Komunikat FC Barcelony, Realu Madryt i Juventusu ws. działań UEFA dotyczących Superligi

Dariusz Maruszczak

8 maja 2021, 12:07

FCBarcelona.es

15 komentarzy

Fot. Getty Images

Po wczorajszych informacjach dotyczących ukarania uczestników Superligi przez UEFA FC Barcelona opublikowała wspólny komunikat wraz z Juventusem i Realem Madryt, w którym skrytykowano groźby ze strony europejskiej organizacji i wyjaśniono powody utworzenia nowych rozgrywek. Poniżej prezentujemy pełną treść oświadczenia.

W odniesieniu do komunikatu opublikowanego 7 maja przez UEFA w sprawie Superligi i przyjętego stanowiska jej dziewięciu klubów założycielskich, FC Barcelona, Juventus i Real Madryt stwierdzają, co następuje:

(I) Kluby założycielskie Superligi otrzymywały i wciąż otrzymują – naciski, groźby i zniewagi, aby porzuciły projekt i swoją odpowiedzialność oraz prawo do wnoszenia rozwiązań dla ekosystemu piłkarskiego poprzez konkretne propozycje będące owocem konstruktywnego dialogu. Jest to niedopuszczalne z punktu widzenia praworządności, ponieważ sądy wypowiedziały się już w sprawie projektu Superligi, zdecydowanie nakazując FIFA i UEFA, żeby powstrzymały się w trakcie postępowania sądowego od realizowania jakiegokolwiek działania, bezpośrednio lub poprzez powiązane z nimi podmioty, którym można ukarać kluby założycielskie lub wystąpić przeciwko Superlidze, przyznając w ten sposób prawo do pojawienia się wspomnianej inicjatywy.

(II) Projekt Superligi został opracowany wspólnie przez 12 klubów założycielskich:

a) W celu zapewnienia rozwiązań w niestabilnej sytuacji, którą przeżywa obecnie rodzina piłkarska. 12 klubów założycielskich, podobnie jak różne podmioty europejskiego futbolu, wyrazili swoje głębokie zaniepokojenie obecną koniunkturą społeczno-ekonomiczną, uznając, że konieczne jest rozpoczęcie reform strukturalnych zorientowanych na zagwarantowanie stabilności naszemu sportowi. Z tego powodu 18 kwietnia 12 klubów założycielskich ogłosiło swoją wolę utworzenia Superligi i ustanowienia kanału komunikacyjnego z UEFA i FIFA, w konstruktywnym duchu współpracy między stronami, zgodnie z tym, o czym poinformowano je w tym dniu.

b) Z najwyższym szacunkiem do obecnych struktur piłkarskich i ich ekosystemu kluby założycielskie wyraźnie uzgodniły, że Superliga odbędzie się tylko wtedy, gdy wspomniane rozgrywki zostaną uznane przez UEFA i/lub FIFA lub gdy na mocy obowiązującego porządku prawnego zostaną uznane pod każdym względem za kompatybilne dla dalszego uczestnictwa klubów założycielskich w ich odpowiednich rozgrywkach krajowych. Jednakże, mimo świadomości tych warunków, UEFA i FIFA odmówiły ustanowienia odpowiedniego kanału komunikacyjnego.

c) Aby zapewnić stabilność finansową całej europejskiej rodzinie piłkarskiej, obecnie dotkniętej głębokim kryzysem, który zagraża przetrwaniu wielu klubów. Dowodem na to jest zaangażowanie podjęte przez Superligę, aby wypłacać coroczne płatności solidarnościowe, które znacząco zwielokrotniają te oferowane przez UEFA, a także obowiązek wzmocnienia zasad stabilności finansowej poprzez stworzenie jasnego, transparentnego i skutecznego systemu kontrolnego, weryfikowanego przez ekspertów.

(III) Superliga była rozumiana przez 12 klubów założycielskich jako wyjątkowa okazja, aby zaoferować kibicom na całym świecie najlepszy możliwy spektakl i zwiększyć globalne zainteresowanie sportem, który mierzy się z nowymi tendencjami pokoleniowymi, zagrażającymi jego przyszłości. Z drugiej strony miał również na celu wspieranie kobiecej piłki nożnej, co było historyczną szansą na jej promocję.

(IV) Jesteśmy całkowicie świadomi różnorodności reakcji w bardzo różnych obszarach, jakie wywołała inicjatywa Superligi, a w konsekwencji, konieczności zastanowienia się nad przyczynami, które wywołały takie reakcje, i ponownego rozważenia w niezbędnym zakresie zaproponowanego podejścia. Jednakże byłoby z naszej strony poważną nieodpowiedzialnością, gdybyśmy, będąc świadomymi potrzeb i systemowego kryzysu sektora piłkarskiego, okoliczności, które skłoniły nas do ogłoszenia Superligi, porzucili naszą misję dostarczania skutecznych i stabilnych rozwiązań w odpowiedzi na kwestie, które zagrażają futbolowi.

