Które kluby dołączą jeszcze do Superligi?

Dariusz Maruszczak

19 kwietnia 2021, 11:45

AS, Marca

72 komentarze

Fot. Getty Images

• Jak na razie wśród uczestników Superligi jest dwanaście wielkich europejskich klubów
  • W gronie sygnatariuszy brakuje takich potęg jak PSG czy Bayern Monachium
  • Media wskazują, że w rozgrywkach może nie wziąć udziału kilka innych zasłużonych dla europejskiego futbolu drużyn

W gronie sygnatariuszy Superligi znalazły się Barcelona, Real Madryt, Atlético, Manchester City, Manchester United, Arsenal, Chelsea, Tottenham, Liverpool, Juventus, Milan oraz Inter. Wciąż nie wiadomo, które ekipy do nich dołączą, a w tej sprawie pojawia się wiele spekulacji. Przede wszystkim media zwracają uwagę na brak półfinalisty obecnej edycji Ligi Mistrzów PSG. Według The Athletic paryżanie dystansują się od projektu i są gotowi przedyskutować plan reform ze strony UEFA. PSG ma stać na stanowisku, że nowe rozgrywki nie powinny ograniczać się do najbogatszych klubów, a takie zespoły jak Ajax, Atalanta czy Leicester też powinny mieć szansę udziału w takiej lidze.

Ewentualny sprzeciw wobec udziału w Superlidze może być jednak dla PSG bardzo kosztowny i nie ma pewności, czy władze klubu nie zmienią zdania. Podstawową kwestią jest brak rywalizacji z największymi drużynami, co od dawna było wielką motywacją dla paryżan. Rodzi to problemy pod względem sportowym i finansowym. PSG nie tylko byłoby trudniej zatrzymać swoje wielkie gwiazdy, ale też utrzymać wpływy od sponsorów, kibiców czy z praw telewizyjnych. Prezes francuskiego klubu Nasser Al-Khelaïfi jest też członkiem Komitetu Wykonawczego UEFA, a ten organ ma przedstawić nową reformę Ligi Mistrzów, więc prawdopodobnie jest on osobą mocno usadowioną po drugiej stronie sporu. Jak na razie trwa przepychanka między UEFA i organizatorami Superligi. Trudno przewidzieć, w którą stronę może rozwinąć się sytuacja, ponieważ również europejska organizacja jest w stanie wraz z krajowymi ligami i FIFA wykorzystać odpowiednie środki, aby ukarać pomysłodawców nowego projektu. Grozi się nawet wykluczeniem klubów i piłkarzy z rozgrywek ligowych czy reprezentacyjnych.

Opór wyrażały też kluby Bundesligi. Bayern stanie przed podobnymi dylematami co PSG. Gdyby wielkich drużyn sprzeciwiających się Superlidze było więcej, organizacja takich rozgrywek prawdopodobnie byłaby skazana na porażkę. W tej sytuacji jednak obaj mocarze są postawieni w kłopotliwej sytuacji. Oprócz Bayernu i PSG poza rozgrywkami na tę chwilę znajdują się takie kluby jak Olympique Lyon, Borussia Dortmund czy RB Lipsk. Warto dodać, że w Superlidze nie ma obecnie ani jednego półfinalisty Ligi Mistrzów sprzed roku.

Superliga ma zaprosić do udziału jeszcze trzy drużyny (mówi się, że będą to Bayern, PSG i Borussia), a stawkę będzie uzupełniać pięć zespołów na podstawie wyników sportowych. Nie wiadomo jednak, na czym miałyby się one opierać. Możliwe więc, że w rozgrywkach zabraknie wielu uznanych drużyn, m.in. czterokrotnego zdobywcy Pucharu Mistrzów Ajaksu czy dwukrotnych triumfatorów z Portugalii - Porto i Benfiki. Nie można też zapominać o innych mocnych zespołach z głównych lig – Sevilli, Romie, Napoli, Lazio czy Marsylii. Być może któraś z tych drużyn zostanie zaproszona do udziału, ale zapewne zabraknie miejsca np. dla Celticu, nie mówiąc o ekipach ze wschodu Europy. Superliga zostanie zawężona do tego stopnia, że wielkie gwiazdy futbolu będzie można obejrzeć tylko na stadionach w kilku krajach.

