
"Chcieliście demokracji, to ją macie".
Jest to niestety brutalna prawda. Naród wybiera tego, kto najładniej mówi, najlepiej wygląda, najwięcej obiecuje. Tak było jest i będzie.
Nie wiem, jakie jest rozwiązanie tego problemu. Ja widzę jedynie szanse w monarchii, lub jakiejś odmianie republiki..

5

@Chakalaka Jestem. Natomiast bardziej niż patriotą, jestem wolnościowcem. Robię od kilkunastu lat co mogę, by prawica gospodarcza rządziła w Polsce. Tłumaczę, przekonuję.
Nie wykluczam dnia, kiedy powiem "basta. Jak Polacy tego chcą i mają mnie gdzieś, wobec tego radźcie sobie beze mnie". I tyle. Pewnych rzeczy się nie zmieni i jeśli będę czuł się jak "więzień we własnym domu", to wyemigruje do kraju, który szanuje moją własność, prywatność i docenia moje starania, ambitność i podejście do życia.

4

@michal26
Postawa, którą przedstawiłeś stoi w sprzeczności do idei patriotyzmu i to nawet wtedy, kiedy wyżej stawiasz wolność.

Patriotą się jest, albo nie. Nie ma półśrodków.

2

@michal26 Wiesz to nie powinno być tak, że i kraju jest tak źle, że się z niego ucieka. Wolałbym mieć wpływ aby w Polsce można było spokojnie żyć i idąc na wybory taki wpływ mam. Większy lub mniejszy ale mam. Widzę, że Pis robi źle to głosuję na inną partię, która proponuje coś innego.

2

@Chakalaka Powiedział użytkownik który ma w awatarze człowieka, który jak szczur uciekł z Polski za granicę. No Szczyt wszystkiego XDDDDD

2

@Waslak12
Rozwiń swoją myśl w merytoryczny sposób, bo jak na razie jest to bełkot bazujący na starej, pisowskiej narracji.

2

@Waslak12 Nie wiem czy jak szczur. Zajmował dość ważne stanowisko w Unii Europejskiej

2

@Kgorecki2500
Przewodniczący Rady Europejskiej to formalnie najwyższy urząd w strukturach Unii Europejskiej.

0

@Kgorecki2500 na emigracji dalej bym głosował. Natomiast nie pozwolę z siebie zrobić więźnia i dojnej krowy.
@Chakalaka mylisz się. W momencie kiedy kraj odwraca się od własnych obywateli, to zwyczajnie zmieniają się "zasady gry". Co innego gdy wróg atakuje, a co innego, kiedy wrogami są sami Polacy.
Jedyne co mi zostało, by zmienić ten kraj, to chyba być uczestnikiem rewolucji. No, ale jest to nielegalne i chciałbym uniknąć krwawych rozwiązań.

2

@Kgorecki2500 Gość pisze o patriotyźmie a wychwala gościa który oszukał miliony Polaków,a jak wiedział że stracą władzę to uciekł za granicę.I chakalaka coś pisze o patriotyźmie No ręce opadają

2

@Chakalaka Czemu nie został i nie walczył?Czyżby nie był patriota? Bo to właśnie zarzuciłeś użytkownikowi michal26

0

@Waslak12
W jaki sposób oszukał Polaków? Udowodnisz to jakoś czy będziesz tylko rzucać puste frazesy?

0

@Kgorecki2500 Wiesz ja krytykuje globalne ocieplenie a też nic nie robię w kierunku by to zmienić.

2

@Chakalaka Jak to szło ? Ktokolwiek będzie w moim rządzie chciał podnosić podatki zostanie wyrzucony? Tak to szło? Kto te słowa wypowiedział? Aa no tak Donald Tusk

1

@Chakalaka

Tego jest sporo

3

@Waslak12
Z tego co pamiętam ta wypowiedź pochodzi z 2007 roku, a więc sprzed światowego kryzysu gospodarczego.

0

@Chakalaka A i jeszcze nie odpowiedziałeś czy jest patriotą ?Skoro michal26 nie jest to tusk jest?

3

@Chakalaka Ale ile ludzi wyleciało z jego rządu za próbę podwyższenia podatków? Sam też wyleciał czy najpierw podwyższył kilka? Ty chyba lubisz być złomowany

2

@Waslak12
Jak na razie to raczej złomujesz sam siebie, bo nie rozumiesz, że zmiany w podatkach były wymuszone światowym kryzysem gospodarczym. Na szczęście dzięki dobrym decyzjom rządu Tuska Polska przeszła suchą stopą przez kryzys.

4

@Chakalaka "Przysięgam Polakom, że każdy, kto w moim rządzie zaproponuje podwyżkę podatków, zostanie osobiście przeze mnie wyrzucony”

Czyli przysięgę wypełnił i nie jest kłamcą?

3

@Chakalaka Tyle tylko, że PO wcale PiSu od władzy odsunąć nie chce. Przykładowo w wyborach prezydenckich badania mówiły, że Trzaskowski nie wygra z Dudą. Gdyby jednak poparł na przykład Hołownię, to ten miałby duże szanse na wygraną. No ale nie o to chodzi, by złapać króliczka.

2

@Waslak12
Jeśli dalej nie rozumiesz, że nie mógł dotrzymać obietnicy ze względu na światowy kryzys gospodarczy, to dalszą dyskusję z Tobą uważam za bezcelową.

1

@Chakalaka Skoro nie dotrzymał obietnicy to jest kłamcą koniec kropka .Też uważam dalsza dyskusje za bezcelową moja teza się obroniła :)

Ps.Przykre że nie potrafisz odpowiedzieć na komentarz o patriotyźmie

2

@szela1899
Ja nie bredzę, przedstawiam opinię inną od Twojej. To, że dla Ciebie jako obywatela państwa głosowanie jest normalne, nie znaczy wcale, że jest tak dla wszystkich - wystarczy spojrzeć na frekwencję wyborczą.
Narzekać mam prawo nawet pomijając to, o czym pisałem wcześniej. Bo niby kto mi zabroni? I jak?
Brak oddania głosu natomiast, to 'najlepsze' zapobieżenie temu co się dzieje w państwie. Wyobraż sobie jak szybko politycy/ka zmieniłaby sie na lepsze, gdyby nie głosował nikt, lub ustalona została w miarę rozsądna (dla wyborców, nie polityków) frekwencja minimalna, której nie przekroczenie unieważniałoby wybory. 'Żaden z powyższych' na karcie to już w ogóle marzenie.
Moje tłumaczenia, jak właśnie piszę, nie są błędne - w tym przypadku wynikają z logicznego myślenia. Poprzez brak uczestnictwa w procesie (głosowanie), który prowadzi do powstania 'cyrku', nie doprowadziłem do jego powstania i to nie na mnie spada za niego odpowiedzialność, tylko na tych, którzy w tym procesie uczestniczyli i przyczynili się do jego powstania. To że politycy od lat wmawiają ludziom inaczej, żeby cyrk się kręcił, to już nie moja wina.

4

@macio_944 Święte słowa, rok temu przy wyborach miałem ochotę się porzygać czytając te idiotyzmy "mimo wszystko duda", w tym kraju nigdy nie będzie dobrze.

2

@macio_944 opoozycja jest beznadziejna, natomiast PiS przegiął tak bardzo pałę z tym swoim zas*anym nowym ładem, że życzę im porażki z kimkolwiek. Od zawsze ci którzy mają utrzymują darmozjadów, ale to dochodzi do granic absurdu.

2

@macio_944 Idealnie w punkt

2

@macio_944 A ja wychodzę z założenia że Opozycja powinna jednak coś zrobić żeby na nich zagłosować, a nie że jednym argumentem oddania na nich głosu było to że PIS jest taki i taki. Fakt że PO teraz tak ogromnie podskoczyło w poparciu tylko dlatego że przyszedł Tusk, nie przynosząc narazie ze sobą jakiś poważnych postulatów do przemyślenia, dowodzi mi tylko żeby na nich nie głosować, bo większa połowa ich wyborców głosuje na nich tylko przez "aspekt wizualny", czyli że widzą że są z jakiś powodów drugą partią, mają Tuska i chcę przeciwności PISu.
Ja będę głosował zgodnie ze swoim sumieniem i będę krytykował rząd ile będe chciał, a jeśli ktoś uważa że jak oddał głos na PO tylko dlatego żeby PIS nie wygrał i to oznacza że przybrał postawę dobrego obywatela i teraz może wszystkich krytykować, to mnie zdanie takich osób nie obchodzi.
Wole żeby każdy głosował ze swoim sumieniem i już wygrywał ten PIS jeśli taka jest wola ludzi niź żeby każdy głosował, żeby drugi nie wygrał i co kilka lat panowała ta sama narracja.
"Trochę śmieszne, że b. wiele osób wyśmiewa PiS, mówi jacy to oni są źli, a jak przychodzi co do czego to "ee nie, na opozycję głosować nie będę"- Nie jest to śmieszne tylko logiczne, ludzie wyśmiewają PIS bo oni rządzą, po co mieliby wyśmiewać PO w tym momencie?
"Trzeba może w końcu sobie zadać pytanie, czy warto było tak narzekać na kandydatów opozycji, podczas gdy za parę lat może tej opozycji w ogóle nie być."- No zadaje sobie to pytanie i odpowiedz jest taka że serio szkodaby mi było oddanego na nich głosu, skoro mając tak dużą grupe wyborców (drugą w Polsce), mają takie nazwiska jak Tusk który samym tym że jest robi im z 10% poparcia, rywalizują z rządem którego nienawidzi połowa tego kraju, mają prywatną telewizje, tak bardzo wbili się w głowy Polaków swoją kadencjom i są tak nieudolni w swoich poczynaniach że nie potrafią zbliżyć do posługującego się najprostszymi środkami PISu od dobrych kilku lat, a zaraz w ogóle mogą zniknąć z planszy.

2

@macio_944 nikt nic nie jest winien Platformie, a już na pewno nie głos "bo pis gorszy". Dlatego zrzucanie winy na wszystko wokół tylko nie na siebie za to, że program platformy i jej liderzy są gówniani, uważam za śmieszne.

1

@macio_944 Trafny głos, podobnie jak coraz liczniejsze komentarze, że trzeba było ten rok temu zagryźć zęby i głosować na Trzaskowskiego, bo PiS z Dudą jako prezydentem zrobi nam tu drugą Białoruś. Miło patrzeć, jak coraz więcej osób otwiera oczy na politykę PiSu i dostrzega, że symetryzm (PiS = PO) nie jest najrozsądniejszy w obecnej sytuacji i prawdziwa wolność (nie wynikająca ze szczepień, Covida, itp) jest nam pomału odbierana dzień po dniu, konsekwentnie od paru lat. Niestety, wciąż towarzyszy temu ogromny aplauz części narodu albo, jakimś cudem, ciągły symetryzm i bagatelizowanie działań PiSu.

Komentarz usunięty

0

@macio_944 Napisałeś, że odbierają nam wolność więc odniosłem się do bieżącego tematu gdzie ta wolność jest odbierana. Miałem się odnieść do wspólnego dobijania gospodarki, rozdawnictwa czy kolejnych podatków? To tutaj nie jest lepiej również "opozycja" wspólnie z pisem wszystko przyklepuje ;) Nie wiem czy Lewica Razem to skrajnie lewicowa partia, określają się socjaldemokratami , startowali razem z biedroniem i sld to chyba nie tacy skrajni. Słowem nie napisałem nic o konfederacji, ani pozytywnie ani negatywnie - określiłem jedynie obecną "opozycję", która jest tak denna że jest paliwem dla pisu i nie są jakimkolwiek zagrożeniem dla ich programu. Dlaczego? Bo nie są w stanie nic zaproponować, kompletne N I C. Poniżej grafika jak głosowały partie w sprawie kilku tematów.

https://www.wykop.pl/cdn/c3201142/comment_16070833608cO4UuVMakMsp3W3Z7ESsR.jpg

4

@Commandement "a to bym chciał, aby w końcu pojawiła się w Polsce partia, na którą może głosować osoba o poglądach liberalnych. " o to właśnie, to włącznie z zastrzeżeniem. Liczyłem na nowoczesną, ale lider okazał się być bez doświadczenia, a szkoda bo kilka osób było naprawdę przygotowanych.
Niestety problem jest taki, że w Polsce system jest partyjny. Wszystkie parie to kadry, a każda świeża partia, musi te kadry zbudować - często w ciemno, więc się pełno świń do koryta pcha, podejrzanych typów, karierowiczów itd...

