Bez pomysłu i polotu

Daniel Olbryś

25 stycznia 2020, 14:36

813 komentarzy

Fot. Getty Images

Valencia CF

VCF

Herb Valencia CF

2:0

Herb Valencia CF

FC Barcelona

FCB

• Jordi Alba 48' (sam.)
  • Maxi Gomez 77'

FC Barcelona po słabym meczu poległa na Mestalla z Valencią 0:2 po dwóch trafieniach Maxiego Gómeza. Podopieczni Quique Setiena nie byli w stanie przeciwstawić się walczącym o każdą piłkę gospodarzom i wyjeżdżają z Walencji bez punktów.

Wystawiona przez nowego trenera Barçy jedenastka z Arthurem, Busquetsem i De Jongiem w środku pola sugerowała chęć przejęcia absolutnej kontroli nad meczem i uzyskania maksymalnej przewagi w posiadaniu piłki. Z kolei Valencia, osłabiona brakiem Daniego Parejo, postawiła na walkę fizyczną i szybkość na skrzydłach.

Wszelkie plany Quique Setiena mogły legnąć w gruzach już w 10. minucie. Nierozważny wślizg Piqué we własnym polu karnym i wycięcie równo z trawą José Gayi spowodowały, że Maxi Gómez stanął przed szansą wyprowadzenia swojej drużyny na prowadzenie po rzucie karnym. Ter Stegen znakomicie wyczuł jednak intencje Urugwajczyka i rzucił się we właściwym kierunku. Nie oznaczało to końca problemów Barçy, która wymieniała mnóstwo podań bez przenoszenia futbolówki pod pole karne rywala. Brakowało ruchu, brakowało konkretów, brakowało błysku Leo Messiego czy Antoine'a Griezmanna. Nawet z rzutów wolnych La Pulga strzelał wyjatkowo jak na siebie niecelnie. Tymczasem Valencia napierała: Maxi Gómez trafił w poprzeczkę, dobitkę ledwo obronił Ter Stegen... Do przerwy Barça jednak wytrzymała napór gospodarzy i do szatni obie drużyny schodziły z bezbramkowym rezultatem.

Na drugą połowę Blaugrana wyszła jakby bardziej ożywiona, czego potwierdzeniem była znakomita okazja Ansu Fatiego po szybkim rozegraniu w środku pola. Wystarczyły jednak dwie minuty... W 47. minucie po dośrodkowaniu z lewej strony pola karnego piłka spadła prosto pod nogi Maxiego Gómeza, który lekko ją sobie poprawił i uderzył, trafiając wprost w Jordiego Albę. Piłka po rykoszecie odbiła się od pleców lewego obrońcy Barçy i wpadła do siatki. Mestalla wpadło w szał, gospodarze zwęszyli krew i poczuli się jeszcze pewniej. Z kolei Quique Setien za bezproduktywnego Arthura wprowadził Arturo Vidala, co okazało się dobrym ruchem. Chilijczyk wprowadził do systemu Azulgrany brakujący element walki i kreatywności w rozegraniu, znakomicie uzupełnił też Leo Messiego jako partner do tzw. "klepki". To wszystko było jednak za mało na skoncentrowaną i skuteczną linię obrony Valencii.

Kolejne okazje spełzały na niczym, a czas nieubłaganie uciekał. Tymczasem zawodnicy Los Che w 77. minucie wyprowadzili szybką kontrę, którą świetnie wykończył wyjątkowo prezycyjny tego dnia Maxi Gómez. Końcówka meczu to już rozpaczliwe próby Dumy Katalonii, której zawodnicy byli wyraźnie sfrustrowani przebiegiem spotkania i niemożnością sforsowania zapory postawionej przez duet Garay-Paulista. Gil Manzano doliczył cztery minuty i odgwizdał koniec meczu, który w wielu zwolennikach Quique Setiena i jego metod może wzbudzić zalążek wątpliwości.

