Quique Setien: To prawda, że rozważamy sprowadzenie środkowego napastnika

Dariusz Maruszczak

21 stycznia 2020, 18:30

AS, MD, Sport, Marca

24 komentarze

Fot. Getty Images

Quique Setien uczestniczył w konferencji prasowej przed meczem z Ibizą w Pucharze Króla. Trener Barcelony potwierdził, że klub rozważa sprowadzenie środkowego napastnika. Wyznał też, że nie robi wśród bramkarzy podziału na występy w LaLidze i Copa del Rey, a Ousmane Dembélé może być ważnym elementem zespołu, gdy wróci do zdrowia.

W jaki sposób takie warunki jak sztuczna murawa, burza i rywale wpływają na twój plan na mecz?

Okoliczności są takie, jakie są i musimy się dostosować. Może być tak, że nie będziemy mogli zrobić wielu rzeczy, których byśmy chcieli, ale będziemy próbować. Zobaczymy, jakie będą warunki klimatyczne, czy będzie padać, czy będzie wiatr oraz jak wpłynie na nas murawa. Musimy też wziąć pod uwagę rywala, który ma się dobrze, świetnie radzi sobie w rozgrywkach i ma serię sześciu meczów bez porażki. Nie będzie ułatwiać nam gry. Trzeba nastawić się na to, że będzie trudno, a wspomniane warunki mogą wyrównywać wiele rzeczy.

Czy macie jasną koncepcję odnośnie sprowadzenia środkowego napastnika?

To prawda, że rozważamy sprowadzenie środkowego napastnika, rozmawiamy na ten temat i sprawa musi dojrzeć. Nie jest to temat, który mnie za bardzo niepokoi. Zajmuje się nim dyrekcja sportowa i zobaczymy, co będzie najbardziej przekonujące. Będziemy jeszcze o tym rozmawiać. Obecnie bardziej przejmuję się Ibizą i Valencią.

Czy Leo Messi odpocznie w jutrzejszym meczu?

Najpierw musimy odbyć trening. Mam zaplanowaną koncepcję, ale muszę zobaczyć, co się wydarzy na zajęciach, aby sprawdzić, jak wyglądają pozostali zawodnicy. Chcemy stworzyć konkurencyjną i zrównoważoną jedenastkę.

Rozważasz odejście jakiegoś piłkarza w tym okienku? Mówi się o sprzedaży Vidala czy Rakiticia.

Dopóki tu są, liczę na nich w 100%. Wszyscy piłkarze są dla mnie ważni i w ogóle o tym nie myślę.

Trzeba podejść inaczej do Pucharu Króla w tym systemie rozgrywek?

Nie ma miejsca na błędy. W teorii przewaga Barcelony jest wyraźna, ale w futbolu zdarzają się niespodzianki. To prawda, że jeśli patrzy się na sprawę z długiej perspektywy, przy takiej liczbie spotkań rozgrywanie jednego meczu jest bardzo dobre. Jednak takie konfrontacje są jak pułapka i to utrudnia zadanie. Możliwe, że byłoby lepiej rozgrywać dwa starcia, ale sytuacja jest taka, jaka jest. Muszę myśleć o tym pojedynku, ale i o przyszłości. Być może niektórzy piłkarze, którzy występują często, będą mogli odpocząć.

Dembélé może być ważnym piłkarzem w tym sezonie?

Jest ważnym piłkarzem i nim będzie, ponieważ jest nadzwyczajny. Niestety nie miał ciągłości, ale będzie ważnym zawodnikiem dla klubu i bardzo nam pomoże.

Czy w obliczu krótkiej kadry możesz być spokojny dzięki zawodnikom z drużyny rezerw?

Wciąż potrzebuję czasu, żeby ocenić piłkarzy, którzy mogą dołączyć do nas z drużyny rezerw. Znam ich, ale nie dogłębnie. Niektórzy zawodnicy będą z nami trenować i krok po kroku będziemy ich poznawać. Rozmawiałem z trenerem Barcelony B, aby przekazał mi wszystkie możliwe informacje. Idealnie byłoby, gdybym miał trochę więcej czasu, ale okienko transferowe wkrótce się skończy i postaramy się stworzyć prawdziwą strukturę z tego co mamy.

Jakie znaczenie ma dla ciebie Puchar Króla?

Zawsze przywiązuję dużą wagę do wszystkich rozgrywek i zawsze lubiłem Puchar Króla, jako zawodnik i jako trener. To bardzo fajne rozgrywki i postaramy się je wygrać. Podobnie jak Primera División i Ligę Mistrzów. Nasze cele są jasne.

Jak powiedzieć takiemu komuś jak Messi, że nie zagra w meczu?

Nikt nie może uciec od tego, kim jest Leo Messi. Tak jak w przypadku wszystkich piłkarzy, zawsze staram się ich przekonać, co jest dla nich najlepsze z mojej perspektywy. Staram się raczej przekonywać niż narzucać. Potem można podyskutować, a na końcu zwykle mnie słuchają.

Będzie bronił Ter Stegen czy Neto?

Nie robię rozróżnienia na Puchar Króla i LaLigę. Może grać każdy. Obaj mają szanse występować we wszystkich rozgrywkach. 