Taka nowa partia, to chyba musieliby być najlepsi ludzie z kilku istniejących partii, Ci co mają markę, pozycję, słyną z pracowitości a jednocześnie są na tyle zamożni by prywata nie była główną motywacją, a takich i jeszcze o dokładnie takich poglądach ciężko zebrać na 30% poparcia w Polsce. Niestety tak naprawdę, mamy bliżej do 30-40% w grupach takich jak emeryci, słabo wykształceni, ci którym z różnych względów się nie powiodło. Oni na taką partię nigdy nie zagłosują, również z różnych względów - światopoglądowych, bo socjal jest dla nich kluczowy.

To zwycięstwo PO to był jakiś cud trochę i pewnie szybko się nie powtórzy, a wtedy PO było bardzo niespójne, trochę chrześcijańskie, trochę popierało liberalne poglądy, ale nie do końca, trochę wolnorynkowe, ale też niektórych trudnych gospodarczych decyzji się bało podjąć. W sumie chyba nawet wyborcy nie wiedzieli na co głosują, ale to im dało rządy.

3

@macio_944 A dla mnie to Twoje podejście jest najgorsze z możliwych. "Nie głosujcie za, głosujcie przeciw" oto co mi podpowiadasz. Pluje na głosowanie na partie, których jedynym pomysłem jest pokazywanie jaki to PiS zły. To sam widzę. Warto się zastanowić czemu w Polsce jest jak jest? Czemu rządzą na przemian Ci sami ludzie? A może właśnie dlatego, że Polacy jak głąby dają się skłócić i ciągle głosują przeciw jakiejś grupie, a nie za tą, którą uważają za najlepszą. Tyle lat minęło od obalenia komuny, a Polacy nadal nie potrafią korzystać z demokracji, do tego wychodzi na to, że są z tego dumni. Dramat.

0

@macio_944 Dopóki nie będzie realnej szansy na wygraną innej, bliższej mi opcji od PO/PiS to urny wyborcze mnie nie zobaczą. Róbcie co chcecie, możecie sobie wmawiać, że PO pomoże ale to po prostu wychodzi bycie naiwnym.

1

@Persyfl "Gdyby jednak poparł na przykład Hołownię, to ten miałby duże szanse na wygraną. "
Ale w wyborach jak zauważył @szela1899 "Chodzi o to, żeby oddać głos na partię, z której poglądami się zgadzasz najbardziej. Chodzi o to, żeby oddać głos na partię, z której poglądami się zgadzasz najbardziej. "
Kto to jest Hołownia? Jakie ma poglądy. Kiedyś był gorącym katolikiem, ostatnio popierał LGBT, a wciąż mówi o nowej jakości w polityce (co 2 zdanie w debatach) i to on walił w Trzaskowskiego jak w bęben najbardziej. No i To Trzaskowski przeszedł do 2 tury, co zupełnie obala Twoją diagnozę, bo znaczy że miał więcej wyborców. Czemu nagle jego wyborcy mieli oddać głos na Hołownię?
No i w końcu elementarna znajomość mechaniki prerogatyw konstytucyjnych prezydenta.
Hołownia co drugie (poza waleniem w Trzaskowskiego) zdanie, podkreślał jak to on nie będzie aktywny ile nie zrobi. Tymczasem w naszej konstytucji, prezydent ma narzędzia blokujące skutecznie (w miarę) i to wszystko. Niczego nie jest w stanie ugrać bez sejmowej większości. Wiele urzędów zależy od niego formalnie, a tam gdzie ma prerogatywy (głównodowodzący sił zbrojnych) nie ma kompetencji i musi się zdać się na powstające z sejmem i senatem ciała. Inaczej jedynie miesza.
Teraz Trzaskowski, mając jakąś tam partię popierającą go w sejmie, przynajmniej może próbować budować większość dla ustaw, może utrudniać oddalanie weta. Hołownia może jako bezpartyjny dużo mniej. Wybór w tym momencie to 2 lata do wyborów parlamentarnych w plecy.

3

@AxelF @szela1899 Jeżeli chodzi o to 'niegłosowanie' na partię i późniejsze 'nienarzekanie', to jest trochę inaczej.
Otóż mnie na przykład nie podoba się wiele rzeczy w obecnym systemie i ja nie krytykuję tylko rządu, ale ogólnie cały system. Niezależnie na kogo bym nie głosował, to ta partia i tak będzie reprezentowała podobne podejście do neoliberalizmu.
To jest trochę tak, jak napisał @michal26 . Jemu przykładowo nie podoba się demokracja i wolałby monarchię, tyle że żaden kandydat tego nie proponuje, więc jeżeli miałby głosować wraz ze swoimi poglądami, to musiałby zostać w domu.

4

@Chakalaka Mówisz, że Tusk nie mógł dotrzymać obietnicy dot. podatków, bo nadszedł kryzys światowy? Pomijając już kwestię programu 3x 15%, na którym wygrał wybory, jak skomentujesz decyzję władz Niemiec, kiedy to obniżyli VAT do 16% na czas kryzysu covidowego? Dlaczego do 2015 roku, dobre kilka lat po kryzysie nadal utrzymywał "tymczasową" stawkę VAT 23%?

4

@AxelF Chyba Mnie nie zrozumiałeś. Ja nie popieram Hołowni. Mówię tylko, że gdyby PO naprawdę chodziło odsunięcie PiSu od władzy, nie trzymaliby skazanego na porażkę pięknego Rafała w tym wyścigu.
"Kto to jest Hołownia? Jakie ma poglądy. "
To samo tyczy się Rafała.
"i to on walił w Trzaskowskiego jak w bęben najbardziej."
Najwidoczniej aż tak bardzo nie śledziłem debaty publicznej. Niemniej Rafałowi się zdecydowanie należało.
" No i To Trzaskowski przeszedł do 2 tury,"
Nigdzie nie twierdzę, że było inaczej. Mówię tylko, że o ile badania przedwyborcze wskazywały, że tak właśnie będzie, to nie dawały mu szans w drugiej turze.
"co zupełnie obala Twoją diagnozę, bo znaczy że miał więcej wyborców. "
W żaden sposób nie obala. Po prostu Rafał ma za dużo negatywnego elektoratu.
"Czemu nagle jego wyborcy mieli oddać głos na Hołownię?"
Bo w zasadzie pewnie się niezbyt różnią poglądami? Bo jak jedynym programem jest odsuwanie PiSu od władzy, to poparcie dla innego kandydata spoza PiSu przyjdzie łatwo? Bo spora część wyborców Rafała to byli przede wszystkim przeciwnicy Andrzeja?
I ponownie, nie twierdzę, że Hołownia byłby dobrym prezydentem (chociaż prędzej na niego niż na Rafała bym zagłosował), tylko że gdyby swego czasu PO chciało, PiS nie miałby swojego prezydenta.
"Teraz Trzaskowski, mając jakąś tam partię popierającą go w sejmie, przynajmniej może próbować budować większość dla ustaw,"
Ty tak poważnie?
Rafał by się skupił na blokowaniu wszystkiego jak leci.
"Hołownia może jako bezpartyjny dużo mniej."
Kwaśniewski zdaje się jako bezpartyjny był prezydentem :)
"Wybór w tym momencie to 2 lata do wyborów parlamentarnych w plecy."
Z Rafałem - 5.

1

Pewnie narobię gówno burze ale chciałbym powiedzieć jedno. Nie lubię PiSu ale PO z tuskiem na czele zrobiło o wiele więcej złego. Przepraszam i życzę miłego weekendu

1

@Persyfl "Chyba Mnie nie zrozumiałeś. Ja nie popieram Hołowni. Mówię tylko, że gdyby PO naprawdę chodziło odsunięcie PiSu od władzy, nie trzymaliby skazanego na porażkę pięknego Rafała w tym wyścigu."
Nie, rzekłbym że nieporozumienie jest raczej w drugą stronę. Uważam, ze pisanie że "piękny RAFAŁ" bez szans, jest totalną pomyłką, czego dowodzi ostateczny wynik - procent różnicy i różnica między nim a Hołownią w wyniku pierwszej tury. Czemu PO miałoby zakładać że przegra, skoro wystawiło lepszego kandydata, który wypadał lepiej w sondażach i ostatecznie przegrał o procent, co jest dość nieprzewidywalne w sumie. Kandydat, który twierdzisz był pewniejszą opcją, nie załapał się do drugiej tury.
Zastanawiam się jaka kalkulacja pozwala Ci sądzić, że poparcie Hołowni przez PO pozwoliłoby mu zyskać poparcie wyborców konfy, którzy w sumie na ostateczny wynik mieli spory wpływ jak się okazało, bo to ich głosy się rozłożyły mniej więcej po połowie, co dało wygraną Dudzie.

"To samo tyczy się Rafała."
No nie, o ile można się spierać w szczegółach, ktoś tego Rafała firmuje i to od lat. O Ruchu Hołowni nie wiadomo nic, podobnie jak o poglądach Hołowni.

"Niemniej Rafałowi się zdecydowanie należało."
Nie do końca wierzę, że w podobnym stosunku. O ile z innymi kandydatami Hołownia nie nawiązywał "dialogu" w swoich wypowiedziach niemal, nawet z Dudą, niewiele razy, tak do Trzaskowskiego nawiązywał co chwila, bo wiedział że to czysto polityczna gra o podobny elektorat. Cyniczna gra, a nie się "należało". To było jasne i klarowne. Jeśli ktoś miał liczyć na poparcie PO po takiej agresywnej retoryce pierwszej tury, to tu sobie też strategicznie Hołownia nie poradził.

", to nie dawały mu szans w drugiej turze."
No to też nie do końca. Były sondaże które przewidywały i wynik na styku i wygraną Trzaskowskiego i to na kilka dni przed ciszą wyborczą II tury.
Na pewno nie były to sondaże dyskwalifikujące, a taki wydźwięk ma Twoja wypowiedź :
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-wybory-prezydenckie2020/sondaze/news-wybory-prezydenckie-2020-mamy-pierwsze-sondaze-dot-ii-tury,nId,4580583#crp_state=1
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-wybory-prezydenckie2020/sondaze/news-ostatnie-sondaze-przed-cisza-wyborcza-andrzej-duda-i-rafal-t,nId,4603382#crp_state=1
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-wybory-prezydenckie2020/sondaze/news-sondaz-prezydencki-trzaskowski-minimalnie-wyprzedza-dude,nId,4600098#crp_state=1
https://www.money.pl/gospodarka/wybory-prezydenckie-2020-sondaze-blizsze-trzaskowskiemu-bukmacherzy-ze-wskazaniem-na-dude-6529554752714369a.html

"W żaden sposób nie obala. Po prostu Rafał ma za dużo negatywnego elektoratu."
I tu dochodzimy do tematyki pierwszego posta - czy bycie negatywnym elektoratem Trzaskowskiego jest warte zostawienia PiS u władzy bez kontroli.

"Bo w zasadzie pewnie się niezbyt różnią poglądami?" - i to generalnie argument dokładnie w obie strony działający. Reszta to punkt o elektoracie negatywnym, bo tylko takiemu mógł przeszkadzać osobiście Trzaskowski na urzędzie, do tego stopnia, że wybrali Dudę. A że względnie liczna grupa wyborców Hołowni głosowała na Dudę to fakt, ale o czym to świadczy? Czy nie także o tym, że spójność poglądów nie była znakiem rozpoznawczym Hołowni, bo jego elektorat nie widział wielkiej różnicy między nim a Dudą, nawet jeśli na wadze była względna kontrola poczynań ewidentnie przekraczającego konstytucję rządu.

" tylko że gdyby swego czasu PO chciało, PiS nie miałby swojego prezydenta."
Wciąż nie przekonuje mnie ta tez. Nie popiera ją jej ani sondaże, ani wyniki I czy II tury. PO miało prawo wierzyć w sukces a nie udało się o włos. Czemu by mieli nagle mieli rezygnować, z własnego, bardziej wyrazistego kandydata, który na dodatek, mimo bagażu wyborców negatywnych, miał według sondaży szanse zgarnąć ponad 50% głosów? Jakiś rzeczowy powód, bo na prawdę nie widzę takiego.

"Ty tak poważnie?" -
tak, jak najbardziej. Jaką masz gwarancję że PO nie będzie od 2021 przynajmniej w koalicji rządzić, lub nie powstanie rząd mniejszościowy PIS. Arytmetyka sejmowa nie jest taka prosta.
Rozwiń proszę tą wątpliwość bo co nieco się na tym akurat znam z racji wykształcenia.

"Rafał by się skupił na blokowaniu wszystkiego jak leci." a jakieś konkretne argumenty, że tak by było? Po drugie, czy nie byłoby to dobre akurat w tej sejmowej rzeczywistości i nie byłoby krokiem do wyborów?

"Kwaśniewski zdaje się jako bezpartyjny był prezydentem :)"
Tak, podobnie jak magistrem ;)

Z Rafałem - 5.
Taki typ na sobotę?

