Oficjalnie: UEFA nakłada sankcje finansowe na 9 z 12 klubów Superligi

Julia Cicha

7 maja 2021, 19:27

UEFA.com

141 komentarzy

Fot. Getty Images

UEFA oficjalnie poinformowała o karze nałożonej na 9 z 12 klubów założycieli Superligi. Zespoły te stracą finansowo w kolejnym sezonie, a wobec Barcelony, Realu Madryt i Juventusu, które nie odcięły się od projektu nowych rozgrywek, zostanie wszczęte postępowanie dyscyplinarne.

UEFA informuje o procesie reintegracji dziewięciu klubów oraz o środkach, które są ostateczne i nieodwołalne. Kluby te przyznają, że projekt Superligi był błędem, i przepraszają fanów, federacje, ligi, inne kluby oraz UEFA. Przyznają także, że taki projekt nie zostałby zaakceptowany w świetle statutu i regulacji UEFA. Dziewięć wspomnianych wyżej klubów to Arsenal FC, AC Milan, Chelsea FC, Atlético Madryt, Inter, Liverpool FC, Manchester City FC, Manchester United FC, Tottenham Hotspur FC.

W sumie wszystkie dziewięć klubów:

  • Uznaje i akceptuje wiążącą naturę statutu UEFA
  • Będzie brało udział w rozgrywkach UEFA w każdym sezonie, w którym zakwalifikuje się do nich na podstawie osiągnięć sportowych
  • Powróci do Europejskiego Stowarzyszenia Klubów będącego jedynym stowarzyszeniem reprezentującym kluby uznawanym przez UEFA
  • Podejmie kroki będące w ich mocy w celu zakończenia związków z firmą mającą założyć Superligę
  • W geście dobrej woli razem z innymi klubami wpłaci w sumie 15 milionów euro na rzecz dzieci i młodzieży w lokalnej piłce w Europie
  • Straci 5% przychodów w jednym sezonie rozgrywek, pieniądze te zostaną rozdzielone pomiędzy inne kluby
  • Zgadza się na duże grzywny, jeśli wezmą udział w nieautoryzowanych rozgrywkach (100 mln euro) lub jeśli złamią postanowienia Deklaracji Zobowiązań Klubów (50 mln euro).
  • Indywidualnie przekaże UEFA swoją akceptację zasad i wartości UEFA zawartych w porozumieniu z 2019 roku.

Wymienione wyżej kluby w pełni akceptują reformę Ligi Mistrzów od 2024 roku. – Dwa tygodnie temu powiedziałem, że przyznanie się do błędu, szczególnie w trudnych czasach mediów społecznościowych, wymaga dużej organizacji. Te kluby właśnie to zrobiły i są gotowe naprawić wyrządzone szkody. UEFA chce zostawić ten rozdział za sobą i iść naprzód w pozytywnej atmosferze. Ogłoszone środki są ważne, ale UEFA nie zatrzyma żadnych środków finansowych, przekazując je dzieciom grającym w piłkę. Wspomniane kluby szybko przyznały się do błędu i pokazały zobowiązanie wobec europejskiej piłki. Nie można powiedzieć tego o pozostałych klubach z tzw. Superligi, którymi UEFA zajmie się oddzielnie – powiedział Aleksander Čeferin.

UEFA zarezerwowała sobie możliwość podjęcia dowolnych środków przeciwko klubom, które odmówiły rezygnacji z tzw. Superligi. Tą sprawą zajmą się organy dyscyplinarne.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Witam tacy pewni ze to się na nas nie odbije? Nie był bym tego taki pewny. Liga Mistrzów da sobie rade bez Barcy, Realu czy Juve. Dla wielu młodych kibiców którzy mają między 16 a 20 lat czy młodszych przypominam sezony kiedy Juve grało w Serie B i nie grało w LM, Kiedy Barca przez 2 sezony grała w Pucharze UEFA i tez nie grała w LM jakoś w tedy Liga Mistrzów dała sobie radę bo w tedy godnie zastąpiły ich Valencia i Deportivo La Coruna. Liga Mistrzów z zespołami jak Napoli, Roma, Milan, Inter, Manchester United, Arsenal, Tottenham, Manchester City, Liverpool, Chelsea, PSG, Bayern, Borussia Dortmund, Sevilla,Atletico Madryt, czy Real Sociedad wcale jakoś tak bardzo wizerunkowo na tym nie straci. A my możemy UEFA Mafia wygrała i nic z tym nie zrobimy.
@rafpiet zgadzam się. Rewolucję przegrano. Teraz jesteśmy raczej zwykłymi rebeliantami i będziemy ponosić odpowiedzialność za swoje czyny. Niestety, ale nic się z tym nie zrobi.
« Powrót do wszystkich komentarzy