Oficjalnie: Kluby ogłaszają powstanie Superligi! [Aktualizacja 13:05]

Julia Cicha

19 kwietnia 2021, 07:07

Realmadrid.es

354 komentarze

Fot. Getty Images

Dziś w nocy oficjalnie ogłoszono założenie nowej europejskiej Superligi. FC Barcelona nie podała jeszcze tej informacji na swojej stronie internetowej, ale zapraszamy do zapoznania się z komunikatem opublikowanym przez Real Madryt.

12 z najważniejszych europejskich klubów piłkarskich ogłasza dziś, że doszło do porozumienia w sprawie utworzenia nowych rozgrywek, Superligi, zarządzanej przez kluby założycielskie.

AC Milan, Arsenal FC, Atlético Madryt, Chelsea FC, FC Barcelona, FC Inter, Juventus FC, Liverpool FC, Manchester City, Manchester United, Real Madryt CF I Tottenham Hotspur zostają klubami założycielskimi. Trzy kluby zostaną zaproszone do dołączenia do rozgrywek, które rozpoczną się jak najszybciej.

W przyszłości kluby założycielskie mają nadzieję na rozmowy z UEFA i FIFA w poszukiwaniu najlepszych rozwiązań dla Superligi i światowej piłki nożnej.

Utworzenie nowej ligi ma miejsce, kiedy pandemia zwiększyła niestabilność modelu finansowego europejskiej piłki. Przez lata kluby założycielskie miały za cel poprawianie jakości i intensywności istniejący rozgrywek oraz stworzenie turnieju, w którym najlepsze kluby i piłkarze mogą częściej rywalizować między sobą.

Pandemia pokazała, że strategiczna wizja i komercyjne spojrzenie są konieczne, by zwiększyć wartość i zyski z piłki nożnej. W ostatnich miesiącach intensywnie rozmawiano z organami zarządzającymi o przyszłym formacie rozgrywek europejskich. Kluby założycielskie uważają, że zaproponowane rozwiązania nie rozwiązują fundamentalnych kwestii, jakimi są zaoferowanie lepszych jakościowo meczów oraz uzyskanie dodatkowych środków finansowych dla całego świata piłki nożnej.

Format rozgrywek:

• Udział w Superlidze weźmie 20 klubów: 15 klubów założycielskich i dodatkowych pięć klubów, które awansują na podstawie swojej postawy w poprzednim sezonie.
  • Wszystkie mecze będą rozgrywane w środku tygodnia, a kluby będą dalej grać w ligach krajowych, zachowując tradycyjny kalendarz piłkarski.
  • Rozgrywki rozpoczną się w sierpniu od utworzenia dwóch 10-osobowych grup, w których drużyny rozegrają między sobą dwumecze. Trzy pierwsze zespoły awansują automatycznie do ćwierćfinału, a zespoły z czwartego i piątego miejsca zagrają w dodatkowych playoffach w formie dwumeczu. Później aż do finału zostaną rozegrane dwumecze. Finał odbędzie się pod koniec maja na neutralnym terenie.

Tak szybko, jak to możliwe, po zainaugurowaniu rozgrywek męskich zostaną uruchomione również kobiece, co pozwoli piłce kobiecej na rozwój.

Nowy turniej da klubom znacznie większe zyski, co pomoże wesprzeć europejską piłkę w sposób długofalowy. Środki przeznaczone na cele charytatywne również wzrosną i przewiduje się, że przekroczą 10 miliardów euro w trakcie zobowiązania klubów do uczestnictwa w Superlidze. Nowe rozgrywki utworzą też specjalne kryteria finansowe, które kluby założycielskie zobowiązują się stosować. W zamian otrzymają w sumie pojedynczą wpłatę rzędu 3,5 miliarda euro przeznaczoną wyłącznie na plany inwestycji w infrastrukturę i walkę ze skutkami pandemia.

Florentino Pérez, prezes Realu Madryt i prezes Superligi:

Pomożemy piłce nożnej na każdym poziomie zająć należne jej miejsce w świecie. Piłka nożna to jedyny sport, który ma ponad 4 miliardy fanów na świecie, a naszym obowiązkiem jako wielkich klubów jest odpowiedzieć na życzenia kibiców.