Ostatnie informacje RMC Sport wskazują, że PSG wciąż nie zdecydowało się na dołączenie do Superligi. Taki komunikat ogłosiła już Borussia Dortmund. Dyrektor klubu Hans-Joachim Watzke poinformował, że BVB wspiera plan reform UEFA, a z tym stanowiskiem ma zgadzać się Bayern. Zdaniem Fabrizio Romano również RB Lipsk nie ma zamiaru dołączać do Superligi. Taką decyzję ogłosiło już Porto.

Ankieta

Czy popierasz koncepcję utworzenia Superligi?

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Superliga jak najbardziej ma sens, ale nie w takim wydaniu.
Problemami są zamknięcie ligi i dystrybucja kasy.

I co caly czas beda graly te same druzyny? Inter,Tottenham,Arsenal,Milan? te druzyny maja potezny problem zeby wyjsc z grupy z takimi druzynami jak BVB,Gladbach,Szachtar a co mowic jak zacznac grac z Realem,Barca,City

To jest chore! Gdzie tu sport? Dokąd zmierzasz piłko... :(

Tancredi Palmieri poinformował, że UEFA rozważa opcje jak najszybszego zawieszenia ojców-założycieli SuperLigi. Do tego możliwe jest zawieszenie piłkarzy dwunastu gigantów europejskiego futbolu w czasie EURO.

Dobra to 11x4 w sezonie i później 1/4. Już nie ma co liczyć że ludzie którzy rządzą teraz piłką coś zmienią.

Niech grają... Moim skromnym zdaniem to upadnie bo ile. Można oglądać tych samych meczów?

Ja jestem za demokracją i wolnym rynkiem...jeżeli chcą utworzyć taka ligę to mają do tego prawo i żadna przestarzała instytucja nie powinna im tego zabraniać nie podoba mi się tylko dobranie drużyn za zasługi co może obniżyć poziom sportowy bo ja jednak wolę mecz Barca vs PSG czy Bayern a nie totenham czy Arsenal ...są plusy i minusy tej super ligi aczkolwiek taka ostra reakcja uefy i Fify znaczy że ostro tam srają po gaciach

Dziwie się tym którzy są za tym egoistycznym i poronionym pomysłem. Dzisiaj piłkarze z największych klubów są traktowani jak Bogowie ,zarabiają obrzydliwe duże pieniądze o wiele za duże w czasach kiedy ludzi coraz bardziej uciska bieda i „ polityczne rozgrywki „ . Mam nadzieje , ze środowisko piłkarskie nie pozwoli na wdrożenie w życie tego pomyslu. Wole oglądać walkę Dawida z goliatem jak uścisk dłoni krnąbrnych narcyzów.

Jeszcze dodam jedno info, bo niektórzy tu powtarzają fake newsy - Mourinho został zwolniony za złe wyniki, a raczej ich brak. Wiadomość, że został wywalony bo sprzeciwił się Superlidze jest nieprawdziwa. Nie odmówił wyjścia na trening, ani nic takiego. To od Romano, który jest jednym z najbardziej rzetelnych, wiarygodnych źródeł w futbolu.
konto usunięte

Pandemia przyspieszyła tylko ten proces i upewniła dwunastkę w postanowieniu. Barcelona z powodu długów też zdecydowała się dołączyć do czegoś, co zapewnia dużo większe pieniądze. UEFA używa pustych sloganów o solidarności czy egoizmie dwunastki, a tak naprawdę sama jest niczym radzieccy komuniści, bo zabiera większość ze stołu, a klubom pozostawia ochłapy. Ja się nie dziwię klubom, że nie chcą pracować na nierobów. Sama UEFA to brak solidarności i egoizm.

Ta. PSG akurat dba o to, żeby nie było większego podziału między bogatych a biednych, co za bzdura, dawno się tak nie uśmiałem xD PSG nie dołączyło z jednego powodu : oni należą do Kataru, kraju, który organizuje kolejny Mundial, więc nie chcą sobie zepsuć relacji z FIFA, a przecież FIFA też zapowiedziała sankcje - nie dopuszczanie zawodników, którzy wezmą udział w SL, do rozgrywek międzynarodowych. Ich interes, ich własny interes, o nic więcej tu nie chodzi. Dlatego może mi się ten pomysł Superligi w takim kształcie też nie podoba, ale wiecie co mi się podoba? Że właśnie tym ruchem, Perez obnażył tak naprawdę hipokryzję wszystkich w piłce nożnej. Wszystkich, kropka. UEFA, FIFA, ligi krajowe, PSG itd. - oni nie bronią żadnych interesów biedniejszych czy słabszych, oni bronią swojego kawałka tortu, swoich wpływów, władzy i kasy, bo boją się utraty tego.

