Media: Pierwsze zmiany organizacyjne Joana Laporty w FC Barcelonie

Dariusz Maruszczak

29 marca 2021, 16:37

RAC1, Sport, Mundo Deportivo, AS

4 komentarze

Fot. Getty Images

  • Hiszpańskie media przedstawiają dziś pierwsze zmiany na stanowiskach dyrektorskich po przejęciu władzy przez ekipę Joana Laporty
  • Z Barcelony mają odejść m.in. Gómez Ponti, Albert Soler czy Patrick Kluivert
  • Były kapitan Dream Teamu może zastąpić Holendra w roli dyrektora futbolu młodzieżowego

Jak donosi RAC1, ze swoimi stanowiskami żegnają się szef działu prawnego FC Barcelony Roman Gómez Ponti oraz szef sekcji profesjonalnych klubu Albert Soler. Pierwszy z nich pracował w Blaugranie od 2010 roku, a ostatnio był jedną z czterech osób (obok Josepa Marii Bartomeu, Jaume Masferrera i Oscara Grau) objętych śledztwem w sprawie Barcagate. W przeszłości był krytykowany za mało dyplomatyczne wypowiedzi wobec katalońskiego rządu, a dziennik Sport dotarł do jego krytycznych wpisów w mediach społecznościowych na temat Johana Cruyffa i Joana Laporty.

Z kolei Soler był związany z Barceloną od 2014 roku, kiedy to zaczął pracę w roli dyrektora ds. relacji instytucjonalnych. Następnie w 2015 roku został szefem wszystkich sekcji sportowych, a od 2017 roku z jego kompetencji została wyłączona piłka nożna i sprawował nadzór już tylko nad koszykówką, piłką ręczną, futbolem halowym i hokejem na wrotkach. Mówi się, że Soler jako były polityk może być kandydatem na stanowisko prezesa Wyższej Rady ds. Sportu.

Tymczasowym zastępstwem dla Pontiego i Solera będą odpowiednio Cristina Belloque i Oscar Grau. Osoba dyrektora generalnego budzi spore kontrowersje ze względu na jego potencjalną rolę w aferze Barcagate i sprawowanie ważnego stanowiska podczas rządów Bartomeu. Niektóre doniesienia wskazują jednak, że Laporta i jego ludzie doceniają pracę Grau. Dyrektorem generalnym ma zostać Ferran Reverter, ale jego umowa z MediaMarkt obowiązuje do 30 czerwca. Z kolei według ASa już teraz zaczął on pracować w klubie, choć oficjalnie jego przybycie ma zostać ogłoszone właśnie w lipcu.

Nowy dyrektor futbolu młodzieżowego

Nie tylko Ponti i Soler mają pożegnać się ze stanowiskami. Jak podaje Albert Roge z dziennika Sport, zmiany obejmą również Patricka Kluiverta. Holender od 2019 roku sprawował funkcję dyrektora futbolu młodzieżowego, ale pozostanie na stanowisku tylko do końca obecnego sezonu, kiedy to wygasa jego kontrakt. Kluiverta ma zastąpić José Ramon Alexanko, choć nie jest to jeszcze potwierdzona informacja. Były kapitan Dream Teamu Johana Cruyffa po zakończeniu kariery pracował już w futbolu młodzieżowym Barcelony podczas poprzedniej kadencji Joana Laporty, a później był też dyrektorem w Valencii. Z kolei Mundo Deportivo nie wyklucza, że Kluivert zostanie w klubie. Były napastnik miał zostać zapytany, czy czułby się dobrze w innym miejscu obszaru sportowego klubu, bliżej pierwszego zespołu. Natomiast według Gerarda Romero obecnie wydaje się, że w klubie zostaną inni koordynatorzy futbolu juniorskiego Jordi Roura i Aureli Altimira.

Zmian w biurach FC Barcelony można spodziewać się więcej. Laporta ma ogłosić strukturę organizacyjną w kwietniu, ale jest taka możliwość, że nie będzie ona kompletna. Víctor Navarro z Cadena COPE uważa, że niektóre tematy są skomplikowane ze względu na obowiązywanie kontraktów, zarówno w zakresie osób, które mogą odejść z klubu, jak i do niego dołączyć. Barça chce bowiem uniknąć procesów sądowych czy konieczności płacenia odszkodowań.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Aguero od dziś wolny hmm ciekawe...

Tego Grau też się pozbyć i można mówić "Joan, top!"

Nie wiedziałem, że MediaMarkt też ma kontrakty do końca sezonu. :P