Nowe zasady piłki nożnej w sezonie 2020/2021

Maciej Łoś

11 kwietnia 2020, 09:25

Mundo Deportivo, IFAB

37 komentarzy

Fot. Getty Images

 • Międzynarodowa Rada Piłkarska (IFAB), organ odpowiedzialny za tworzenie zasad gry w piłkę nożną, opublikował listę zmian w przepisach
 • Wejdą one w życie po wznowieniu rozgrywek lub od sezonu 2020/2021
 • Zmiany będą dotyczyły przede wszystkim VAR-u, zagrań ręką i rzutów karnych

Międzynarodowa Rada Piłkarska (IFAB) opublikowała listę zmian w przepisach gry w piłkę nożną, które zostały zatwierdzone podczas Rocznego Zgromadzenia Generalnego 29 lutego w Belfaście. Pierwotnie nowe zasady miały obowiązywać od 1 lipca 2020 roku, jednak z powodu koronawirusa mogą one zostać wprowadzone na dwa sposoby: po wznowieniu zawieszonych rozgrywek lub od początku sezonu 2020/2021.

Jedną z najważniejszych innowacji będzie zwiększenie liczby sytuacji, w których arbiter będzie używał systemu VAR na boisku, by osobiście sprawdzić sporne momenty. Dodatkowo zabronione będzie podsłuchiwanie rozmów sędziów głównych z sędziami VAR. Zmieni się również interpretacja zagrań ręką. Przewinienie nie będzie odgwizdywane, gdy piłka trafi w ramię, nieprzepisowe będzie odbicie futbolówki okolicą łokcia.

Zagrania ręką

 • W przypadku dotknięcia piłki ręką przez atakującego gra zostanie przerwana jedynie w momencie, gdy zostanie zdobyta bramka lub gdy drużyna uzyska widoczną korzyść wynikającą z tej sytuacji. Przykładowo, jeśli atakujący zagra ręką, a piłka pokona bardzo mały dystans lub zostanie wykonanych niewiele podań do momentu zdobycia gola.
 • Aby wyraźnie zaznaczyć zagranie ręką, granica ramienia została ustalona na wysokości dolnego punktu pachy.

Wykonywanie rzutów karnych

 • Jeśli bramkarz naruszy zasady gry, a piłka nie wpadnie do bramki ani nie odbije się od słupków lub poprzeczki, rzut karny nie zostanie powtórzony. Stałoby się tak jedynie w sytuacji, gdy bramkarz swoim nieprzepisowym zachowaniem w wyraźny sposób przeszkodzi strzelającemu.
 • Jeśli sędzia uzna, że karny powinien zostać powtórzony z winy bramkarza (podczas gry lub konkursu rzutów karnych), golkiper zostanie najpierw upomniany słownie, a w przypadku powtarzających się naruszeń przepisów otrzyma on żółtą kartkę.
 • Jeśli sędzia ukaże bramkarza żółtą kartką w trakcie meczu, nie będzie ona brana pod uwagę w konkursie rzutów karnych. Gdy ten sam zawodnik zostanie ukarany kartką podczas meczu i podczas konkursu rzutów karnych, wtedy w protokole znajdą się dwie żółte kartki, które nie będą traktowane jako czerwona kartka.
 • W przypadku, gdy zarówno bramkarz, jak i strzelający naruszą zasady gry podczas wykonywania rzutu karnego, wtedy sędzia odgwiżdże przewinienie na korzyść bramkarza. 

System VAR

 • Do użycia VAR-u konieczny będzie pojedynczy sygnał telewizyjny.
 • Zawsze gdy incydent będzie zależał od subiektywnej oceny arbitra, powinien on przeanalizować go na monitorze VAR znajdującym się przy boisku, to znaczy obejrzeć powtórki z momentu i miejsca incydentu.
 • Uzgodniono, by wszystkie zawody organizowane przez FIFA były rozgrywane zgodnie z protokołem VAR w celu jego jednolitego stosowania od następnego sezonu.
 • IFAB utrzymuje, że obecnie nie jest konieczne zapewnienie dostępu do procedury decyzyjnej, na przykład w celu słuchania rozmów między sędzią głównym i sędziami VAR.
 • Należy ulepszyć istniejące metody komunikacji, aby ułatwić sędziemu głównemu i sędziom VAR podjęcie ostatecznej decyzji na temat danego incydentu.

