AS: Wszechstronność De Jonga umożliwia Barcelonie łatwą zmianę ustawienia

Julia Cicha

30 marca 2021, 13:30

AS

5 komentarzy

Fot. Getty Images

Frenkie de Jong jest najczęściej wykorzystywanym przez Ronalda Koemana piłkarzem. Holender grywał już zarówno w linii pomocy, jak i w obronie. Jak zauważa AS, pomaga to zespołowi w szybkiej zmianie ustawienia, jeśli zachodzi taka konieczność.

De Jong spędził na boisku w sumie 3610 minut w 41 meczach tego sezonu. Jest zawodnikiem, który wykonał najwięcej podań w LaLidze (2129), wyprzedzając pod tym względem Pedriego (2000), Kroosa (1895) czy Busquetsa (1880). Po słabych wynikach z PSG i Cádizem trener Barcelony zaczął rozważać zmianę ustawienia na 3-4-1-2, co okazało się strzałem w dziesiątkę, również pod względem umiejscowienia na boisku Frenkiego. Piłkarz rozpoczął od występów w linii pomocy, przed trójką stoperów, ale już w rewanżu w Paryżu Koeman zdecydował się wystawić De Jonga jako libero w miejsce jednego ze środkowych obrońców. Zdało to egzamin, mimo że piłkarz miewał czasem problemy w zadaniach defensywnych.

Obecność Frenkiego na boisku sprawia ponadto, że trener może bez problemu skorygować ustawienie i wrócić do 4-3-3 bez przeprowadzania żadnej zmiany. Wahadłowi cofają się wtedy na boki obrony, a De Jong wraca do linii pomocy. Z drugiej strony nie można jednak zapominać, że to właśnie w ustawieniu 4-3-3 Holender był najbardziej produktywny w ataku, dzięki czemu strzelił aż sześć goli, poprawiając wyniki z Ajaksu. Pomocnik świetnie spisał się w starciach Pucharu Króla z Rayo i Granadą, w lidze oraz w Superpucharze z Realem Sociedad. Z pewnością jednak niezależnie od decyzji szkoleniowca wszechstronność De Jonga jest jego wielką zaletą i sprawia, że bardzo często oglądamy go na boisku.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Mam cichą nadzieję że Koeman spróbuje grać Roberto obok De Jonga. Obaj są bardzo wybiegani, do tego umieją grać na różnych pozycjach więc wymienność pozycji i asekuracja też mogła by wyglądać lepiej.

Biorąc pod uwagę że chłopak ma dopiero 23 lata i w tak młodym wieku gra zazwyczaj na niezwykle odpowiedzialnych pozycjach to prawdę powiedziawszy pod każdym względem z miesiaca na miesiąc już teraz może być tylko lepszy. Zbierając doświadczenia SO/SP/SPD a nawet gry z elementami CAM to można śmiało powiedzieć że z pewnością to zaprocentuje jeszcze bardziej. Wydaje mi się że wraz z coraz większym doświadczeniem i niemal perfekcyjną umiejętnością wyprowadzania piłki niebawem będzie mógł zastąpić Busiego. Jeszcze parę miesięcy temu w to nie wierzyłem, ale dzisiaj w przypadku Frankiego sky ist the limit, niech dalej zbiera doświadczenia i się rozwija, a na kolejnych 10 lat będziemy mieli pozycję SPD obstawioną.

Koeman dużo mu dał w tym sezonie. Przywrócił Jonga z Ajaxu

Mimo oczywistych braków w defensywie to chyba właśnie jako libero Frenkie wygląda najlepiej. W kreacji jest jakby to ująć... Oszczędny. Chciałbym zobaczyć dokładny wykres długości podań jednak w jego grze w środku pola zdecydowanie brakowało mi przyspieszenia, podań między liniami czy po prostu nieco dłuższych podań.

No ale jako libero... Diament przy wyprowadzeniu piłki. Jak rywal by nie naciskał to z De Jongiem w defensywie udaje się przenieść piłkę do bardziej kreatywnych piłkarzy. Drybling, przyspieszenie na pierwszych metrach i gra na małej przestrzeni. W tej chwili to chyba najlepsza rola dla Holendra.

Jego technika użytkowa pozwalająca mu odnaleźć się na niemal każdej pozycji to cecha nie do przecenienia. Absolutnie kluczowy element układanki Koemana, bez niego problemy kadrowe byłyby nieporównywalnie bardziej bolesne.