3

@AxelF "czego dowodzi ostateczny wynik - procent różnicy i różnica między nim a Hołownią w wyniku pierwszej tury."
Czego ta pierwsza tura ma dowodzić? Przecież zupełnie inaczej się głosuje w pierwszej i w drugiej. Badania mówiły jasno - Rafał nie wygra w drugiej turze, Hołownia miał szansę (i ktoś jeszcze, ale już nie pamiętam). I dokładnie te przewidywania się spełniły. Była cała masa ludzi takich jak Ja, którzy byliby w stanie zacisnąć zęby i zagłosować na tego Hołownię czy nawet Kosiniaka-Kamysza. Jakby Mnie ktoś zmusił do wyboru między Rafałem a Andrzejem, to pewnie wybrałbym Andrzeja, a przecież jestem tu uważany za skrajnego lewaka.
" Czemu PO miałoby zakładać że przegra"
Na początek z doświadczenia. Potem na podstawie badań. Potem z tej prostej przyczyny, że Tusk wykosił w partii wszystkich będących w stanie sensownie funkcjonować w polityce.
"skoro wystawiło lepszego kandydata,"
Lepszego niż kto? Lepszych kandydatów do odebrania PiSowi prezydentury było dwóch.
"który wypadał lepiej w sondażach"
W sondażach drugiej tury nie wypadał lepiej.
" i ostatecznie przegrał o procent,"
Nie o procent, tylko o punkt procentowy i nie o jeden, a o dwa, zgodnie z przewidywaniami.
"co jest dość nieprzewidywalne w sumie."
A jednak zostało przewidziane :)
"Kandydat, który twierdzisz był pewniejszą opcją, nie załapał się do drugiej tury."
Ale Ja nigdzie nie twierdziłem, że Hołownia miał szanse wejść do drugiej tury przy startującym Rafale. Raz jeszcze: w pierwszej turze głosuje się zupełnie inaczej niż w drugiej.
"Zastanawiam się jaka kalkulacja pozwala Ci sądzić, że poparcie Hołowni przez PO pozwoliłoby mu zyskać poparcie wyborców konfy"
Konfy, lewicy... Żaden z kandydatów nie miał aż tak pokaźnego negatywnego elektoratu co Rafał.
"ktoś tego Rafała firmuje i to od lat."
I właśnie dlatego m.in. przegrał.
"O Ruchu Hołowni nie wiadomo nic, podobnie jak o poglądach Hołowni."
Wiadomo sporo, nawet o poglądach. Nie wiadomo o programie, bo jak tylko go przedstawi, straci część poparcia. O Rafale wiadomo, że wolał się miziać z Konfederacją, bo uznał, że lewica grzecznie na niego zagłosuje i bardzo się w tym przeliczył. Jak to świadczy o jego poglądach?
"Cyniczna gra, a nie się "należało"."
Bo umizgi Rafała do Konfederacji i granie LGBTto z głębi serca były?
"Jeśli ktoś miał liczyć na poparcie PO po takiej agresywnej retoryce pierwszej tury, to tu sobie też strategicznie Hołownia nie poradził."
Hołownia zdecydowanie więcej ugrał w tych wyborach niż Rafał.
"No to też nie do końca. Były sondaże które przewidywały i wynik na styku i wygraną Trzaskowskiego i to na kilka dni przed ciszą wyborczą II tury."
Ale sondaże bezpośrednio przed drugą turą pokazują to, co mówiłem - pokaźna grupa wyborców nie chciała ani jednego ani drugiego, więc znajdowała się w tej opcji "nie wiem". Gdy bez takich emocji, przed wyborami pytano ludzi, wyniki były bardziej klarowne.
"czy bycie negatywnym elektoratem Trzaskowskiego jest warte zostawienia PiS u władzy bez kontroli."
To nie była deklaracja Moich poglądów, tylko stwierdzenie faktu statystycznego.
W tym kontekście lepsze jest pytanie, czy ego PO jest warte pozostawienia PiSu bez kontroli?
"i to generalnie argument dokładnie w obie strony działający."
Więc po raz kolejny, Ja nie popieram Hołowni, a jedynie twierdzę, że miał większą szansę wygrać z Andrzejem.
"Reszta to punkt o elektoracie negatywnym, bo tylko takiemu mógł przeszkadzać osobiście Trzaskowski"
1. Nieprawda, bo pisałem też o motywacji ograniczenia władzy PiSu.
2. Napisałeś w zasadzie tautologię, że ludziom, którzy nie chcą Rafała na prezydenta przeszkadza Rafał jako potencjalny prezydent. O wynikach drugiej tury zadecydowało właśnie, kto kogo bardziej nie chciał na tym stanowisku.
Swoją drogą, Ja wiedziałem, że Rafał jako prezydent zawetuje bardzo ważną dla ludzi nowelizację, na której Mi zależało, wiec nie miał szans na Mój głos. Czy to Mnie czyni negatywnym elektoratem? Być może.
"A że względnie liczna grupa wyborców Hołowni głosowała na Dudę to fakt, ale o czym to świadczy?"
O tym, że nie chcieli Rafała.
"Czy nie także o tym, że spójność poglądów nie była znakiem rozpoznawczym Hołowni, bo jego elektorat nie widział wielkiej różnicy między nim a Dudą, nawet jeśli na wadze była względna kontrola poczynań ewidentnie przekraczającego konstytucję rządu."
Nadal nie wiem, czemu liczysz, że będę bronił Szymona. Na "obronę konstytucji" już nawet najstarsi górale się nie łapią. Spora grupa wyborców nie widziała wielkiej różnicy, bo wybór dla nich sprowadzał się do mniejszego zła. No i faktycznie tej różnicy dużej nie ma. PO i PiS bardzo grzecznie współpracują na wielu płaszczyznach.
"Nie popiera ją jej ani sondaże, ani wyniki I czy II tury"
Sondaże jak najbardziej ją popierają. Wynik pierwszej tury nie ma znaczenia, bo tam ludzie głosują głównie zgodnie z poglądami, a dopiero w drugiej - pragmatycznie. Wynik drugiej właśnie dokładnie poparł - Rafał przegrał w przewidywanym zakresie.
"PO miało prawo wierzyć w sukces a nie udało się o włos"
Ponad 400 tysięcy głosów to nie jest "o włos", ale tak PO miało prawo wierzyć, że ciągle powtarzając te same błędy, w końcu osiągnie inne wyniki.
"miał według sondaży szanse zgarnąć ponad 50% głosów?"
Tych sondaży, w których niemal 10% ankietowanych nie podjęło jeszcze decyzji? :D Większość sondaży wskazywała wyraźnie, że Rafał nie ma szans w drugiej turze.
"Jakiś rzeczowy powód, bo na prawdę nie widzę takiego."
Serio nie widzisz? Partia, która przy takiej nieudolności rządzących i tylu ich wpadkach, musi ratować się ściąganiem Tuska z Brukseli, żeby nie mieć mniejszego poparcia niż prezenter telewizyjny?
"tak, jak najbardziej. Jaką masz gwarancję że PO nie będzie od 2021 przynajmniej w koalicji rządzić"
Ale z konfą czy z PiSem? Z ich folwarcznym podejściem do reszty opozycji? Kogo mieliby przekonać?
"a jakieś konkretne argumenty, że tak by było?"
Zapowiedzi, historia głosowań, fiksacja na punkcie PiSu, chore ego.
"Po drugie, czy nie byłoby to dobre akurat w tej sejmowej rzeczywistości i nie byłoby krokiem do wyborów?"
Nie, byłby zdecydowanie złe. Bo przecież blokowanie funkcjonowanie sejmu do następnych wyborów to taki świetny pomysł, a że może przez to w następnych wyborach PiS miałby większość konstytucyjną, to co tam. PiSowi raz na tysiąc wychodzi coś dobrego (nawet jeśli przypadkiem) i dotyczy to kwestii, którymi PO nigdy by się nie zajęło. Chcesz utwardzić elektorat PiSu i przeciągnąć na ich stronę niezdecydowanych? Proszę bardzo.

1

@macio_944 A mnie się rządy PiS bardzo podobają, geje niech sobie żyją w związkach partnerskich, aborcję niech wykonują lekarze którzy chcą to robić dla tych którzy chcą ją wykonać, podobne zdanie ma 95% moich znajomych, którzy są przedsiębiorcami, zwykłymi pracownikami, wykształconymi i nie, co nas łączy ? Wszyscy jesteśmy niezależni żyjemy albo na wsi albo w małych miastach i mamy z tyłu to co powie przełożony czy sąsiad z piętra wyżej. Chcemy aby zostało dokładnie tak jak jest, nie chcemy rzeszy uchodźców, mniejszości która będzie tu tylko dla socjalu. Mamy do tego prawo, uwaga - nadal będę głosować na PiS dlaczego ? Wolę taki PiS niż taką beznadziejną opozycję bez jakiegokolwiek pomysłu na władze, Główny program każdej z tej partii to odsunąć PiS od władzy a reszta się nie liczy. Tylko koryto.

1

@Comentateiro kolego ale przecież Ty stary socjalista jesteś więc PiS dla Was sympatyzujących z lewą stroną to wybór dość bliski.

Ba! Lewica to jedyna partia która dogaduje się ze swoimi socjalstycznyni kolegami z pisu. Możecie sobie rękę podać!

0

@macio_944 Nic nie kumasz , tak jak wiekszosc ludzi. Dlatego mamy zawsze ta sama wladze tylko pod inna nazwa.. Komuna ewoluuje

0

@macio_944 Najwieksza pulapka jest sadzic ze Pis i Po to sa dwie inne wladze.. Na tym polega ten paradoks ze wiecznie wybieramy zlych ludzi ktorzy rzadza

0

@Encore Nigdy nie wyrwiemy sie z komuny bo wiecznie glosujemy na tych samych. . Oni robia was w konia. Sa dogadani. Dla nich wygrana pisu czy po jest takim samym sukcesem. Oczywiscie w mediach sa najwiekszymi wrogami. Xd Ludzie nigdy sie nie obudza..

0

@Commandement Nie pozwola na to. Wladza nalezy do Komuchow i Żydowskich spadkobiercow. Zawladneli cale media w Pl . Co bysmy nie wybrali wybierzecie ich ludzi. Tylko pod inna nazwa i innymi klamliwymi haslami

0

@iniesta44 Bo wszyscy sa tym samym tylko pod inna nazwa. W mediach sie szczuja ale sa dogadani.

2

@macio_944 PO jest niemniej niebezpieczne, popis to złodzieje i tak było i będzie

1

@Chakalaka Hahha Tusk to przede wszystkim zdrajca, który umorzył ruskom 1,2 mld długu i zadluzyl kraj na kolejne miliardy zł. Rozumiem że można nienawidzić pi$u ale nie zrozumiem jak ktoś może mieć jeszcze szacunek do Tuska.

2

@Odcinkowy Jesteś kolejną osobą, która zdaje się być zahipnotyzowana i nic do Ciebie nie dociera. Ja nie mam nic wspólnego z lewicą, a program 500+ i jego realizację uważam za koszmarek.

I żeby nie było Ci łatwo - wskaż co świadczy o mojej rzekomej lewicowości. Proszę bardzo. Czy znowu stchórzysz gdy trzeba będzie napisać coś więcej niż lewak

2

@AxelF Ja to tylko jeden głos, ale może być wielu takich jak napisał @Persyfl.

Gdyby w opozycji był Hołownia zagłosowałbym na niego, tak głosowałem na Dudę.

3

@Chinaski 'Żaden z powyższych' - oczywiście poza zasięgiem, z polityką jest jak z wolnym rynkiem. Wchodzisz do sklepu spożywczego, ale nie ma co kupić, wszystkie produkty są albo z chemią, albo z nieetycznych gałęzi produkcji etc. Przykład nieco skrajny, ale dotyczy przetrwania. W systemie politycznym, w państwie i społeczeństwie jakoś trzeba przetrwać, ludzie ktorzy są w stanie dotrzeć do alternatywnej kultury - lub tej zwyczajnie nie główno nurtowej - są wstanie odnaleźć paliwo do przetrwania. To samo z pożywieniem - o ile w ogóle ktoś ma taki problem, bo dla masy są to dylematy nie do pomyślenia.
W tym systemie jesteśmy poddani tak dużej ilości zależności, że wolny wybór w istocie polega w skrajnej wersji wyłącznie na negacji, co w przypadku głosowania jest stosunkowo łatwe, ale w innych przestrzeniach uniknąć uczestnictwa jest niezwykle trudno. Mniemam wiesz o czym piszę, ale zapewniam, że dla przytłaczającej większości jest to zagadnienie "wydumane". Buziaczki

3

@Odcinkowy A jednak to Konfa głosowała najczęściej zgodnie z PiSem.

0

@Alberto1031 Z jakiej znowu komuny? Na czyim komputerze/telefonie piszesz?