Nie sztuką jest jednak wydawać wyrok na nowego trenera po dwóch tygodniach pracy. To, co widzieliśmy dzisiejszego popołudnia na Estadio Mestalla, to wypadkowa wielu czynników, które zawodziły za kadencji Ernesto Valverde. Obawy wzbudzać może kolejny przykład meczu, w którym przez niemal połowę czasu Barça nie jest w stanie nawet przedrzeć się pod bramkę rywala. Po części zrzucić to można na brak klasycznej "dziewiątki", jednak nie może to być usprawiedliwieniem dla tak pasywnej postawy całego zespołu. Przed Setienem i jego sztabem wielkie wyzwanie: sprawienie, by ilość wymienianych podań i procent posiadania piłki przekładały się na konkrety w postaci strzałów i stwarzanych sytuacji. Czasu na trenowanie schematów jednak zbytnio nie ma. Czy Setien znajdzie receptę na brak skuteczności? Kolejna okazja już w najbliższy czwartek w meczu Pucharu Króla z Leganés.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Chyba wszyscy czekaliśmy aż ktoś w koncu zacznie stawiać na taki właśnie skład. Brawo Setien!

@Mroziu Umtiti w formie zjada Lengleta. W dodatku Teraz Lengleta bez formy wiec wnioski same sie nasuwaja

Można narzekać na Dembele ale w tym momencie bardzo by się przydał. Ja na Fatiego już patrzeć nie mogę jak się kopie po czole i gubi piłki...

Ter Stegen - Alba, Umtiti, Pique, Roberto - Busquets, Arthur, de Jong - Fati, Griezmann, Messi

W formie uporządkowanej - myslę, że każdy woli według pozycji na boisku, a nie według kolejności numerów ;)

No mi też właśnie w oczy się rzuciło że Setien stawia jednak na Umtitiego, osobiście mnie to cieszy bo jednak wyżej cenię starszego z francuzów

Czy ktoś jest w stanie w logiczny sposób wyjaśnić dlaczego nasi pomocnicy nie oddają strzałów zza pola karnego??? Czy ktoś w ogóle pamięta kiedy ostatnio pomocnik Barcy zdobył bramke takim strzałem ??? Czy naprawdę każda akcja musi się skończyć wprowadzeniem piłki w pole karne i szukaniem messiego??? To co zrobił Artur to jest jakiś piłkarski absurd albo nie potrafi albo nie ma odwagi zaryzykować a na takie asekuranckie granie nie ma zgody !!! Czy oni naprawdę myślą ze messi będzie żył wiecznie ???? 5 pomocników strzałów 0!!!

Póki co beznadzieja.
Ustawienie Griezmann na lewej Fati po prawej jest bez sensu. Żaden nie czuje się dobrze na tych pozycjach. Do tego widać brak napastnika, przecież Messi gra cofnięty. Brak prostopadłych podań, brak gry 1 na 1. Zawodnicy na skrzydłach nie wchodzą w pojedynki tylko cofają piłkę, no sorry ale tak się nie da gdy Valencia zagęszcza środek każdym wolnym zawodnikiem z napastnikami włącznie.

Trzeba spojrzeć prawdzie w oczy. Tiki taka się skończyła. Posiadanie piłki nic nie daje, futbol jest coraz szybszy i siłowy. Jak Barca nie zmieni filozofii i ciągle będzie stawiała na swój styl, a nie pójdzie do przodu jak wszyscy to możemy się przyszykować na bardzo chude lata niestety.

Jak nie urok to sraczka .... Jest Suarez to wyjebac go, jest kontuzjowany to ale by się przydał, Dembele wyjebac ale jak Fati słabo gra to by Francuz się przydał, teraz De Jong porażka ? masakra jaka banda hipokrytów odwiedza ta stronę. Powiem tak, każdy wie ze ten sezon jest ciężki Wiec po co się spuszczać i podniecać ? Po prostu nic się nie zmieni do następnych wyborów i tyle... wszyscy mądrzy w gębie i od hurraoptymizmu do wyjebania na zbity pysk jest tutaj jeden mecz bo to jest notoryczne. To co większość tu pisze to chyba ciagle żyją w świecie Football Managera.

I mógł Messi podać Grizemanowi, to wolał sam nawet w takiej sytuacji mu nie poda, żeby przypadkiem nie strzelił.

Brawo arthur autostrada do bramki a on przekłada 5 raz i podaje do Messiego boze jedyny.

