Carles Aleñá wcielił się w rolę lidera Barcelony na Giuseppe Meazza

Dariusz Maruszczak

11 grudnia 2019, 12:00

Mundo Deportivo

95 komentarzy

Fot. Getty Images

Carles Aleñá do tej pory nie cieszył się uznaniem Ernesto Valverde, ale to może się zmienić po meczu z Interem, w którym wreszcie otrzymał możliwość występu od pierwszej do ostatniej minuty. Hiszpan nie tylko wykorzystał szansę, ale i z powodzeniem wcielił się w rolę lidera środka pola.

Już w trakcie spotkania można było odnieść wrażenie, że jest to udany występ 21-latka. Aleñá nie spuszczał z tonu w żadnym fragmencie pojedynku, był bardzo aktywny, skoncentrowany i precyzyjny w swoich zagraniach. Na poziomie fizycznym i technicznym nie było widać żadnych braków, choć przed starciem z Interem Hiszpan spędził w tym sezonie na murawie tylko 63 minuty. Aleñá napędzał grę, potrafił utrzymywać się przy piłce i wejść w kontakt z rywalami.

Statystyki potwierdzają dobry występ Aleñi. 21-latek był zawodnikiem, który najczęściej w zespole Barcelony miał piłkę przy nodze (110 kontaktów). Zanotował też najwięcej celnych (79) i kluczowych (4) podań. O znaczeniu Aleñi we wczorajszym meczu świadczy również to, że piłkarze Blaugrany najczęściej szukali na boisku właśnie jego. Pomocnik otrzymał 91 podań, z czego 14 od Clementa Lengleta, 21 od Ivana Rakiticia, 11 od Juniora Firpo, 8 od Antoine’a Griezmanna i 7 od Frenkiego de Jonga. Aleñá nie unikał także starć z rywalami. Wygrał 7 z 13 pojedynków, a wszystkie jego trzy próby dryblingów były udane. Wychowanek Barcelony niewątpliwie dał Ernesto Valverde poważny argument, by trener częściej na niego stawiał.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Po takim występie MUSI dostać więcej minut. Nawet nie ze względu na niego a na całą drużynę, bo jak reszta zawodników zobaczy, że bez względu na zaangażowanie występują cały czas tylko ulubieńcy Valverde to spadnie motywacja tak u piłkarzy wyjściowej 11 jak i u zmienników.

A może dobrze byłoby postawić z mniej wymagającymi przeciwnikami na pomoc w składzie:
Alenia - De Jong - Arthur/Puig

Wincy Rakiticia...

Nooo, pokazał charakter. Brawo, brawo, brawo !

Wczoraj grali gracze, ktorym chce sie biegac i bylo widac efekt.

I taka mala uwaga do tych, ktorzy nie widzieli lub nie potrafili zauwazyc dobrej gry Aleni... Wlasnie dzieki takim graczom jak Alenia czy Rafinha zdobywa sie przewage w srodku pola. Te wszystkie z pozoru drobne, nieznaczace kontakty z pilka, sposob poruszania sie po boisku w obronie i w ataku ma ogromne znaczenie w ataku pozycyjnym. Pierwsze przyjecie pilki, ktorym od razu stwarza sobie mozliwosc odegrania lub wyjscia spod pressingu, inteligentne podazanie za akcja i wychodzenie na wolne pole, jest czesto niedostrzegane przez milosnikow przekladanek w stylu Neymara.

jak dla mnie to jeden z wyróżniających się na boisku. Szukał piłki i widać głodny gry ale niestety nasz trener tego nie widzi i szkoda bo Alenia byłby dobry kandydatem do zastąpienia Rakitica a tak przez EV on odejdzie...

Dla mnie to kandydat na lustrzane odbicie Sergi Roberto. Nie zrozumiem transferu Firpo. Mecz z Interem chyba też ostatecznie przekreślił Todibo

Świetnie się go wczoraj oglądało ! Występ bardzo udany zważywszy że od dawien dawna nie grał i nie był w rytmie meczowym

Boże jak czytam że Alena lider i to że zaliczył dobry występ to aż mi słabo, koleś jest tak cienki że aż dziw że on tu jeszcze gra, on się nadaje poziomem do takiego alaves albo właśnie wczorajszego interu.
Niech ten betis go bierze i jak najszybciej wykupuje bo szkoda oczu katowac patrząc na niego

W nagrodę od Valverde dostanie zapewne miejsce na ławce.

