Oficjalnie: Kluby ogłaszają powstanie Superligi! [Aktualizacja 13:05]

Julia Cicha

19 kwietnia 2021, 07:07

Realmadrid.es

354 komentarze

Fot. Getty Images

Dziś w nocy oficjalnie ogłoszono założenie nowej europejskiej Superligi. FC Barcelona nie podała jeszcze tej informacji na swojej stronie internetowej, ale zapraszamy do zapoznania się z komunikatem opublikowanym przez Real Madryt.

12 z najważniejszych europejskich klubów piłkarskich ogłasza dziś, że doszło do porozumienia w sprawie utworzenia nowych rozgrywek, Superligi, zarządzanej przez kluby założycielskie.

AC Milan, Arsenal FC, Atlético Madryt, Chelsea FC, FC Barcelona, FC Inter, Juventus FC, Liverpool FC, Manchester City, Manchester United, Real Madryt CF I Tottenham Hotspur zostają klubami założycielskimi. Trzy kluby zostaną zaproszone do dołączenia do rozgrywek, które rozpoczną się jak najszybciej.

W przyszłości kluby założycielskie mają nadzieję na rozmowy z UEFA i FIFA w poszukiwaniu najlepszych rozwiązań dla Superligi i światowej piłki nożnej.

Utworzenie nowej ligi ma miejsce, kiedy pandemia zwiększyła niestabilność modelu finansowego europejskiej piłki. Przez lata kluby założycielskie miały za cel poprawianie jakości i intensywności istniejący rozgrywek oraz stworzenie turnieju, w którym najlepsze kluby i piłkarze mogą częściej rywalizować między sobą.

Pandemia pokazała, że strategiczna wizja i komercyjne spojrzenie są konieczne, by zwiększyć wartość i zyski z piłki nożnej. W ostatnich miesiącach intensywnie rozmawiano z organami zarządzającymi o przyszłym formacie rozgrywek europejskich. Kluby założycielskie uważają, że zaproponowane rozwiązania nie rozwiązują fundamentalnych kwestii, jakimi są zaoferowanie lepszych jakościowo meczów oraz uzyskanie dodatkowych środków finansowych dla całego świata piłki nożnej.

Format rozgrywek:

  • Udział w Superlidze weźmie 20 klubów: 15 klubów założycielskich i dodatkowych pięć klubów, które awansują na podstawie swojej postawy w poprzednim sezonie.
  • Wszystkie mecze będą rozgrywane w środku tygodnia, a kluby będą dalej grać w ligach krajowych, zachowując tradycyjny kalendarz piłkarski.
  • Rozgrywki rozpoczną się w sierpniu od utworzenia dwóch 10-osobowych grup, w których drużyny rozegrają między sobą dwumecze. Trzy pierwsze zespoły awansują automatycznie do ćwierćfinału, a zespoły z czwartego i piątego miejsca zagrają w dodatkowych playoffach w formie dwumeczu. Później aż do finału zostaną rozegrane dwumecze. Finał odbędzie się pod koniec maja na neutralnym terenie.

Tak szybko, jak to możliwe, po zainaugurowaniu rozgrywek męskich zostaną uruchomione również kobiece, co pozwoli piłce kobiecej na rozwój.

Nowy turniej da klubom znacznie większe zyski, co pomoże wesprzeć europejską piłkę w sposób długofalowy. Środki przeznaczone na cele charytatywne również wzrosną i przewiduje się, że przekroczą 10 miliardów euro w trakcie zobowiązania klubów do uczestnictwa w Superlidze. Nowe rozgrywki utworzą też specjalne kryteria finansowe, które kluby założycielskie zobowiązują się stosować. W zamian otrzymają w sumie pojedynczą wpłatę rzędu 3,5 miliarda euro przeznaczoną wyłącznie na plany inwestycji w infrastrukturę i walkę ze skutkami pandemia.

Florentino Pérez, prezes Realu Madryt i prezes Superligi:

Pomożemy piłce nożnej na każdym poziomie zająć należne jej miejsce w świecie. Piłka nożna to jedyny sport, który ma ponad 4 miliardy fanów na świecie, a naszym obowiązkiem jako wielkich klubów jest odpowiedzieć na życzenia kibiców.

Andréa Agnelli, prezes Juventusu i wiceprezes Superligi:

Nasze 12 klubów założycielskich reprezentuje miliardy kibiców na całym świecie. Zjednoczyliśmy się w krytycznym momencie, by europejskie rozgrywki zmieniły się i stały się silne finansowo na przyszłość, zwiększając wpłaty na cele charytatywne i dając kibicom i zawodnikom-amatorom marzenia oraz mecze najwyższej jakości, które zwiększą ich pasję do futbolu.

Joel Glazer, jeden z prezesów Manchesteru United i wiceprezes Superligi:

Połączenie najlepszych klubów i piłkarzy na świecie, by grali między sobą przez cały sezon, czyli utworzenie Superligi, otworzy nowy rozdział w europejskiej piłce, gwarantując wysokiego poziomu rozgrywki i instalacje piłkarskie oraz ogólne zwiększone wsparcie finansowe dla piłki nożnej.

Aktualizacja 13:05

Cadena SER podała, że 3,5 miliarda dla klubów założycieli to w rzeczywistości pożyczka, do zwrotu za 23 lata. Kluby mają to akceptować.

Ankieta

Czy popierasz koncepcję utworzenia Superligi?

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Najlepsze kluby swiata.... 1/3 z podanych zespolow ledwo do ligi europy sie miesci
« Powrót do wszystkich komentarzy