Dla mnie Umtiti jest lepszy niż Lenglet tylko musi wrócić do rytmu meczowego i mam nadzieję, że już nie będzie miał problemów z kolanem. Środek pomocy chyba najlepszy możliwy. Dla mnie najlepsza 11 aktualnie :D

Wystarczyło podać do Antka, ale nie, Messi zawsze musi sam

@SuperPatsonFCB
Wole od prawej strony ;)

Można Neymara nie lubić z wiadomych względów ale to jest jedyny zawodnik, który może odmienić atak Barcelony w najbliżej przyszłości. Wiec czekam do lata i mam nadzieje na powrót syna marnotrawnego.

Jak mnie wk.... szukanie na siłę w każdej akcji Leo mógł uderzyć Arthur ku... podaje

Ja nie wiem jaki wy mecz oglądaliście ale serio ci którzy płaczą po Ernesto niech się zajmą szachami a nie piłką. Widąc duży progres względem tamtej gry wiadomo nie wszystko funkcjonuje tak jak powinno ale na to trzeba czasu . Ktoś wcześniej wspomniał początki Pepa (przegrana z wisła) i wyglądało to dużo gorzej na zmiany potrzeba czasu , to nie fifa a prawdziwe życie. Valenica zagrałą z zębem , miała troche szczęścia ta przebitka przed faulem Pique rykoszet przy pierwszej bramce co mogło to wpadło poza karnym . Lepsze przygotowanie fizyczne , ustawienie troche szybsza gra i wynik był by zupełnie inny, wiadomo zwycięstwa są ważne ale chyba większość a zwłaszcza ci prawdziwi kibice zaczeli iść za tym klubem za to jak grał a nie co wygrał ;] a i jeszcze jedno były takie mecze w tym sezonie ktore Leo wygrał samymi wolnymi a dzisiaj mu nie siedziało nic ani te wolne ani akcje tu patrz podcinka ale bramka z Betisem czy patelnia ktora obronca wyciagnal wslizgiem . Wynik wypacza wam obraz gry ale dajcie szanse trenerowi i pilkarzom troche zdrowego rozsadku przynajmniej do polowy lutego zeby gosc przepracowal z miesiac i sobie oceniajcie . Pamietajcie przy tym o jednym nie mial zadnego meczu kontrolnego okresu przygotowawczego czyli czegos gdzie wypracowuje sie pewne rzeczy ktore pozniej maja przynosci owoce w trakcie sezonu

A tak na serio - wy myślicie ze kto gra w piłkę?
Piłkarze czy trener ? Zwalać wszystko na trenera to dla mnie dziwne.
To ze połowa naszych bez formy to nie wina trenera.

w końcu brak rakiety

@yoli ostatnio grał lepiej od CL

@HypeR Ostatnio Pique w o wiele lepszej formie. Lengleta w tej chwili zjada.

Skład super, mam nadzieję że Griezmann na 9 a Fati LS

Messi dziś nie istnieje. Oj będzie ciężki to sezon. W lecie trzeba będzie mocno przewietrzyć szatnię.
konto usunięte

Wpuścić w 2 połowie na boisko wybawiciela Griezmana i będzie dobrze.
A tak serio, nowy trener nie zdziała cudów w 2 tygodnie- ten sezon jest spisany na straty i tylko cud to może zmienić. Valverde zostawił po sobie mega syf.

Masakra ludzie myślą, że jakby taki Guardiola przejął tą Barcelone to odrazu byśmy zaczęli wygrywać 5:0 w każdym meczu...

Swoją drogą jak wy oczekujecie strzałów itd kiedy Messi, Fati i Griezmann grają dziś kompletne g*wno

Moje male marzenie to to zeby tym wszystkim hejterem co teraz sa tacy madrzy, ze ten slaby, ze styl chujowy itp za miesiac dwa opadly szczeki jak to zacznie funkcjonowac. Wiekszosc z was pewnie pracuje tu i uwdzie i wiedza, ze zmiana kierownika w tydzien nie zrobi z kiepsko zarzadzanego zakladu/przedsiebiorstwa giganta a to sa tez ludzie ktorzy pracuja i potrzeba troche czasu aby przygotowali sie do nowego rezimu

Ja pierdziele ludzie jak wam dogodzić tego nikt niewi ale skoro wszystko z Barcelonie jest nie tak to proponuję zmienić klub

Jak patrze na tę drużynę to ewidentnie problemem jest Messi. Wszyscy go szukają i każda akcja idzie przez niego. Wystarczy, że go podwajają w kryciu i Barca sie męczy, gdyż innych rozwiązań taktycznych nie mają. Do tego brak strzałów z dalszej odległości (wbrew tikitace? Zakaz?Brak jaj u zawodników?) przez co druzyny bronią ściśle w polu karnym, a co za tym idzie brak miejsca na tikitake w szesnastce przeciwnej drużyny.

