Szczegóły związane z zabezpieczeniem meczu Barcelony z Realem Madryt

Dariusz Maruszczak

13 grudnia 2019, 15:30

Sport, Marca

1 komentarz

Fot. Getty Images

  • Minister spraw wewnętrznych katalońskiego parlamentu Miquel Buch i komisarz główny policji Mossos Eduard Sallent wzięli udział w konferencji prasowej
  • Obaj wyjaśnili szczegóły związane z zabezpieczeniem meczu Barcelony z Realem Madryt
  • Zdaniem Bucha nie ma powodów, aby przełożyć El Clásico, i nie było ich 26 października

Minister przyznał, że El Clásico jest meczem wysokiego ryzyka, przy którym wprowadzany jest czwarty poziom zagrożenia terrorystycznego (w pięciostopniowej skali), co zawsze ma miejsce przy pojedynkach Barcelony i Realu. Dodatkowym problemem związanym z bezpieczeństwem jest manifestacja Tsunami Demokratycznego w pobliżu stadionu. Buch dał jednak całkowitą gwarancję, że spotkanie się odbędzie, a kibice, drużyny i sędziowie będą mieli dostęp do stadionu oraz zapewnione bezpieczeństwo na obiekcie i poza nim. „Jak zawsze pozostajemy w kontakcie z oboma klubami, zwłaszcza z FC Barceloną, ponieważ jest gospodarzem meczu” – dodał. Z kolei Sallent przyznał, że pracownicy ochrony FC Barcelony i Realu są świetnymi specjalistami i zawsze wyrażają gotowość do współpracy.

Buch zaznaczył, że sytuacja jest taka sama jak 26 października, kiedy spotkanie też mogło się odbyć. Według niego nie było potrzeby przełożenia El Clásico, ponieważ Mossos gwarantowało bezpieczeństwo, tak jak zrobi to 18 grudnia. Minister przypomniał, że decyzja o przełożeniu starcia nie została podjęta przez policję, tylko przez LaLigę. Dodał nawet, że mogło do tego dojść przez sprawy polityczne czy konkretne interesy, a nie z powodów sportowych czy związanych z bezpieczeństwem. „Uważamy tę decyzję za błędną” – podsumował Buch.

Łącznie bezpieczeństwa ma pilnować trzy tysiące funkcjonariuszy Mossos, straży miejskiej Guardia Urbana, prywatnej ochrony FC Barcelony i organów służb obywatelskich, których współpraca ma być całkowicie skoordynowana. Liczbę policjantów pierwszej z wymienionych służb szacuje się na około tysiąc, ale przy tego typu dynamicznych wydarzeniach może ona ulec zmianie, choć będzie zbliżona do standardowej liczby, jaka pojawia się przy organizacji El Clásico. Pracownicy FC Barcelony będą odpowiedzialni za bezpieczeństwo na stadionie i w jego obrzeżach. Agenci Guardia Civil mają zająć się organizacją transportu i ruchu ulicznego. „Sprawimy, że El Clásico będzie mogło odbyć się normalnie. Zajmiemy się zarówno transportem drużyn i arbitrów, jak i wejściem oraz wyjściem publiczności” – potwierdził Eduard Sallent.

Komisarz wyjaśniał, że plan ma dwie fazy. Pierwsza zakłada zabezpieczenie i kontrolowanie odpowiednich stref poza Camp Nou, aby były wolne i dostępne tam, gdzie będzie to potrzebne. W drugiej fazie nastąpi kontrola w pobliżu samego stadionu, gdzie będzie można się dostać tylko z wejściówką. Dlatego rekomenduje się wcześniejsze przybycie niż zwykle i przyjazd metrem lub pieszo, ponieważ dojazd własnymi środkami transportu będzie utrudniony. Najlepszą opcją według Mossos będzie transport publiczny. Z kolei manifestacja ma być utrzymywana jak najdalej od stadionu.

Mossos pracuje nad różnymi scenariuszami, które mogą wydarzyć się na stadionie. Ekstremalną sytuacją byłaby inwazja na murawę, co ze strony policji jest postrzegane jako możliwe, ale mało prawdopodobne, ponieważ Tsunami Demokratyczne nie zamierza przerywać czy blokować meczu. Organizacja potwierdziła to za pośrednictwem Twittera i wręcz zaprosiła do obejrzenia spotkania. Za zarządzanie bezpieczeństwem na Camp Nou odpowiedzialna będzie FC Barcelona, ale Mossos może interweniować w przypadku pojawienia się tego typu incydentów. Ponadto policja może wkroczyć do akcji, gdy ochrona nie zdoła zapanować nad wydarzeniami. Sallent przypominał też o konsekwencjach prawnych i karach finansowych za wtargnięcie na murawę.

Zaplanowano również standardową obserwację sektorów zajmowanych przez radykalnych kibiców Barcelony i nie oczekuje się obecności ultrasów Realu. Ze względów bezpieczeństwa nie podano szczegółów dotyczących zakwaterowania i transportu drużyn, chociaż Mossos zapewnia, że zespoły będą miały zapewnioną wolną drogę na stadion.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Myślę, że mecz odbędzie się bez problemów.