Andréa Agnelli, prezes Juventusu i wiceprezes Superligi:

Nasze 12 klubów założycielskich reprezentuje miliardy kibiców na całym świecie. Zjednoczyliśmy się w krytycznym momencie, by europejskie rozgrywki zmieniły się i stały się silne finansowo na przyszłość, zwiększając wpłaty na cele charytatywne i dając kibicom i zawodnikom-amatorom marzenia oraz mecze najwyższej jakości, które zwiększą ich pasję do futbolu.

Joel Glazer, jeden z prezesów Manchesteru United i wiceprezes Superligi:

Połączenie najlepszych klubów i piłkarzy na świecie, by grali między sobą przez cały sezon, czyli utworzenie Superligi, otworzy nowy rozdział w europejskiej piłce, gwarantując wysokiego poziomu rozgrywki i instalacje piłkarskie oraz ogólne zwiększone wsparcie finansowe dla piłki nożnej.

Aktualizacja 13:05

Cadena SER podała, że 3,5 miliarda dla klubów założycieli to w rzeczywistości pożyczka, do zwrotu za 23 lata. Kluby mają to akceptować.

Ankieta

Czy popierasz koncepcję utworzenia Superligi?

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Decyzja jest w rękach Bayernu, BVB i PSG. Jeśli one przystąpią do Super Ligii, to wszystko będzie pozamiatane. Tak naprawdę te kilka klubów w Europie generuje 80% kasy w Europejskiej piłce. Jeśli oni utworzą te SuperLigę, to będziemy mieli 20 klubów Elity i oni będą mieli gigantyczną kasę i resztę biednych klubów. Najwięcej straci UEFA i pozostałe kluby. Nie będzie miał kto generować kasy dla tych klubów

Brakuje mi w skladzie Supa Strikers.

Zadziwia mnie ilu zwolenników ma ten nowy twór. Jak czyta się komentarze, to eksperci od finansów, polityki, prawa itp. Prawda jest taka, że kluby uciekają od problemów finansowych. Najbardziej zadłużone kluby świata zakładają własną spółdzielnię, żeby ratować budżety. Życie ponad stan, windowanie transferów do niebotycznych sum, a ludzie widzą tu usprawiedliwienie. Ba duch sportu już jest nieważny, liczy się dla kibica produkt, który nie wiadomo jaką niesie jakość za sobą. Wielkie pieniądze, jeszcze większa presja, jeszcze mniej atrakcyjny futbol. Ot co będzie. Porównania do NBA, NHL NFL i cholera wie z czym jeszcze. Zapominają ci wielcy experci, że te ligi prawie umarły w długach. Bustowanie kontraktów doprowadziło wiele klubów do upadku. Inne leczyły się pozyskiwaniem finansowania z lewych źródeł, mafie, piramidy finansowe. Ile klubów było kupowanych na słupa, a potem znikało. To kompromisy w stylu dopuszczenia zawodowych graczy do rozgrywek olimpijskich i międzynarodowych, to wprowadzenie ograniczenia wydatków na kontrakty, to spowodowało podniesienie od nowa atrakcyjności. Nagle kluby mniejsze wzrastały, budowanie od podstaw dawało nadzieję na sukces. Tu mamy kluby, które dzięki udziałowi w ligach krajowych zbudowały swoje marki. Teraz postanawiają się wypiąć na to dziedzictwo i zdominować wszystkich finansowo. Od lat w LL mniejsze kluby walczą o sprawiedliwy podział środków ze sprzedaży praw TV. Jakim prawem skorumpowane kluby jak Juve, które po powrocie nadal mataczą mają się ratować takimi wybiegami? Przypomne tylko jaki kontrakt i w jaki sposób organizowano dla Ronaldo. Klubu nie było na niego stać, zatem przyjął pieniądze sponsora i kontrakt był mieszany. Ot jak oszukać system. UEFA i FIFA od lat są szarą strefą, ale regulacje, gdzie zawodnicy znowu mogą odzyskać szansę na decydowaniu o swoim losie. Właśnie po to są licencje. Na jakiś licencjach będą grac zawodnicy w nowym tworze? Ilu z nich wystąpi o rozwiązanie kontraktu z winy klubu? Ktoś pisze, że kluby będą miały więcej pieniędzy. Owszem i znowu pójdzie na dziwki i wóde dla menadżerów i piłkarzy. Byle szmaciarz będzie zarabiał już setki milionów. Zobaczcie jakie warunki postawił Pogba MU. A to dopiero początek i to tylko Pogba.
Nawet utrzymanie kompromisu, że wszystkie rozgrywki zostają jak jest plus ta nowa superliga to skoro dziś zawodnicy grają po 80 meczów w sezonie i nie dają rady, to 100 będzie już w sam raz? Czy kadry klubowe będzie trzeba zwiększyć nie do 30 ale 50 piłkarzy? Co wy ludzie ćpiecie, że widzicie tylko zalety, ale wad już wcale?
Jak siedzę na tym portalu od samego początku, od jego inauguracji, tak pierwszy raz widzę takie poparcie dla Pereza. Facet do tej pory jawił się jako krętacz finansowy. Jak przez lata kręcił lody z różnymi oficjelami, to był tu krytykowany. Dopuścił Barcelonę do żłoba i jest cacy.
Anarchia pod każdym względem to pomysł zły. Zawsze w takim ustroju może się trafić kolejny wizjoner/zbawiciel i podzieli SL na kolejny grupy.
A przy okazji, ja mogę oglądać zaangażowanych chłopaków a a-klasie. Zaangażowanie i pasją przewyższają niejedną gwiazdeczkę.

