Mundo Deportivo: Przedłużenie kontraktu z Ilaixem Moribą jednym z głównych celów Barcelony

Dariusz Maruszczak

31 marca 2021, 13:00

Mundo Deportivo, Sport

27 komentarzy

Fot. Getty Images

  • Bardzo ważnym tematem dla Barcelony jest przedłużenie współpracy z Ilaixem Moribą
  • Ronald Koeman prosi o sprowadzenie Wijnalduma, ale nie ma pewności, czy będzie to możliwe ze względów kadrowych i finansowych
  • Jak podaje Mundo Deportivo, Barça chce zapewnić rozwój Moribie, który cieszy się uznaniem szatni

Kontrakt Moriby wygasa już w czerwcu 2022 roku, więc przedłużenie współpracy z utalentowanym wychowankiem staje się dla klubu jednym z najważniejszych tematów. Barcelona chce, żeby 18-latek w następnym sezonie odgrywał ważną rolę w pierwszym zespole. Inna sprawa, że Ronald Koeman oprócz wiary w pomocnika prosi też o sprowadzenie Georginio Wijnalduma. Nie wiadomo jednak, czy pozyskanie Holendra będzie możliwe ze względów finansowych i kadrowych. Priorytetem Blaugrany jest bowiem załatanie dziury na środku ataku, a to może być kosztowne. Ponadto według Mundo Deportivo pensja Wijnalduma jest wysoka, a i podpisanie umowy z Moribą nie będzie tanie. Zdaniem dziennika ewentualne sprowadzenie Holendra może więc zależeć od tego, jak ułoży się sytuacja finansowa klubu.

Barcelona przedłużyła kontrakt Moriby niecałe dwa lata temu, ale zdaniem Mundo Deportivo nie mogła zapewnić sobie usług piłkarza na dłuższy czas ze względu na istniejące przepisy. Gdyby umowa obowiązywała dłużej niż przez trzy lata, sąd mógłby ją bowiem uznać za nieważną na życzenie zawodnika. Podczas poprzedniej prolongaty kontraktu negocjacje były długie i skomplikowane z powodu zainteresowania innych wielkich klubów. Barcelona musiała wręcz naruszyć swoje ograniczenia finansowe związane z zarobkami młodych graczy, aby móc zapewnić sobie pozostanie Moriby. O znaczeniu operacji dla Dumy Katalonii świadczyło to, że z przedstawicielami pomocnika rozmawiali Pep Segura i Éric Abidal. Teraz może być jednak łatwiej, ponieważ Moriba rozstał się z poprzednimi agentami. Mimo to nie wiadomo jeszcze, kto będzie odpowiedzialny za negocjacje z Barceloną.

Inną kwestią w temacie pozyskania Wijnalduma jest sytuacja kadrowa. Pojawiają się wątpliwości, czy sprowadzenie Holendra nie ograniczy Moribie szans na grę, tym bardziej, że tacy zawodnicy jak Pedri czy Frenkie de Jong występują u Koemana niemal bez przerwy. Mundo Deportivo ocenia, że choć Ilaix i Wijnaldum są ustawiani na podobnych pozycjach, są jednak piłkarzami o nieco innych profilach. Holender jest bardziej agresywny, natomiast 18-latka wyróżnia większa kreatywność. Barcelona przed zatrudnieniem Wijnalduma będzie musiała ocenić, czy jej wychowanek będzie miał w takiej sytuacji wystarczającą liczbę szans na grę, aby móc nadal się rozwijać.

Uznanie w szatni

Mundo Deportivo donosi ponadto, że Moriba zyskuje sobie uznanie wśród piłkarzy Blaugrany. Zwłaszcza bramkarze Marc-André ter Stegen i Neto są pod wrażeniem strzału 18-latka. W szatni mówi się, że od czasu Daniego Alvesa nie było podobnego strzelca, którego uderzenie byłoby tak trudne do przewidzenia i zatrzymania. Ponadto docenia się osobowość, pokorę i skłonność do ciężkiej pracy Ilaixa. Pomocnik zna swoje miejsce w szatni, ale wykazuje się też odwagą. Tak było właśnie po meczu z Sevillą na Sánchez Pizjuán. Według Sportu podczas scysji w tunelu prowadzącym do szatni Moriba miał stanąć w obronie jednego z kapitanów zespołu, który starł się z Diego Carlosem. Zgodnie z tymi informacjami 18-latek jest już traktowany jak członek pierwszej drużyny.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Osobiście uważam, że Ilaix Moriba powinien dostawać najwięcej minut jak to tylko możliwe i być ogrywanym w każdej sytuacji. Przykład Pedriego pokazuje jak ogromnie może to się opłacić. Tym samym nie kupowałbym Wijnalduma, chyba że sprzedalibyśmy tego drewniaka Pjanica za choćby 15-20 mln - wtedy tak.

Przedłużenie kontraktu z Ilaixem to obowiązek !!

No i Elegancko :)) Moriba to przyszłość Barcy.

Moriba i Wajnaldum grają na innych pozycjach, jeśli Holender przyjdzie bez premii za podpis i nie będzie zbyt dużo zarabiać, a Moriba przedłuży kontrakt na niezbyt wygórowanych warunkach a na to się zapowiada, to dla obu znajdzie się miejce na boisku i minuty

Świetnie! Przedłużenie kontraktu z Moribą to moralny obowiązek. Gość z rocznika 03' a zachowanie na boisku bardzo dojrzałe, zachowuje spokój i wydaje się, że ma mocny mental. Czekam na więcej szans grania od R.K.

Wg mnie absolutnie bez sensu są porównania Moriby do Wijnalduma:
1) Zawodnicy będą raczej grać na innych pozycjach - Moriba ewidentnie szykowany jest na zmiennika Pedriego jak na ten moment - a Wijnaldum to backup dla Busiego i de Jonga.
2) Na fazę play-off w LM doświadczeni zawodnicy są na wagę złota - posiadanie zawodnika który wie jak grać i wygrywać trofea niewątpliwie pomoże bo w tych rozgrywkach decyduje doświadczenie. Przecież nie będziemy rywalizować na 3 frontach z Busim i młodzieżą bo to nie gra w FIFA.
3) Wijnaldum to najtańszy w utrzymaniu topowy piłkarz jaki może przyjść latem do Barcelony - 4mln euro netto to zarabia Neto czy Mathaus Fernandes.
4) Trzymajmy kciuki za przedłużanie kontraktów młodzieży, ale ciekaw jestem ile rodzina Moriby sobie zażyczy jak Nico Gonzalez ponoć krzynął 6mln euro netto.

No i bardzo pięknie ;)

Krótko na temat wielkie 'NIE' dla Georginio Wijnalduma!