FIFA zamierza wprowadzić w życie plany reform związanych z działalnością agentów piłkarskich

Maciej Łoś

25 stycznia 2020, 22:30

FIFA

6 komentarzy

Fot. Getty Images

Rada FIFA oraz Piłkarski Komitet Interesariuszy w ubiegłym roku jednogłośnie poparli propozycje reform dotyczących działalności agentów piłkarskich, które mają na celu ochronę integralności futbolu oraz zapobieganie nadużyciom. Teraz FIFA opublikowała pierwsze szczegóły dotyczące zmian.

Zaproponowane reformy były wynikiem szeroko zakrojonych konsultacji z zainteresowanymi stronami (zawodnikami, klubami, ligami i stowarzyszeniami), a także agentami. Ich nadrzędnym celem jest poprawa przejrzystości zasad, ochrona dobrobytu graczy, zwiększenie stabilności kontraktów, a także podniesienie standardów zawodowych i etycznych. Innymi słowy, ich zadaniem jest wyeliminowanie lub przynajmniej ograniczenie nadużyć i nieuczciwych praktyk, które są obecne w piłce nożnej.

W swoim komunikacie FIFA pisze, że ma obowiązek zająć się tymi kwestiami i uregulować je. Jej celem jest wprowadzenie zrównoważonego systemu z określonymi zasadami. Dotychczasowe reguły umożliwiały agentom pobieranie ogromnych prowizji za swoją pracę. W zeszłym roku zarobili oni 653,9 miliona dolarów, kwotę czterokrotnie wyższą niż cztery lata wcześniej.

Propozycje reform obejmują:

  • ustanowienie limitu prowizji w celu ograniczenia nadużyć,
  • ograniczenie tzw. "podwójnej reprezentacji" w celu unikania konfliktu interesów,
  • przywrócenie obowiązkowego systemu licencji dla agentów w celu podniesienia standardów zawodowych,
  • utworzenie specjalnej komisji rozliczeniowej w celu zagwarantowania większej przejrzystości finansowej,
  • stworzenie skutecznego systemu rozstrzygania sporów między agentami, piłkarzami i klubami,
  • ujawnianie i publikowanie szczegółów pracy agenta podczas przeprowadzania transferów w celu zwiększenia transparentności, poprawy wiarygodności systemu i wspierania wdrażania nowych przepisów.

FIFA zaznacza, że wszystkie jej propozycje dotyczące regulacji działalności pełnomocników piłkarzy są racjonalne, rozsądne, proporcjonalne i konieczne dla ochrony interesów zawodników i klubów. Są one również zgodne z polityką takich instytucji jak Komisja Europejska i Parlament Europejski. Obecnie federacja, w porozumieniu z interesariuszami i przedstawicielami agentów piłkarskich, pracuje nad wprowadzeniem tych planów w życie.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Ciekawe czy rynek jest zalany takimi hienami jak ten pan ze zdjęcia. Jego akurat wszyscy znają bo stał się bardzo medialny ale zastanawia mnie, jak wygląda to środowisko agentów, którzy są raczej w cieniu wielkich transakcji piłkarskiego świata.

Artykuł zobrazowany unikalną fotką przyrodniczą. Na zdjęciu "SUPER-PIJAWKA", odkryta w latach sześćdziesiątych XX w. we Włoszech.

Bardzo dobrze! Podwójną reprezentację trzeba nie ograniczyć, tylko w ogóle zlikwidować, bo wprowadza jedynie zamieszanie!

Raiolę to chyba tylko kibice Juventusu lubią, ale jeśli chodzi o zawodników to ciężko w tym momencie o lepszego agenta.

Raiola lubi to.
konto usunięte

Na zdjęciu Stonoga po roku w pierdlu