Media: Dobra forma Frenkiego de Jonga może być kluczem do sukcesu w LaLidze

Maciej Łoś

27 kwietnia 2021, 15:30

Sport, Marca

9 komentarzy

Fot. Getty Images

Frenkie de Jong wykonał w tym sezonie zauważalny krok do przodu, dzięki czemu stał się jednym z najważniejszych zawodników podstawowej jedenastki Barcelony. Dobra forma Holendra może okazać się kluczowa dla Barçy w walce o mistrzostwo kraju.

Pierwszy sezon Frenkiego de Jonga w Barcelonie nie był wymarzony zarówno dla niego, jak i dla klubu. Na początku Ernesto Valverde nie mógł znaleźć odpowiedniego miejsca na boisku dla Holendra, a ten nie grał tak samo dobrze jak w Ajaksie Amsterdam. Krótka kadencja Quique Setiena również nie pomogła pomocnikowi rozwinąć skrzydeł.

Wszystko zmieniło się wraz z objęciem drużyny przez Ronalda Koemana. Rodak De Jonga dobrze znał tego zawodnika, ponieważ prowadził już go w reprezentacji Holandii. W ciągu ostatnich ośmiu miesięcy młody pomocnik wreszcie zaczął grać na miarę swoich możliwości i udowodnił swój wielki potencjał, dzięki czemu stał się niepodważalną gwiazdą drużyny.

Liczby De Jonga również potwierdzają ewidentną zwyżkę jego formy. Holender poprawił się znacznie w liczbie wykonanych podań, zauważalna jest także ich większa celność. W zeszłym roku oddał na bramkę zaledwie osiem strzałów i zdobył dwie bramki, w tym ma już na swoim koncie siedem trafień i 23 uderzenia. Zwiększył się również licznik jego asyst - z trzech przed rokiem do siedmiu obecnie. De Jong aktywnie uczestniczy także w obronie, gdzie częściej odbiera piłkę przeciwnikom.

Już w styczniu Ronald Koeman mówił, że De Jong gra lepiej niż w Ajaxie. Szkoleniowiec twierdził, że nie można porównywać LaLigi do ligi holenderskiej, a sam pomocnik rozwinął się szczególnie w ofensywie. Nie można jednak zapominać, że w trakcie trwania obecnego sezonu młody zawodnik nieraz był ustawiany także na środku obrony. Wszechstronność jest jego wielką siłą, którą potrafi wykorzystać w różnych sytuacjach na boisku. Rozwój De Jonga został zauważony także w jego ojczyźnie. Lokalny portal sportowy Voetbal nazwał go nawet "luksusowym Goretzką". 

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Artykuł potwierdza jak wiele czasu zmarnowali piłkarzom Valverde i Setien.
To oni i drużyna Bartka są winni, że Leo, Piquw, Busqets, Alba nie posiadaja na swoim koncie więcej sukcesów w LL i LM.
A była szansa. No ale złe taktyki trenerów spwodowały, że pokonała nas w rewanżu Roma, pokonał nas Liverpool pomimo, że pierwsze mecze w Barcelonie dawały nam niemal pewne awanse.

A tymczasem, na naszym portalu redakcja, w ciągu ostatnich 18 meczy, od początku lutego, uznała że De Jong zasługuje statystycznie na notę 5.83 - według definicji, zrobił niewiele więcej niż był, zaliczając 2 gole i asystę.
Tymczasem Busquetsa już nie chciało mi się liczyć aż tak dokładnie, ale wielokrotnie dostawał notę-dwie wyżej, zaliczył 4 asysty. Przepaści nie ma rzekłbym, a De Jong występował od obrońcy po wysuniętego pomocnika, przez bocznego i defensywnego pomocnika.
Chyba ktoś tu nie lubi u nas Holendra, mimo że doceniają go wszyscy dookoła i widzą jego wpływ na grę.

Rakitic miał u nas żelazne płuca, tak teraz jest z de Jongiem.

Niby spoko.. ale lepiej, by cała reszta zagrała na najwyższym poziomie a nie zajeżdżali jednego De Jonga

Kluczowy zawodnik w tym sezonie. Gra tyle meczy, a i tak wygląda najlepiej pod względem fizycznym.

Crack. Fenomenalny jest.