Ernesto Valverde: Piłka nożna musi łączyć, nie dzielić

Julia Cicha

17 grudnia 2019, 18:22

8 komentarzy

Fot. Getty Images

Ernesto Valverde zapewnił na konferencji prasowej, że wg niego El Clásico zostanie rozegrane bez problemu, a pojedynek będzie wyjątkowo wyrównany.

[Marc Brau, Barça TV] Do poprzednich Klasyków podchodziliście z przewagą w tabeli nad Realem. Teraz macie tyle samo punktów. Czy z tego powodu ten mecz będzie jeszcze bardziej decydujący?

To wciąż pierwsza runda, przed nami jeszcze wiele spotkań. Każdy chciałby  jednak znaleźć się na czele po tym starciu. Wszystko jest wyrównane, więc jest nieco inaczej niż w poprzednich sezonach. Niezależnie od różnicy punktowej w El Clásico wszystko się wyrównuje i chce się wygrać.

[Ramon Salmurri, Catalunya Radio] Czy trudno jest poprowadzić zespół i pomóc mu uciec od wszystkiego, co go otacza?

Niespecjalnie. Jesteśmy całkowicie skupieni na tym, co przed nami, na 90 minutach na boisku.

[Marta Ramon, RAC1] Pojedziecie jutro na stadion z tego samego hotelu co Real ze względów bezpieczeństwa. Czy dzięki temu jesteście w 100% pewni, że wszystko odbędzie się normalnie?

To niewielka zmiana, nie ma dużego znaczenia. Zjemy w hotelu i potem udamy się na stadion. Nie jest to dla nas żadnym problemem.

[Adrià Albets, Cadena SER] Dużo mówi się o kwestiach pozasportowych, m.in. o Tsunami Demokratycznym. Czy ten temat jest o wiele szerzej omawiany poza szatnią, czy może wy również zastanawiacie się, co może się wydarzyć?

Monitorujemy sytuację, ale jesteśmy przyzwyczajeni, że nasze mecze wiążą się z dużymi oczekiwaniami, szczególnie El Clásico. Wiemy, co się mówi, ale najbardziej zajmuje nas samo spotkanie.

[Josep Capel, Radio Nacional] W dalszym ciągu uważasz, że El Clásico nie powinno było zostać przełożone? Czy to znak, że w przyszłości powinno się was brać bardziej pod uwagę?

Wtedy myślałem, że najlepiej było rozegrać mecz, i teraz również tak uważam. Jestem przekonany, że jutro zagramy bez problemu. Ludzie będą mogli wyrażać swoje przekonania w taki czy inny sposób, ale spotkanie się odbędzie.

[Helena Condis, Cadena COPE] Jeśli spotkasz jutro Zidane’a w hotelu, wypijesz z nim kawę?

Zobaczymy, czy się spotkamy, raczej będzie o to trudno.

[Carles Escolán, Radio Marca] Masz wrażenie, że siły się wyrównały i obie drużyny podchodzą do El Clásico w dość dobrej formie?

W październiku sytuacja była wyrównana, prowadziliśmy bodajże jednym punktem. Teraz jest podobnie, mamy tyle samo punktów, bo Real strzelił gola w 95. minucie. Siły są wyrównane, a zresztą w El Clásico zawsze tak się dzieje.

[Alfredo Martínez, Onda Cero] W bezpośrednich starciach z Realem jesteście w ostatnich latach dość wyraźnie górą.

Przede wszystkim na wyjeździe. Na Camp Nou jest nam trudniej, choć rok temu było inaczej. Z kolei w Pucharze Króla zremisowaliśmy. Real zazwyczaj gra u nas dobrze, bardzo intensywnie. Tego też oczekujemy jutro.

[Achraf Ben Ayad, BeIN Sports] Występ Arthura jest wykluczony?

Wczoraj nie trenował, zobaczymy, jak będzie dzisiaj. Będzie jednak bardzo trudno, by zagrał.

[Toni Juanmarti, Radio Castilla-La Mancha] W miniony weekend przerwano mecz Rayo z Albacete z powodu okrzyków z trybun. Boisz się, że jutro może zdarzyć się coś podobnego? Co sądzisz o tym, że coraz częściej słychać różnego rodzaju wyzwiska podczas spotkań?

