Królowie futbolu ostatnich 30 lat. Porównanie statystyczne

Julia Cicha

7 maja 2020, 18:00

101 komentarzy

Fot. Getty Images

Zastanawialiście się kiedyś, jak w porównaniu z Messim i Cristiano Ronaldo wypadliby Rivaldo i David Beckham? Jeden z naszych Czytelników Leszek Legut (zoltan87) przygotował dla Was statystyczne i graficzne zestawienie piłkarzy, którzy w ostatnich 30 latach decydowali o sile światowej piłki.

Statystyki obejmują występy, bramki i asysty w klubach oraz w reprezentacjach. Chcielibyśmy włączyć Was w zabawę, dlatego prosimy, byście wskazali, czyje dane chcielibyście uwzględnić w zestawieniach. Przypomnijcie sobie swoich idoli z dzieciństwa (lub też graczy, których obecnie z przyjemnością śledzicie) i wysyłajcie ich nazwiska w komentarzach. 30 najczęściej powtarzających się nazwisk (lub też takich, które dostaną najwięcej pozytywnych ocen) znajdzie się w naszych tabelach i wykresach. Zaznaczamy, że powinni to być zawodnicy ofensywni (napastnicy, skrzydłowi, pomocnicy), odpowiedzialni za zdobywanie bądź kreowanie bramek.

Leszek w swoich wyliczeniach brał pod uwagę występy, bramki i asysty graczy z 7 najsilniejszych lig europejskich (Anglia, Hiszpania, Niemcy, Włochy, Francja, Holandia, Portugalia) oraz dwóch lig południowoamerykańskich (Argentyna i Brazylia z wyłączeniem spotkań rozgrywanych w ramach lig lokalnych). Do tego zostały dodane statystki z rozgrywek pucharowych (puchary krajowe, Liga Mistrzów, Puchar UEFA/Liga Europy) oraz gier reprezentacyjnych.

Czekamy na wasze typy.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Adriano, Diego Forlan, Kaka, Szewczenko, Eto, Lewandowski, Drogba, Roberto Carlos, Dani Alves, Messi, CR, Suarez, Neymar, Ronaldhino, Zidane, Figo, Xavi, Iniesta, Henry, Ibra, Ronaldo Nazario, Raul, Gerard, Lampard, Del Piero, Nedved, Totti, Beckham, Robben, Van Nisterloy.

Messi,Rivaldo,Ronaldinho,Romario,Suarez,C.Ronaldo,

Gdzie znajdę to zestawienie? W tym artykule widzę tylko i wyłącznie tekst :C

A ja z chęcią chciał bym zobaczyć w zestawieniu zapomnianego już Laudrupa!!!

Ronaldinho
Eto
Inzaghi
Henry
Xavi
Iniesta

Ronaldo de Assis Moreira(Ronaldinho)
Ronaldo Nazario
Juninho
Eto
David Villa
David Silva
Lewandowski
Suarez

Ronaldo Nazario
Zlatan
Lewandowski

Zbigniew Stonoga 118 wyroków uniewinniających

Michael Owen 15 znaków

Jak dla mnie, jak zawsze Holandia. Ruud van Nistelrooy,Robben,Van Persie, Davids, Seedorf,Kluivert i wisienka na torcie Bergkamp :) ps. pozatym MESSI :)

Henry i Ronaldinho Ronaldo nazario

Steven Gerrard 15 znaków

Roberto Baggio i Ronaldinho

Tomasz Frankowski

Dle Pierro, Henry, Ibra, Xavi

Rivaldo, Henrik Larsson, Alan Shearer, Patrick Kluivert, Andrij Schevchenko, Gabriel Batistuta, Christian Vieri,

Ja poproszę Wawrzyniaka

Eto,Henry,Xavi,Lampard

Romario, Rivaldo, Ronaldinho, Figo, Xavi, D. Alves, Del Piero, C. Ronaldo, Klose, Henry, Eto'o, van Nistelrooy, Ibrahimovic, Stoickov, Zidane, Beckham, Ginola, R. Carlos, Alba, Shevcenko, Davids, Seedorf, Kluivert, Luis Fabiano, Hulk, Pirlo, Kaka...

Zidane, Beckham, Ronaldinho, Messi, Neymar

Diego Forlan.