1

@Nano22 Wojna klanów, która nigdy się nie skończy właśnie przez takie myślenie. Osobną kwestią, że nie ma za bardzo na kogo głosować.

0

@Comentateiro ale nie odwracaj kota ogonem że Ty niby lewicowy awanturnik nie jesteś pierwszy temat o jakim pomyślałem to chociażby aborcja i twoje wysrywy o wyborze a nie zakazie. To pierwszy temat z brzegu. Zamykam temat można się rozejść.
@Persyfl proszek do jasnej anielki a kto poparł PiS w sprawie kasy z Unii? Była taka okazja żeby zrobić przyspieszone wybory w których w tamtym momencie PiS nie miałby nawet 30% to nie socjaliści musieli się dogadać. A tfu!

0

@arasz1819 Mimo wszystko obaj byli by tragicznymi prezydentami :) Na żadnego z nich bym głosu nie oddał.

3

@Odcinkowy A to lepiej jakby Polska tych pieniędzy nie dostała?
"Była taka okazja żeby zrobić przyspieszone wybory w których w tamtym momencie PiS nie miałby nawet 30%"
Ty tak poważnie? Żadnych wyborów by nie było. PO chciało po prostu ugrać coś dla siebie, a gdyby jakimś cudem były, to PiS by je i tak wygrał.
I nadal to konfa zdecydowanie częściej głosuje zgodnie z PiSem.

4

@Persyfl konfa uzyla by wszelkich mozliwych sposobow any dojsc do wladzy lub ja utrzymac. Kliczem moze byc antysemityzm, homofobia, czy 500+. Czy swiadczenia spoleczne nie moglyby sie stac ich narzedziem kontroli w alternatywnej rzeczywistosci w ktorej mieli by swoj wiekszosciowy rzad? Zrobiliby wszystko, aby wladze utrzymac.
Ta partia specjalnie sie od Pisu nie rozni, procz tego ze rzadu nie maja i miec nie beda.

0

@Persyfl ty tak serio czy trolujesz? Nie wierzę że można być aż tak zaślepionym.
Lepiej żeby Polska tych pieniędzy nie dostała? Idź zapisz się do pisu. Jesteście kropka w kropkę tacy sami. Jak ktoś myślał że można podać rękę dyktaturze to ja uważam że nie warto nawet z nim rozmawiać. Wstyd.

Komentarz usunięty

3

@Odcinkowy "Nie wierzę że można być aż tak zaślepionym."
Z tego, co piszesz widać, że wiele rzeczy cię w życiu zaskakuje.
"Lepiej żeby Polska tych pieniędzy nie dostała?"
Czy to pocovidowa echolalia?
"Jak ktoś myślał że można podać rękę dyktaturze to ja uważam że nie warto nawet z nim rozmawiać"
Ale wiesz, że każda partia w jakimś głosowaniu poparła PiS? Lewica przynajmniej coś dla ludzi załatwiła przy tym.

1

@Persyfl proszek to był najlepszy moment na zmiany w kraju od czasów wyborów prezydenckich, podając rękę dyktaturze lewica przysłużyła się do systematycznemu pogarszaniu i niszczeniu kraju wiadomo przez kogo. Nawet część waszych polityków mocno krytykowała ten ruch. Od tamtej pory uważam że od pisu jest tylko jedna gorsza opcja a jest nią lewica. Możesz mówić co chcesz ale spieprzyliście to. Niestety :/
PS i żeby nie było ja nie głosowałem na konfrderacje. Przejrzyj moje posty z czasów ostatnich wyborów jak nie wierzysz.

2

@Odcinkowy Jeden pogląd nie buduje lewicowca czy prawicowca. Co do aborcji, nie jestem jej zwolennikiem, uważam, że to dramatyczna decyzja. Ale przecież nie może być tak, że szaleńcy i barbarzyńcy w Twoim stylu każą kobiecie rodzić ciężko chore dziecko a potem nie wspierają jej finansowo z pozycji państwa.
Ja nie jestem zwolennikiem np. aborcji na życzenie.

Więc pudło, kolego. Kolejne.

0

@Comentateiro no raczej trafiony zatopiony, podejście wypisz wymaluj lewicowe. Każdy ale to każdy człowiek ma prawo do życia!

3

@Odcinkowy Wreszcie coś do czego mogę się odnieść. No to lecimy:
- Pudło co do migrantów. Nie jestem za niekontrolowanym napływem bez ograniczeń, ponieważ to może prowadzić do patologii społecznych. Nie chcę tutaj np. Arabów, którzy na ulicy modlą się do Allaha. Pewna elastyczność jest zdroworozsądkowa, ponieważ bez napływu siły roboczej z zagranicy, ucierpi nasza gospodarka. Alternatywa: oczywiście, można zamknąć granicę i pozbawić się wzrostu PKB. Poczekajmy aż skurczymy się do 30 mln i zapadniemy jako państwo. To co? Jest to lewicowość czy zdrowy rozsądek?
- Ateizm wynika u mnie nie z lewicowości, tylko z umiłowania do nauki i racjonalizmu. Ateizm nie musi być warunkowany politycznie. Człowiek rodzi się jako osoba niezindoktrynowana religijnie i taki pozostałem. Nie zapisałem się do żadnego obozu.
Krytyka środowisk kościelnych nie wynika z mojej urojonej niechęci, tylko z patologii jaka toczy Kościół, od szeregowych księży po kardynałów, a nawet papieży. Krytykowanie tych patologii, uderzających w społeczeństwo, niczym nie różni się od mojej krytyki innych zjawisk, np 500+. Będzie Kościół przyzwoity, krytyka zniknie.
- mam również szacunek do ludzi bez względu na rasę, orientację, kolor skóry, religijność itp. Szacunek do ludzi jest ludzki, nie lewicowy. To kwestia kultury osobistej. Oczywiście Twoje obrażanie gejów, lesbijek itp. jest wyróżnikiem strony prawicowej - jest niezgodny z wiedzą naukową i brakiem kultury na poziomie podstawowym.
Na paradę bym nie poszedł, za samymi tymi środowiskami nie specjalnie przepadam, to nie moja bajka. Bronię tylko ich godności przed osobami takimi jak Ty.
- Jestem za likwidacją programów z plusem w obecnej formie, bo te pieniądze mogłyby być spożytkowane na liczne inwestycje samorządowe. Oczywiście ta "bezwzględność" jaką sugerujesz jest typowa dla skrajnego radykała w stylu Konfederacji, a ja jako człowiek środka, ograniczyłbym wsparcie finansowe na dzieci ze zubożałych rodzin, po to by wspierać ich szanse edukacyjne, co w przyszłości da szanse na wykształcenie wartościowych pracowników. Preferowałbym wsparcie celowane, a nie finansowe, nad którym nie ma kontroli.
Zaniechanie tego wsparcia mogłoby rodzic koszty społeczne na przyszłość.

2

@Odcinkowy Akurat PO dużo zrobiło, żeby wybory prezydenckie niewiele zmieniły. O jakich zmianach mówisz? Lewica wywalczyła kilka dobrych, ale głębszych nikt wówczas nie planował.
"podając rękę dyktaturze lewica przysłużyła się do systematycznemu pogarszaniu i niszczeniu kraju wiadomo przez kogo. "
Bo od tych unijnych pieniędzy ludziom tak gorzej będzie? Przecież PO i tak by poparło PiS, tyle że ugrali by coś dla siebie zamiast dla ludzi. No i PiS ma zapędy autorytarne, ale mówienie o dyktaturze jest sporo na wyrost.
" Nawet część waszych polityków mocno krytykowała ten ruch."
Jakich naszych? Lewicy wzrosło wówczas poparcie.
"Od tamtej pory uważam że od pisu jest tylko jedna gorsza opcja a jest nią lewica"
To Ja tylko przypomnę, że najczęściej zgodnie z PiSem głosuje Konfa.
"Możesz mówić co chcesz ale spieprzyliście to."
1. Ja nic nie spieprzyłem. Nie brałem udziału w głosowaniu.
2. Ale że lepiej by było, gdyby kasa przepadła, ale przynajmniej PiSowi by zagrano na nosie? LOL. Lewica tam sporo dobrych rzeczy załatwiła. Swoją drogą autorytarne zapędy ma też PO w opozycji.
Czy Ja gdzieś mówiłem, na kogo głosowałeś?

1

@Odcinkowy No tak więc posuńmy ten absurd dalej i zobacz ile Ty razy dokonałeś aborcji prewencyjnej wstrzymując się od seksu i nie wykorzystując materiału genetycznego. Zaniechanie tak samo odbiera szansę na nowe życie, jak usunięcie embrionu.
Czyli znaczyłoby to, że jesteś oszalałym lewicowcem, powstrzymującym regularnie nowe życie przed powstaniem.
Nie ma wielkiej różnicy, czy aborcja jest po czy przed. Ty wybierasz przed.

0

@Commandement przecież była nowoczesna. Kiedy pojawia się partia o poglądach liberalnych to nie przekracza progu bo
1. Zabiorą 500+
2. Zabiorą trzynastkę
3. LGBT najgorsze i geje i zboczeńcy

2

@Dojaar Nie miałbym nic przeciwko zabraniu 500+ i trzynastki. Co do ostatniego punktu to właśnie jest powód, dla którego nie głosuję na Konfę.

0

@Comentateiro zaskoczę Cię ja się nie zabezpieczam. Trafiony zatopiony po raz drugi.

0

@macio_944 a do redakcji Wprostu weszły zielone ludki?

0

@macio_944 wy powinniście zostać nadwornymi PO i dostawać jakiś dodatek za agitację pod platformę na tym forum.
Pokazcie pity za 2014, 2015, i 2020 rok, wtedy się posmiejemy.
Ale ja wiem, w samorządach od nastu lat też rządzi PIS i wszystkie afery w miastach, to też ich wina.
Odnośnie tych mediów, o których tyle się rozpisujecie, to można napisać jedno: "nie wierzyłem, że po śmierci stalinowskiego oprawcy, który skazał na śmierć ponad 90 osób, Onet może napisać, że jego śmierć to "Wielka szkoda".
Niestety, ale takich dozylismy czasów, według Onetu Stefan Michnik wielkim obywatelem był.

1

@Odcinkowy Te Twoje trafienia ślepakami nikogo jeszcze nawet nie drasnęły.

Nie wiem ile masz lat ale zakładam, że masz gromadkę z 10 dzieci. Bo szansa, że bez zabezpieczeń uda się Tobie uniknąć spłodzenia potomstwa jest mała.
Chyba, że ktoś z Was jest bezpłodny, a to się nie liczy.

Poza tym kolego, brak zabezpieczeń nie oznacza, że nie możesz stosować z premedytacją antykoncepcji naturalnej, unikając dni płodnych partnerki przy zbliżeniach. Tak łatwo się nie wykpisz.

Lewak dzieciom zabrania żyć!!!

Nie no dobra, słuchaj, żaden z Ciebie lewak, trochę żartuję, trochę prowokuję. Chodzi mi o to, że ten świat jest dość skomplikowany, a ta łatwość z jaką Ty wsadzasz kogoś w określone widełki jest zbyt duża.

Mi jako osoby środka drogi, niektórzy prawicowcy mogliby zarzucić lewicowość, ale lewicowcy słysząc, że za żadne skarby świata nie pójdę na paradę i że nie popieram socjalistycznego 500+ tez by mi coś zarzucili. Sam nie wiem co. Może, ze jestem wstrętnym kapitalistą, i kulturowym bratem Sakiewicza.

0

@Nowy1103 Kłamca, kłamca. Pokaż gdzie onet uznał Stefana Michnika za wielkiego obywatela. Konkretne słowa przytocz. Jeśli tego nie zrobisz, obowiązuje pierwsze zdanie.

0

@19cukier48 Tak, ale tam było o tym, że onet robi ze zbrodniarza wielkiego obywatela a to nieprawda.
Ten nagłówek o smutnej wiadomości jest na pewno niefortunny, ale nikt przy zdrowych myślach, nie sądzi, że onet płacze po tym człowieku jako zbrodniarzu tylko jako rodzonym bracie Adama Michnika (z którym miał chyba fatalne relacje).

Oczywiście, jeśli powiesz, że zwrot "bardzo smutna wiadomość" jest nie na miejscu, pełna zgoda. Absolutnie ktoś w redakcji wykazał się brakiem wyobraźni i szacunku do osób skazanych przez tego zbrodniarza.

0

@Comentateiro w moich oczach jesteś zwykły lewicowy awanturnik. Tak mam rodzinę dom i jestem urodzony w PRL-u więc chyba wpisałem się w twoje wyobrażenia.

1

@Odcinkowy Pozdrawiam serdecznie. Miłej niedzieli, bez awantur.