Jeśli zostaną dobrane takie drużyny jak np Porto czy Ajax to w swoich krajach pewnie odjadą reszcie o lata świetlne. W sumie ciekawie byłoby zobaczyć Ajax który niekoniecznie jest nastawiony na sprzedaż swoich wychowanków a do tego wybiera się na sensowne zakupy. Ogólnie cała Superliga wydaje mi się ciekawa i wiem że to głupie ale chciałbym zobaczyć taki jeden sezon bo tak jak wszyscy mam obawy co do dłuższej perspektywy grania między tymi samymi zespołami itd.

Czemu nie można zrobić tak, by wilk syty i owca cała.

Dziwne jest to, że Barcę już dopisali do tych rozgrywek, skoro socios mają zadecydować!

PSG nie zgodziło się na udział w tej superlidze bo i tak kasy mają po pachy . Być może co innego Bayern nie od dziś wiadomo że to klub z pewnymi zasadami oni tak łatwo się nie ugną pewnie jednak gdy to tego nowego tworu rzeczywiście dojdzie to i oni będą uczestniczyć w tych rozgrywkach by top piłkarski przede wszystkim pod względem finansowym im nie uciekł .

Jestem kibicem Barcy od 1997 ale teraz pokazali że hasło "więcej niż klub" mają w dupie i to tylko slogan pokazali że futbol tylko dla wybranych i bogatych, żałosne...

To na co UEFA wydaje setki milionów z LM? Na swoje pensje?

Stanie sie to nudnawe, ogladajac te same druzyny. Nie bedzie motywacji dla tych zespolow, aby grac dobrze w ligach bo i tak beda mialy gwaranty w Superlidze. Brak motywacji, slabsza gra, mniej emocji...
Wg mnie jest to ewidentny pressing na Uefe aby otworzyla worek z pieniedzmi. Najpierw chca utworzyc Superlige, gotowa do wystartowania, a potem usiasc do rozmow z Uefa o warunki przyszlych rozrywek. Ilosc zespolow i kasa.

Nie bądźmy naiwni z P$G, Nasser Al-Khelaifi zasiada w zarządzie UEFA, na dodatek katarska telewizja BeIN, w której zarządzie również jest, wykupiła za sporą gotówkę prawa do transmisji Ligi Mistrzów. W jego interesie jest aby super liga nie powstała. O łamaniu zasad finansowego fair play nie ma co wspominać.
konto usunięte

PSG, jak ty mnie zaimponował wśród w tej chwili.

zapewne szejk z PSG pod stołem ostro finansował stare organizacje aby przymkneły oko na łamanie finansowego fair play to teraz głupio mu sie wychylać ;)

UEFA da więcej kasy i nie będzie superligi tak to się skończy :D

mi się zdaje że zarząd Super Ligi jak i Fify czekają na wyniki tej ankiety, która przesądzi czy superliga powstanie czy nie, gdyż każdy się boi mafii z La Bamby :P

#itakniemamynatowpływu

Jeżeli o dołączeniu do superligi będą decydować socios, to Barcelona nie weźmie w tym udziału

#NieDlaSuperligi

Brawo dla Joshe Mourinho który podobno odmówił wyjscia na trening z piłkarzami w ramach protestu stworzenia SuperLigi i został zwolniony. Mam nadzieję że piłkarze zrobią swoje i też w jakiś sposób zaprotestują. #NieDlaSuperLigi

#TAKDLASUPERLIGI

A może tak format superligi ale normalnie bez zespołów stałych. Awans na podstawie wyników sportowych i rundy kwalifikacyjnej. Bo nwm za co taki Arsenal czy Tottenham ma grać. A kolejna opcja to niezależność finansowa od UEFA która kradnie i robi wałki (liga narodów, puchary w Azji, mś w Katarze, RPA itp). Śmieszą mnie tłumaczenia UEFA o moralności organu który oszukuje w każdym miejscu, i w dziwny sposób pochłania zasoby finansowe.

Tak tak PSG musi dupke lizac wkoncu oni nie maja czegos takiego jak FFP niech liza i tak predzej czy pozniej sie ugna jak zobacza ze beda sami z topowych kluboe w LM xd

#SkupmySieNaLaLiga

#WhateverDlaSuperligi

#TakDlaSuperligi

#NieDlaSuperligi