Tzw...Nowy Ład...masakra

W tej idei chyba chodzi po prostu o to, żeby w końcu ta Mafia FIFA i UEFA się nie czuła na rynku jak Monopolista i chyba Ma to sens, bo kto wywali z Ligi Mistrzów najbardziej dochodowe kluby piłkarskie? Na rok? Dwa? Później się spamiętają i zaproszą ich ponownie, to samo z ligą krajową, kto na to pozwoli? Skoro z praw telewizyjnych trzepią ogromne pieniądze.. To jest kolejna skarbonka i wcale nie zdziwiło by Mnie gdyby i FIFA i UEFA miały z tego w przyszłości pieniądze, a teraz nakręca spiralę marketingową sankcjami.

Takie pytanie z czapy trochę kto pozwolił Laporcie decydować w tak ważnej sprawie, czy to nie socios powinni decydować zwłaszcza że konsekwencje są dość dotkliwe

Popieram całym sercem chce aby najsilniejsze kluby grały z najlepszymi klubami.Jeszcze nascie lat temu Liga Mistrzów to było coś teraz mecze grupowe to porażka.Jeden faworyt a reszta dostarcza punkty.Teraz kluby z topu grały by ze sobą i w końcu byłoby na czym oko zawiesić.Jestem za.

Przez ostatnie kilka lat dostawaliśmy mocno w czapkę od mocniejszych, rok w rok kompromitacje, a teraz będziemy chcieli grać tylko z tymi najsilniejszymi hmmm ????‍ ????ale kasa będzie się zgadzać. Tylko co na to socio, i nowy prezydent jakoś milczy. Decyzja o przystąpieniu do niej to ostatnia wola Bartka przecież.

Perez dobrze to przemyślał, teraz już nikt nigdy nie pobije 13 UCL Realu :D

Oswiadczenie PZPN w sprawie Superligi
Żaden Polski zespół nie planuje udziału w lidze mistrzów i w Superlidze ;)

Ciekawe jak to rozwinie piłkę ? A te 20 mld na cele charytatywne to pewnie chodzi o łapówki ...

Zaproszą jeszcze jeden jakiś angielski klub i mogą nazwać to coś premier league i gości

wiadomo ze to wszystko chodzi o kase,
jak dla mnie to jest glupi, wielu juz tu pisalo, ze bogaty bedzie bogatszy a biedny to niech sie w dupe pocaluje, a ze sportem to bedzie mialo coraz mniej wspolnego

