Un Toc de La Rambla #45: Superliga czy superfiasko?

Redakcja

22 kwietnia 2021, 09:00

5 komentarzy

Zapraszamy na 45. odcinek Un Toc de La Rambla – podcastu FCBarca.com, w którym poruszamy najświeższe i najgorętsze tematy. Tym razem rozmawialiśmy o Superlidze, która mimo że jeszcze nie powstała, już podzieliła futbolowe środowisko.

W nocy z niedzieli na poniedziałek piłkarski świat zatrząsł się w posadach. Barcelona, Atlético, Real Madryt, Tottenham, Chelsea, Manchester United, Manchester City, Arsenal, Liverpool, AC Milan, Inter Mediolan i Juventus ogłosiły utworzenie nowych rozgrywek, niszcząc dotychczasowy porządek w europejskim futbolu.

Medialna wojna rozgorzała na dobre. Z jednej strony UEFA, z drugiej "rebelianckie" kluby prześcigały się na argumenty finansowe, prawne, społeczne i na końcu piłkarskie. Prezes nowego tworu, Florentino Pérez, zapewniał, że rozgrywki wystartują już za kilka miesięcy i zrewolucjonizują świat futbolu. Jednak wobec wielkiej krytyki całego środowiska - od mediów, przez kibiców aż po wielu piłkarzy - z pomysłu wycofały się kluby z Wielkiej Brytanii, a ich tropem podążyły drużyny z Włoch.

  • Zasady funkcjonowania Superligi
  • Stanowisko Barcelony
  • Sport czy czysta ekonomia?
  • Kto wygra w sporze prawnym?
  • Superliga czy superfiasko?

Odpowiedzi na te i jeszcze więcej kwestii znajdziecie w dzisiejszym podcaście. Zachęcamy do podzielenia się Waszymi opiniami w komentarzach pod podcastem. Pamiętajcie o używaniu hashtagu #utdlarambla w komentarzach pod tym artykułem, w La Rambla, na Twitterze i YouTube.

Un Toc de La Rambla możecie znaleźć na platformie YouTube, a także Spotify, Anchor i wielu innych.

Zapraszamy do odsłuchu! Koniecznie zostawcie komentarz, łapkę w górę pod filmem, podzielcie się odcinkiem ze znajomymi i motywujcie nas, subskrybując kanał.

Prowadzący: Rafał Kowalczyk (@rkowalczyk7)

Goście: Julia Cicha (julia_cicha), Błażej Gwozdowski (@Blazeq)

Wszystkie odcinki podcastu znajdziecie także na platformach:

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Świetna robota! Moi ulubieni prowadzący audycję w jednym miejscu.
Od siebie dodam że coraz więcej wskazuje że miał to być bardziej wstrząs UEFA, a nie realny projekt turnieju na teraz. Warto zaznaczyć że sam Perez chciał dogadywać się z UEFA i mówił o perspektywie 2024.
Kolejnym dowodem że SL to był tylko pomysł a nie realny projekt mogłoby być spojrzenie światowych liderów rynku sponsoringu, reklamy i marketingu z poniedziałku:
1) Żadna poważna firma nic na ten temat nie wiedziała, zatem nawet żadnych rozmów nie było - przykładowo Rupert Pratta (Snack Media) "I suspect that this is yet another negotiating tactic by the big clubs to receive a greater proportion of the revenue"
2) Poważne firmy wątpiły nawet w model biznesowy zamkniętych rozgrywek przez negatywny sentyment kibiców który dla globalnych marek jest kluczowy - przykładowo Tim Crow (Synergy) "In light of an undefined broadcast model, and such negative fan sentiment, it seems unlikely that [the ESL] would deliver to sponsors and advertisers the guaranteed value that the UCL offered" lub przykładowo Jamie Wynne-Morgan (M&C Saatchi Sport & Entertainment) "The commercial impact for any new tournament, league or event will always be led by the quality of the product, the size of the audience it can reach and the fan sentiment behind it... Brands will always want to be associated with properties that are strong in all of those areas."
3) Poważne firmy zakładały że zaproponowany model szybko się przeje - przykładowo Matt Readman (Dark Horses) "If Man City vs Real Madrid is happening every week the product will become normalised and devalued. With that fatigue, the ESL may find the draw of these matches less than they anticipated."
Podsumowując SL upadła na przestrzeni medialnej, sportowej oraz sponsoringowo-marketingowej. Oczywistym jest że transmisjami byłyby zainteresowane Amazon lub Disney bo są agresywne na rynku brakuje im wielkich wydarzeń, ale nie zmienia to faktu że jeśli rynek sponsoringu, reklamy i marketingu nic nie wiedział na temat SL to znaczy że był to straszak dla UEFA. Do momentu aż temat SL nie będzie otwarty pod kątem uczestników nie widzę najmniejszej możliwości patrzenia na ten projekt realnie.

Fucha montażysty w FCbarca.com to jest jednak doskonała sprawa :) słuchanie przedpremierowo takich podcastów (w gratisie wpadki nagrywających) sama przyjemność! @Aveiro @juliacicha @blazeq kolejny raz świetna robota

#utdlarambla rules!!! :)))

"Zachwyt kotka nad whiskas'em" :D

Super Mafia raczej.
Nie mam zdania odnośnie super ligi, będzie to będzie.
Jednak to co się dzieje przypomina raczej mafijne rządy UEFA, nogi im się ugieły z myślą, że stracą na prestiżu ich rozgrywki.
A to co w Anglii rząd zrobił to już totalna komedia. Zagroził angielskim drużyną a nawet ostrzegł, iż wprowadzą w życie ustawę zakazującą tym zespołą w uczestnictwie w takich rozgrywkach.