Ile będą mogli zarobić uczestnicy Superligi?

Dariusz Maruszczak

19 kwietnia 2021, 15:30

Marca, AS, Cadena SER

23 komentarze

Fot. Getty Images

• Nie znamy jeszcze szczegółów dotyczących aspektów finansowych Superligi, ale w dzisiejszym komunikacie jej założycieli podano już kilka informacji w tej sprawie
  • Zgodnie z doniesieniami udział w rozgrywkach ma przynieść klubom większe zyski w porównaniu do uczestnictwa w Lidze Mistrzów
  • Szacuje się, że już na początku drużyny mogą otrzymać około 200-300 milionów euro

Przede wszystkim ogłoszono, że 15 klubów założycielskich (nie wiadomo jeszcze, które trzy zespoły dołączą do stawki) ma otrzymać na początek do podziału 3,5 miliarda euro, aby zminimalizować wpływ pandemii na ich finanse i zyskać środki na inwestycje związane z infrastrukturą. Brzmi bardzo ciekawie, ale w programie „Que t’hi jugues” rozgłośni Cadena SER podano, że ta kwota nie zostanie po prostu podarowana, ale stanowi pożyczkę od holdingu JP Morgan, która musi zostać spłacona w ciągu 23 lat. Ponadto piątka klubów, które mają uzupełnić stawkę, nie będzie mogła liczyć na takie wsparcie, co na starcie obniża ich konkurencyjność. JP Morgan ma zabezpieczać projekt od strony finansowej kwotą około 5-6 miliardów euro.

Inicjatorzy Superligi zapewniają, że te rozgrywki pozwolą na większy rozwój finansowy, co przełoży się na wsparcie dla europejskiego futbolu. W porównaniu do UEFA różnicę sprawia zwłaszcza fundusz solidarnościowy. Podczas początkowego okresu zobowiązania się klubów do udziału w Superlidze wypłaty z tego tytułu mają sięgnąć 10 miliardów euro. Obecnie UEFA przeznacza na ten cel 4 miliardy. Zgodnie z doniesieniami kluby będą miały szansę na zyskanie w nowych rozgrywkach niemal trzy razy większych środków w jednym sezonie. Obecnie zwycięzca Ligi Mistrzów może liczyć na zarobek rzędu 120 milionów euro, a w Superlidze ta kwota ma wzrosnąć nawet do 400 milionów. Przypomnijmy, że UEFA zwiększyła niedawno pulę do podziału z 1,27 do 1,95 miliarda, ale dla gigantów to było za mało. Zgodnie z doniesieniami mediów samo ogłoszenie powstania Superligi sprawiło, że akcje Juventusu na giełdzie wzrosły o 13%.

Zgodnie z założeniami organizatorów Superliga ma zapewnić sobie wyższe przychody dzięki bezpośredniemu zarządzaniu prawami komercyjnymi i audiowizualnymi. Nowy projekt ma zyskać większe zainteresowanie mediów, które ma przełożyć się na wzrost zysków. W komunikacie inicjatorów Superligi podkreślono jednak, że nowe rozgrywki będą opierać się na kryteriach zrównoważonego rozwoju, a  wszystkie kluby zgodziły się przyjąć określone ramy wydatków.

Możliwość uzyskania nowych przychodów byłaby interesująca zwłaszcza dla Barcelony borykającej się z dużymi trudnościami finansowymi. Ekonomista Ivan Cabeza komentuje, że możliwość osiągnięcia natychmiastowych przychodów byłaby bardzo ważna dla płynności budżetowej klubów dotkniętych kryzysem. Zgadza się z tym inny ekspert Marc Ciria, który podkreśla jednak, że nie może to zmienić planów oszczędnościowych Blaugrany, która musi wdrożyć odpowiednie rozwiązania, aby sprostać zobowiązaniom finansowym klubu.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

mam nadzieje iż socio będzie głosowało czy wstąpić czy nie mam nadzieje iż ta super liga będzie obalona