(V) Głęboko żałujemy, że nasi towarzysze i partnerzy-założyciele projektu Superligi znaleźli się na stanowisku niespójnym i niekonsekwentnym po przyjęciu wczoraj pewnych zobowiązań względem UEFA. Jednakże, biorąc pod uwagę problemy materialne, które nie zniknęły i doprowadziły kilka tygodni temu 12 klubów do ogłoszenia Superligi, powtarzamy, że z szacunku do naszej historii, ze względu na naszą odpowiedzialność wobec socios i kibiców, a także dla stabilności finansowej sportu i dla dobra futbolu, mamy obowiązek działać odpowiedzialnie i wytrwale szukać rozwiązań, mimo niedopuszczalnych nacisków i gróźb, które nadal otrzymujemy ze strony UEFA.

(VI) Podsumowując, podtrzymujemy przed FIFA, UEFA i wszystkimi piłkarskimi podmiotami, tak jak robiliśmy to przy różnych okazjach od ogłoszenia Superligi, nasze zaangażowanie i stanowczą wolę debatowania, z należytym szacunkiem, bez całkowicie niedopuszczalnych nacisków i z poszanowaniem praworządności, nad najodpowiedniejszymi rozwiązaniami dla stabilności całej piłkarskiej rodziny.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

"Aby zapewnić stabilność finansową całej europejskiej rodzinie piłkarskiej, obecnie dotkniętej głębokim kryzysem, który zagraża przetrwaniu wielu klubów."
...czyli...Tym najbogatszym.

I teraz, jeśli działania UEFY byłyby podtrzymane to jest to idealne środowisko pod utworzenie czegoś takiego jak SL.
Byłaby to niezależna instytucja, której zazdrościła by UEFA, bo ich rozgrywki LM byłyby uważane za rozgrywki LE a obecna LE stałyby się Ligą Pocieszenia, w skrócie LP. Ciekawe(niech się UEFA zastanowi), które rozgrywki, przy takich rozdaniach cieszyłyby się większą reputacją i kto zarabiałby pieniądze?

Gardzę uefa i tym całym ceferinem! Znalazł się pieprzony dyktator a te 9 klubów które się wycofały z SL to tchórze z małymi cojones... Dalej będą napełniać kieszenie ceferinowi i setkom działaczy za nic nie robienie dostali karę finansową i jeszcze ich po rączkach całują hahaha

To że zarówno uefa i fifa to mafia to chyba już każdy wie. Te organizacje muszą zarobić na każdym turnieju bez względu na okoliczności. Jeśli uefa nałoży kary to wszystkie kluby z superligi powinny odmówić granie w lidze mistrzów i w lidze europy. Może wtedy uefa by się ogarnęła że to dzięki tym największym klubom kibice oglądają te rozgrywki

Ten komunikat oznacza że:
Zrobiliśmy głupi, nieprzemyślany krok, który miał nam dać pieniądze na ratowanie potwornie zadłużonych klubów.
Zrobiliśmy to nie patrząc na konsekwencje.
Dziewięć zespołów które nie miały finansowego noża na gardle w porę się wycofało, ale my i tak niewiele mamy do stracenia, więc staramy się robić dobrą minę do złej gry i straszymy UEFA hiszpańskimi sądami których ona strasznie się boi :)
Jeśli z groźbami i zastraszaniem to prawda takie zachowania należy upublicznić i pokazać wszystkim, jeśli są na to dowody to takie zachowanie Uefy (mafii) podlega chyba prawu.

Ramie w ramie z Realem i Juve i wiecie co? Podoba mi się. Lepiej tak niż miałaby byc nienawisc jak za czasu Mou.

Prawda jest taka że jakby SL była realnym projektem to media, ikony sportu oraz kibiców miałaby ugrancyh zanim temat medialnie poszedł by w świat - zdanie "Superliga odbędzie się tylko wtedy, gdy wspomniane rozgrywki zostaną uznane przez UEFA i/lub FIFA" tym bardziej świadczy o tym jak bardzo szczeniacki i słabo przygotowany był to pomysł.
Odnośnie szykan, prób nacisku itd. - to biznes, nic innego - dzisiaj UEFA/FIFA jest w uprzywilejowanej pozycji oraz może rozegrać temat jak tylko jej się podoba, bo środowisko piłkarskie nie stanie nagle za plecami klubów założycieli jak sami poprzez swoją chytrosć chcieli "wyhuśtać" wszystkich, wymyślając puchar tymbarku, zamiast pucharu sportowego.
Moje obawy budzi fakt czy UEFA/FIFA ma prawo karać bo w żadnym stopniu ogłoszenie tej wydmuszki nie miało wpływu na bieżącą czy przyszłe rozgrywki LM.
Jeszcze będzie tak że UEFA/FIFA wejdą na drogę sądową z Barceloną, Realem i Juventusem. Tego by tylko brakowało.

No to robi się coraz "ciekawiej "