AS: Wszechstronność De Jonga umożliwia Barcelonie łatwą zmianę ustawienia

Julia Cicha

30 marca 2021, 13:30

AS

5 komentarzy

Fot. Getty Images

Frenkie de Jong jest najczęściej wykorzystywanym przez Ronalda Koemana piłkarzem. Holender grywał już zarówno w linii pomocy, jak i w obronie. Jak zauważa AS, pomaga to zespołowi w szybkiej zmianie ustawienia, jeśli zachodzi taka konieczność.

De Jong spędził na boisku w sumie 3610 minut w 41 meczach tego sezonu. Jest zawodnikiem, który wykonał najwięcej podań w LaLidze (2129), wyprzedzając pod tym względem Pedriego (2000), Kroosa (1895) czy Busquetsa (1880). Po słabych wynikach z PSG i Cádizem trener Barcelony zaczął rozważać zmianę ustawienia na 3-4-1-2, co okazało się strzałem w dziesiątkę, również pod względem umiejscowienia na boisku Frenkiego. Piłkarz rozpoczął od występów w linii pomocy, przed trójką stoperów, ale już w rewanżu w Paryżu Koeman zdecydował się wystawić De Jonga jako libero w miejsce jednego ze środkowych obrońców. Zdało to egzamin, mimo że piłkarz miewał czasem problemy w zadaniach defensywnych.

Obecność Frenkiego na boisku sprawia ponadto, że trener może bez problemu skorygować ustawienie i wrócić do 4-3-3 bez przeprowadzania żadnej zmiany. Wahadłowi cofają się wtedy na boki obrony, a De Jong wraca do linii pomocy. Z drugiej strony nie można jednak zapominać, że to właśnie w ustawieniu 4-3-3 Holender był najbardziej produktywny w ataku, dzięki czemu strzelił aż sześć goli, poprawiając wyniki z Ajaksu. Pomocnik świetnie spisał się w starciach Pucharu Króla z Rayo i Granadą, w lidze oraz w Superpucharze z Realem Sociedad. Z pewnością jednak niezależnie od decyzji szkoleniowca wszechstronność De Jonga jest jego wielką zaletą i sprawia, że bardzo często oglądamy go na boisku.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Jego technika użytkowa pozwalająca mu odnaleźć się na niemal każdej pozycji to cecha nie do przecenienia. Absolutnie kluczowy element układanki Koemana, bez niego problemy kadrowe byłyby nieporównywalnie bardziej bolesne.
« Powrót do wszystkich komentarzy