Pułapki przy transferze Emersona z Betisu do Barcelony

Łukasz Lewtak

13 marca 2021, 11:00

Marca

36 komentarzy

Fot. Getty Images

Marca publikuje dziś artykuł, w którym podkreśla, że ewentualny transfer Emersona do Barcelony może być pewnego rodzaju pułapką. W umowie Blaugrany z Betisem jest wiele klauzul, wpływających na opłacalność operacji sprowadzenia brazylijskiego obrońcy.

W styczniu 2019 roku Lorenzo Serra Ferrer i Pep Segura wspólnie wykupili Emersona z Atlético Mineiro za 12 milionów euro. Betis i Barcelona zapłaciły po 6 mln i miały po 50% praw do zawodnika. Umowa pomiędzy oboma klubami przewidywała, że Brazylijczyk będzie grał na Benito Villamarín do 2021 roku, a następnie trafi na Camp Nou. W lecie tego roku Barça będzie mogła wykupić pozostałą część praw do Emersona za nie 6, lecz 9 milionów euro. Łącznie więc Brazylijczyk kosztowałby ją 15 milionów.

Marca podkreśla, że wiele wskazuje na to, że Barcelona ściągnie Emersona za wspominane 9 milionów euro w lecie tego roku, mimo że w klubie nie ma już Pepa Segury. Mateu Alemany będzie musiał usiąść do stołu z Ronaldem Koemanem i ocenić, co ostatecznie zrobić z Brazylijczykiem. Możliwe są trzy warianty - przetestowanie Emersona w presezonie przed podjęciem ostatecznej decyzji w sprawie jego przyszłości, bezpośrednie wystawienie gracza na rynek transferowy lub pełne zaufanie 22-latkowi, który będzie konkurencją dla Sergiño Desta i uwolni Sergiego Roberto z pozycji prawego obrońcy.

Przy podejmowaniu decyzji w sprawie Emersona ważne będą jednak nie tylko aspekty sportowe, lecz również finansowe. Kryzys pandemiczny spowodował, że Barcelona potrzebuje pieniędzy. Kataloński klub musi pamiętać o tym, że Betis zachowa 20% praw finansowych do Emersona, jeśli piłkarz będzie w zespole Blaugrany przynajmniej do następnego okienka transferowego, czyli do stycznia 2022 roku. Jeśli Barça zdecyduje się sprzedać Emersona w lecie 2021, zysk z transferu zostanie podzielony równo pomiędzy Barcelonę i Betis. W takim przypadku Duma Katalonii musiałaby sprzedać zawodnika za co najmniej 25 milionów euro, aby na nim nie stracić.

Betis jest obecnie bardzo zadowolony z postawy Emersona i czeka na rozwój wydarzeń. Rubi otworzył Brazylijczykowi drzwi do podstawowego składu, w którym 22-latek się zadomowił, również za kadencji Manuela Pellegriniego. Przez ostatnie 1,5 roku rozegrał 55 meczów w LaLidze, strzelił 4 gole i zanotował 10 asyst. Jeśli Barcelona mimo wszystko nie zdecyduje się na wykupienie Emersona w przewidzianym w umowie czasie, automatycznie to Betis będzie mógł wykupić gracza za 9 milionów euro w takim samym okresie. Barcelona zachowałaby 20% praw finansowych do zawodnika, chyba że zostałby on sprzedany przez Betis już w lecie tego roku - wtedy Blaugrana otrzymałaby 50% z transferu. Jeśli sytuacja finansowa Verdiblancos byłaby lepsza, nie mieliby oni wątpliwości co do zatrzymania Emersona. Spisuje się on lepiej niż oczekiwano w Sewilli. Znacznie poprawił grę w obronie i ataku, jest zagrożeniem dla rywali na prawej stronie i podejmuje dobre decyzje na boisku. Zdążył już zadebiutować w dorosłej reprezentacji Brazylii i chce wystąpić na tegorocznym Copa América w Argentynie i Kolumbii. Może zostać też powołany na igrzyska olimpijskie w Tokio.

Warto zaznaczyć, że jeśli ani Barcelona, ani Betis nie zdecydują się na wykupienie Emersona, trafi on w lecie tego roku na Camp Nou, a oba kluby będą miały do niego po 50% praw. Barça nie zapłaciłaby więc nic w tym roku, ale potem w przypadku sprzedaży musiałaby oddać połowę kwoty transferu Verdiblancos. Barcelona może wejść jednak w nieco bardziej skomplikowane negocjacje z Betisem, ponieważ klub z Sewilli chce pozostania Juana Mirandy na dłużej (obecnie jest wypożyczony do 30 czerwca), a Blaugrana ma jeszcze do zapłacenia część kwoty za transfer Juniora Firpo sprzed półtora roku, a w przypadku hiszpańskiego lewego obrońcy też zawarto w umowie procent z ewentualnej sprzedaży.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Jak dla mnie Barca powinna go ściągnąć i zostawić na sezon .
Prawa obrona byłaby wtedy bardzo dobrze obsadzona .