Mi się ta koncepcja nie podoba - nawet zwycięscy tego turnieju nie będzie można nazwać klubowym mistrzem Europy bo to zawody dla wybranych. Reforma LM by się przydała, ale dla mnie to twór który zabija futbol.
Wiadomo że znajdzie się wielu bezrobotnych ziutków którzy będą pisać że SL to świetny pomysł bo będą oglądać tylko mecze wysokim poziomie - śmiem wątpić - granie co tydzień na wysokim poziomie plus walka o mistrzostwo i puchar kraju sprawi że w SL będą grały z biegiem czasu rezerwy. Jak tylko kasa ma się zgadzać dla klubów założycieli to nie ma co się oszukiwać - wyobraźmy sobie np. 10 sezon SL - cały czas 15-18 tych samych zespołów założycieli + ktoś kogo zaproszą - zanim globalnie porządnie rozreklamują ten "produkt" przeje się szybciej niż nam może się wydawać, a zespoły jak PSG, Bayern czy BVB na zmianę będą zdobywać klubowe mistrzostwo Europy, gdzie startują wszystkie kluby kontynentu z wyjątkiem kółka wzajemnej adoracji.
Sam pomysł SL jest ciekawy ale chciałbym aby poszukano rozwiązań które łączyłyby wszystkie sillne kluby Europy bo to jest wypaczenie - mnie interesuje kto jest mistrzem kraju, zdobywcą pucharu kraju lub kto jest mistrzem europy. W Audi Cup też grały wielkie zespoły ale puchar zamknięty w małym gronie jest nic nie wart (oczywistym jest że wygrana SL byłaby prestiżowa, ale oznaczałaby bycie najlepszym w danym sezonie w grupie klubów które grają ten turniej i nic więcej).
konto usunięte

Będzie piłkarskie NBA? Jestem za.

już niedługo za gwiazdę będzie trzeba wydać 400-500 mln euro

Ten świat już dawno zszedł na dno... Tylko kasa, kasa i jeszcze raz kasa.. Rzygać już się chce.. Niech się nie zesrają od tego, wciąż im mało.. Na szczęście do grobu tego nie zabiorą.

@ŚwiętyJudasz Chłopie - ten twór w żaden sposób nie jest podobny do NBA. W największej koszykarskiej lidze świata masz wiele regulacji które zapewniają w miarę równe warunki dla klubów do rywalizacji. Dlatego też jest salary cap, niemożliwe jest tez, że w klubie pojawi się szejk z walizkami wypchanymi forsą i kupić sobie najlepszy możliwy skład. W przypadku superligi dysproporcje będą jeszcze większe niż przy obecnym formacie LM.

@Hubert1010 Wow i zamiast klubów 80%kasy dostanie UEFA, faktycznie niech żyje futbol XDDDD

Perez wyciągnie z tarapatów Barcelonę. No nieźle.

Wolałbym dzisiaj poczytać artykuły o tym, ze Barcelona zależy już tylko od siebie w lidze, a cały czas tylko ta wojna UEFA - SUPERLIGA. A pewnie i tak pewnie wyjdzie z tego jakieś porozumienie.

@TomekWilczek ale nawet nie byłoby czasu na granie w LM . Albo Lm lub Superliga , trzeba wybrać . Ja jestem podekscytowany nowymi rozgrywkami .

Jak tu nie tęsknić za latami 2000: Euro na 16 ekip, 2 fazy grupowe w LM czyli sporo ciekawych pojedynków 2 w rundzie i nie było katarskich szejków. Wszelkich afer też jakoś mniej. Z tego to się gruba sprawa robi i marnie to widzę, ale mogę się mylić.

300 milionów dla kazdego klubu i co dalejj zachwile kazdy piłkarz z tych superlig bedzie chciał podwyzki tygodniówki do conajmnjiej miliona euro tygodniowo.... bo tyle dostają tu musza rozdzielić...

@JarekS co ty gadasz kto niby jest najlepszy jeśli nie ten który wygrał z KAŻDYM najlepszym zespołem świata?
Myślisz że nwm kur#a Eibar wygrałoby puchar Europy?!?

Ruskie złote zęby -później poganiacze wielbłądów teraz Supergówno -tak pieniądz niszczy piłkę!

No właśnie po remisie realu zależy znowu tylko od siebie :)

@Barcaa12 @BoreekxD 1 tydzień to drugi to rozgrywki kończyły by się w czerwcu a nie w maju

@TomekWilczek ale kiedy mieliby grac i tak terminarz jest juz napiety

@Barcaa12 Wiem ale w mojej opinii mogliby się dogadać a nie wchodzić na ścieżkę wojenną

@TomekWilczek bo LM to rozgrywki UEFA ?

@ElKamil a może będzie jeszcze inaczej, czyli piłkarze będą podpisywać krótsze kontrakty 2-3-letnie i odchodzić za darmo inkasując za podpis standardowo do tych klubów 50 mln EUR. A kluby kasy aż tak dużej nie zobaczą chyba, że któryś z SL będzie zdesperowany...

Czy tylko mi SuperLiga przypomina program Awantura o kasę? Poza tym nie rozumiem tego że jak grasz w superlidze to nie grasz w LM. UEFA zachowuje się jak dzieci w piaskownicy nie bawisz się z nami nie bawisz się wcale

@Barcaa12 Co przełoży się na rozwój klubów nie grających w SuperLidze

Wiecej kasy = chore ceny za pilkarzy