1

@Persyfl "Czego ta pierwsza tura ma dowodzić? Przecież zupełnie inaczej się głosuje w pierwszej i w drugiej. Badania mówiły jasno - Rafał nie wygra w drugiej turze, Hołownia miał szansę (i ktoś jeszcze, ale już nie pamiętam). I dokładnie te przewidywania się spełniły."
No właśnie nie. Przeczytaj sondaże z postu wyżej. Hołownia to miał szanse, jak rywalizował z Kidawą Błońską.
Nie widziałem ani jednego sondażu, który dawał Hołowni bezpośrednie zwycięstwo lub zwycięstwo w drugiej turze. Jeśli nie tworzysz jakiejś nowej narracji, jak mi się wydaje, albo powodowany tezą którą postawiłeś, albo odczuciami, to przytocz mi realnie takie, z przestrzeni kiedy odbywały się wybory, kiedy realizował z Trzaskowskim.

"Jakby Mnie ktoś zmusił do wyboru między Rafałem a Andrzejem, to pewnie wybrałbym Andrzeja, a przecież jestem tu uważany za skrajnego lewaka."
Akurat etykieta na mnie nie robi żadnego wrażenia, natomiast ktoś kto myśli że generalnie życzy ludziom dobrze, potem z pełną świadomością mówi że głosowałby za ugruntowaniem systemu, w którym dokonuje się zamachu na sądy, konstytucję, wolne media i jeszcze wszystko kosztem ludzi, choć większość świadoma tego nie jest, a korzystają oligarchowie, mierni ale wierni itd, tylko dlatego że "nie lubi Rafałka" to sorry, ale na spójne to nie wygląda.

"Na początek z doświadczenia. Potem na podstawie badań. " mieli też doświadczenie 8 lat rządów i sondaże dające szanse na zwycięstwo. Zawsze byłem zdania, że lepiej spróbować i przegrać niż zostać w domu i do końca życia żałować, że się nie spróbowało. Życie polityczne jest jeszcze ostrzejsze i partia nie próbująca jest skazana na marginalizację.

"Lepszego niż kto? Lepszych kandydatów do odebrania PiSowi prezydentury było dwóch."
Ujmijmy to tak. Twoim zdaniem. Jakoś 49 prawie procent głosujących podzielało zdanie że ten był lepszy. To fakt.

"W sondażach drugiej tury nie wypadał lepiej."
Zaklinasz rzeczywistość, zobacz linki które wstawiłem.

"Nie o procent, tylko o punkt procentowy i nie o jeden, a o dwa, zgodnie z przewidywaniami.

A jednak zostało przewidziane :)"
Z jednej stronie twierdfzisz że sondaże nie istnieją, z drugiej czepiasz się punktu procentowego. No dobrze, jak sobie chcesz.
Z przewidywaniami, to na prawdę mamy się ganiać jak kot i mysz po pokoju? A gdyby wygrał Trzaskowski, to co? A znacząco utrudniano mu zwycięstwo, apart państwowy, debaty utrudnianie głosowania Polonii w Europie to wszystko mogłoby te kilkaset tysięcy głosów które przeważyły. Jak wszystko się potoczyło tak, to jasne, łatwo twierdzić "wszyscy przewidywali". Ale to trochę obraźliwe intelektualnie.

"Ale Ja nigdzie nie twierdziłem, że Hołownia miał szanse wejść do drugiej tury przy startującym Rafale. Raz jeszcze: w pierwszej turze głosuje się zupełnie inaczej niż w drugiej."
To ja już nie kumam. PO ma odpuścić wystawianie kandydata, na rzecz Hołowni, mimo, że ich kandydat może liczyć na zwycięstwo, poniewierasz... ? (wstaw resztę, bo ja tej pokrętnej logiki nie rozumiem).

"I właśnie dlatego m.in. przegrał."
Być może, ale właśnie dlatego też, Hołownia zwłaszcza po atakach na PO przegrałby II jeszcze wyraźniej, bo więcej ludzi zostałoby w domu. Możemy się tak przerzucać teoriami do których mamy luźne podstawy w nieskończoność.

"Ale sondaże bezpośrednio przed drugą turą pokazują to, co mówiłem - pokaźna grupa wyborców nie chciała ani jednego ani drugiego,"
Ale to jest ciekawa teza. A nie zdecydowali po prostu Ci co wiedzą, ci co mieli jakąś chęć głosowania? To zgodnie z brzytwą Ockhama znacznie prostszy i logiczniejszy wniosek.

"To nie była deklaracja Moich poglądów, tylko stwierdzenie faktu statystycznego.

W tym kontekście lepsze jest pytanie, czy ego PO jest warte pozostawienia PiSu bez kontroli?"
Upierasz się przy tezie której nie udowodniłeś, a wręcz jesteś od tego dalej, bo przedstawiłem konkretne dowody - sondaże na coś przeciwnego, a Ty budujesz hipotetyczną narrację, że jedno było alternatywą drugiego.
PO miało swojego kandydata, był lepszy w I turze i mioał szanse w drugiej. Czemu wciąż twierdzisz że to było ego. Może to jednak uprzedzenie, na które dajesz dowód?

"Więc po raz kolejny, Ja nie popieram Hołowni, a jedynie twierdzę, że miał większą szansę wygrać z Andrzejem."
No twierdzisz, ale dowodów nie masz, za to negujesz scenariusze dowodzące że Trzaskowski realne szanse miał, mimo dowodów.

"O tym, że nie chcieli Rafała."
Tylko czy w takim razie, po raz kolejny nie powracamy do Clue, czyli pytania z pierwszego punktu - czemu? Duda jest lepszą alternatywą i nie mów o hipotezach, bo realny wybór był taki.
Ale dla mnie świadczy też o tym, że ideowo bliżej części było do Dudy niż Trzaskowskiego, bo ten bój od początku był "na pedały", "patriotyzm" z racą itd.

"Nadal nie wiem, czemu liczysz, że będę bronił Szymona. "
Ale ja nie oczekuje. Wyliczam powody, dla których PO nie mogło sobie zrezygnować z własnego kandydata, na rzecz, kogo... właśnie? Kogoś kto nie wiadomo jakie ma poglądy? Ich własny elektorat by tego nie kupił i to by oznaczało kres jakichkolwiek realnych szans na wygraną w wyborach innej opcji niż duda.

"PO i PiS bardzo grzecznie współpracują na wielu płaszczyznach."
A dramatycznie różnią się na innych, w tym ważniejszych dla mnie, perspektywach zachowania podstaw demokratycznego państwa prawa. By gdzie na dole żyło się znośnie, gdzieś na górze można różnić się ideowo, ale musi panować strategiczne porozumienie co do stylu uprawiania polityki, organizacji państwa, nienaruszalności podstawowych instytucji. Wiem że blisko Ci do bycia antysystemowym w tym polu, ale to zawsze jest tak, że najszczęśliwsze statystycznie państwa, charakteryzują się obywatelskim społeczeństwem i ugruntowanym państwem prawa. Kształt prawa się zmienia, pomysły, cele, ale zasady są. Brak tych zasad zawsze w historii odbijał się najszybciej na najsłabszych społecznie.

"Rafał przegrał w przewidywanym zakresie."
Ok, skończmy to przeciąganie liny. Cały wstęp był o tym.

Ponad 400 tysięcy głosów to nie jest "o włos".
Tak, o włos przy 20 mln podań oddanych, wielu przypadkach w których utrudniano oddanie głosu w krajach Europy zachodniej, kiepskiej organizacji, okresie pandemicznym, wakacyjnym i kolejkach. Gdyby wybory były bez tych atrakcji, kto wie czy te 400 tys by się nie nazbierało, bo to głównie elektoratowi Trzaskowskiego było trudniej głównie. I to wcale nie czcze gadanie, bo podkreślano to tuż po wyborach.

"ale tak PO miało prawo wierzyć, że ciągle powtarzając te same błędy, w końcu osiągnie inne wyniki."
Ale błędy według kogo? 49%, ponad 10 mln oddających głos na Trzaskowskiego, czy Ciebie?

"Większość sondaży wskazywała wyraźnie, że Rafał nie ma szans w drugiej turze."
Czyli 400 tys głosów, przy ponad 20 mln oddanych to "pozamiatane", "żadnych szans"? Jeśli mamy się podczepiać terminologii, to za Valverde i jego 1:0 to większość rywali nie miała szans, była skazana na porażkę i w ogóle nie powinna z tamtą Barcą stawać do meczu. :)

"Serio nie widzisz? Partia, która przy takiej nieudolności rządzących i tylu ich wpadkach, musi ratować się ściąganiem Tuska z Brukseli, żeby nie mieć mniejszego poparcia niż prezenter telewizyjny?"
Ale czekaj, czy to nie specyfika sondaży w których gdy nic się nie dzieje, ludzie wyrażają sympatie, a przy urnach będą praktyczni?

"Ale z konfą czy z PiSem? Z ich folwarcznym podejściem do reszty opozycji? Kogo mieliby przekonać?"
a czemu wybrałeś 2 niemożliwe typy? Skąd wiadomo jaka będzie sejmowa matematyka. Z prezydentem Z PO miałaby też znacznie łatwiej.

"Zapowiedzi, historia głosowań, fiksacja na punkcie PiSu, chore ego."
ok, znów ciąg Twoich ocen.

"PiSowi raz na tysiąc wychodzi coś dobrego (nawet jeśli przypadkiem) i dotyczy to kwestii, którymi PO nigdy by się nie zajęło."
Nie bardzo potrafię sobie wyobrazić co dobrego, może być tak dobre, żeby moje dzieci, które z trudem utrzymuję nie zaczynały z myślą że w Polsce autorytarnej, bez perspektyw i zadłużonej po uszy, nawet swojego dorosłego życia nie ma co rozpoczynać.

"Chcesz utwardzić elektorat PiSu i przeciągnąć na ich stronę niezdecydowanych? Proszę bardzo."
Nie bardzo wiem, co elektorat PIS rozmiękczy poza selekcją naturalną (brzydko mówiąc) jeśli to co już pis robi, nie robi na nich wrażenia, a niezdecydowani to w sumie statystycznie mała część i jeśli mieliby się do PiS przekonać, to podejrzewam, że już dawno by przekonali, a może czekają na inną partię, swoją. Może powstanie i będzie koalicjantem PO. Może to będzie w końcu moja partia. Kto wie.

1

@Persyfl "Lewica przynajmniej coś dla ludzi załatwiła przy tym."
a to już naiwność drogi Panie.

1

@Comentateiro również miłej niedzieli

0

@Comentateiro ty nawet czytać ze zrozumieniem nie potrafisz. Gdzie napisałem wcześniej że Onet uznał Michnika za Wielkiego Obywatela?

0

@Comentateiro gdzie napisałem o Wielkim Obywatelu? Człowieku weź się naucz czytać ze zrozumieniem..
Kolega wrzucił link do screena ze strony Onetu, a ty nadal brniesz i strzelasz na ślepo.

0

@Nowy1103 "Niestety, ale takich dożylismy czasów, według Onetu Stefan Michnik wielkim obywatelem był"

A to zdanie jest o czym? Najpierw kłamiesz o onecie. A teraz kłamiesz, że nie napisałeś tego co napisałeś. Kłamca, kłamca. I manipulator, który się wypiera. Takich rozmówców powinno się banować.

