Hiszpańscy eksperci sędziowscy: System VAR powinien był zostać użyty przy większej liczbie sytuacji

Radek Koc

10 stycznia 2020, 19:30

AS, Mundo Deportivo

45 komentarzy

Fot. Getty Images

W półfinałowym pojedynku Barcelony z Atlético doszło do podjęcia (lub zaniechania) bardzo wielu decyzji, które wzbudziły emocje wśród obserwatorów. Dwóch hiszpańskich ekspertów sędziowskich wyraziło swoją opinię na temat polemicznych sytuacji z wczorajszego meczu.

Sędziowski ekspert Mundo Deportivo César Barrenechea Montero z całym przekonaniem uważa, że sędzia González wypadł bardzo źle i doszło do wielu pomyłek po jego stronie. Barrenechea jest zdania, że główny arbiter oraz sędziowie obsługujący system VAR powinni byli przyznać trzy rzuty karne. 

Po pierwsze chodzi o sytuację z 26. minuty, kiedy w polu karnym Atlético został przewrócony Arturo Vidal. Nie było żadnej reakcji ze strony sędziów. Następnie w 34. minucie gry doszło do starcia między Thomasem a Umtitim. Ten pierwszy popchnął Francuza i został ukarany żółtą kartką. Zdaniem eksperta MD nie można w tej sytuacji pokazać żółtej kartki i nie odgwizdać rzutu karnego. Ponadto w jego opinii Thomas powinien był zobaczyć czerwony kartonik i zejść z boiska. Co ciekawe, sam arbiter zapisał w aktach sędziowskich faul po stronie afrykańskiego pomocnika.

Barrenechea twierdzi, że w 83. minucie to Atlético powinno było otrzymać jedenastkę. W tej sytuacji Piqué dotknął piłki ręką, a ta spadła na murawę. Innego zdania jest natomiast były hiszpański arbiter Iturralde González, który podzielił się swoją opinią na łamach dziennika AS. Według niego to zagranie jest bardzo trudne do ocenienia, ale brak w nim intencjonalności ze strony katalońskiego stopera i w takim kontekście Atlético nie należał się rzut karny. 

Jeśli chodzi o pozostałe polemiczne sytuacje, Iturralde González nie odgwizdałby rzutu karnego we wspomnianej sytuacji z Vidalem w 26. minucie gry, natomiast zrobiłby to w  68. minucie, kiedy Saul sfaulował Chilijczyka przy próbie wybicia piłki. 

Obaj eksperci zgodzili się, że sędziowie obsługujący system VAR w meczu Barcelony z Atlético mogli i powinni byli interweniować przy większej liczbie kontrowersyjnych sytuacji. 

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Psy szczekają , karawana idzie dalej . Było minęło i będzie jeszcze nie raz
« Powrót do wszystkich komentarzy