Ważniejszy będzie odpoczynek dla piłkarzy czy kontynuowanie dynamiki?

Zobaczymy. Chcielibyśmy kontynuować tę samą dynamikę z niedzieli, z której byliśmy zadowoleni. Niezależnie od tego, kto zagra, interesuje mnie powtarzalność tego samego schematu. Wiemy, że to, co robi Messi i ktoś inny, to nie to samo, ale chodzi o to, żeby zobaczyć tę samą koncepcję, schemat, wysoki pressing, grę kombinacyjną w środku pola, uspokajanie gry lub jej przyspieszenie.

Jesteś zwolennikiem sprowadzenia napastnika już teraz czy dopiero latem?

Nie mogę teraz odpowiedzieć. Rozmawiałem z dyrekcją sportową o kilku sprawach, ale niczego jeszcze nie określiliśmy. To wewnętrzne sprawy. Może lepiej, żebyście mnie o to nie pytali, ponieważ nie powiem już nic na ten temat, więc nie marnujmy czasu.

Emerson może coś wnieść do Barcelony?

Jest piłkarzem, którego dobrze znam. Widziałem jego rozwój i to prawda, że codziennie się poprawia. Będzie oceniony i brany pod uwagę, kiedy przyjdzie odpowiedni moment. Trzeba go uważnie śledzić, żeby wiedzieć, czy poprawi to, co mamy, czy też nie.

Jak oceniasz Arturo Vidala?

Arturo to niezwykły chłopak, jak większość zespołu. Zaskoczyło nas, jak otwarci są ci piłkarze. Byłem zachwycony, że wszystko, o czym rozmawialiśmy, próbowali zrobić na boisku. Nawet podczas meczu przekazywali wskazówki koledze, jeśli ten mnie nie słyszał. Arturo wykazał wielką wolę wykonywania tych rzeczy, o które go prosiliśmy.

W jakim meczu czujesz się bardziej komfortowo, przeciwko drużynie zamkniętej czy szukającej swoich szans?

Jesteśmy przygotowani na wszystko. Początkowym zamiarem Granady było naciskanie nas wysoko, ale dobrze wyprowadzaliśmy piłkę, więc to ich zmusiło do wycofania się. Jeśli rywal atakuje pressingiem, zawsze zostawia wolne miejsce za plecami, a jeśli się cofa, ma siedemdziesiąt metrów do bramki rywala i nie jest mu łatwo. Trzeba być przygotowanym na to, co zaplanuje przeciwnik.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Nie wiem czy wiecie ale jeżeli będziemy jakiegoś napadziora kupować już teraz to raczej będą kogoś kto nie występował w LM. Szanse Piątka przez to wzrastają, mnie osobiście bardziej pasowałby laciazzete

Setien:
"To prawda, że rozważamy sprowadzenie środkowego napastnika" np Lautaro Martinez albo Piątka
Valverde:
"Nie wiem" kogo :)
Widziałbym tu Donnyela Malena z PSV albo wypożyczyć Piątka z Milanu Lautaro Martinez
Visca el barca

Widziałbym tu Donnyela Malena z PSV.

Prawdopodobna wypowiedź Valverde

Valverde: Nie chcę się wypowiadać o
zawodnikach grających w innych drużynach

Dziennikarz: A może zawodnicy z druzyny B?

Valverde : Analizujemy wszystkie opcje

Mam takie wrażenie że Setien już znalazł wspólny język zawodnikami a dopiero od tygodnia jest trenerem. Fajne ma podejście bo rozmawia z nimi jak psycholog który chce uświadomić im co jest dla nich dobre a co złe. A co do napastnika mam takie przeczucie że Setien nie da sobie ściągnąć byle jakiego zawodnika do klubu. Widać po nim że jest osobą która wie co chce. Jeśli będzie konsekwentny swoich słowach i zamieni to na czyny a zawodnicy mu w tym pomogą poprzez zaufanie i zaangażowanie na treningach to niedługo zobaczymy inną grę Barcelony tak sądzę.

Setien:
"To prawda, że rozważamy sprowadzenie środkowego napastnika"
Valverde:
"Nie wiem"


Witam, pytanie z innej beczki. Kupował ktoś z was może bilety przez viagogo?. Otrzymałem wiadomość że zostaną wysłane dopiero na tydzień przed meczem. Chciałbym się tylko dowiedzieć czy może są tu tacy którzy korzystali z ich uslug i czy byliście zadowoleni.

Chciałbym Widzieć Immobile w Barcelonie. Super gość

Oznacza to tyle, że analizują czy warto jest teraz sprowadzić kogoś na chwilę- wypożyczenie półroczne - co jest bezsensu, skoro teraz brak funduszy i możliwości zakupu tego napastnika, który jest na szczycie notowań, to zdecydowanie lepiej poczekać.
Ten sezon będzie i tak bardzo podobny do poprzedniego, walka w lidze i odpadnięcie z LM, zapewne w półfinale. Zakup na siłę kolejnego zapchaj dziury niczego nie rozwiąże.

"rozwazamy" to kluczowe slowo.
Rozwazaja czy w ogole kogoś sprowadzić a nie kogo

Panie Setien tylko sprowadzicie godnego na miare Barcelone

Licze na młodzież naszą i tych, którzy troche mniej grali:)