Nie może zabraknąć króla strzelców Mistrzostw Świata z 2010 roku i zarazem najlepszego zawodnika turnieju.
Do tego Diego zaznaczył swoją obecność w La Lidze zdobywając dwukrotnie tytuł króla strzelców.
Jakoś tak zawsze niedoceniany....

Romario, Stoiczkov, Roberto Baggio, Gheorghe Hagi

Messi, Ronaldinho, Rivaldo, Neymar , Xavi, Eto

Del Piero, Henry, Owen, van Nistelrooy, Makaay, Pauleta, Raul, Shearer, Batistuta

W takiej zabawie nie może zabraknąć legendarnego dream teamu z AC Milan - Marco van Basten, Ruud Gullit i Frank Rijkaard.

Idol z dzieciństwa? Christo Stoiczkov!

Jestem ciekaw czemu statystycznie brane sa pod uwage jedynie 30lat, od razu odcina wiekszych rywali Messiego w walce o prym historyczny, Maradona, Pele. Jest jedynie Ronaldo. Brak szczegolowych danych? Ja bym uwzglednil wszystkich bo inaczej ciezko wybrac rywali, ale nie ja jestem autorem.
I jak siet zauwazyl, bramki/asysty sa malo szczegolowe. Przykladowe analizy napastnikow sprzed kilku miesiecy szukajace nastepcy Sareza sa idealne.

Marek Citko bramka chyba z atletico kosmos.

Piotr Cwik 400 Goli w B Klasie

Rai - mistrz świata z 94 roku.

Skoro Leszek ma statystyki z lig południowoamerykańskich, to warto zaproponować kilku grajków, którzy osiągnęli tam sukces.
Ciekawe czy są też statystyki z Copa Libertadores?

Dlaczego młodszy brat Socratesa?

Pamiętam jak strzelił nam dwie bramki w meczu o Puchar Interkontynentalny w 92 roku. Potem grając w PSG wyrzucił nas z Ligi Mistrzów w sezonie 94/95, kończąc w pewnym sensie erę Dream Team'u Cruyffa.
Przez to, co z nami zrobił, nie przepadałem za nim, ale był bardzo dobry, co udowodnił podczas MŚ 94 roku.
I dlatego jestem ciekaw jak wygląda w statystykach.

Ronaldo, Henry, Del Piero, C. Ronaldo, Messi, Rivaldo.

Inzaghi, Nedved

Lewandowski, Aguero, Higuain, Messi, C.Ronaldo, Griezmann, Xavi, Henry, Iniesta, Lampard, Gerard, Benzema
Komentarz usunięty przez użytkownika
Komentarz usunięty przez użytkownika

Jeżeli patrzeć tylko na statystyki to pamiętacie Mario Jardela? W Porto ciupał aż miło.

Bramki/asysty to banał ja bym zobaczył coś bardziej szczegółowego.

Np ostatnio pewien popularny youtrber zrobil filmik o ronaldinho z sezonu 03/04 i podał bardzo dokładne staty roniego z tamtego sezonu:

-18 goli,10 asyst,85 wykreowanych szansa 210 driblingów(5,5 na mecz) .
Pod względem driblingów i stworzonych szansa są to liczby bardzo zbliżone do Messiego geniusz.
Tylko bardzo dobrze a nie kosmicznie wyglądają gole/assysty ale trzeba pamiętać jak slaby skład miała wtedy Barca plus football był o wiele bardziej defensywny w 2004 roku.

Nie ma się co się wielce zastanawiac.. Statystycznie nikt nie jest w stanie choć troszkę zbliżyć się do Messiego. Beż żadnego wyjątku. To jest oczywistość..

Robben, Ronaldinho, Kun, Henry, Ibra, Rooney, Neymar, De Bruyne.

Andrzej Szewczenko

Stoiczkow
Van Basten
Baggio
Beckham
Kluivert
Van nistelrooy
Ronaldinho
Szewczenko
Forlan
Laudrup
Del Piero
Ibrahimović
Juninho
Romario
Rivaldo
Ronaldo
Villa
Bergkamp
Baros
Nedved
Chiesa
Batistuta
Owen
Shearer
Totti
Deco
Solskjear
Zola
Overmars
Henry

„Jeden z naszych Czytelników Leszek Lagut (zoltan87) *przygotował* (...)”

Gdzie te statystyki? Nie są jeszcze dostępne czy coś ucina na mobile?