Co prawda w tym przypadku rozgrywka jest pomiędzy klubami hiszpańskimi a nie Barcą i Brazylijczykami ale transfery z Brazylii to zawsze jakieś zamieszanie. A to 150 właścicieli karty zawodnika, a to jakieś lewe interesy. A pomimo potencjału tamtejszych zawodników to ostatnio jakoś żaden Brazylijczyk nie zrobił kariery w Barcy. Jeden co prawda mógł ale wybrał inną drogę a i jego transfer też był mocno pokręcony.

da sie zarobic ale za rok jak go wykupimy to Betis dostanie tylko 20%.
Inna opcja to włączenie go do wymiany. Gracz jest warty około 35 mln euro.


A mi się wydaje to całkiem rozsądnym rozwiązaniem. Barcelona zapłaciła 6 mln za Emersona. Za jego szkolenie, możliwość rozwoju, grę w Betisie, grę w pierwszym składzie w La Lidze.
I ma dwie opcje. Wykupić go za 9 mln, albo nie wykupować i po prostu stracić wcześniej zainwestowane 6 milionów.
Transakcja obarczona wbrew pozorom małym ryzykiem finansowym.

Lepiej udupić 6 patyków w takiej konfiguracji, niż ściągać za 20/25 milionów inne wynalazki z Brazylii a później upychać ich w Barcelonie B.

Ja tam wolałbym Roberto na PO niż Emersona, Brazylijczyka sprzedać a kase do słoika na Hallanda

Co to w ogóle jest za trik, że Barça kupiła Emersona na spółkę i po połowie z Betisem, a później musi jeszcze mu płacić? Duża szansa, że to Betis wyjdzie na tym ogólnie lepiej. Przedziwny ruch niesławnego zarządu.

Tu chyba jednak chodzi o to, że sprowadzając Emersona za 9 mln Barça odbiera Betisowi jakiekolwiek prawa do pieniędzy z przyszłego dalszego transferu. Jeśli nie, to jakiś absurd.

Bartuś to chyba największy Janusz biznesu jakiego ludzkośc widziała. Wspólny transfer po 6mln gdzie zawodnik przez pierwsze dwa lata gra w Betisie a następnie przechodzi do drugiego właściciela ale za 9mln. Czyli już tu przepłacamy za transfer płacąc 15mln a nie 12 za które został Emerson wykupiony. Ale to nie wszystko jak już odkupimy Emersona to Betis nadal pozostawia 20% od jego sprzedaży. I co tu się dziwić ze mamy taką a nie inna sytuację finansową.

Nie wierzę... nawet na Emersonie będzie ciężko zarobić, dramat po prostu - wychodzi na to że najlepsza opcja by była jakby to Betis od nas go odkupił za 9mln i problem z głowy.
PS: dziwię się że ktoś chce sprawdzać w Barcelonie każdego, dosłownie każdego po metryce - z tego co kojarzę to teraz prezydentem jest Laporta a nie Bartomeu i nabory do cyrku już się skończyły. Emerson nie pasuje swoim stylem grania do Barcelony, nie posiada umiejętności ani jego perspektywa rozwoju nie napawa także optymizmem - chciałbym się mylić ale to miał być zakup pokroju Yerrego Miny, czyli zawodnik do lekkiego ogrania i sprzedaży.
PS: Traktujmy Barcelonę poważnie i jeśli chcemy walczyć o najwyższe cele to nie szukajmy rozwiązań które pokonały w walce o skład Betisu mocarnego Montoyę, a zawodników którzy są godni reprezentowania Barcelony. Jak na ten moment to Roberto grając jedną nogą bez okresu przygotowawczego zjada Emersona.

Niemożliwe, przecież Droga Naczelna twierdziła swego czasu, że nie ma niejasności ws. Emersona, gdy przecież od początku gołym okiem widać, że Bartomeu coś zachachmęcił.

To już jest chyba siódma czy ósma wersja sprawy Emersona, jaką znam. Cyrk na kółkach.

Przecież już u zarania Barcelona kłamała co do szczegółów. Wersja podana przez klub była taka, że na rundę wiosenną 2019 będzie wypożyczony do Betisu, a później wróci do Barcelony i podpisze kontrakt do czerwca 2024. Nic się z tego prawie nie zgadza. Nie rozumiem zupełnie, dlaczego niemal nikt tego nie drąży, skoro to wygląda wręcz na niegospodarność.

Nie ma źle. Oddać Pjanica, za którego (chyba) nie ma żadnych %, SR do pomocy, a na boku Emerson i Dest.

Dobry tekst, dużo informacji fajnie podanych.

Kur dil życia. Mogli kupić za 12 mln, to kupili za 6+9+20%pozniej od sprzedaży. Czy da się być większymi idiotami?

Brać go i sprawdzić, może być strzał w dychę.

Chyba warto dać mu szanse. Roberto to taki sobie PO, a z jednym Destem może być ciężko.

Gość robi mega robotę w Betisie. Na pewno trzeba go sprawdzić i więcej nie robić takich „wspólnych zakupów”, bo to są jakieś jaja.