Wiem, co się stało, ale nie odnoszę tego do El Clásico. Ludzie mogą wyrażać się, jak chcą, dopóki będą wszystkich szanować. Klub zawsze o to prosi. Nie wiem, jak zakończy się sprawa Rayo. Piłka nożna powinna jednoczyć, nie dzielić.

[Alex Pintanel, Gol] Real skarżył się, że ma jeden dzień mniej odpoczynku. Czy to faktycznie aż tak ważne w przygotowaniach do tego starcia?

Tak, ma to wpływ, to niewielka przewaga. Wydaje mi się, że w październiku to my mielibyśmy mniej odpoczynku i bylibyśmy po długiej podróży. Prawdą jest też, że motywacja związana z El Clásico jest większa niż cokolwiek innego. W poprzednim sezonie graliśmy z Realem w środę i potem od razu w sobotę, a obie ekipy spisały się bardzo dobrze. Piłkarze zawsze chcą grać w El Clásico.

[Jordi Grau, TV3] Czy neutralizacja Benzemy może być jutro kluczem?

Karim rozgrywa świetny sezon, łatwo strzela gole i ma wiele okazji. Bez wątpienia musimy go kontrolować.

[FCBarcelona.cat] To pierwsze El Clásico, w którym oba zespoły mają tyle samo punktów i zajmują dwa pierwsze miejsca w lidze. Czy to pokazuje, jak wyrównana jest LaLiga?

Mówiłem to już wcześniej, mimo różnic Klasyki zawsze są wyrównane. Teraz rzeczywiście liga jest wyrównana, więc wygrana może mieć nawet nieco większe znaczenie. Trzy punkty to niewiele, ale są krokiem do przodu.

[Joan Poquí, Mundo Deportivo] Czy wyjaśniono wam już, dlaczego czasem konsultuje się akcję z systemem VAR, a czasem nie?

Było jasne, że wraz z wprowadzeniem VAR-u nie skończy się polemika. Każdy ma swój punkt widzenia. To prawda, że w sytuacji z Piqué myśleliśmy, że jeśli sędzia ją sprawdzi, prawdopodobnie podyktuje rzut karny. Nie zrobił tego i nie mam dużo więcej do powiedzenia na ten temat.

[Rafael Iverson, Tuttosport] W Realu nie zagra Hazard. Może za to wystąpić Isco, jako mediapunta lub z lewej strony. Czy to zmienia nieco twoją taktykę?

Musimy starać się grać po naszemu niezależnie od tego, jak zagra Real. Rywale mają wiele różnych opcji, decyzję podejmie Zidane. Nie wiem dokładnie, kto zagra. Może Bale, a może Isco. Możemy zobaczyć Rodrygo albo Vinicusa z przodu. Istnieje również opcja z czterema pomocnikami. My musimy skupić się przede wszystkim na sobie.

[Ara] Czy z powodu nastrojów politycznych oraz remisu punktowego to najtrudniejsze El Clásico, z którym musiałeś się zmierzyć?

Nie, wszystkie są trudne i ważne. Nawet to dwa lata temu, gdy mieliśmy już pewne mistrzostwo, było skomplikowane.

[pytanie z Chin] To pierwsze El Clásico Ansu, Péreza i De Jonga. Są na nie przygotowani? Są jeszcze bardzo młodzi.

To wyjątkowy mecz i niektórzy będą mogli po raz pierwszy przeżyć go osobiście. To inny poziom, już w tunelu czuć wagę spotkania.  

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Jaki wynik typujecie??
Ja: FCB 3 - 1 Real

Powiem tak, jutro któraś z ekip będzie bardzo zdziwiona po końcowym gwizdku. Carvalaj już zapowiadał, że 6 pkt zdobędą. Póki co, cudem wyrwali punkt na Mestalla przez błąd sędziego (musiał doliczyć aż 4 minuty bo źle kartkę pokazał i była weryfikacja VAR), a o punkty na Camp Nou będzie im jeszcze ciężej.

a Valverde musi odejść nie zostać

nic tak nie łączy jak wspólny wróg :D

Zawsze możemy się podzielić z Realem i oddać naszego trenera :P

Jestem dobrej myśli, mamy taki skład jak rok temu z tym że mamy De Jonga , Griezmanna czy Fatiego i Pereza . A mecz Interem pokazał że możemy wygrać z każdym w każdym zestawieniu .
Liczę na dobrą grę i dobry wynik!

Wierze w Ciebie Valdek!