1

@AxelF Z Kidawą to miał szanse nawet przystanek autobusowy. Raz jeszcze, Ja nie mówię o sondażach odnośnie pierwszej tury. Tam wszystko poszło zgodnie z przewidywaniami. To w drugiej Rafał nie miał szans z Adamem, w przeciwieństwie do Szymona. Ani wyborcy lewicy ani Konfy nie dali się ograć.
"Nie widziałem ani jednego sondażu, który dawał Hołowni bezpośrednie zwycięstwo lub zwycięstwo w drugiej turze."
W drugiej turze, bo tylko o tym mowa. Proszę bardzo, nawet z tego samego źródła:
https://oko.press/trzaskowski-juz-remisuje-z-duda-a-holownia-wygrywa-duda-stracil-glosy-konfederatow/
https://www.rp.pl/Wybory-prezydenckie-2020/200629845-Sondaz-Szymon-Holownia-pokonalby-Andrzej-Dude-w-drugiej-turze-wyborow.html
I cytat: "Przewaga Andrzeja Dudy topnieje w drugiej turze. W przypadku rywalizacji z Rafałem Trzaskowskim wygrywa stosunkiem 51 do 49."
A jaki był wynik? 51,03% do 48,97%
"ktoś kto myśli że generalnie życzy ludziom dobrze, potem z pełną świadomością mówi że głosowałby za ugruntowaniem systemu, w którym dokonuje się zamachu na sądy, konstytucję, wolne media i jeszcze wszystko kosztem ludzi..."
Właśnie w tym problem, że wybór Rafała byłby również byłby ugruntowaniem pewnych patologii. Przykładowo, Rafał chciał utrzymania status quo w sprawie reprywatyzacji i zablokować ustawę, która zakazywała oddawania kamienic razem z lokatorami i i uniemożliwiała ratuszowi blokowanie wypłaty odszkodowań ludziom w ten sposób poszkodowanym. W sprawie dzikiej reprywatyzacji i PiS i PO mają podobnie dużo za uszami, ale PiS przynajmniej udaje, że próbuje coś z tym zrobić, podczas gdy dla PO problemu nie ma i jeszcze śmieje się z zamordowanej Brzeskiej. Podobnie sprawa wygląda z sądami. Sporo ludzi ma je głęboko, bo ze względu na panującą tam od lat ogromną patologię (potwierdzi Ci to praktycznie każdy, kto tam pracuje), nie zapewniały ochrony prawnej szaremu obywatelowi i ludzie nie wyjdą na ulicę, żeby walczyć o ciepłą posadkę Gesdorffowej. PO wypchnęło miliony Polaków na śmieciówki. PiS mniej lub bardziej udaje, że coś chce tym zrobić. I to jest ważne dla ludzi, żeby mieć gdzie mieszkać, za co żyć, a nie jakieś oderwane od rzeczywistości sądy, czy konstytucja, którą kolejne rządy wycierają sobie co chwila gębę. Ludzie widzą, ile złego PiS robi, ale kolejne badania pokazują, że bilans zysków i strat nadal im wychodzi choćby delikatnie na plus, zwłaszcza że PO robi wszystko, żeby nie zapewnić im sensownej alternatywy. Media publiczne już dawno zeszły na poziom Dziennika Telewizyjnego i chociaż daleki jestem od symetryzmu, to po drugiej stronie też nie jest kolorowo, co widać było choćby po nagonce na Śpiewaka, czy relacjonowaniu sprawy Decapitated.
"choć większość świadoma tego nie jest"
I to jest kolejny powód, dla którego PO utrzymuje PiS u władzy - regularne deprecjonowanie i obrażanie wyborców, którzy się z nimi nie zgadzają.
"a korzystają oligarchowie, mierni ale wierni itd,"
Przede wszystkim korzystają najgorzej zarabiający.
"tylko dlatego że "nie lubi Rafałka" to sorry, ale na spójne to nie wygląda."
Ale to nie tak, że nie lubi z kaprysu, tylko dlatego, że on reprezentuje to, do czego ludzie nie chcą wracać. To raczej naturalne, że ludzie nie chcą, żeby na podstawowym poziomie żyło im się gorzej.
"mieli też doświadczenie 8 lat rządów i sondaże dające szanse na zwycięstwo"
W sensie rządów PO, które doprowadziły PiS do władzy? A może doświadczenie z Komorowskim? Jakie sondaże? Te, w których 10 procent respondentów nie chciała ani jednego ani drugiego i jeszcze nie zdecydowało, co będzie dla nich mniejszym złem?
"lepiej spróbować i przegrać niż zostać w domu"
No pewnie, tylko niech nie gadają potem, że chcą odsunąć PiS od władzy, podczas gdy ich celem było tylko wzmocnienie swojej pozycji w opozycji.
"partia nie próbująca jest skazana na marginalizację."
Już się w równię pochyłą nie bawmy. PO popierając Hołownię nie zyskałoby tyle władzy, ile chciało, ale zyskałoby poparcie i pokazało, że może jednak nie jest takie autorytarne i da się z nim współpracować.
'Jakoś 49 prawie procent głosujących podzielało zdanie że ten był lepszy."
A skoro mniej niż połowa, to nie był lepszym.
"Zaklinasz rzeczywistość, zobacz linki które wstawiłem."
Już się do tego odnosiłem. To sondaże na gorąco, gdzie decydująca część wyborców jeszcze się nie zadeklarowała. Swoją drogą, tu Rafał też robił dużo, żeby ich do siebie zniechęcić. Sondaże robione na chłodno wskazywały wyraźnie, że lepszymi kandydatami byli: Andrzej, Szymon i Władek.
"Z jednej stronie twierdfzisz że sondaże nie istnieją"
A gdzie tak niby mówiłem? Piszesz to dodatkowo w kontekście, który mówi o oficjalnych wynikach.
"z drugiej czepiasz się punktu procentowego."
Ale że to Moja wina, że est delikatna różnica miedzy 80 tysiącami głosów a 400 tysiącami? To nie jest czepialstwo, tylko wskazanie, że mówisz nieprawdą twierdząc, że Rafał przegrał o włos
"No dobrze, jak sobie chcesz."
Ale może darujmy sobie protekcjonalny ton. To niczego dobrego nie wnosi.
"A gdyby wygrał Trzaskowski, to co?"
Na tej samej zasadzie możesz zapytać: a gdyby wygrał Bosak, to co?
"A znacząco utrudniano mu zwycięstwo, apart państwowy, debaty..."
Co z tymi debatami? Czy my mówimy o kandydacie, którego czynnie wspierały praktycznie wszystkie liberalne media?
"to wszystko mogłoby te kilkaset tysięcy głosów które przeważyły. "
A gdyby ciotka na rękach stanęła...
"To ja już nie kumam."
Czego konkretnie? W uproszczeniu jest tak, że w pierwszej turze ludzie głosują w dużej mierze na podstawie swoich poglądów. Stąd pozostali kandydaci też dostają głosy. W drugiej turze spora część wyborców nie ma już takiego luksusu i albo nie głosuje wcale, albo wybiera mniejsze zło.
"PO ma odpuścić wystawianie kandydata, na rzecz Hołowni, mimo, że ich kandydat może liczyć na zwycięstwo, "
Mogli też i na rzecz Waldka. Mógł liczyć na zwycięstwo, ale szans nie miał. Ok, możemy się pospierać, czy to kwestia niekompetencji, czy cynizmu.
"poniewierasz... ? (wstaw resztę, bo ja tej pokrętnej logiki nie rozumiem)."
Słownik w telefonie to "poniewierasz" wstawił? :)
Ponieważ byłoby to spójne z głoszoną narracją ograniczenia władzy PiSu. Z drugiej strony, ugrali to, na czym najwidoczniej bardziej im zależało i wzmocnili swoją pozycję opozycji (tyle, że na krótko).
"Hołownia zwłaszcza po atakach na PO przegrałby II jeszcze wyraźniej, bo więcej ludzi zostałoby w domu."
Ataki na PO dałyby (chociaż pewnie z zaciśniętymi zębami) głosy lewicy i Konfedaratów, a wyborcy PO często naprawdę kupują ten tekst o konieczności odsunięcia PiSu od władzy za wszelką cenę, więc czemu mieliby nie głosować choćby zgrzytając zębami. Już nie wspomnę o tym, że mówiłem o sytuacji, w której PO by Szymona albo Władka poparło.
"Możemy się tak przerzucać teoriami do których mamy luźne podstawy w nieskończoność."
Jaj mam konkretne badania i opinie wielu środowisk. Swoją drogą, tu masz pełno Konfederatów. Możemy zrobić ankietę, na kogo by zagłosowali w dwójce Andrzej - Szymon.
"A nie zdecydowali po prostu Ci co wiedzą, ci co mieli jakąś chęć głosowania?"
Gdyby zdecydowali, to ostateczny wynik byłby inny. Zdecydowali ci, którzy wybierali mniejsze zło.
"To zgodnie z brzytwą Ockhama znacznie prostszy i logiczniejszy wniosek."
Po pierwsze, to nie jest logiczniejszy wniosek. Po drugie, brzytwę też trzeba umieć stosować. Prostszym wyjaśnieniem zaćmień słońca jest to, że jakaś bozia się złości niż naukowe.
"Upierasz się przy tezie której nie udowodniłeś, a wręcz jesteś od tego dalej, bo przedstawiłem konkretne dowody - sondaże na coś przeciwnego,"
Masz wyżej sondaże. Ty przedstawiłeś takie, które nie uwzględniają tych, którzy nie chcieli ani jednego ani drugiego plus bukmacherów, którzy dużo wyższe szanse dawali Andrzejowi. I teraz, czyje sondaże się sprawdziły?
"PO miało swojego kandydata, był lepszy w I turze i mioał szanse w drugiej. "
I tury nie negowałem, chociaż od Andrzeja był dużo groszy. W drugiej szans nie miał, co pokazały późniejsze wyniki, zwłaszcza po wszystkich błędach, które popełnił.
"Czemu wciąż twierdzisz że to było ego."
Bo mając do wyboru ego i nieudolność, wybieram korzystniejszą dla PO opcję.
"Może to jednak uprzedzenie, na które dajesz dowód?"
Uprzedzenie kieruje się brakiem racjonalnych podstaw, a Ja się opieram na faktach.
" Duda jest lepszą alternatywą"
Dla wielu ludzi mniej złą.
"bo ten bój od początku był "na pedały","
Nie był. LGBT Rafał od początku traktował instrumentalnie i wypiął się na nich flirtując z Konfą. 8 lat miało PO, żeby poprawić sytuację tego środowiska, a nie zrobili nic.
"Kogoś kto nie wiadomo jakie ma poglądy?"
Ale przecież Rafał tak samo zmieniał poglądy zależnie od koniunktury. No i jeśli tyle krzyczą o tym, jak to trzeba PiS odsunąć od władzy za wszelką cenę, to chyba nie powinno mieć aż takiego znaczenia. No chyba, że twierdzisz, że Andrzej był lepszą opcją od Szymona.
"Ich własny elektorat by tego nie kupił"
Ich własny elektorat nie takie głupoty na co dzień kupuje, ale tutaj przynajmniej narracja byłaby spójna: chcemy odsunąć PiS od władzy, więc odkładamy na bok własne ego i robimy, co jest konieczne, nawet jeśli nie do końca nam z kimś po drodze. Przecież tego dokładnie wymagają od pozostałej opozycji.
"zachowania podstaw demokratycznego państwa prawa"
To Ja może tylko subtelnie przypomnę, kto pierwszy zaostrzył ustawę antyaborcyjną i dał podstawy do późniejszych zaostrzeń albo kto miał prawo głęboko, gdy nie zgadzało się z jego przekonaniami albo kto tak pięknie rozkręcił dziką reprywatyzację.
"musi panować strategiczne porozumienie co do stylu uprawiania polityki, organizacji państwa, nienaruszalności podstawowych instytucji."
Ale właśnie te Twoje "na dole" zgadzało się z PiSem, że choćby sądy funkcjonują źle, podczas gdy dla PO wszystko było w najlepszym porządku. Właśnie z tej niezgody społecznej na ówczesne status quo wynika poparcie dla PiSu. Ludzie, zwłaszcza ci najgorzej zarabiający, mieli dość ciągłego słuchania, jak to mają zaciskać pasa, że nie ma pieniędzy, że się nie da. Potem przychodzi PiS i pokazuje, że jednak się da. To jest właśnie inne podejście do podstaw funkcjonowania państwa.
"Brak tych zasad zawsze w historii odbijał się najszybciej na najsłabszych społecznie."
Liberalny kapitalizm bardziej. Tak tylko wspomnę, że w "ostoi światowej demokracji" 40 milionów ludzi nie miało do nie dawna dostępu do podstawowej opieki medycznej.
"Tak, o włos przy 20 mln podań oddanych, wielu przypadkach w których utrudniano oddanie głosu w krajach Europy zachodniej,"
Ile tych przypadków było, czy były skuteczne i skąd pewność, że ci którym skutecznie utrudniono, zagłosowaliby na Rafała?
"kiepskiej organizacji, okresie pandemicznym, wakacyjnym i kolejkach."
Już trochę zaczynasz brzmieć jak obrońcy Trumpa. Znaczy ta kiepska organizacja i kolejki zniechęciły tylko wyborców Rafała?
"Gdyby wybory były bez tych atrakcji, kto wie czy te 400 tys by się nie nazbierało,"
A gdyby ciotka na rękach stanęła... a Rafał nie był Rafałem...
" bo to głównie elektoratowi Trzaskowskiego było trudniej głównie."
Znaczy co? Państwo miało spis elektoratu Rafała i specjalnie im utrudniało?
Wszystkich głosów polonia oddała 353 68. Twierdzisz, że bez tych "utrudnień" doszłoby jeszcze 400 tysięcy i wszystkie na Rafała?
"Ale błędy według kogo? 49%, ponad 10 mln oddających głos na Trzaskowskiego, czy Ciebie?"
A kto jest teraz prezydentem, Kidawa czy Rafał?
"Czyli 400 tys głosów, przy ponad 20 mln oddanych to "pozamiatane""
A wygrał te wybory?
"Ale czekaj, czy to nie specyfika sondaży w których gdy nic się nie dzieje, ludzie wyrażają sympatie, a przy urnach będą praktyczni?"
Nie rozumiem pytania w tym kontekście. Przecież PO regularnie przegrywa wybory.
"a czemu wybrałeś 2 niemożliwe typy?"
Czemu niemożliwe? Przecież Tusk już zaczął umizgi do Konfy? Jakie są możliwe? Sam mówiłeś, że poparcia Szymona ich elektorat nie kupi, na Lewicę są obrażeni, bo ta nie chce być i pachołkiem. To z kim? Z PSLem?
"Z prezydentem Z PO miałaby też znacznie łatwiej."
Łatwiej w czym? W wyborach? Przecież cała masa ludzi nie głosowałby na nich własnie dlatego, żeby nie mieli i rządu i prezydenta. Zresztą teraz robią podobny numer, co przy prezydenckich. Powrót Tuska odbiera tylko głosy reszcie opozycji, a nie PiSowi.
"ok, znów ciąg Twoich ocen."
Tylko 1 z 4 było oceną.
"Nie bardzo potrafię sobie wyobrazić co dobrego, "
Ale to już kwestia Twojej wyobraźni.
"żeby moje dzieci, które z trudem utrzymuję..."
I uważasz, że za rządów PO utrzymywałoby Ci się je łatwiej?
Może jednak skończmy z tą fałszywą dychotomią, że jedyną alternatywą dla PiS jest PO.
"Nie bardzo wiem, co elektorat PIS rozmiękczy poza selekcją naturalną"
Na pewno nie takie podejście. Badania pokazują, że to wyborcy PO są najbardziej zaślepieni nienawiścią do PiSu, podczas gdy wyborcom obecnie panujących wiele się nie podoba, ale widzą przy tam korzyści dla nich płynące. W jaki sposób ciągłe ich wyzywanie od patusów i sprzedawczyków za 500+ ma ich przekonać do zmiany preferencji wyborczych?
"jeśli to co już pis robi, nie robi na nich wrażenia"
Pewnie, że robi, tylko alternatywną perspektywę widzą jako jeszcze gorszą.
"a niezdecydowani to w sumie statystycznie mała część"
Czyli obrażamy wyborców PiSu, marginalizujemy innych. Co może pójść nie tak?
"Może powstanie i będzie koalicjantem PO"
Właśnie w tym problem, że nikomu się nie spieszy do koalicji z tak autorytarną partią. Nawet Konfa nie jest na tyle głupia.