Lewandowski, Messi, Van Nistelrooy, Henry, Ronaldinho, Inzaghi, Schevchenko, Kaka, Droga, C. Ronaldo, Ronaldo Nazario, Xavi, Pirlo, Zidane

Ruud Van Nistelrooy

Michael Laudrup / Bebeto / Davor Suker

Zacna " Dwudziestką piątka " Futbolu:

Ronaldinho
Zidane
Henry
Messi
C.Ronaldo
Maldinii
Zanetti
Ibrahimovic
Eto'o
Lewandowski
Raul
Neymar
Muller
Alves
Zanetti
Cafu
R.Carlos
Pirlo
Del Piero
Villa
Robben
Ribery
de Bruyne
Lampard
Gerrard

Salah,
Robben,
Lewandowski,
Mbappe,
Zidane,

A może Morientes? :D

1 Cristiano Ronaldo
2 Ronaldo Nazario
3 Lionel Messi
4 Zinedine Zidane
5 Roonaldinho
6 Luis Figo
7 Kaka
8 Iniesta
9 Ibrahimovic
10 Modrić

Moja lista top 10 zawodników grających w latach 2000-2020.
Uwzględniona została skala talentu,ale także osiągnięcia indywidualne ,zespołowe a także statystyki.

Ronaldinho, Eto, Rivaldo

Myślę, że najczytelniej będzie jeśli wprowadzimy zasadę: jeden komentarz - jeden zawodnik. Jeżeli nasz zawodnik jest już podany, po prostu klikamy polecenie. Tak się stało w przypadku komentarza mr robota, który podał Yayę Toure a inni użytkownicy po prostu klikali polecenia. Każdy może podać więcej typów, ale dla zoptymalizowania liczenia reguła jeden typ na jeden komentarz wydaje się najbardziej logiczna.

Del Piero

Muller z BVB

Stoiczkov

Andriy Shevchenko

Kluivert, Saviola, Bergkamp

to jeszcze dorzucę Henrik Larsson - w Celtic naciupał sporo bramek

Ronald Koeman ,Romario ,Rivaldo

Dwight Yorke i Andy Cole - ktoś pamięta? :D

To ja proponuję wg pozycji trochę typów:)
1. Obrońcy: Baresi, Nesta, Cannavaro, Malidini, Pique, Puyol, Ramos, Alba, Marcelo, R. Carlos, Caffu, Dani Alves, J. Zanetti, Koeman, J. A Risse (bombę miał w nodze), T. Lahm, Lothar Metheus,
2. Pomocnicy DM: Busi, Yaya Toure, Pep (powiedzmy DM), Xabi Alonso, Makalele (będzie ciekawie bo za dużo pewnie nie nastrzelał), Gatuso, Davids, Viera, Redondo, Simeone Helguera, Hierro (tak to były kiedyś DMy),
3. Pomocnicy CM/ACM: Xavi, Iniesta, Modrić, Rakitić, Deco, Rivaldo, Maradona, Rosicky, Schneider, Juninho (ten z Lyonu), Kaka, E. Cantona, A. Pirlo, Ozill, P. Scholes, Hagi,
4. Skrzydłowi (pomoc/atak): Mesii, Ronaldo, Ronaldinho, Ney, Figo, Beckham, Seedorf, Nedved, A. Roben, Ribery, Laudrup M., Giks, Alexis S., di Maria,
5. Napastnicy środkowi: Romario, Ronaldo, Kluivert, Eto, Suarez, Ibra, Lewy, Kebab (Benzema), Lewy, T. Muller (ten z Bayernu), Szewczenko, Villa, Drogba, T Hnery, Anelka, Van Nisterloy, van Persi, Pizarro, Vieri, Chiesa, F Insagi, R. Bagio, Aguero, Raul, del Pierro, J Klinsman, Batistuta, Crespo, Tevez, Shearer. M. Owen, Rooney W., Stoiczkow, Gianfranco Zola,

Henry, Eto'o, Trezeguet :)

Zawszę dziwiłem się, gdy w większości rankingów niektórzy boczni obrońcy z dawnych lat ( np. Cafu, Carlos, Santos) byli klasyfikowani wyżej od Daniego Alvesa. Fajnie byłoby zobaczyć takie porówanie jego z innymi bocznymi obrońcami i przekonać się, czy rzeczywiście liczbowo są od niego lepsi.