Chciałbym wierzyć że UEFA (wiem że UEFA to nie są fajne misie i w pewien sposób rozumiem to że kluby w dobie kryzysu zdecydowały się im postawić) dotrzyma słowa i wykluczy wszystkie zbuntowane kluby ze swoich rozgrywek przy okazji rzucając im wszystkie inne możliwe kłody pod nogi włącznie z blokadą transferową (tak bym to widział: odchodzisz grać w superlidze - spoko ale to bilet w jedną stronę bez możliwości powrotu, jeśli nie dasz rady to zostaje ci kopanie w Azji, MLS albo u arabów, wiadomo że gwiazdy pokroju Messiego spokojnie mogłyby grać całą karierę na tym poziomie ale myślę że spora część piłkarzy że tak to nazwę "drugiego szeregu" zastanowiłaby się dwa razy nad odejściem). Niestety jakoś w to jednak nie dowierzam. Uważam też że krajowe federacje dałyby sobie radę bez największych. Wiadomo, byłoby biedniej, mniej medialnie ale czy kibice takiego Getafe przestaliby oglądać mecze? Nie sądzę. Piłka to nadal w sporej mierze sport lokalny, ligi krajowe to jej fundament a lokalne derby grzeją atmosferę często bardziej niż zrobiłby to siódmy w sezonie mecz Realu z Juve.

Ta cała superliga to jakiś absurdalny pomysł, w dodatku mam wrażenie że skierowany w znacznej mierze do azjatów czy amerykanów a nie do lokalnych czy szerzej mówiąc ogólnie europejskich fanów piłki którzy są dość ortodoksyjni. To się aż prosi o kibicowski bojkot który jednak niestety nie sądzę żeby miał miejsce na wielką skalę. Wydaje mi się że ten format - pomijając fakt że nie ma nic wspólnego ze zdrową i tradycyjną sportową rywalizacją - po dwóch trzech sezonach stanie się diabelnie nudny zwłaszcza patrząc na nieco niepoważny skład z jakimś Arsenalem który fajny to był w fifie 2001, Tottenhamem czy Milanem który w tym sezonie coś tam gra po raz pierwszy od dawien dawna a i tak nie jest to jakieś wielkie europejskie granie. Mam mimo wszystko nadzieję że obie strony jakoś się dogadają i sprawy pójdą w kierunku zreformowania ligi mistrzów a nie powstania tego śmiesznego zabetonowanego tworu w którym grać się będzie za niekiedy dawno już minione zasługi.

Jeszcze mam nadzieję że jakoś to wszystko nie dojdzie do skutku. To by oznaczało koniec piłki jaką znamy. Na samą myśl o tej śmiesznej lidze łapią mnie wymioty. Gdzie te słabsze kluby mają się promować i robić niespodzianki. Paskudztwo, pieniądz robi wszystko. Mam nadzieję, że kiedyś pieniądz upadnie to największe zło tego świata.

Z jednej strony marzenia malych biednych klubów, piłkarzy żeby się pokazać (altalnta, ajax halland) z drugiej strony chciwa uefa ktora dostaje miliardy, i tak naprawde za co kasę? Ze ma licencji LM?!
Jak dla Barcelony pomoze to zgadzam się

Ludzie kochani nic z tego nie będzie,piłkarze nie pozwolą sobie na to żeby nie grać na euro czy mundialu a kluby w swoich ligach ,narobili tylko szumu ta super Liga żeby kliki narobic chyba tylko,zostanie wszystko po staremu

Liga mistrzów to sa niezwykle prestiżowe rozgrywki każdy chce je wygrać. Czasami nawet te mniejsze kluby słabsze sprawialy niespodzianki i wygrywały z tymi lepszymi. Te starcia gigantów to były takie smaczki na które kazdy czekal a jak powstanie ta superliga to się te mecze największych przejedzą i się to znudzi. Powstanie tych rozgrywek to Będzie koniec pewnej pięknej epoki

Oby coś z tego wyszło, bo Uefa i Fifa to takie skamieliny jak Polski Związek Wędkarski

Zawsze śmiesznie poczytać jak wszyscy koneserzy wolą oglądać taką Barcelonę z Szachterem Donieck, a nie jakieś tam mecze z Juve czy Realem bo im się znudzi. Pozdrawia Premier Ligue gdzie w każdej kolejce zdarzy się jakiś mecz mogący być spokojnie meczem w fazie pucharowej Ligi Mistrzów. Ja pluje na takie mecze i zawsze włączam sobie taki Eibar z Celtą ( ͡° ͜ʖ ͡°) Koniec piłki norznej jakom znamy!1!!!

Ktoś kto ma choć trochę pojęcia o robieniu pieniędzy, zgodzi się ze mną, że Super liga jest świetnym pomysłem.

