L'Equipe przedstawia osoby, które stoją za fizyczną metamorfozą Ousmane'a Dembélé

Maciej Łoś

31 marca 2021, 12:00

AS, L'Equipe

26 komentarzy

Fot. Getty Images

Francuski dziennik L'Equipe przedstawił listę trzech osób, które stoją za fizyczną metamorfozą Ousmane'a Dembélé. Chodzi o trenera przygotowania fizycznego, fizjoterapeutę i kucharza.

Każdy kibic FC Barcelony zauważył w tym sezonie, że Ousmane Dembélé znajduje się w zdecydowanie lepszej formie fizycznej niż w poprzednich latach, omijają go także urazy. Nie jest to dziełem przypadku. Sam zawodnik przyznał w wywiadzie, że zmienił swoje podejście i współpracuje z trójką specjalistów, którzy są odpowiedzialni za tę przemianę.

Pierwszym z nich jest trener przygotowania fizycznego Salah Ghaidi. Od dawna współpracuje on z francuskimi sprinterami, ale jak dotąd nie miał styczności z piłkarzami. Niewątpliwie jednak jego doświadczenie i doskonała znajomość zachowania ludzkiego ciała podczas szybkiego biegu są bardzo ważne w kontekście Dembélé.

- Ousmane to piłkarz bardzo żywy, który w grze bazuje na swojej szybkości. Znam bardzo dobrze ten profil sportowców. Dla nas jest jak bolid F1. Jesteśmy tutaj po to, żeby pomóc mu w wykorzystaniu swoich możliwości w 100%. Wciąż nie jest to jego maksimum, nie wiemy jeszcze, gdzie znajdują się jego limity. Jest jak maszyna - tak Ghaidi skomplementował skrzydłowego Barcelony.

Mówiąc w liczbie mnogiej, trener przygotowania fizycznego odnosił się także do Jeana-Baptiste'a Duaulta, byłego fizjoterapeuty francuskich lekkoatletów. Ghaidi odpowiada za poprawę wydajności Dembélé, a Duault czuwa nad tym, by zawodnik nie był narażony na urazy.

- Moim zadaniem nie jest sprawić, by Ousmane biegał szybciej. Ja mam pilnować, by wytrzymywał on obciążenia treningowe i omijały go kontuzje - powiedział fizjoterapeuta.

Trzecią osobą jest Anthony Audebaud, znany kucharz współpracujący z restauracjami posiadającymi gwiazdki Míchelina. Obecnie mieszka w Katalonii i m.in. odpowiada za dietę Ousmane'a Dembélé. 

- To bardzo ważne, by zawodnik lubił to, co je, i rozumiał, dlaczego podaję mu dania akurat z tych składników. Gotuję tylko na bazie lokalnych produktów, które są świeże i naturalne - przyznał kucharz, który przygotowując jedzenie dla Dembélé ma na uwadze wiele czynników, takich jak aktualna faza sezonu, obciążenia na treningach itp.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Milo ze Dembele odcial sie od sztabu med Barcelony i widac efekty

Fajnie, że Ous staje "na nogi", ale z drugiej strony to smutne, że znaleźli się ludzie, ale nie ze sztabu Barcelony, który kiedyś był wzorem.

Dawno powinien mieć,taki mini-sztab,lepiej póżno niż wcale poprawi,skuteczność i będzie wreszcie się spłacał.

Dobrze że nie karmi go Magda Gessler bo jej restauracje nie posiadają najwyższych gwiazdek Michalina.

To Barca placi za to czy on dodatkowo?Mysle ze to Koeman indywidualnie dopisal ich aby Dembus nie mial wiecej kontuzji.

Przedłużyć kontakt A z Pjancem rozwiązać albo sprzedać.

Nie pompujcie tego balonika bo zaraz pier***nie.

A ja myślałem że upgrade na PS5

Raczej wiadome było, że problemy jego kontuzji mają takie podłoże. Typowy szybkościowiec, a z papciem Ernesto, zamiast trenować grał w dziadka.
Każdy organizm jest inny i każdy powinien mieć w miarę indywidualne podejście, a szczególnie taki sprinterski typ piłkarza. Założenia taktyczne to jedno, zagranie z zespołem to drugie, a indywidualne treningi, przystosowane pod konkretnego piłkarza, to trzecie.

Pamietam jak dietetyk i fizykoterapeuta Robbena sie kiedys wypowiadal, ze czesto klubowi fizjo to amatorzy dlatego najlepsi i najambitniejsi gracze maja swoich personalnych trenerow/dietetykow (patrz na Ronaldo, kiedys Messi, Kobe, Jordan, LeBron, Wade itp). Mowil, iz zawodowcy sa jak drogie sportowe auta. Jesli bedziesz do nich wlewal kijowe paliwo, nie robil przegladow, to szybko zamienia sie we wraki.

Zreszta nawet ja, zwykly szarak, jestem przykladem, co moga zdzialac zdrowe odzywianie i regularna rekreacja/treningi. Od wyleczenia problemow skornych, przez podwyzszenie odpornosci po "naprawienie" plecow i kolan.

A ja myślałem że to paleciok stoi za tą metamorfozą