Smutna prawda: zespół do przebudowy. Złe transfery, swięte krowy w drużynie. Na dodatek utopione setki milionów w kiepskie transfery. Powinniśmy się bać już nie tylkoo ten sezon, ale i o przyszłość całego klubu!!

@MateFunFCB Bo Umtiti jest zwyczajnie lepszy :)

Jeżeli podstarzały Vidal, który wyeksploatował się w Juve i Bayernie gra u nas najlepszą piłkę w pomocy, to wiedz że coś się dzieje....

To nie jest wina trenera tylko bezjajecznych piłkarzy. Widzieliście Betis za czasów Setiena? Napierd.... do przodu aż miło było patrzeć. U nas grają ostatnio w slowmotion. wszystko, wolno, przewidywanie.... I byle ogórki już wiedzą że wystarczy wysoki pressing i Barca jest w głębokiej du....e

Do tej pory nie rozumiem dlaczego Arthur nie strzelał nie ważne czy byłby gol ale powinien oddać strzał

Messi w formie, to jest wartość dodana (nawet gdy nie biega). Messi bez formy, to jest duży balast dla drużyny.

Panowie trzeba być pozytywnie nastawionym! Fakt gubimy punkty i nie wygląda to dobrze, ale nie murujemy bramki a nawyki jakie wpajał Ernesto będą jeszcze długo widoczne.. Kto już długo kibicuje ten pamięta początki Guardioli ten pamięta mecz z Wisłą, a jak się skończyło wszyscy wiemy. VeB! P.s brakuje snajpera typu Cavani i póki nie pozyskamy kogoś lub nie wróci Suarez w środku ani Antoine ani Leo nie zastąpią typowej 9tki. Miłego weekendu ziomeczki!

@Krzywy95 zamiast griezmana do odstrzału to może lepiej żeby messi zaczął mu podawać? xDD

@gregorio66 jakby dostał kilka podań gdzie gdzie stał sam i wystarczyło kopnąć w bramkę to by miał gole, patrz ostatnia akcja
konto usunięte

Najlepsze w tym wszystkim są płacze za Valverde po 3 meczach pod wodzą nowego trenera zmienionego w połowie sezonu :D

Mówcie co chcecie z Valverde zagrali byśmy lepiej.

Bartomeu, Valverde... co wyście ku... zrobili z tą drużyną...

Przecież takie Juve czy Liverpool by nas zjadło i wysrało w tym momencie :/

Ze słabą Valencią do przerwy ledwo 0:0. Rozumiem kibicowanie ale, żeby wierzyć w wygranie LM trzeba być głupcem.

Strasznie jestem wkurwiony po tej połowie, nie mamy napastnika, nie mamy skrzydłowych, nie strzelamy wogole na bramkę.....Dembele wracaj i to już!!!!!!

Trener zmieniony, teraz czas na połowę ekipy.

@A_Gomesinho_21 Pique i Puyol byli obaj prawonożni

@cooen zielone szmaty noszą ogórki z Leganes :P my mamy piękne turkusowe trykoty ;)

