Barcelona B przystępuje do następnej rundy walki o awans do Segunda División

Dariusz Maruszczak

29 marca 2021, 18:30

FCBarcelona.es

19 komentarzy

Fot. Getty Images

  • Barcelona B zakończyła już zmagania w pierwszym etapie walki o awans do Segunda División
  • Teraz Katalończyków czeka sześć spotkań w kolejnej rundzie, która zadecyduje, czy wezmą udział w barażach
  • Obecnie podopieczni Garcíi Pimienty muszą gonić swoich rywali

W ostatniej kolejce Barcelona B zremisowała bezbramkowo z Badaloną i nie wykorzystała potknięcia Gimnasticu, który przegrał z Cornellą. Tym samym drużyna Pimienty zakończyła zmagania na drugim miejscu w swojej grupie i przystąpi do dalszej rywalizacji w nieco gorszym położeniu. Przypomnijmy, że do drugiej rundy wraz z Barceloną B awansowały Gimnastic i Andorra. Każdy z tych zespołów rozegra dwumecze z trzema ekipami z innej podgrupy Segunda División B: Ibizą, Alcoyano i Villarrealem B. Nie będzie za to starć między klubami, które grały już ze sobą podczas poprzedniego etapu. Młodych piłkarzy Blaugrany czeka więc sześć spotkań, które zadecydują o ich awansie do baraży. Poniżej przedstawiamy terminarz drugiej rundy zmagań w Segunda División B.

03.04 Barcelona B - Alcoyano (18:00)
10-11.04 Ibiza - Barcelona B
17-18.04 Barcelona B - Villarreal B
24-25.04 Alcoyano - Barcelona B
01-02.05 Barcelona B - Ibiza
09-09.05 Villarreal B - Barcelona B

Do fazy barażowej awansują pierwsze trzy zespoły z każdej grupy (których jest pięć) oraz najlepsza ekipa z czwartej pozycji. W drugiej rundzie zostaną wzięte pod uwagę również wyniki z pierwszego etapu rozgrywek. Na ich podstawie jest wyliczony odpowiedni współczynnik (liczba punktów podzielona przez liczbę spotkań), ponieważ w grupie Barcelony B było więcej drużyn i meczów. Obecnie przed startem zmagań podopieczni Pimienty zajmują czwarte miejsce. Trudno będzie im dogonić Ibizę, która zdobyła sześć punktów więcej, mając na koncie dwa pojedynki mniej. Przewaga Nàsticu i Alcoyano jest jednak niewielka, więc wszystko rozstrzygnie się w oparciu o współczynnik uzyskany w drugiej rundzie.

Miejsce Drużyna Punkty Mecze Współczynnik
1. Ibiza 40 18 2,22
2. Gimnastic 35 20 1,75
3. Alcoyano 31 18 1,72
4. Barcelona B 34 20 1,7
5. Villarreal B 28 18 1,56
6. Andorra 31 20 1,55

Jeżeli Barcelona B zdoła wywalczyć prawo gry w strefie barażowej, aby awansować do Segunda División, będzie musiała jeszcze pokonać dwie drużyny w pojedynczych spotkaniach fazy pucharowej, które będą odbywały się na neutralnych boiskach. Ogółem z 30 zespołów, które biorą udział w drugiej rundzie, promocję do wyższej ligi uzyskają tylko cztery ekipy, co świadczy o skali wyzwania. Barça B zapewniła już sobie za to udział w Primera RFEF, która ma zastąpić obecny format Segunda División B, a zatem nie spadnie z trzeciego poziomu rozgrywek, co grozi wielu innym klubom. Więcej na temat reorganizacji tej ligi można przeczytać w tym artykule.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Nie jest źle. W IV mazowieckiej lidze z 42 ekip z 3 grup awans uzyska jedna :)

Tak swoją drogą kiedy jakieś rezerwy pierwszej drużyny przykładowo Villarreal B Real Castilla Barca B itp były w Segunda?

Paradoksalnie ja liczę bardziej na pokazanie się młodzieży niż awans sam w sobie. Wg mnie 3 liga wcale nie jest gorsza do nauki niż 2 liga bo gra jest szybsza oraz bardziej siłowa. Nasi zawodnicy z założenia są techniczni, zatem 2 liga która jest bardziej techniczna nie jest priorytetem.
Najlepsze drużyny rezerw od Anglii po Francję czy Niemcy zazwyczaj grają w 3, 4 i 5 ligach z prostej przyczyny - to duża wielomilionowa oszczędność dla klubu, łatwiej testować najmłodsze talenty i przygotowywać je do gry w pierwszych zespołach, a także łatwiej zachować spójność taktyczną z pierwszym zespołem.
Mam nadzieję że największy w Europie autorytet odpowiedzialny za metodologie przygotowywania młodzieży do gry w dorosły futbol który był w trakcie kampanii przy Laporcie odegra ważną rolę w budowie celów drużyny rezerw, a słowa Koemana z początku sezonu że nieważne w której lidze gra Barcelona B bo liczy się gotowość do gry w pierwszym zespole będzie dużo lepiej funkcjonowało niż siermiężne wielotygodniowe lub wielomiesięczne przygotowywanie do gry zawodników przez Koemana osobiście.

Obyście chłopaki awansowały do tej 2 ligii i tam się rozwijali i żeby było lepiej jeżeli chodzi o wasz rozwój niż to miało miejsce kiedy to awansowaliście a grały jakieś wynalazki pokroju Vitinho...