Marca: Sześć decyzji kontraktowych czekających Barcelonę

Julia Cicha

27 lutego 2021, 14:17

Marca, Sport

9 komentarzy

Fot. Getty Images

Barcelona pracuje nad przebudową kadry, starając się o transfery, ale zastanawiając się równocześnie nad przyszłością obecnych zawodników. Część z nich z pewnością będzie tworzyć trzon zespołu w najbliższych latach, więc konieczne jest przedłużenie z nimi umów. Marca przedstawia sześciu graczy, którym wygasają niedługo kontrakty i którymi trzeba będzie zająć się w najbliższej przyszłości.

Leo Messi

Pozostanie lub odejście Messiego przesądzi o planach Barcelony na cały kolejny sezon. Za cztery miesiące kontrakt Argentyńczyka wygasa, a nowy prezydent będzie musiał negocjować z nim warunki jego przedłużenia. Ważny będzie zarówno projekt sportowy, jak i aspekt finansowy. Wczoraj w jednym z programów telewizyjnych kandydaci na prezydenta przesłali Leo wiadomości, których treść prezentujemy poniżej:

Joan Laporta: Cześć, Leo, jak się masz? Przedstawię ci propozycję, której nie będziesz mógł odrzucić.

Toni Freixa: Messi to piłkarz, dzięki któremu najbardziej cieszyłem się piłką nożną. Cokolwiek się nie stanie, dziękuję, Leo.

Víctor Font: Leo, wydaje się, że nigdy nie będziemy mogli być wystarczająco wdzięczni za to, co nam dałeś. Jestem przekonany, że przed nami jeszcze długa droga.

Ansu Fati

Wychowanek ma umowę do 2022 roku, choć Barcelona twierdzi, że może automatycznie przedłużyć ją o kolejne dwa sezony. Otoczenie piłkarza ma jednak utrzymywać, że ta klauzula jest nielegalna, więc Jorge Mendes będzie naciskał na poprawę warunków kontraktu. Kontuzja trochę przystopowała wzrost wartości Fatiego, ale i tak otrzymuje on wiele ofert z innych klubów, a nowy prezydent nie będzie mógł pozwolić, by odszedł. Wiadomo, że dobre relacje z Mendesem ma Joan Laporta.

Ronald Araujo

Urugwajczyk jest jedną z sensacji tego sezonu i może wywalczyć sobie miejsce w podstawowej jedenastce u boku Piqué. Jego kontrakt obowiązuje do 2023 roku, ale jego warunki są zdezaktualizowane, ponieważ ustalano je, gdy podpisał umowę z Barçą B, zawierając w niej zapisy na wypadek awansu do pierwszego zespołu. Już jakiś czas temu mówiło się o przedłużeniu kontraktu do 2026 roku. Chętnych na jego kupno nie brakuje, ale klauzula stopera wynosi 200 mln euro.

Ousmane Dembélé

Jego przypadek różni się od poprzednich, ponieważ Dembélé jest w stolicy Katalonii już od czterech lat, a wciąż nie spełnił do końca pokładanych w nim oczekiwań. Ma umowę do 2022 roku i Barcelona będzie musiała niedługo zdecydować, czy ją przedłuży, czy może sprzeda piłkarza, by nie odszedł on za rok za darmo. Francuz poprawił swoje zachowanie, ale jego gra wciąż jest nieregularna. Nie można też zapominać, że jego pensja jest bardzo wysoka.

Pedri

Kolejny młody zawodnik, który gra w podstawowej jedenastce i w wieku 18 lat zachwyca piłkarski świat. Jego rozwój będzie musiał zostać wzięty pod uwagę przy podpisywaniu nowej umowy. Ta obecna obowiązuje do 2022 roku z opcją przedłużenia jej do 2024 roku. Ustalone warunki nie odpowiadają już jednak poziomowi gry Pedriego.

Sergi Roberto

Kolejny z dylematów. Jego kontrakt wygasa w 2022 roku i nie został przedłużony wraz z umowami Piqué, Ter Stegena, De Jonga i Lengleta. W tym sezonie Roberto często był kontuzjowany. Obecnie ma 29 lat i rozgrywa ósmy sezon w pierwszym zespole Barçy. Klub musi zdecydować, czy zwiąże się z nim na dłużej, czy też poradzi mu szukanie nowego pracodawcy.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Całe szczęście że to nie polaczki będą decydować o przyszłości Barcy i Leo...