Rozgrywki dla bogatych i to jeszcze w tych czasach. Nasz klub schodzi na psy podpisując takie gówno. Mam nadzieję, że Socios to przegłosują. Byle wyciągnąć kasę, a do tego dogadanie 15 dużych klubów, że nie będą spadać.

Jak chcą sobie robić swoją ligę to ok ale wtedy niech nie biorą udziału w innych rozgrywkach.

To wygląda absurdalnie natomiast nie chce krytykować bo tak na prawdę nie do końca jeszcze wiadomo jak to będzie wyglądać . Nie podoba mi się Perez jako prezes Superligi niby z jakiej racji ? Ciekawe czy sędziowanie w tych rozgrywkach też będzie pod prezesa xd . Nie podoba mi się też to betonowanie mocnych by słabsi nie mieli dostępu . Przecież tak na prawdę każdych z tych mocnych był kiedyś tym słabszym to że teraz są tymi mocarzami to kwestia sukcesów i pieniędzy albo odwrotnie pieniędzy i sukcesów . Te słabsze kluby to już wogóle nie będą mogły się równać z tymi gigantami bo po prostu finansowo będzie przepaść o ile już taka nie jest .

Przecież zwycięstwo czy zdobycie pucharu tej Superligi nie będzie miało żadnego prestiżu jak choćby CL. Ot takie granie tylko dla pieniędzy, żadnego sentymentu historii i magii w tym nie będzie. Takie kółko wzajemnej adoracji

Z obecnie reprezentowanym przez Barcę poziomem szykuje się cotygodniowe lanie od któregoś z europejskich potentatów xd

To jest dramat. Koniec piłki klubowej... Największe kluby Europy się sprzedały, dno totalne.

W proponowanym formacie to nie ma prawa bytu. Kluby jak Ajax, Porto, Benfica czy nawet polska "czołówka", tych rozgrywek nawet nie powącha. Te rozgrywki to monopolizacja piłki nożnej na 12 potęg i resztę. Biedny będzie biedniejszy, a bogaty bogatszym. Dodatkowo jeżeli jakiekolwiek sankcje ze strony UEFA wejdą w życie, to niewiadomo czy topowi zawodnicy nie zechcą odejść, a przyjść będą chcieli tylko "najemnicy". Ja też chciałbym wydymać UEFE i FIFĘ, ale zrobić to w sposób który nie skrzywdzi mniejszych klubów.

czy wy także narzekacie na istnienie NBA, NHL, NFL itp.?
konto usunięte

Co ma być to będzie.
Zawsze można nie oglądać jak się komuś nie podoba.
Kiedyś nie było piłki, klubów itp i ludzie żyli :)

Jak dla mnie super pomysł.

.................

Czyli niby ta Superliga będzie zamiast LM?
konto usunięte

Dla mnie jedna wielka porażka, choć do końca nie wiem jak będzie to wyglądać. Gdzie w tym wszystkim czynnik sportowy ? Miejsce bo się należy ? Ciągle te same mecze ? Brak niespodzianek typu Ajax itd. Brak szans na polską drużynę w najważniejszych rozgrywkach ?

Poroniony pomysł z tym. To już powoli nie jest piłka nożna, to jest już walka o kasę. Jako kibic Barcelony jest mi wstyd że chcą brać w tym udział. To takie PSG czy Bayern się na to nie godzą a my tak. Jeszcze ten Perez przewodniczącym tego wszystkiego. #NieDlaSuperLigi

Moga potęgi piłkarskie Europy pisać okrągłe słówka ale wiadomo ze Superliga jest dla kasy. Dodatkowo wszystkim słabszym pozostałym klubom pokazano...niech każdy domyśli sie co. W każdym razie z duchem piłki to nie ma nic wspólnego.

Aktualnie proponowany format mi się w ogóle nie podoba, w szczególności to zapraszanie klubów niezałożycielskich (może się potem zmieni) i uważam że SL to zwykły skok na kasę. Jeśli chodzi o jakieś sankcje i wykluczenia to myślę, że nie zostaną nałożone bo UEFA ma teraz nóż na gardle i nie zdziwię się jak dojdzie do ugody.

