Kluby Superligi podjęły już kroki prawne w celu zabezpieczenia utworzenia rozgrywek

Julia Cicha

19 kwietnia 2021, 14:30

AP, MD

38 komentarzy

Fot. Getty Images

Associated Press opublikowało list wysłany przez 12 klubów założycieli do prezesa FIFA Gianniego Infantino i prezesa UEFA Aleksandra Ceferina, w którym informują one, że podjęto już kroki prawne w celu uniemożliwienia zablokowania rozgrywek Superligi.

UEFA ostrzegła wczoraj, że kluby biorące udział w Superlidze, w tym oczywiście Barcelona, mogą zostać wykluczone z rozgrywek krajowych oraz międzynarodowych. Kluby założycielskie zareagowały na to bardzo szybko. W liście czytamy: „wasze oficjalne oświadczenie zmusza nas do podjęcia kroków zapobiegawczych, by zabezpieczyć się przed takimi reakcjami, które nie tylko naraziłyby zobowiązania finansowe, ale przede wszystkim byłyby bezprawne. Z tego powodu Superliga złożyła już w odpowiednim sądzie pismo w celu zapewnienia bezproblemowego utworzenia rozgrywek w zgodzie z obowiązującym prawem”.

„Naszym obowiązkiem jako członków zarządu Superligi jest zapewnienie, że wszelkie rozsądne działania mające chronić interesy rozgrywek i akcjonariuszy zostaną podjęte, biorąc pod uwagę nieodwracalne szkody, jakie powstałyby, gdybyśmy z jakiegokolwiek powodu nie mogli utworzyć rozgrywek i rozdzielić zysków” – widzimy w dalszej części komunikatu.

Na koniec Superliga zapewnia, że „rozgrywki będą rozgrywane obok lig i pucharów krajowych, które są kluczową częścią europejskiej piłki. Nie chcemy zastąpić Ligi Mistrzów ani Ligi Europy, a jedynie rywalizować i istnieć równolegle”.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Równolegle nie znaczy, że będą chcieli brać udział w LM. Rozgrywki równolegle będą istnieć, ale to nie znaczy, że kluby z Superligi będą chciały w nich uczestniczyć. Co więcej mówią o uczestnictwie w pucharach i ligach KRAJOWYCH a nie europejskich. Czytajcie ze zrozumieniem.

Jak oni chcą ,,rywalizować równolegle"? Już teraz piłkarze są przemęczeni i mają problemy z kontuzjami. Kluby powinny bez żadnych zakazów same z czegoś zrezygnować, aby ich zawodnicy wyrobili fizycznie. Oczywiście tak się nie stanie, bo pieniążki...

Ale to w Lidze Mistrzów też by mieli grać..? Dobrze rozumiem...

Moim zdaniem jeśli będzie ta SL to reforma LM powinna być taka że grają tam tylko zwycięzcy lig krajowych a nie tak jak teraz jest obecnie czyli np. czwarte zespoły z silnych lig.

Przecież piłkarze będą rozgrywać jeszcze więcej meczów, porażka.

Czyli co nawet jak powstanie ta superliga to i tak czy siak Będzie liga mistrzow jednocześnie?

PSG akurat dba o to, żeby nie było większego podziału między bogatych a biednych, co za bzdura, dawno się tak nie uśmiałem xD PSG nie dołączyło z jednego powodu : oni należą do Kataru, kraju, który organizuje kolejny Mundial, więc nie chcą sobie zepsuć relacji z FIFA, a przecież FIFA też zapowiedziała sankcje - nie dopuszczanie zawodników, którzy wezmą udział w SL, do rozgrywek międzynarodowych. Ich interes, ich własny interes, o nic więcej tu nie chodzi. Dlatego może mi się ten pomysł Superligi w takim kształcie też nie podoba, ale wiecie co mi się podoba? Że właśnie tym ruchem, Perez obnażył tak naprawdę hipokryzję wszystkich w piłce nożnej. Wszystkich, kropka. UEFA, FIFA, ligi krajowe, PSG itd. - oni nie bronią żadnych interesów biedniejszych czy słabszych, oni bronią swojego kawałka tortu, swoich wpływów, władzy i kasy, bo boją się utraty tego.

FIFA i UEFA mogą próbować zawieszać zawodników. Zobaczymy jaki raban powstanie gdy nie będzie większości gwiazd na Munidialu albo Euro.

Założyciele Super Ligi nie mają żadnych argumentów w sporze w FIFA i UEFA. Żadnych. Jeśli zawodnicy z tych klubów nie będą mieli licencji FIFA bądź UEFA automatycznie będą nie uprawnieni do udziału np. w rozgrywkach La Liga, a klub wystawiający nieuprawnionych zawodników automatycznie karany jest walkowerem. Podobnie reprezentacja kraju. Jeśli krajowa federacja będzie trzymała stronę buntowników to po prostu zostanie zawieszona, jak federacja Pakistanu.
Oczywiście jeśli Barca weszłaby do Super Ligi to sankcje obejmą wszystkie drużyny aż do poziomu Infantil i drużyn kobiecych.

Nie rozumiem czym tutaj niektorzy sa zaskoczeni? Ze pilka nozna to jest przeogromny biznes i dawno temu stracila swoja "romantycznosc"?
Ze dzisiaj na 95% stadionow glowni sponsorzy to bukamcherka i coraz czesciej sa przedziwne wyniki?
To ze w kluby jest pakowana kasa z roznych spolek offshore zajmujacych sie niczym innym jak praniem kasy, np. Cypryjscy brokerzy i sponsoring Barcy
Teraz >90% klubow jest notowana na gieldach wiec jak kazde inne publiczne korporacje sa tak samo traktowane a wiec maja przynosic zyski swoim udzialowcom

"Nie chcemy zastąpić Ligi Mistrzów ani Ligi Europy, a jedynie rywalizować i istnieć równolegle”. - nie zastąpiliście LM i LE, Wy je zniszczyliście.

ważne żeby zostawili w spokoju rozgrywki krajowe

Nic nie mogą z tym zobić a wyrzucając z rozgrywek czy spotkań narodowych tylko zacisną sobie pętle na szyji. Nie można sobie wyobrazić MŚ bez największych gwiazd czy lig bez najbardziej rozpoznawalnych zespołów świata.