0

@AxelF "a to już naiwność drogi Panie."
Gdzie naiwność, jak wszystkie te zobowiązanie zostały przekazane do Brukseli?

0

@Comentateiro Zwracam honor, masz rację. Na początku przedstawiłem słowa onetu, a później napisałem coś od siebie, o czym zapomniałem.
Mimo tego co napisałem , czy słowa onetu nie są dla Ciebie żałosne?

1

@Persyfl przeczytałem calosc.
Że Się Tobie chciało??????

1

@Persyfl
" Gdzie naiwność, jak wszystkie te zobowiązanie zostały przekazane do Brukseli?"
Nie, no chyba nie wierzysz w to nawet pisząc to. Czy te "zobowiązania" przekazał do brukseli, nie ma znaczenia, bo właśnie rękami swojego nielegalnie powołanego trybunału konsytytucyjnego, powiedział Brukseli "cmoknijcie nas w pompkę" a'propos przestrzegania podstawowej zasady jaką jest nadrzędność prawa auropejskiego nad krajowym w zakresie traktatowym?

Jeśli ktoś tak bardzo ryzykuje kary finansowe, dla władzy i koryta, to ulęknie się pogrożenie palcem bo podpisał jakąś bibułę"zobowiązania" dla brukseli i lewicy?

To właśnie o tym trwa dyskusja od pierwszego posta. Docierasz do punktu, kiedy głosujesz na Andrzeja, bo nie lubisz trzaska a jednocześnie wciąż łudzisz się, że Andrzej i jego funfle od prezesa, uszanują jakiekolwiek cywilizowane zasady, że z nimi da się gadać. Nie. Nie da się. I to w sumie chyba z mojej strony może posłużyć za odspowiedź na oba posty, bo po prostu na tym możemy zakończyć - protokół rozbieżności.

1

@Persyfl ""choć większość świadoma tego nie jest"

I to jest kolejny powód, dla którego PO utrzymuje PiS u władzy - regularne deprecjonowanie i obrażanie wyborców, którzy się z nimi nie zgadzają."

Naprawdę od stwierdzenia faktu - niskiego poziomu wiedzy ekonomicznej i o kształcie i działaniu państwa, dochodzisz do próby obrażania kogoś. Słabe.

"Przede wszystkim korzystają najgorzej zarabiający."
Na prawdę? Jakieś głębokie niezrozumienie zasad ekonomii chyba u któregoś z nas. Ustalmy u którego. Twierdzisz, że Polska pod rządami PiS wyeliminowała któreś przyczyny ubóstwa, że biedni, w których koszyku żywność i podstawowe rachunki stanowi grubo powyżej 50% wydatków, a inflacja na te artykuły w niektórych grupach sięga 21% w ciągu 2 ostatnich lat, naprawę odczuła poprawę sytuacji. Nie nominalną wyrażaną nominałami banknotów, ale faktyczną, tym na co może sobie pozwolić. Że zasypano gdzieś różnice między dużym miastem a małym? (Bo tak się rozkłada bieda przede wszystkim)

"Może jednak skończmy z tą fałszywą dychotomią, że jedyną alternatywą dla PiS jest PO." niech ktoś inny sensowny w mojej ocenie, bo o własną ocenę wciąż chodzi, przynajmniej od tej tezy wychodzisz, zdobędzie choć 17% głosów w wyborach to uwierzę. Do tej pory to raczej wciąż Twoje uprzedzenie i nieznajomość mechanizmów politycznych.

"W jaki sposób ciągłe ich wyzywanie od patusów i sprzedawczyków za 500+ ma ich przekonać do zmiany preferencji wyborczych?"
Odlatujesz, bo nigdzie takie słowa z moich ust nie padły. Selekcja naturalna odnosi się tylko do jednej rzeczy - konkretnej i sprawdzalnej. Spora grupa wyborców PiS, znacząca większość, powyżej 60 roku życia i spora grupa w ogóle wyborców PiS jest ponad 60 letnia. Natura - umieranie, choroba, coraz trudniejsze docieranie do urn, to po prostu fakt, a nie jakieś szyderstwo. W zmiany poglądów reszty nie bardzo wierzę, bo czemu nie wierząc w Twoją wersję, że mu lepiej, ktoś komu nie przeszkadza styl rządów PiS ma przestać na nich głosować. Albo już się to stało, albo nie stanie w ogóle.

"Czyli obrażamy wyborców PiSu, marginalizujemy innych. Co może pójść nie tak?

"Może powstanie i będzie koalicjantem PO"
świetny chwyt retoryczny. Napiszyesz też coś co powiedziałem, i z tym podyskutujesz, czy tylko własne pomysły na moje słowa ? ;)

0

@AxelF Ma znaczenie o tyle, że od tego zależna jest wypłata środków :)
"Jeśli ktoś tak bardzo ryzykuje kary finansowe, dla władzy i koryta..."
W sensie jak opozycja, która dla tych samych powodów blokowała pieniądze z Unii?
To nie była bibuła zobowiązaniowa, tylko program, którego elementem były postulaty Lewicy, program, którego zatwierdzenie i realizacja jest niezbędne do wypłaty środków.
" Docierasz do punktu, kiedy głosujesz na Andrzeja, bo nie lubisz trzaska"
Gratuluję wejścia na wyższy poziom szuryzmu. Nigdzie nie powiedziałem, że głosuję na Andrzeja. Nie pisałem też, że nie głosuję na Rafała tylko dlatego, że go nie lubię, a wskazałem konkretną listę powodów. To wyborcy PO głosują tak a nie inaczej, bo nie lubią PiSu.
"a jednocześnie wciąż łudzisz się, że Andrzej i jego funfle od prezesa, uszanują jakiekolwiek cywilizowane zasady"
Nie łudzę się, tak samo jak nie łudzę się, że robiłby to Rafał. Tobie chyba tego szerszego oglądu brakuje.
"że z nimi da się gadać."
I dokładnie tak samo z PO się nie da gadać. Zobacz choćby jak było z wyborem RPO, czy wyzywaniem od zdrajców wszystkich którzy nie głosują z ich wolą.
" I to w sumie chyba z mojej strony może posłużyć za odspowiedź na oba posty, bo po prostu na tym możemy zakończyć "
Jeśli wolisz się posuwać do tanich chwytów zamiast zmierzyć się z konkretnymi argumentami, to faktycznie lepiej nie kontynuować.
Edit: Ej, nie po to się pisz, że koniec, żeby zaraz pisać następnego posta.

1

@Persyfl "W sensie jak opozycja, która dla tych samych powodów blokowała pieniądze z Unii?"
Czyli za pewnik przyjmujesz scenariusz, że wtedy Polska nie dostałaby kasy, gdyby nie Lewica na białym koniu? Ok.

"Lewicy, program, którego zatwierdzenie i realizacja jest niezbędne do wypłaty środków."
Traktat Lizboński chyba się wydawał ważniejszy, a patrz Pan.

" To wyborcy PO głosują tak a nie inaczej, bo nie lubią PiSu."
Czyli moje uogólnienie, ironię mające podkreślić absurd Twoich tez, nazywasz spiskowymi teoriami, a zaraz w trym samym zdaniu twierdzisz "o wyborcy PO głosują tak a nie inaczej, bo nie lubią PiSu." jako prawdę objawioną. Nie dlatego, ze są faktyczne przesłanki, ze PiS jest groźne dla państwa, że godzi w podstawy ustrojowe, znaczenie międzynarodowe... nie. Wyborcy PO to gremialnie nienawistne głąby, które z czystej jadowitości po prostu pis nie lubią i już.

"tak samo jak nie łudzę się, że robiłby to Rafał."
Czekaj, czyli szerszy ogląd to wrzucanie kogoś do kosza "kłamcy" zanim miał się osobiście szansę sprawdzić. To poza wszystkim. Po drugie, jeśli nie dostrzegasz innych różnic, to raczej nie mamy co dyskutować o szerszym oglądzie.

"I dokładnie tak samo z PO się nie da gadać. Zobacz choćby jak było z wyborem RPO, czy wyzywaniem od zdrajców wszystkich którzy nie głosują z ich wolą."
opinia. Co do drugiego, zabawne w ustach kogoś, kto czuł niejaką sympatię do Ikonowicza np., który sporo w życiu osób określał niewybrednie. Rzekłbym ze polityka nie samymi pięknymi słowami stoi i jeśli chcesz oceniać polityków na tej podstawie, to od razu zrzucaj bombę atomową na sejm, samorządy itd..

"Jeśli wolisz się posuwać do tanich chwytów zamiast zmierzyć się z konkretnymi argumentami, to faktycznie lepiej nie kontynuować."
Znów tani chwyt erystyczny. Dałem Ci sporo konkretnych argumentów, nie wdając się już w tanie pyskówki, podobną proporcję do tez z z nich wynikających, co u Ciebie. Badanie za badanie, sondaż za sondaż, tezy za tezy. Różnica jest taka, że moje mniej więcej wpisują się w logikę działania partii politycznych. Nikt nie pozbawia się realnego wpływu na politykę, nikt nie strzela sobie w stopę rezygnując z kandydata, jeśli ma takiego, który w sondażach może wygrać, na rzecz takiego nad którym kontroli nie ma, nic o nim nie wiadomo, a jest tak samo niepewny lub bardziej.
Możesz mi wierzyć, to tak nie wygląda, kiedyś w polityce byłem jakoś, politykę studiowałem, z politykami się spotykałem i rozmawiałem. Polityka zawodowa ma swoją mechanikę, którą trzeba znać, by wiedzieć na co są szansę i nikt nie działa w niej tak, że kieruje nim ego. Wszystkimi działaniami kieruje podstawowa rzecz - wynik wyborczy i jego dyskontowanie w postaci władzy. Zupełnie mylisz pobudki, na co przedstawiłem wystarczająco dużo powodów, co czyni twoją tezę nieprawdziwą. Reszta to spór ideologiczny.

Edit: Ej, nie po to się pisz, że koniec, żeby zaraz pisać następnego posta."
Ok, mój błąd. Powinien em być konsekwentny, ale jak zacząłem odpowiadać to mnie wciągnęło.