Ok jesli będą spadki a nie zaprosza sobie slabiaków i tylko cały czas będą po miedzy sobą gdzielic kase jak dla mnie ok superliga ale nie w tej formie

Nie ma p$g !! Super jakby tak zostało, chociaż wątpię... Fajnie, gdyby nie dąło się kupić tam miejsca przez szejki z kataru

Wolę ligę Mistrzów więc absolutnie nie

Jeśli w zarządzie tej superligi będą sami prezesi klubów występujących w niej , to jaki tu jest sens ? Jeśli będą konflikty np. wykluczenie z gry za kartki , dobór sędziów do danego meczu , nie uznane gole ,system Var ? To kto to będzie rozwiązywał , pan Perez, hahaha. To jeśli klub po takich skandalach zdecyduje opuścić tą ligę , to na jakich to będzie zasadach ? Po prostu spakuje walizki i wyjdzie , za dużo tu niewiadomych , uważam ze po prostu klubu naciskają na fifa i uefa o większa kasę z praw tv i sponsorów , żeby więcej do nich trafiało, a nie do biurokracji . Bo jak wiemy uefa miało przychody w setkach milionów , wiec kluby się dopytują gdzie jest ta kasa !??

Pazerni boją się utraty wpływów gotówki.. A Łapówki od Arabów i innych biorą.. Ludzie giną przy budowie stadionów i zero reakcji. Ja jestem za Superligą. Każdy mecz był by jak Finał Ligi Mistrzów. Precz ze skorumpowaną FIFA i UEFA

morze i fajnie, mam nadzieje że wygramy superligę ;

Idąc tym tokiem rozumowania, niech PZPN stworzy "Mistrzostwa Świata w piłce nożnej Reprezentacji Wybranych", na których zagra: Polska, Kosowo i Uzbekistan. Każdy zdobędzie medal, każdy będzie wygrany. Kasę się podzieli. WIN, WIN, WIN.

Nie, nie i jeszcze raz nie. Jako Kibic Barcelony nie życzę sobie tego.
Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o KASĘ. 15 założycielskich klubów chce zgarnąć całą pulę i dzielić ją między siebie, odgradzając mniejszych i słabszych, którzy z czasem zaczęli im podskakiwać. Typowy model biznesowy, gdzie duże rekiny, widząc zagrożenie, chcąc odgrodzić się i zabrać wszystko dla siebie, szybko gasząc "tych mniejszych".
Na przykład jakim prawem w tej "SUPER"lidze ma grać taki Arsenal, co w lidze angielskiej to obecnie walczy o TOP10?!
Taki Milan czy Juventus widzi, że kasa jest coraz mniejsza, bo dotychczas słabsi koledzy jak Atalanta czy Lazio nagle zaczęli podskakiwać, ogrywać ich i tym samym czkną kawałek tortu dla siebie. No to po co z nimi rywalizować na polu sportowym, męczyć się i jeszcze nie daj Boże przegrać? Lepiej po prostu wywalić wszystkich, stworzyć rozgrywki tylko dla siebie i dzielić się kasą. Pal licho czy są lepsze drużyny.
Stworzenie "superligi" spowoduje, że już nie zobaczymy pięknych historii jak choćby zwycięstwa Porto w LM, bo takie kluby "NiE BęDą MiAłY WsTęPU, bo TyLkO mY tU gGRamy". Nie zobaczymy spektakularnego sezonu Ajaxu, który dociera do 1/2 LM, bo Ajax nie będzie miał wstępu do grona elity. Żaden mały nie będzie mógł się pokazać, bo TU GRAJĄ TYLKO GRUBE RYBY. Grube ryby, które będą dzielić kasę między tylko siebie, znacząco zwiększając dystans między małymi a dużymi klubami. Już obecenie tym mniejszym jest ich ciężko nadgonić, a kiedy różnica finansowa będzie się pogłębiać (a takie jest PRAWDZIWE ZAŁOŻENIE tej superligi), to będzie się też zwiększać różnica poziomów - no bo te bogate kluby z łatwością będą wykupować co lepszych piłkarzy na potęgę.
I koniec końców nie mogę słuchać o tym, że superliga to ukłon w stronę kibica. Jaki znowu ukłon? Ludzie jarają się takimi historiami jak finał LM Monaco - Porto, sensacyjna gra Ajaxu i wyeliminowanie Realu, niespodziewany triumf na EURO Danii, która miała tam w ogóle nie zagrać. A czym my się tu będziemy jarać? Że świnie przy korycie dzielą się między sobą?

