Ronald Koeman: Niezależnie od tego, czy spędzę tu rok, czy pięć lat, zrobię dla Barçy wszystko

Julia Cicha

2 marca 2021, 14:16

AS

117 komentarzy

Fot. Getty Images

Ronald Koeman odniósł się na konferencji prasowej przed meczem z Sevillą do zatrzymania Josepa Marii Bartomeu oraz zaskakującego powrotu do zdrowia Pedriego, który wziął udział w dzisiejszym treningu.

Musicie odrobić straty. Jaki będzie wasz plan?

Po sobotnim wyniku wierzymy, że wygramy, ale mamy dwa gole do odrobienia i musimy zagrać jeszcze lepiej niż ostatnio, by awansować. Nic nie jest niemożliwe.

Co się stało z Pedrim?

Niektórych rzeczy prawie nie da się wyjaśnić. Byłem zaskoczony wczoraj po południu, ponieważ trenował indywidualnie. Nic go nie bolało, nie miał żadnych problemów. Myślę, że będzie mógł zostać powołany.

Co pomyślałeś, gdy zobaczyłeś, że zatrzymano Bartomeu?

Nie jest to dobre dla wizerunku klubu. Musimy poczekać na rozwój wydarzeń. Nie byłem tutaj, gdy działy się te rzeczy, więc nie mogę mieć opinii. My musimy skupić się na naszej pracy, w innej kwestii nic nie możemy zrobić.

Co powiedziałeś piłkarzom? Co powiesz kibicom, by wierzyli w awans?

0:2 to zły wynik do odrobienia strat, ale mamy szanse. Pokazaliśmy, że mamy głód zwycięstw, że jesteśmy nastawieni na dobre wyniki. Potrzebujemy większej efektywności niż ostatnio. W trzech meczach z Sevillą mieliśmy więcej okazji od rywali. Jeśli jutro też tak będzie, musimy być bardziej efektywni. Kluczowe będzie też zachowanie czystego konta.

Dzisiejsza debata wyborcza skupiła się na Xavim. Czy jest on dla ciebie zagrożeniem?

Nie martwi mnie to, bo mam ważny kontrakt. Po wyborach porozmawiamy z prezydentem, chcę, by pokazał mi drogę, którą chce podążać. To w przyszłym tygodniu. Jutro czeka nas mecz, który jest ważniejszy od debat. Nie martwią mnie pojawiające się nazwiska, one były zawsze.

Nie wydaje ci się, że jesteś w najlepszym miejscu, ale w najgorszym momencie?

Wszystkie kluby miewają trudne chwile. To prawda, że w tym sezonie wiele się wydarzyło, ale sztab dobrze pracuje. Jesteśmy zadowoleni i walczymy, by wygrywać. To najważniejsze. To najlepsze miejsce dla mnie. Znam problemy, musimy się poprawiać i je rozwiązywać. Niezależnie od tego, czy spędzę tu rok, czy pięć lat, zrobię dla Barçy wszystko.

Niewiele mówi się o twojej motywacji. Jest taka sama jak na początku?

Dokładnie taka sama. Wiedziałem, że przyjęcie posady w trakcie pandemii jest trudne, szczególnie przez wszystko to, co się wydarzyło. Trenerzy zawsze mają problemy. Mamy też momenty, z których możemy być dumni. To nasz świat. Gdybym tego nie chciał, pojechałbym na wakacje, ale chcę tu być. Nowy prezydent musi jedynie wskazać drogę.

Na Sánchez Pizjuán spróbowałeś gry trójką stoperów. Planujesz to powtórzyć?

Ważniejsza od ustawienia jest mentalność, pressing, gra razem. W Pucharze Króla też dużo graliśmy pressingiem i nie wyszło nam to dobrze. Najważniejsze jest, byśmy pracowali, bo kiedy mamy piłkę, umiemy dobrze grać. Wierzymy, bo kreowaliśmy już okazje we wcześniejszych meczach z Sevillą. Jeśli tak będzie dalej, mamy szansę.

Jak udaje ci się odciąć od wszystkiego, co dzieje się w klubie? Gdybyś wiedział, że tak będzie, przyjąłbyś ofertę latem?

