Wspaniały występ Frenkiego de Jonga w finale Pucharu Króla

Julia Cicha

18 kwietnia 2021, 12:00

Sport, Mundo Deportivo

58 komentarzy

Fot. Getty Images

Jednym z bohaterów wczorajszego finału Pucharu Króla był z pewnością Frenkie de Jong, który miał udział przy wszystkich czterech bramkach Barcelony. To pierwsze trofeum drużyny pod wodzą Ronalda Koemana i ostateczne potwierdzenie progresu holenderskiego pomocnika.

De Jong najpierw pokazał się przy golu Antoine’a Griezmanna na 1:0, do którego posłał asystę. Następnie sam głową podwyższył wynik na 2:0, a chwilę później jego podanie do Messiego zakończyło się trafieniem. Na koniec Frenkie miał także udział w akcji, po której Argentyńczyk skompletował dublet, choć tutaj nie można już zapisać mu asysty. Holender rozgrywa obecnie prawdopodobnie najlepszy sezon w karierze, a w sumie na koncie zgromadził już siedem goli i osiem asyst, co pod względem bramek stawia go jedynie za Messim, Griezmannem i Dembélé.

Koeman był w stanie wykorzystać w pełni potencjał swojego rodaka, wielokrotnie posyłając go do gry w okolicach pola karnego. Zdarzało się jednak także, że De Jong pełnił rolę jednego z trójki stoperów, z czym również dobrze sobie radził. 23-latek jest kluczową postacią w Barcelonie m.in. ze względu na jego wszechstronność – zespół jest w stanie zmienić ustawienie bez przeprowadzania zmian personalnych. Wczoraj dzięki dojściu do zdrowia Piqué i Araujo Frenkie mógł wystąpić na swojej ulubionej pozycji w linii pomocy, a nawet nieco wyżej, w pobliżu Leo Messiego.

Katalońskie media zwracają uwagę, że De Jong był w stanie przyspieszyć krążenie piłki w Barcelonie oraz ustalać odpowiedni rytm gry. Wczoraj pomocnik został drugim Holendrem w historii, który strzelił gola w finale Pucharu Króla. Przed nim zrobił to jedynie Jimmy Floyd Hasselbaink. Warto też odnotować niesamowitą, 96% skuteczność podań Frenkiego we wczorajszym finale.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

W końcu takiej formy oczekiwaliśmy. Nie od dziś wiadomo, że Frenki to piłkarz z dużym potencjałem.

Przy 4 golu to chyba cała drużyna miała udział, bo tam było 40 podań i akcja trwała nieprzerwanie ponad 2 minuty :D

Gdyby w EC grał w pomocy to byśmy wygrali.
konto usunięte

Wychowal go sobie Messi. Wczoraj na 3:0 było to widać :)

To co dzisiaj Getafe urywa pkt Realowi?:)

Frenkie i Kimmich to imo najlepsi środkowi pomocnicy aktualnie

Szkoda że de Ligt poszedł do Juve mógł się uczyć od Pique systemu gry Barcelony i teraz z pewnością by grał pierwsze skrzypce w naszej obronie.
Ale de Jong to teraz bestia środka pola

Bardzo przykro się czytało Koemantarze, że De Jong grać nie potrafi, nie spłaca się, jest na sprzedaż. O dziwo pojawiały się nawet w tym sezonie i o dziwo jakieś osły tak może myślały.
Ja jednak wierzę we wszystkich młodych zawodników, a Frankiemu dałem pełen kredyt zaufania, bo on pracuje wszędzie na boisku. Podobnie jak Grizman.
Frenkie nie jest naszym najlepszym obrońcą, nie będzie i nie ma być. Jego miejsce jest w pomocy. Nie róbta z niego Sergiego Roberto, bo przy całej sympatii do niego De Jong to jest półka wyżej.
Koeman robi tak by z piłkarzy wyciągnąć najlepsze rzeczy, a nie żeby łatać nimi wszystkie pozycje jak nie ma potrzeby. Powrót krytykowanego przeze mnie Pique dał spokój w obronie. Na tak słabe Bilbao grające lagę do przodu na Iniakiego to starczyło. Obawiam się, że z Viniciusem czy Mbappe byłyby problemy, dlatego Koeman musi na takich napastników zastosować specjalne środki.
Może właśnie wtedy De Jong w obronie i zagęszczenie środka pola dzięki jego wejściom.
W tym sezonie raczej się tego nie dowiemy, bo wszyscy nasi przeciwnicy najprawdopodobniej będą się betonować. Stawka poszczególnych meczów (dla tych zespołów) będzie jednak mniejsza i mam nadzieję, że te gole będą dla nas wpadały.

