Primera RFEF - nowy poziom rozgrywek w Hiszpanii od przyszłego sezonu

Julia Cicha

28 marca 2021, 16:30

AS

11 komentarzy

Fot. Getty Images

W przyszłym sezonie dojdzie do poważnych zmian w niższych kategoriach rozgrywek w Hiszpanii. Dziś zakończyła się faza zasadnicza w Segunda División B, więc warto przybliżyć, jak wyglądać będzie kwestia awansów i spadków oraz jak funkcjonować będzie w kolejnej kampanii nowoutworzona liga Primera RFEF.

Wszystkie drużyny, które zajęły trzy pierwsze miejsca w swoich grupach w Segunda B (w tym Barça B), mają już pewny awans do Primera RFEF, a mogą jeszcze powalczyć o miejsce w Segunda A. Primera RFEF znajdzie się bowiem w hierarchii pomiędzy za Segunda A i będzie odpowiadać trzeciej lidze. Z kolei zespoły z dalszych miejsc w tabelach Segunda B powalczą o awans do Primera RFEF lub utrzymanie w Segunda RFEF. Część z nich spadnie jednak do Tercera. Brzmi skomplikowanie, prawda? Dziennik AS postarał się opisać pokrótce wszystkie poziomy rozgrywek, by nie zagubić się we wprowadzonych zmianach.

Primera RFEF

Kto w niej zagra?

40 drużyn. 26 awansuje z trzech pierwszych miejsc grup Segunda B z tego sezonu. 10 ekip awansuje z niższych miejsc Segunda B, po rozegraniu nowej fazy grupowej. Cztery pozostałe miejsca zajmą spadkowicze z Segunda A.

Jak będzie wyglądać liga?

Będzie podzielona na dwie grupy po 20 drużyn, które rozegrają między sobą po dwa mecze. Najlepsi awansują do Segunda A. Celem jest jak największa profesjonalizacja Primera RFEF i sprawienie, by wszystkie kluby były przygotowane na awans.

Jaki to poziom rozgrywek?

To trzecia liga, za Primera División i Segunda Disivión A. Zespoły z Segunda B, które do niej nie awansują, de facto spadną więc o jedną kategorię.

Kiedy poznamy wszystkich uczestników?

Jeśli pandemia na to pozwoli, 23 maja dowiemy się, kto awansuje do Segunda A. Przegrani baraży będą ostatnimi członkami Primera RFEF. Tydzień później dołączą do nich także spadkowicze z Segunda A.

Segunda RFEF

Kto w niej zagra?

Ze 102 drużyn Segunda B z tego sezonu 40 trafi do Segunda A lub do Primera RFEF. Z 62 pozostałych 26 spadnie do Tercera RFEF. Pozostaje 36 zespołów, do których dodać należy kolejne 36 najlepszych ekip z poszczególnych grup Tercera División z tego sezonu. W sumie mamy więc 72 kluby, do których dołączy jeszcze 18 klubów. Będą to drużyny z kolejnych miejsc w tabelach Tercera División, które rozegrają między sobą baraże.

Jak będzie wyglądać liga?

Utworzone zostanie pięć grup po 18 drużyn i planuje się rozgrywanie dwumeczów. Konkretne zasady wciąż nie zostały jednak ustalone.

Jaki to poziom rozgrywek?

To czwarta liga, za Primera División, Segunda División A i Primera RFEF. Oznacza to, że ekipy z tegorocznej Segunda B, które nie awansują do Segunda RFEF, de facto spadną o jedną kategorię.

Kiedy poznamy wszystkich uczestników?

Jeśli pandemia na to pozwoli, 20 czerwca zakończy się sezon Tercera División i będziemy wiedzieli już, kto z tej ligi awansuje do Segunda RFEF.

Tercera RFEF

Kto w niej zagra?

26 spadkowiczów z tegorocznej Segunda División B, 234 zespoły, które utrzymają się w tegorocznej Tercera División oraz 64 zespoły, które awansują z rozgrywek regionalnych. W sumie 324 kluby.

Jak będzie wyglądać liga?

Zakłada się utworzenie 18 grup po 18 drużyn i powrót do systemu, w którym każdy gra z każdym. Dokładnych zasad wciąż jednak nie ustalono.

Jaki to poziom rozgrywek?

To piąta liga, za Primera División, Segunda División A, Primera RFEF i Segunda RFEF. W związku z tym ekipy, które spadną w tym roku z Segunda B, spadną de facto aż o dwa poziomy rozgrywek, a drużyny, które utrzymają się w Tercera, spadną o jeden poziom.

Kiedy poznamy wszystkich uczestników?

Trudno określić, kiedy zostaną rozegrane wszystkie mecze. Samych spadkowiczów z Segunda B poznamy pod koniec maja.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Łysy z Brazzers? :)

„Brzmi skomplikowanie, prawda?”.

Skomplikowanie to brzmi zwłaszcza awans z trzeciego poziomu na... trzeci, jak w ogóle można to tak nazywać? :P

Nie ma to jak kombinacja z nazwami poszczególnych szczebli tak, żeby jak najwięcej miało w nazwie 'pierwsza' lub żeby czwarta czy tam piąta miała w nazwie 'druga'. Grasz w szóstej lidze ale na wiosce mówisz tym co się nie znają, że w trzeciej (zapominasz dodać tylko, że poza drugą i pierwszą jest jeszcze powyżej ekstraliga, liga premium i ultra liga superior deluxe ... :)

Brawo. I to będzie idealny poziom dla Barcy B. Dziwne, że Hiszpania tak długo miała podział trzeciej ligi na 4 grupy.

Ten łysy dzban jest gorszy od Tabesa

I po co?

Już się przestraszyłem, że Puchar Ligi Hiszpańskiej wraca