W życiu nie wiesz, co się wydarzy. Kiedy zadzwoniono do mnie z Barçy, byłem zdecydowany przyjąć ofertę. Wiedziałem, że sytuacja była trudna, że klub tracił pieniądze z powodu pandemii i że trzeba było przeprowadzać zmiany, wdrażając młodych. Próbowałem robić to, co uzgodniliśmy. W życiu są wzloty i upadki, trzeba korzystać z szans, radzić sobie z problemami.

Jak czuje się Araujo?

Miał dolegliwości, zobaczymy, jak będzie czuł się rano.

Ustawienie 3-4-3 byłoby jutro szaleństwem?

Gra z trójką obrońców jest możliwa. Niezależnie od ustawienia nasze nastawienie jest ofensywne. Wielu naszych piłkarzy angażuje się w ataki.

Czy jutrzejszy mecz może naznaczyć koniec sezonu?

Oczywiście, że odrobienie strat jest ważne, to bardzo podniosłoby nasze morale. Możemy to zrobić, musimy to udowodnić.

Czy jest ci przykro z powodu Bartomeu?

Tak, kiedy pojawiły się te informacje, byłem zły z powodu Bartomeu, bo dobrze go znam. Także Oscara Grau. Przeżyłem z nimi ważne, dobre chwile. Bartomeu zawsze był dla mnie wyjątkową osobą.

Zamierzasz porozmawiać z Xavim?

Na razie z nikim nie rozmawiam. Trzeba zobaczyć, kto wygra wybory i jaki będzie jego sztab. Potem porozmawiamy. Jeśli nie zobaczę tu dla siebie przyszłości, będziemy mieli problem. Ale to w przyszłym tygodniu.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Chłop próbuje coś kleić z tego co ma. Parząc na to co się dzieje w klubie pod różnimy względami, kontuzje, brak transferów to naprawdę wykonuje świetna prace! Kto by się podjął wziąć ta drużynę w takim momencie? W LM niestety są lepsze zespoły na ta chwile od Nas..

@Barcelonista94 Zgadzam się. Tym bardziej, że reprezentację Holandii miał naprawdę już ładnie ułożoną i fajnie grającą piłką. Widać lubi wyzwania :)

@Barcelonista94 kontuzje są spowodowane w dużej mierze właśnie sposobem pracy wdrożonym przez Koemana, bo zajeździł piłkarzy. Od dechy do dechy grali niektórzy, a inni w ogóle. Dopiero przy kontuzjach weteranów, wpuszczał młodych. Tylko Fati i Pedri byli wdrożeni, ale też doznali kontuzji bo nie mieli odpoczynku. Suareza sam wyrzucił. Inny trener walczyłby dziś o każdy puchar, Koeman niestety źle poprowadził Barcelonę.

@FutbolToMagia wydaje mi się ze, żaden trener w tym momencie nie zrobił by nic nadto. Koeman narazie wykonuje dobrą pracę, a i zauważ ze Barcelona gra jeszcze o każdy puchar :-)

@FutbolToMagia kontuzje są przez to, że zawodnicy byli źle prowadzeni przez kilka poprzednich sezonów, obecnie dostali porządny wycisk na treningach plus nadmiar meczy. Gra u niego 5 bardzo młodych zawodników a wam dalej mało. Może trzeba byłoby zamienic barce b z pierwsza drużyna i dodać tam Messiego to zadowolilby was człowiek. Nie twierdzę, że Ronald to jakiś zbawca i najlepszy trener ale uważam że naprawdę dużo robi z tą drużyna i efekty jakieś widać. Pozbycie się Suareza może było błędem może nie, oglądając mecze Atletico można zauważyć że granie Suarezem mogłoby wcale na dobre nam nie wyjść, on wygląda jakby cały czas coś go bolało, i o ile dasz mi piłkę w polu karnym to coś zrobi o tyle start do niej czy walka w odbiorze to już słabo wygląda, a przypominam że z nim to w 9 bronilibysmy bo Messi tam też zaangażowany nie jest. Zamiast marudzić i szukać już naprawdę na siłę powodów dla których to Ronal jest zły to trzeba dać mu do końca doprowadzić sezon do końca, poczekać na Garcię dać mu prawdziwa 9 i wtedy można walczyć naprawdę o jakieś trofea,

@Marcinss10 Suarez dawał co najmniej 20 goli w sezonie i mnóstwo asyst. Nie mów mi tylko że Braithwaite więcej daje. A młodych wprowadził dwóch, gdy wszyscy byli zdrowi, Fati i Pedri. Nikt więcej nie dostał szansy. Dopiero kontuzje wymusiły wprowadzenie innych zawodników. I nie trzeba wymieniać na Barcę b. Wystarczy zdjąć Busquetsa i dać grać komukolwiek, w szczególności Puigowi, albo Griezzmana i wrzucić Konrada. Niestety tego nie zrobił. A ostatni mecz pokazał, że Griezzman nie był do niczego potrzebny i można było wygrać z Sevillą nie dopuszczając jej do strzału.