To takie tupanie nóżką, bo nam przychody przez pandemię spadły i nic więcej. Panowie się zapomnieli, że to dzięki tym słabszym mają pozycję jaką mają. Chcecie superligi proszę bardzo, ale zróbmy prawdziwą rewolucję. Wybierzmy kluby w oparciu o kryterium lokalne, dajmy kasę, określmy budżety na sezon, wprowadźmy salary cap, roczne kontrakty dla piłkarzy i grajmy. Wyrównajmy szansę, stwórzmy atrakcyjny, prawdziwie konkurencyjny produkt na wzór NFL. Kasa z koszulek, jak w USA w NFL dzielona pomiędzy wszystkie kluby xD Już widzę jak ci giganci się zgadzają...

Dawac mnie tą superlige! Koniec z zarabianiem drobnych i opłacaniem jakiś działaczy z UEFA tylko czysta kasa która wygenerują dzielona po równo... UEFA i ligi krajowe mogą sobie straszyć nie będzie w ligach najmocniejszych to skończą się mln z praw do transmisji TV bo kibice nie będą oglądać jak Burnley z Newcastle czy Getafe z Levante biją się o mistrzostwo

Nikt nie patrzy na to że gra w samych grupach to 18 meczów wiecej.

Z jednej strony to dobrze bo może ruszy to betonową konstrukcję uefy i Fify które są przesiąknięte korupcją a z drugiej strony to dramat dla kibica. Dlaczego? Z mojej perspektywy czekałem na wybitne mecze w końcowej fazie rozgrywek, wiedziałem że dotrą tam najlepsi z najlepszych. Dlatego takie mecze smakowały wyjątkowo. Teraz to będzie codzienność, chleb powszedni. Ja nie czuję ekscytacji do tej superligi. Mecze wyjątkowe z definicji nie będą wyjątkowymi bo będą co tydzień. Moim zdaniem formuła Ligi mistrzów jest idealna i nie ma co w niej grzebać. Do tego renoma, historia czy nawet sam hymn powodują u mnie ciarki przed meczami. A superliga zmieni wszystko. Stracą wszystkie kluby poza garstką najlepszych. Kluby które zostały założone przez zwykłych ludzi lata temu, w tym momencie leją ciepłym moczem na mniejszych którzy też mają prawo rywalizować z mocnymi ekipami. Może jestem w mniejszości ale nie podoba mi się ta SL. Świat idzie w totalną komercję i teraz już całkowicie zabraknie jakiejkolwiek duszy w piłce nożnej. Ale to tylko moje zdanie i rozumiem że ktoś może czekać na super mecze co chwila.

Wydaje mi się, niestety, że powstanie tej Super Ligi to tylko kwestia czasu. I trochę mnie bawią komentarze, żeby wywalić kluby założycielskie z czego tam się da ;-) przecież i tak chodzi wyłącznie o pieniądze i nic więcej, więc żadnego wyrzucania nie będzie.

Myślę, że piłka jest po stronie.. lig krajowych. Te nie mają wyjścia, nie mogą dopuścić by La Liga grała bez Realu czy Barcy nawet jeśli w tej chwili mówią inaczej. Ktoś przytaczał kwoty jakie kluby z PLa dostają za prawa do transmisji. I ci którzy płacą te kwoty będą pierwszymi do renegocjacji kontraktów :) co to za PL bez City czy United ? Kwoty od razu się zmienią a sponsorzy chętnie przeniosą się do Super Ligi. Poza tym, jestem pewien, że Super Liga pozyska nowych sponsorów, którym nie udało się dopchać do Ligi Mistrzów. Znajdą się wielkie korporacje zapłacić ogromne pieniądze za swoje logo w transmisjach Super Ligi.

Sama FIFA czy UEFA niewiele może zrobić. Kluby z Super Ligi nie mają żadnych fruktów ze współpracy z nimi. Kluczem są ligi krajowe, bo to w nich na co dzień grają te ekipy. Oczywiście jestem sobie w stanie wyobrazić Ligę Mistrzów i osobno Super Ligę na wzór bokserskich federacji, ale nie wydaje mi się, żeby taka formuła się utrzymała. Może kilka lat, może do czasu spadku oglądalności, ale wydaje mi się, że wygra silniejszy i z czasem Liga Mistrzów zamieni się w jakąs odmianę Ligi Europy.