Messi musi zgodzic sie na mala obnizke. Wiele robi dla zespolu sportowo i finansowo, ale bledem byloby podpisywac np 3letni kontrakt i dajac bonusy podpisowe oraz 50mln netto za obecna gre. To nie tem sam Messi co 3lata temu i forma bedzie spadac lawinowo rok w rok. Powinien sie zgodzic na obnizke 25-35. Ale nie ja jestem finansista. Zalezec bedzie od budzetu.

Messi...
Raczej nie, chyba że przyzna, że się starzeje schodząc znacznie z pensji. Teraz dostaje 150 baniek brutto, a tu co, kolejna podwyżka? Jakas premia lojalnosciowa? Wolne żarty. Za strzelanie ogórkom taka pensja? Może uzależnimy wysokość honorarium od bramek strzelanych realowi, AtM, Sevilli i od bramek w fazie pucharowej LM? Hmm? Za każdą bramkę przeciwnikom z TOPu ekstra premia, podstawa na poziomie np de Jonga, albo Stegena? Ten sezon dobitnie pokazuje, ile Messi zarabia, a ile bramek strzelił w tych najważniejszych meczach.

Roberto... Ciężko stwierdzić, z jednej strony warto mieć takiego zamiennika, który zagra na każdej pozycji i jest wychowankiem. Z drugiej, trochę blokuje miejsce innym.

Dembele, Araujo, Fati i Pedri... To nasza przyszłość i oni powinni być priorytetem. Niech chłopcy nas przeprowadzą przez okres przejściowy, a wraz z nimi, niech rozwija się nowa Barcelona.

Barcelonie Messiego i Amigosów już dziękujemy. Ale czas się pożegnać. Dziękujemy Panowie, byliście najlepsi, na zawsze pozostaniecie legendami, ale czas już zejść ze sceny i odciążyć budżet.

Messi musi odejść. Nawet Iwanowa w końcu zrozumiał, że tam się nic nie zmieni dopóki on tam jest.
Zrozumcie-z tego już nic nie będzie. To tak jak starać się ratować związek, kiedy ktoś zdradził raz, drugi , trzeci a ty wciąż ślepo wierzysz, że to się zmieni- nie zmieni. Chętnie zobaczę jak mu pójdzie gdzieś indziej , jak bardzo jego nowi koledzy będą szczęśliwi że zaszczycił ich swoją obecnością a jako bonus będą biegać za niego cały mecz. Na obecna chwile jedyny realny kierunek to PSG. Bądźmy szczerzy po co Guardioli taki problem. Tam wszystko działa tak jak trzeba a pewnie bramkarz biega więcej niż Messi. Nie zaryzykują projektu sportowego, pogadają i wszystko się rozejdzie.
PSG za to mogą go chcieć tak po prostu - bo mogą - jako reklama , jako gadżet ale też średnio widzę powodzenie tego projektu.

No nie powiedzialbym ze Pedri zachwyca cały piłkarski świat:) no ale trochę pompowanko musi być;)

To kolejny przykład jak ten klub do tej pory funkcjonował. Z wszystkimi dziadkami kontakty podpisane są do 2024 lub 2025 z wynagrodzeniem nie adekwatnie wysokim do prezentowanego poziomu. Z drugiej strony mamy zawodników młodych z wielkim potencjałem i przyszłością a z nimi kontakty wygasają w najbliższych 2latach. Oczywiście Messi to odzielna historia, od lat zwodzony zawodnik projektem sportowym kuszony co chwilę większym wynagrodzeniem.

Roberto powinien zostać sprzedany jeżeli pojawi się oferta w granicach Ok 40 mln euro.

Araujo, Fati, Pedri - to wymóg żeby z nimi przedłużyć kontrakty, ogromne talenty.
Dembele, Roberto - co do Dembele bym sie jeszcze zastanawiał zależy od jego podejścia do treningów itp, natomiast Roberto jak dla mnie nie ma przyszłości w Barcelonie, powinien odejść.
Messi - lepszy już nie będzie , jeżeli ma blokować transfery nowych gwiazd przez swoją pensję to ja temu panu już podziękuje, były to piękne lata , natomiast jeżeli Leo nie czuje już sie dobrze w Barcelonie to niech odejdzie.