AS: Jedno z badań wykazuje, że ryzyko zarażenia się przez piłkarza koronawirusem będzie wysokie

Julia Cicha

16 maja 2020, 17:00

AS

6 komentarzy

Fot. Getty Images

Javier Tebas zapewniał ostatnio, że ryzyko zarażenia się koronawirusem w trakcie meczu piłkarskiego będzie niemal zerowe i opierał się na przeprowadzonych badaniach. Dziennik AS miał jednak dostęp do innego badania, wykonanego m.in. przez trenerów przygotowania fizycznego Barcelony i Valencii, które pokazuje, że piłkarze mogą mieć rację, uważając wznowienie rozgrywek za ryzykowne.

Według dokumentu ryzyko dla zawodników będzie bardzo duże. „Sytuacje, z którymi się zetkniemy, połączone z dużym poziomem stresu fizycznego i psychicznego, mogą narazić sportowców na zwiększone ryzyko infekcji, co może być jeszcze ważniejsze, jeśli koronawirus wciąż będzie aktywny” - czytamy w raporcie. Stres fizyczny dotyczy przede wszystkim gry co 72 godziny przez półtora miesiąca, co znacznie przeciąży piłkarzy, szczególnie po dwumiesięcznej kwarantannie w domach. Do tego dodać należy ryzyko kontuzji. Stres psychiczny to ciągłe napięcie związane z końcówką sezonu, grą o trofea lub o utrzymanie w lidze.

Eksperci mówią o „dowodach naukowych”, uzasadniając zwiększone ryzyko przy zwiększonej częstotliwości treningów i meczów. Takie działania mają ponoć zmniejszać odporność organizmu. „Ekspozycja na wiele czynników stresogennych (takich jak niemal dwumiesięczna kwarantanna) może zmniejszyć ilość testosteronu i immunoglobulin A, czyli jednego z przeciwciał” – takie wnioski wyciągnięto z przeprowadzonych badań. Brak któregoś z tych dwóch czynników sprzyja zmęczeniu mięśni i zwiększa ryzyko infekcji. W związku z tym zapewnienie przez LaLigę zerowego ryzyka zakażenia będzie praktycznie niemożliwe.

Dokument sugeruje, że jeśli rozgrywki zostaną jednak wznowione, powinno się rozważyć grę w odstępie większym niż 72 godziny oraz przynajmniej miesiąc ponownej adaptacji zawodników do rozgrywek. Piłkarze powinni bowiem być w bardzo dobrej kondycji fizycznej, zanim wrócą do gry.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Wszystko dobrze jak się nic nie dzieje, ale zarazi się kilku i trafi na takiego, który przejdzie wirusa gorzej albo i umrze i wtedy zamkną sezon
« Powrót do wszystkich komentarzy