Samym topowym klubom wcale się nie dziwię, że nie potrzebują FIFA czy UEFA do organizacji im rozgrywek. Są zbyt wielkie i zbyt bogate by wiedzieć potrzebę dzielenia się zyskami.

To teraz fifa i uefa zawiesi wszystkie drużyny i piłkarzy występujących w superlidze w rozgrywkach międzynarodowych!!!! Będzie pięknie i wyrównanie!!!!

Ciekawy pomysł. Jeśli mam oglądać walkę elity z jakimiś ogórkami, to wolę już oglądać pojedynki tytanów. Czas pokaże ile z tego wyjdzie. Dla Mnie na ten moment liczy się aspekt ekonomiczny i szansa na podreperowanie finansów klubu - bez tego Barcelona nie będzie w stanie rywalizować z resztą elit. Liczy się wyższe dobro klubu, a i męczę w takiej formule będą ciekawe (a pewnie jeszcze kilka ekip dojdzie). Swoją drogą gratuluję odwagi - bycie pionierem nigdy nie jest łatwe.

Prezesem tej superligi jest pan Perez, a wiceprezesami pan z Juve i ManU hahaha przecież to jest jakiś żart !!!!! Nie będzie stronniczości !!!!! To śmierdzi na kilometr

To będzie wojna z UEFA i fifa , bez licencji , bez sędziów , czy ktoś będzie w ogóle spadał z tej ligi lub awansował ? Czy tylko będzie granie dla kasy ?kto tym będzie zarządzał ? Czy tylko prezesi wyżej wymienionych drużyn , będą sobie mówić kto s tym sezonie wygra? Jak będą spory rozwiązywane ? To jest jakaś parodia , tu tylko chodzi o kasę !!!

Skoro już robią taką rewolucję, to szkoda, że nie ogarnęli jeszcze jednego tematu - sędziowania. Jakiegoś przejrzystego systemu, z jasną weryfikacją pracy sędziów, "rozliczaniem" z błędów po meczach i podejmowaniem decyzji o sędziowaniu na podstawie oceny pracy, a nie... niewiadomo czego, jak teraz.

Totenham i Arsenal w super lidze, hahaha nic dziwnego ze się zgodzili jako pierwsi , to nie jest potęga europejska bo nawet szans nie maja żeby się zakwalifikować do Lm ,

A teraz najlepsi piłkarze powinni odchodzić do tych klubów co zespoły nie będą grały w tej gòwno lidze.. Czyli Messi PSG taki Ronaldo do Bayernu itp itd

Jak im to pięknie jebnie xD Panowie chyba się zapominają, ale piłka to w dużej mierze sport lokalny. Można sobie opowiadać bajki o największych, ale taka Valencia, Roma i wiele innych zespołów też mają oddane rzesze fanów. Oni będą wkurwieni widząc pogłębiające się różnice ekonomiczne wynikające z powstania takiego tworu. Ten pomysł w zaproponowanej formule nie ma prawa się sprawdzić. Prawdziwa superliga wymagałaby prawdziwej rewolucji, reformy wszystkich rozgrywek, wprowadzenia rocznych kontraktów, salary cap, wpompowania ogromnych pieniędzy w zespoły z biedniejszych lig i dopuszczenia ich do tych rozgrywek. Ja osobiście kładę lachę na ten pomysł w obecnej formule i nie mam zamiaru oglądać takiego gówna.

Moim zdaniem wywalić ich z ME, MŚ i rozgrywek ligowych. Pękną i nic z tego nie wyjdzie. Jeśli będą negocjować/grać w krajowych to to przejdzie....

Wszystko wszystkim, ale jak prezesem danych rozgrywek może być prezes klubu występującego w tych rozgrywkach...

Smieszą mnie ci co mowili wiecznie ze uefa fifa to sprzedajne na kase i ze LM jest ustawiana itp a teraz bronią biednej fify. W superlidze nie bedzie wałkow ani ustawiania losowan bo kasa jest z gory wiec bedzie rowno.