Valdek wyjął asa z rękawa i Conte zgłupiał.

Droga redakcjo najlepsze z tego meczu jest to ,ze druzyna obecnie i od kilku meczy wyglada fizycznie i szybkosciowo bardzo dobrze albowiem na poczatku sezonu i i w kilkunast innych meczach wygladali fatalnie,jednostajnie.Czlapali po boisku bez przyspieszenia.Teraz widac wigor oraz to ,ze wraca radosc z gry.Rakitic wczoraj nawet zrobil rajd pomiedzy dwoma zawodnikami.Niestety Valverde calkowicie zlekcewazyl przygotowania do sezonu a ponadto zglupial z rotacjami co sie odbijalo na grze i wynikach.Bez przygotowania fizycznego i szybkosciowego nawet najlepsi nie beda grali i tyle.Mam nadzieje,ze forma bedzie rosnac i druzyna przyniesie nam wiele radosci

Rakitić wczoraj był dużo lepszy od Aleny, pokazując jak godnie zastąpił Busiego na pozycji defensywnego pomocnika. Nie przekonał mnie Alena nawet po wczorajszym występie. Dobre wrażenie zrobili dla mnie Todibo, Wague, Perez, Ansu. Griezmann czuł się lepiej bez Messiego biorąc na siebie więcej odpowiedzialności. Umtiti trochę nie pewnie z powodu braku ciągłości gry. Najsłabszy występ zanotował Junior, chyba on jednak nie na poziom Barcy. Semedo byłby lepszy na jego pozycji.

Grałby tyle co Arthur to dziś wyglądałby lepiej od Brazylijczyka. Tak to widzę po tym co prezentuje nie grając prawie wcale. On wygląda lepiej niż Arthur brakuje mu ogrania i wiadomo doświadczenia i zawsze podejmowania najlepszych decyzji ale to z powodu że nie gra.
Teraz i tak jest prawdopodobnie za późno żeby zaczął grać więcej kosztem takiego Arthura bo to byłoby dziwne go odstawić od składu. Jeden słabszy mecz i już byłby wielki lament a na niektóre mecze gdzie byłoby ciśnienie wyszłoby brak gdy doświadczenia i pewności siebie. Zobaczymy jak rozwiążą jego sytuację.

Fakt jest taki Alena od dłuższego czasu jest zawodnikiem pierwszego składu i gra mało. Nie miał zaufania nikt nie chciał ryzykować i go ogrywać a umiejętności mu nie brakuje. Przypominam jak Guardiola wprowadzał Busquetsa kosztem Yaya Toure który grał pewnie a Busqutsowi zdarzały się na początku błędy i początkowo wypadal słabiej. Był lament że jest za słaby. Guardiola się nie bał i konsekwentnie Busquetsa ogrywał

To był występ bez presji dla zmienników. Alena grał trochę lepiej niż na swoim normalnym poziomie, ale szału nie ma. Dalej lepsza opcja dla wszystkich jest wypożyczenie lub sprzedaż z możliwością odkupienia w zimowym okienku. Chyba, że Arthur już spisuje się na straty słysząc ostatnio o jego problemach zdrowotnych czy wychowawczych. Puig będzie lepszy od Aleny.

Powiem tak Alenia powinien mieć szanse zwłaszcza przy kłopotach arthura.Ale też z oceną trzeba się wstrzymać w dłuższym okresie.Bo 1 występ to jest za mało.

Młodzi fajnie się zaprezentowali, szkoda tylko że Ricky P nie dostał szansy, bo grajek z niego niezły

W końcu jest pora aby zaryzykować i postawić na młodych! Jeśli oni mają grać w Barcelonie to muszą łapać minuty tutaj ,a nie w jakimś Getafe,albo innych Celtach...W takich klubach gra się bez presji kibiców,klubu,a później wraca jeden z drugim i okazuje się ,że przed meczem już są przerażeni bo muszą wyjść na boisko gdzie każdy ich ruch jest oceniany przez setki tysięcy ludzi...