Żeby postawić trafną diagnozę trzeba przeanalizować drużynę, weźmy optymalną 11:
Ter Stegen - bez większych zastrzeżeń
Sergi Roberto - przypomni mi ktoś ostatni jego mecz po którym można było powiedzieć że zagrał wielki mecz?
Pique - pierwszy z nażartych kotów. Widać że mu już nie zależy, kiedyś po faulu na którymś z kolegów doskakiwał, kłócił się, było widać pasję do tego klubu. A teraz?! połowę meczu pewnie myśli o tym przy faktury mu się zgadzają. Po sezonie powinien zakończyć karierę.
Langlet - powiedzmy że bez zastrzeżeń, pytanie czy jest to piłkarz na miarę Barcelony
Alba - kolejny najedzony kot. I mógłby wyciągnąć język z tyłka Messiego
Busquets - najedzony i zajechany kot. Od 150 lat bez poważnej konkurencji na swojej pozycji.
Rakitic - gdzie on ma znaleźć ambicje do gry, jak całe wakacje próbowano go opchnąć PSG, jaka była Wasza motywacja w pracy, jeżeli wiedzielibyście że pracodawca tylko kombinuje jak się was pozbyć?!
De Jong - bez zastrzeżeń ale i bez szału, ale jest młody ma czas
Griezmann - od początku byłem na nie, gość musi grać w klubie gdzie będzie nr 1, u nas jest w cieniu i nie potrafi sobie poradzić w tej roli
Suarez - przyjaciel Messiego, czy jest w formie czy nie będzie grał, bo inaczej pojawi się kwas
Messi - pewnie zostanę zaraz zjechany ale wg mnie główny hamulcowy przemian w Barcelonie. Barca jest jego zakładnikiem, widać że wszystko zależy od tego czy mu się chce czy nie. Czasami widać że niektórzy zawodnicy czują się niepewnie, bo widzą inne lepsze rozegranie ale na siłę chcą grać przez Messiego.

Podsumowując - zaryzykuję diagnozę że problem jest dużo głębszy niż zmiana trenera. Zmiany muszą być gruntowne, ale póki Barca jest zakładnikiem niektórych piłkarzy, przede wszystkim Messiego nic się nie zmieni, jeszcze przez jakiś czas będziemy tkwić w marazmie. Brakuje pasji, trzon drużyny tworzą zawodnicy którym już nie zależy, nawet jeżeli całują herby a w mediach mówią że Barca jest dla nich wszystkim. Podstawowym obrońcą jest piłkarz który o piłce myśli pewnie od 10 minuty przed meczem do 94 minuty i to z przerwami.
Xavi, Puyol i Iniesta odchodząc wyrwali tej drużynie serce, i teraz zamiast wstawić nowe, to próbuje się na siłę sztucznie utrzymywać organizm przy życiu.
Nie upieram się przy swojej diagnozie, mogę się mylić i chciałbym się mylić, ale co raz częściej staram się przestawać zakłamywać rzeczywistość

Teraz będzie wspólna kolacja i wyciąganie wniosków

#ValverdeComeBack

Zarząd to jest tragedia, mieliśmy najlepszego LS na świecie, a zostaliśmy z kaleką, gościem którego wypożyczyli i dzieckiem we mgle. Nie chcieliście tak Neymara to teraz macie pokaz naszych "skrzydlowych"

Bardzo widoczny brak Luisa Suareza. Na resztę nawet nie chce mi się wypowiadać bo to jest poprostu tragedia.

Messi nie istniał? Nasze akcje to tylko Messi i Vidal i kilka podań do przodu Busquetsa. Skrzydeł zero, Griezmann do odstrzału

Nie podzielam jarania sie Fatim. Widzialem. Juz 3 mecze z nim i na prawdę nie ma szału.

Nie ma pomocy DeJong kolejny mecz tragedia, Arthura praktycznie nie ma. Z przodu Fati gościa praktycznie nie ma na boisku, Messi też dzisiaj słabiutko a wszyscy i tak tylko jego szukają. Brakuje gości którzy potrafią decydować i brać na siebie ciężar gry.

Slowo klucz.........MOTYWACJA...........

@Adey prawie to zrobila ibiza ????????????

Szukamy napastnika do stylu Barcy ale kochani moi Barcelona już nie ma stylu Barca to tylko utrzymywanie się przy piłce, styl to Barca miała jak xavi zagrał piłkę bez patrzenia, jak iniesta dryblował, jak Messi sam mijał obronę,gdy Puyol był generałem Barcy to był styl więc szukanie kogoś pod styl to gdanie głupot trzeba iść do przodu i szukać nowego stylu, mamy właśnie jasny obraz stylu Barcy

Uwaga podaje statystyke

Podan 1000
Stworzone okazje 0.5
Zawaly serca 4

Dzieki Andoni za Marka

w barcelonie od dawna sie jakby boja strzelac z dystansu, z poza 16, bo najlepiej wejsc z pilka do bramki, parodia, jak sie da to ladowac ile wlezie