@FutbolToMagia zdjąć Sergio i kogo tam dać? Puiga? Owszem Sergio jest wypalony i raczej powinien szukać kierunku MLS ale obecnie jest potrzebny. A znasz jakiegoś trenera który przyjdzie i posadzi wszystkich na ławce i będzie grał tylko młodymi? Gral od początku Fatimy lat 17, Pedrim 17, Destem lat 20 to masz trzech którzy grali od początku, swoje szanse kolejno dostali Arauco, Mingueza oraz Puigi który przekonał trenera do siebie i mimo wszystko tych minut trochę ma ( też uważam że mógłby miec więcej) i nie zapominajmy o Trincao, może i co nie którzy dostali szanse korzystając z kontuzji ale jak pokazali ze warto na nich stawiać to grają dalej. Więc nie pisz że nie gra młodymi, bo jakby grał tylko młodymi to płakałbyś że co drugi mecz wyłapujemy po 5 w łeb. Jak świat stary zawsze młodość musi być pomieszana z doświadczeniem a o zawodnikach których piszesz ze na wejściu miał ich odstawić na bocznicę to zakładam się, że żaden trener na świecie nie odważyłby się na to.

@Marcinss10 nie grał Destem, tylko grał Roberto do czasu kontuzji. Araujo i Mingueza dostali szansę bo Pique Lenglet i Dest nie mogli grać w pewnym momencie przez kontuzje. Puig nie dostał nadal szansy od Koemana. Trincao dostał za dużo minut w porównaniu do reszty bo dawał dużo mniej, ale też nie dostał zaufania w pierwszym składzie kilku meczów. Koeman stawia na weteranów jeżeli są zdrowi. Większość trenerów robiła by więcej roszad i miałaby lepsze wyniki.

@FutbolToMagia no pewnie każdy inny trener posadziłby wszystkich na trybunach i grałby samymi młodymi i zapewne każdy trener od razu wygrałby potrójna koronę. Mamy fajnie odświeżona kadrę, pamiętajmy, że to miałbyc sezon przejściowy tylko totalny ignorant bądź dziecko siedzące tylko przed monitorem-telewizorem liczył na nie wiadomo jakie sukcesy. Naprawić coś w kilka miesięcy co było dewastowane przez ostatnie 3 sezony to musiałby tu jakiś magik trafić bo inaczej to nie wykonalne. Nie twierdzę również że Ronald to jakiś super zbawca i najlepszy trener ale uważam, że postępy są zauważalne i trzeba czekać do końca sezonu z oceną jego pracy.

@Marcinss10 mogliśmy mieć kilka pucharów, gdyby był lepszy trener. Wystarczyło zostawić Suareza, wpuszczać Puiga i Konrada.

@FutbolToMagia w tamtym sezonie był Suarez i Puigi i gdzie te puchary?

@Marcinss10 nie było dobrego trenera, a to napisałem jako warunek. Puiga też nie było. Był tylko Suarez ,więc 1/3 układanki.

@FutbolToMagia w tamtym roku Puigi już grał i tak jak i obecnego trenera widocznie nie przekonuje żeby na stałe zagościł w pierwszym składzie. Dobry trener to kogo masz na myśli? Bo ja Ronalda za wybitnego nie uważam ale robi co może z obecną kadra. A wracając do tematu Suareza ty oglądasz ich mecze czy tylko statystyki czytasz? Bo dając Suareza do składu owszem te 20 bramek zagwarantuje ale co z tego skoro będziemy bronić w 9 a w ataku Messi dalej nie widziałby nikogo innego. Ja osobiście wolę jsk jest bez Urugwajczyka bo przynajmniej po tym sezonie wiadomo jakie pozycje wymagają wzmocnień,
« Powrót do wszystkich komentarzy