Bardzo pozytywny występ młodego wychowanka który pokazał trenerowi co traci. Szczerze powiem nie rozumiem Zarządu Barcelony ponieważ nie umieją wykorzystać grupy ludzi którzy sami dali szanse na zrobienie solidnej kariery. Kupują zawodników z nazwiskiem za duże pieniądze niż dać szansę swojemu wychowankowi. Barcelona bogata więc dla niej nie ma różnicy czy upłynie z budżetu klubowego. Oglądając wczorajszy mecz doszedłem do takiego wniosku że Artur nie zagrał by jak Alenia. Nie dziwie się że wychowankowie chcą odchodzić z klubu bo traktowani są jak powietrze. Wolą założyć koszulkę z herbem mniej znanego klubu i zgadzają się na mniejszą pensję ale grać i pokazywać na boisku czego nauczyli się w szkółce Barcelony.

@1 podań Rakiticia do Alenii tylko potwierdza, że Chorwat najlepiej lubi się pozbyć piłki podając do najbliższego partnera, który ciężar odpowiedzialności za akcję weźmie na siebie.

Zasłużył na odpoczynek. W następnych trzech meczach ławka.

Wiem że to nie Fifa ale Rakitić i Vidal powinni się już pożegnać z klubem, Busi, De jong, Arthur, Alena i Puig ta piątka powinna zostać i walczyć o swoje miejsca w jedenastce.
Alena bardzo dobrze wczoraj zagrał szczerze mówiąc zamknął mi mordę bo ja już w niego nie wierzyłem.

Nie ma szans na gre w Barcelonie. wcielil sie w role bo...nie było Leo. On gra prawie na jego pozycji, cafając się po piłkę lub pokazujac sie między liniami. W defensywie ma inne zadania od Leo, ale w ofensywie jest bardzo zbliżony do Leo sposobem poruszania się i sposobem gry, tylko niestety dla Carlesa to do Leo mu brakuje.

Przekleństwem naszych wychowanków jest to,że Barca chcąc być na topie kupuje wyróżniających się grajków za grube miliony więc nie wypada sadzać ich na ławie.
Tutaj powinna obowiązywać zasada,nie ważne ile kosztujesz,ważne w jakiej jesteś formie.Jesteś w lepszej dyspozycji to wychodzisz w podstawie bez względu na to jak się nazywasz.

Nie wiem co w nim takiego wyjątkowego. Gra poprawnie, bez „magicznych” zagrań, bez ryzykowania. Wykonuje to świetnie, ale to tyle. Ilu podobnych zawodników jest na świecie? Mnóstwo. Duży plus za wybicie się z naszej szkółki i oddanie Barcelonie. Ale nie przesadzajcie że jest lepszy od Rakitica.

Trzeba być naprawdę kiepskim obserwatorem aby nie widzeć co ten chłopak potrafi. Gdyby grał regularniej wymiatał by lepiej od Rakiticia i Vidala ale beton to beton. Za to co Valverde robi z Puiqiem i Aleną powinien polecieć ze stołka już dawno. Mam nadzieję, że pozbędą się drwali z Barcy i Alena z Puiqiem zaczną się ogrywać, bo talenty mają obaj większe niż Rakitić, Vidal czy nawet Artur.

Ewidentnie mecz z Bilbao na otwarcie sezonu był dla Carlesa bardzo wymagający fizycznie i musiał odpocząć do grudnia. Teraz też pewnie będzie zmęczony aż do kwietnia. Ernesto zarządza kadrą jak nikt inny!

Gdy bedzie regularnie gral, mysle, ze bedzie z niego kawal pomocnika. Ciekaee czy rzeczywiście, dla takich mlodych zawodnikow jak on, Puig, Wague czy Todibo,byloby ciezko znalezc klub do ktorego mozna bylby ich na te pol roku wypozyczyc. Nawet pol roku regularnego grania w Primera daloby dla nich niesamowity skok jakosciowy. Nie mowie juz o Ansu, bo on moim zdaniem jakosc ma aby juz w Barcelonie dostawac regularnie minuty.

Po tym poznaje się klasę trenera. Mimo słabszego początku sezonu, Valverde "zbudował" Alene na nowo i efekt był wczoraj.

Ten chłopak musi grać a nie siedzieć na ławie. Wypożyczenie konieczne. Może być nawet Getafe, oby tylko grał.