Pozostałe zasady

 • Słupki i poprzeczka mogą być wynikiem połączenia czterech podstawowych kształtów.
 • Zagranie piłki ręką przez obrońcę będzie określone jako celowe zagranie w momencie określania pozycji spalonej.
 • W przypadku, gdy bramkarz zagra piłkę w sposób nieprzepisowy po wznowieniu gry, to znaczy zanim dotknie jej inny zawodnik, zostanie on ukarany przez sędziego. Wlicza się w to ponowne dotknięcie piłki ręką po pierwotnym wznowieniu gry. 
 • Jeśli sędzia pozwoli na szybkie rozegranie rzutu wolnego lub przyzna korzyść drużynie atakującej, popełniający przewinienie nie zobaczy żółtej kartki.
 • Zawodnik, który nie będzie przestrzegał obowiązkowej odległości czterech metrów od piłki w momencie rzutu sędziowskiego, otrzyma żółtą kartkę.
 • Jeśli bramkarz wykonując aut bramkowy lub rzut wolny zagra piłkę do partnera, ten odegra mu ją głową lub klatką piersiową i bramkarz złapie ją w ręce, akcja zostanie powtórzona, lecz zawodnicy nie zostaną objęci sankcjami dyscyplinarnymi. Stanie się tak wtedy, gdy przewinienie zostanie powtórzone.

Przyszłe zmiany

Międzynarodowa Rada Piłkarska wyjaśnia również, że zgodziła się, że głównym celem koncepcji spalonego jest promowanie gry ofensywnej i zdobywanie jak największej liczby bramek. Dlatego też uzgodniono, że Zasada 11. Spalony powinna zostać przeanalizowana i zmodernizowana. IFAB pracuje również nad zmianami w celu zniwelowania zagrożenia wstrząsami mózgu wśród piłkarzy,  a także promowaniem zasad Fair Play w piłce nożnej.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

"Jeśli sędzia pozwoli na szybkie rozegranie rzutu wolnego lub przyzna korzyść drużynie atakującej,popełniający przewinienie nie zobaczy żółtej kartki."
Bezsens jak dla mnie.

@zadafcb ale beda waly szly

@zadafcb no to powiedzmy, że napastnik kopie piłkę i strzela gola, ale obrońca go zaraz po strzale skasza równo z trawą to jest gol i nie ma kartki? A jak by nie trafił do siatki to jest kartka?

@zadafcb to samo chcialem napisac - to najgorszy z przepisow. Pytanie dodatkowe co jesli bylaby to druga zolta kartka dla zawodnika.

Poza tym tym samym druzyna ktorej zawodnik zostal sfaulowany traci jednak spora korzysc bo zolta dla rywala tez dziala na reszte meczu i to ze ma dodatkowy bagaz z ktorym musi grac.

@masik86 Tu pewnie sie klania mecz Chelsea-Ajax i 2 czerwone w jednej akcji i gol.

@zadafcb no to znajac Messiego ktory nie kladzie sie po takich zagranich to moze byc raj dla przeciwnikow. Chyba ze Leos sie ogarnie i nie bedzie kontynuował akcji tylko ze spokojem czkał na kartki dlx przeciwnika.

@kazbychu Ramos już lubi ten przepis xp

@zadafcb czyli jak obrońca wytnie w pień napastnika wchodząc wyprostowanymi nogami na joko, niemal zabijając atakującego, a sędzia przyzna przywilej korzyści, to faulujący i tak nie dostanie kartki? Przecież to jest absurd...

@mekston już od jakiegoś czasu jest przepis, że jeśli zawodnik faulujący ma żółtą kartkę i popełnia faul kwalifikujący się do pokazania drugiej (w konsekwencji czerwonej) to arbiter musi przerwać akcję.

@kazbychu A jakie to ma znaczenie przy Messim? Nawet w obecnym stanie bez tych zmian ktoś musi zostać przeciągnięty przez pół boiska trzymając koszulkę Leo, żeby w ogóle dostał kartkę, niektórzy potrafią po 3 razy faulować Messiego nie mając szans na odzyskanie piłki co powinno automatycznie być żółtą a często nawet sędzia nie gwiżdże. Tu się nic nie zmieni.

@Altarin to ze taki jest to wiem - pytanie jak sie ten nowy proponowany bedzie mial do tamtego

@mekston wydaje się, że to nie wyklucza poprzedniego przepisu. Myślę, że jeśli faul będzie się kwalifikować do kary indywidualnej (żółta kartka) to sędzia przerywa akcję = brak przywileju...

@Altarin jesli tak, to przynajmniej jeden minus tego przepisu by odszedł
« Powrót do wszystkich komentarzy