Frenkie jest tak wszechstronny, że w zasadzie może grać na każdej pozycji. Piękny występ, nic tylko gratulować.

Szkoda że Pedri nie potrafi tak wchodzić w pole karne czy też nie ma odwagi tylko pląta się cały czas przy Busim .

Co za podniety....
Bądźmy szczerzy... druga połowa była w jego wykonaniu bardzo dobra, ale pierwsza to raczej nie uznałbym nawet za przeciętna.

Frenkie ma potencjał by już niedlugo grać na poziomie Xaviego lub Iniesty. Uwielbiam tego zawodnika! Wspaniały występ.

Chłop nie był tani-ale inwestycja w100% trafiona.
Inteligenty gracz na miarę wielkich sukcesów.

i to on powinien być 'man of the match'

Frenkie i gra w obronie? Nigdy w życiu, jego miejsce jest w pomocy, ma chłopak ciąg na bramkę. Brawa dla naszego pomocnika.

Bezapelacyjnie patrząc z perspektywy całego meczu to Frankie zasłużył na tytuł gracza meczu.

Niesamowite jest to, że Frankie jest zarówno naszym najlepszym stoperem, pomocnikiem i czołowym napastnikiem. Człowiek orkiestra. Kompletny zawodnik. Najlepszy transfer od wielu, wielu, wielu lat..

Pasowało by go sklonować. tak ze sześć razy. Obsadził by newralgiczne pozycje.

Dla mnie to podstawa budowy przyszlej Barcy (po Messim). Tak naprawde on i Messi stanowia sile zespolu. Przy Koemanie blyszczy daje wiecej. Gra praktycznie od deski do deski. Moze troche go ktos zluzuje zeby na mezcz z Atletico byl w formie. Nie mowie zeby wogole nie gral, ale zeby go nie zajezdzili.

Przykład "nowoczesnego" pomocnika. Silny fizycznie, świetna wydolność, dobry odbiór, napędzanie akcji ofensywnych i wejścia w pole karne. Piękne jest to, że Frenkie z sezonu na sezon może być tylko lepszy. Obok niego będzie rozwijał się Moriba, który też ma predyspozycje na pomocnika totalnego. Do tego techniczny Pedri. Nieźle to wygląda

Jak dla mnie MVP. Griez i Leo również klasa.

W de Jongu zakochałem się jak jeszcze grał w Ajaxie, czyli jakieś 3-4 lata temu. Jest to po prostu fenomenalny zawodnik, łączy w sobie te cechy pomocnika, które sobie najbardziej cenię - wybieganie, agresję, świetną technikę, inteligencję boiskową, czy precyzyjne podania.

Zawodnik wręcz idealnie skrojony pod styl Barcelony, no po prostu musiał tutaj trafić. Oby cieszył nas swoją grą jeszcze przez przynajmniej dekadę.

Mówiłem że de jong jako jedyny zasługuje aby grac w pomocy barcy. Pedri to rezerwa , musi jeszcze beczkę sól zjeść aby coś z niego było, póki co tylko ława. Szkoda rakiticia.

Dla mnie wczoraj On bardziej zasłużył na MVP niż Leo, ale to tylko moje zdanie :) Naprawdę rozgrywa wielki sezon i wreszcie gra na miarę oczekiwań! Oby tak dalej

Dla mnie king od the match

Mam nadzieję że w przyszłości razem z Pedrim będą najlepszym duetem pomocników na świecie. Jak Xavi i Iniesta

Wystarczyło, że Podoliński podczas meczu mocno mu umniejszył i Frenkie odpowiedział :D