Transfermarkt: Pedri piłkarzem o największym wzrośnie wartości rynkowej w ostatnich miesiącach

Dariusz Maruszczak

27 marca 2021, 20:55

AS, Transfermarkt

13 komentarzy

Fot. Getty Images

• Frenkie de Jong, Leo Messi i Ansu Fati to obecnie trzech piłkarzy Barcelony o największej wartości rynkowej według Transfermarkt
  • Po raz pierwszy w czołowej dziesiątce klasyfikacji nie znalazł się żaden zawodnik występujący w LaLidze
  • Pedri jest piłkarzem o największym wzroście wartości w porównaniu do sytuacji z lipca 2020 roku

Kilka dni temu Transfermarkt zaktualizował swoje dane z początku stycznia. Najwyżej wycenianymi piłkarzami Barcelony są obecnie Leo Messi, Ansu Fati i Frenkie de Jong (po 80 milionów euro). Kontuzja 18-latka nie wpływa na razie na obniżenie jego notowań i wciąż jest on na pierwszej pozycji w tym zakresie wśród wszystkich hiszpańskich graczy. Z kolei wartość rynkowa De Jonga wzrosła ostatnio o 15 milionów, dzięki czemu jest on zarówno na pierwszym miejscu w gronie holenderskich zawodników, jak i ogółem w zestawieniu środkowych pomocników.

Tuż za podium w klasyfikacji piłkarzy Barcelony uplasował się Marc-André ter Stegen (drugie miejsce wśród niemieckich graczy i wszystkich bramkarzy). Kolejny wielki skok zanotował też Pedri, z 50 do 70 milionów. Kanaryjczyk wyprzedził już Antoine’a Griezmanna i przed nim jest tylko czterech zawodników Blaugrany. W całej LaLidze Pedri jest ósmy, wśród Hiszpanów wyprzedza go tylko Fati, a w klasyfikacji ofensywnych pomocników jest trzeci na świecie. W górę poszła też wartość Ronalda Araujo i Oscara Minguezy. Pierwszy z wymienionych jest nawet czwartym najwyżej wycenianym urugwajskim piłkarzem. Trzecie miejsce wśród swoich rodaków (i dziesiąte w gronie wszystkich prawych obrońców) zajmuje Sergiño Dest. Z kolei Ilaix Moriba w zestawieniu zawodników z rocznika 2003 jest na szóstej pozycji. Spadła za to wartość Miralema Pjanicia, Clementa Lengleta i Philippe Coutinho.

Piłkarz Wartość rynkowa
01.2021
Wartość rynkowa
03.2021
Ter Stegen 75 mln 75 mln
Neto 10 mln 10 mln
Iñaki Peña 2,5 mln 2,5 mln
Araujo 20 mln 25 mln
Lenglet 40 mln 25 mln
Piqué 12 mln 12 mln
Umtiti 10 mln 10 mln
Mingueza 5 mln 10 mln
Jordi Alba 25 mln 25 mln
Junior Firpo 10 mln 10 mln
Dest 25 mln 25 mln
Sergi Roberto 25 mln 25 mln
Matheus 2 mln  2 mln
Busquets  10 mln 10 mln 
 De Jong  65 mln  80 mln
 Pjanić  40 mln  28 mln
Riqui Puig 18 mln 18 mln
 Moriba 10 mln  10 mln 
 Pedri  50 mln  70 mln
 Coutinho  50 mln  40 mln
Fati 80 mln 80 mln
Konrad 2,5 mln 2,5 mln
Messi   80 mln  80 mln
Dembélé 50 mln 50 mln
Trincão 25 mln 25 mln
Griezmann 60 mln 60 mln
Braithwaite 9 mln 9 mln

Jak donosi AS, po raz pierwszy w historii wycen Transfermarkt w czołowej dziesiątce tego portalu nie znalazł się żaden piłkarz występujący w LaLidze. Najbliżej tego jest bramkarz Atlético Jan Oblak, który zajmuje trzynastą pozycję. Dopiero na miejscach 16-20 znajdują się najwyżej wyceniani zawodnicy Barcelony. Warto przy tym pamiętać, że w swoich obliczeniach Transfermarkt w dużej mierze bierze pod uwagę również wiek zawodnika, a Messi w tym roku skończy już 34 lata. O wyjątkowości kapitana Blaugrany świadczy to, że w czołowej sześćdziesiątce klasyfikacji nie ma żadnego gracza, który przekroczyłby trzydziestkę. Mimo wieku Messi jest też najwyżej wycenianym Argentyńczykiem. Poniżej przedstawiamy czołową dziesiątkę Transfermarkt.

Piłkarz Wartość rynkowa
Mbappe 180 mln
Neymar 128 mln
Kane 120 mln
Håland 110 mln
Salah 110 mln
Alexander-Arnold 100 mln
Mane 100 mln
Sterling 100 mln
De Bruyne 100 mln

Według danych Transfermarkt Pedri jest piłkarzem, który najwięcej zyskał na wartości, biorąc pod uwagę okres od 1 lipca 2020 roku. W tym czasie cena nastolatka skoczyła o 62,8 miliona euro. Długa kontuzja nie wpłynęła na pozycję Ansu Fatiego, który znalazł się na czwartym miejscu w tej klasyfikacji (+44 mln). Wartość tych dwóch zawodników wzrosła bardziej niż np. Erlinga Hålanda czy Bruno Fernandesa. W drużynie Barcelony wyróżnić też można Ronalda Araujo (+20,5 mln).

Na drugim biegunie jest Griezmann, którego wartość w tym czasie spadła o 36 milionów, a większy spadek odnotowano tylko w przypadku Edena Hazarda. Mimo to Francuz wciąż jest trzeci wśród swoich rodaków i drugi w kategorii cofniętych napastników. Na czwartej pozycji w tej klasyfikacji jest Leo Messi (spadek o 32 mln), na dziewiątej - Pjanić (24 mln), dziesiątej - Lenglet (23), a jedenastej - Umtiti (22). Dużo stracili też w ciągu tych niemal dziewięciu miesięcy Busquets (18), Coutinho (16), Sergi Roberto (15) i Jordi Alba (15)

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

I pięknie widać kogo sprzedać a kogo zostawić

Wszystko świetnie ale dziwi mnie zjazd Alby w tym rankingu.

Lenglet z 40 na 25,a
Pjanic z 40 na 28.(z czym do czego)jeden z nich przynajmniej ma okazję żeby popełnić błąd, a drugi(Miralem)na takie nawet sobie nie zapracował, mimo że cisnąłem Lengleta i dużo razy mi ciśnienie podniósł, to jak dla mnie ten zjazd cenowy jest zbyt wielki.
#BartomeuprzestańmiBarceloneprześladować!

Czy to ważne? Transfermarkt jest oderwany od rzeczywistości, takiego Sterlinga czy de Bruyne nie kupisz za 100 mln.

chyba nikogo to nie dziwi

Co do Pedriego to dla nas raczej wirtualne pieniądze, nie jest na sprzedaz. Dziwie sie, ze Dest nie podskoczył w wycenie.

Spadek wartości Lengleta wcale mnie nie dziwi :D

Mam wrażenie że ten artykuł jest co miesiąc