0

@AxelF To takie klasycznie ramlblowskie "Ja cię wcale nie obraziłem, ja tylko napisałem, że gówno wiesz i się nie znasz" :D
"Twierdzisz, że Polska pod rządami PiS wyeliminowała któreś przyczyny ubóstwa"
A twierdzę?
"a inflacja na te artykuły w niektórych grupach sięga 21% w ciągu 2 ostatnich lat"
Na które, bo niektóre inne są tańsze niż za rządów PO?
Przede wszystkim jednak żywność będzie drożała i jest to pokłosie kryzysu klimatycznego i sytuacji na świecie, a niewielkiej tylko części wina PiSu. Indeks cen żywności FAO osiągnął w kwietniu średni poziom wyższy o 31 procent niż w kwietniu roku ubiegłego i po nieprzerwanym wzroście przez 11 kolejnych miesięcy jest on w tej chwili najwyższy od siedmiu lat. I jak chcesz się tak bawić, to może porównaj uśredniony wzrost cen żywości dla danego koszyka (zamiast cherrypickingu) ze wzrostem zarobków.
Zignorujemy fakt, że zarówno wskaźnik pogłębionej deprywacji materialnej jak i skrajnego ubóstwa wśród dzieci spadły bardzo wyraźnie, że ogólna skala skrajnego i relatywnego ubóstwa spadła znacząco? No ale przecież jakieś ośmiorniczki podrożały, więc ludziom na pewno żyje się gorzej.
"niech ktoś inny sensowny w mojej ocenie"
Ale PO nie jest sensowne. Jest najbardziej nieudolną opozycją, jaką Polska miała w historii. Nie ma praktycznie żadnego programu prócz powrotu do tego, co było, a większość swojego poparcia opiera na straszeniu PiSem.
"bo o własną ocenę wciąż chodzi"
Nie, chodzi o skuteczność działań politycznych.
"zdobędzie choć 17% głosów w wyborach to uwierzę."
To może niech liberalne media przestaną ich tak wspierać, to zobaczymy?
"Do tej pory to raczej wciąż Twoje uprzedzenie "
Jakie do cholery uprzedzenie? Uprzedzenie to niechęć bez racjonalnych podstaw. Ja ci podałem ich aż nadto, ale wolisz udawać, że ich nie widzisz. Na pewnym poziomie tak żenująca subtelność erystyczna nie przystoi.
"i nieznajomość mechanizmów politycznych."
To przypomnij Mi, jaki był ostatnio sukces polityczny PO i kiedy?
"Odlatujesz, bo nigdzie takie słowa z moich ust nie padły"
Mówiłem o ogólnym podejściu PO i jego wyborców.
"Selekcja naturalna odnosi się tylko do jednej rzeczy - konkretnej i sprawdzalnej. "
I która najwidoczniej nie wiesz co oznacza.
"Spora grupa wyborców PiS, znacząca większość, powyżej 60 roku życia i spora grupa w ogóle wyborców PiS jest ponad 60 letnia."
Coś ci tu się nie skleiło to zdanie. PiS wygrał wybory w każdej grupie wiekowej z tego, co pamiętam, ale ten agizm nadal żenujący.
"ktoś komu nie przeszkadza styl rządów PiS ma przestać na nich głosować."
I jeszcze sobie na koniec jakiegoś chochoła tworzysz. Przecież już mówiłem, że wielu wyborcom PiS nie odpowiada sporo z tego, co robią rządzący, ale PO u sterów nie odpowiadałoby im jeszcze bardziej.
"świetny chwyt retoryczny. "
W sensie, że zacytowałeś sam siebie? Doprawdy wyborny.
"Napiszyesz też coś co powiedziałem"
Ale zdajesz sobie sprawę, że Ja dosłownie kopiuję te fragmenty twoich wypowiedzi, które wklejam?

0

@AxelF "Czyli za pewnik przyjmujesz scenariusz, że wtedy Polska nie dostałaby kasy, gdyby nie Lewica na białym koniu?"
Nie i nawet nigdzie tego nie sugerowałem. Za pewnik przyjmuję, że PO by poparło PiS, gdyby Lewica ich nie ubiegła. Tyle tylko, że wtedy media nie sprzedawałby narracji o zdrajcach narodu.
"Traktat Lizboński chyba się wydawał ważniejszy, a patrz Pan."
Ale co ma traktat do tego? To nie PO obiecujące, że degrengolada rynku pracy i podniesieniu VATu to tylko na chwilę, to jak się Polska nie wywiąże ze swoich zobowiązań to nie dostanie grubej kasy. To nie jest już tylko kwestia grożenia palcem i wyrażania zaniepokojenia. Poza tym, jak to było? " partia nie próbująca jest skazana na marginalizację."
"Czyli moje uogólnienie, ironię mające podkreślić absurd Twoich tez, nazywasz spiskowymi teoriami,"
Nie użyłem w tej dyskusji ani razu zwrotu teoria spiskowa. Najbliżej tego było stwierdzenie, że zaczynasz brzmieć, jak obrońcy Trumpa. To jest zatem ta ironia i uogólnienie: "kiepskiej organizacji, okresie pandemicznym, wakacyjnym i kolejkach."
Wskażesz Mi konkretnie, co tu jest uogólnieniem, a co ironią?
"a zaraz w trym samym zdaniu twierdzisz "o wyborcy PO głosują tak a nie inaczej, bo nie lubią PiSu." jako prawdę objawioną."
Tylko Ja to na badaniach opieram.
https://wiadomosci.radiozet.pl/Polska/Polityka/Wybory-parlamentarne-2019/Dlaczego-Polacy-glosuja-na-PiS-KO-i-Lewice-Sondaz-Kantar
I tam masz taki ciekawy fragment: "Tylko 14 proc. Polek i Polaków chcących zagłosować na KO myśli, że dzięki Koalicji poprawi się sytuacja ich rodzin. "
"Nie dlatego, ze są faktyczne przesłanki, ze PiS jest groźne dla państwa"
Ile już lat zwiastujecie ten koniec świata? Tak, PiS prowadzi Polskę do marginalizacji na arenie międzynarodowej i ogólnie robi dużo złego, ale to jeszcze nie jest powód, żeby głosować na PO, zwłaszcza w perspektywie nadchodzącego kryzysu klimatycznego i widząc jego nieudolność w opozycji.
"że godzi w podstawy ustrojowe"
I konstytucja... Tak wiem, ludzie mają żreć gruz dla idei. Tylko jakoś coraz mniej ludzi to kupuje.
"Wyborcy PO to gremialnie nienawistne głąby,"
Nigdzie nie napisałem, że głąby. Obrażanie elektoratu to wasza domena.
"Czekaj, czyli szerszy ogląd to wrzucanie kogoś do kosza "kłamcy" zanim miał się osobiście szansę sprawdzić. "
A widzisz, bo nie zrozumiałem. Trzeba było od razu mówić, że Andrzej i jego funfle, ale Rafał nie ma nic wspólnego z PO i z tym, co robi jako prezydent Warszawy. To może na Konfederację od razu głosuj? Oni też twierdzą, że jeszcze nie mieli okazji się wykazać.
"opinia"
Jaka znowu opinia? PO nie mogło się zdobyć na choćby symboliczne poparcie jakiegokolwiek innego kandydata niż swojego.
"Co do drugiego, zabawne w ustach kogoś, kto czuł niejaką sympatię do Ikonowicza np., który sporo w życiu osób określał niewybrednie."
Jak wszyscy posłowie PO razem wzięci zrobią chociaż 1% tego, co Ikonowicz zrobił dla ludzi, to pogadamy. No Ikonowicz w trochę innym jednak kontekście po ludziach jechał i trochę czym innymi niż posłowie się zajmuje.
"Rzekłbym ze polityka nie samymi pięknymi słowami stoi"
To jeszcze raz Mi wytłumacz, jak PO chce odsunąć PiS od władzy zrażając do siebie wszystkich dookoła, w tym potencjalnych koalicjantów? To nie był główny problem, tylko symbol ich podejścia do innych.
"Znów tani chwyt erystyczny."
Serio, robisz "a właśnie że ty!"? :D
"Dałem Ci sporo konkretnych argumentów"
Sporo? :D Pomijając przy tym sporą część tego, co napisałem, za to tworząc takie kwiatki: " Docierasz do punktu, kiedy głosujesz na Andrzeja, bo nie lubisz trzaska" i imputujesz Mi różne inne głupoty, których nigdy nie powiedziałem.
"Badanie za badanie, sondaż za sondaż"
Dałeś 4 linki, z czego 2 nie potwierdzały twoich słów, a wszystkie opierały się na tym samym błędzie :)
"tezy za tezy"
Tylko jakoś faktów za faktami zabrakło, ale widzę, że symetryzm chodzi.
"Różnica jest taka, że moje mniej więcej wpisują się w logikę działania partii politycznych."
To raz jeszcze, kiedy PO ostatnio odniosła sukces? Ale że podniesiesz wartość swoich argumentów, sam sobie przyznając rację? Nowe, nie znałem.
"Nikt nie pozbawia się realnego wpływu na politykę, nikt nie strzela sobie w stopę rezygnując z kandydata"
I jaki realny wpływ PO zyskało nie rezygnując z Rafała?
"jeśli ma takiego, który w sondażach może wygrać,"
Tylko patrz, jakoś sprawdziły się te sondaże, które dokładnie pokazały jak przegra.
"na rzecz takiego nad którym kontroli nie ma"
O to, to. To jest dokładnie clue programu. PO wolało przegrać te wybory niż nie mieć kontroli nad prezydentem. Udało im się spektakularnie. No ale wszyscy dookoła mają zaciskać zęby i głosować na ich kandydata, bo dobro Polski itd, ale żeby tego samego wymagać od PO, to już bez przesady. I tak samo według nich ma wyglądać potencjalna przyszła koalicja i dlatego im mniej głosów PO zdobędzie w następnych wyborach tym lepiej dla Polski i jej mieszkańców.
"a jest tak samo niepewny lub bardziej."
I Szymon i Władek byli bardziej pewni.
"Możesz mi wierzyć"
Nie, dziękuję. Nie przyjmuję tak niedorzecznych argumentów.
"kiedyś w polityce byłem jakoś, politykę studiowałem, z politykami się spotykałem i rozmawiałem."
ROTFL A byś się zdziwił, gdybyś wiedział, z czego pracę pisałem, jakie zajęcia prowadziłem i z kim w zeszłym tygodniu obiad jadłem :) No ale najważniejsze to pogadać o sobie.
"Polityka zawodowa ma swoją mechanikę, którą trzeba znać..."
Ufff, to trzeba było od razu mówić, że mamy tutaj fachowca. To mam teraz odwołać wszystkie swoje argumenty?
"nikt nie działa w niej tak, że kieruje nim ego"
Od początku wierzyłem w dobre intencje Trumpa i w to, że i Jarek i Donald zupełnie przypadkiem wykosili sobie wewnętrzną konkurencję.
"Wszystkimi działaniami kieruje podstawowa rzecz - wynik wyborczy"
Czyli przyjmując, że o mądrości świadczy dobór odpowiednich środków do celów, twierdzisz, że politycy PO są po prostu głupi?
"Zupełnie mylisz pobudki, na co przedstawiłem wystarczająco dużo powodów"
Ale gdzie? Może małym drukiem, albo białą czcionką albo komentarz ci ucięło? W każdym razie uroczo, że znowu sam sobie przyznajesz rację. Jeszcze sobie piątkę przybij i daj zielone.
"co czyni twoją tezę nieprawdziwą."
Czy ty Mi tu wklejasz fragmenty swojej rozprawki ze szkoły?

1

@Persyfl "To takie klasycznie ramlblowskie "Ja cię wcale nie obraziłem, ja tylko napisałem, że gówno wiesz i się nie znasz""
Skoro tak, to czemu reagujesz. A soro reagujesz, to chyba wiesz że wcale nie?

Al;e ok, teraz już mówię z mojej strony koniec. Każdy ma swoje zdanie. Przeczytam całość Twoich postów, bo wbrew Twojej opinii, pewność swoich argumentów, czy wytykanie retorycznych figur, nie oznacza że chcę Cię obrazić czy nie szanuję. Mam inne zdanie, nie koniecznie mogę się dać przekonać. Tyle.
Miłego wieczoru.

0

@AxelF "Skoro tak, to czemu reagujesz. A soro reagujesz, to chyba wiesz że wcale nie?"
Możesz na schematach rozpisać to wnioskowanie?
"Każdy ma swoje zdanie."
No nie za bardzo. No i nie każde zdania są rówowartościowe.
"wytykanie retorycznych figur"
Ale wiesz, że używanie figur retorycznych w dyskusji co do zasady nie jest błędem?

« Powrót do wszystkich komentarzy

Media

Liga typerów

1 KOLAKM 20 pkt
2 norbi77 17 pkt
3 DESPac 17 pkt
4 boronez 16 pkt
5 tribo 16 pkt
Zobacz tabelę

Sonda

Jak oceniasz letnie okienko transferowe w wykonaniu Barcelony?