Carles Aleñá wcielił się w rolę lidera Barcelony na Giuseppe Meazza

Dariusz Maruszczak

11 grudnia 2019, 12:00

Mundo Deportivo

95 komentarzy

Fot. Getty Images

Carles Aleñá do tej pory nie cieszył się uznaniem Ernesto Valverde, ale to może się zmienić po meczu z Interem, w którym wreszcie otrzymał możliwość występu od pierwszej do ostatniej minuty. Hiszpan nie tylko wykorzystał szansę, ale i z powodzeniem wcielił się w rolę lidera środka pola.

Już w trakcie spotkania można było odnieść wrażenie, że jest to udany występ 21-latka. Aleñá nie spuszczał z tonu w żadnym fragmencie pojedynku, był bardzo aktywny, skoncentrowany i precyzyjny w swoich zagraniach. Na poziomie fizycznym i technicznym nie było widać żadnych braków, choć przed starciem z Interem Hiszpan spędził w tym sezonie na murawie tylko 63 minuty. Aleñá napędzał grę, potrafił utrzymywać się przy piłce i wejść w kontakt z rywalami.

Statystyki potwierdzają dobry występ Aleñi. 21-latek był zawodnikiem, który najczęściej w zespole Barcelony miał piłkę przy nodze (110 kontaktów). Zanotował też najwięcej celnych (79) i kluczowych (4) podań. O znaczeniu Aleñi we wczorajszym meczu świadczy również to, że piłkarze Blaugrany najczęściej szukali na boisku właśnie jego. Pomocnik otrzymał 91 podań, z czego 14 od Clementa Lengleta, 21 od Ivana Rakiticia, 11 od Juniora Firpo, 8 od Antoine’a Griezmanna i 7 od Frenkiego de Jonga. Aleñá nie unikał także starć z rywalami. Wygrał 7 z 13 pojedynków, a wszystkie jego trzy próby dryblingów były udane. Wychowanek Barcelony niewątpliwie dał Ernesto Valverde poważny argument, by trener częściej na niego stawiał.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Nie ma szans na gre w Barcelonie. wcielil sie w role bo...nie było Leo. On gra prawie na jego pozycji, cafając się po piłkę lub pokazujac sie między liniami. W defensywie ma inne zadania od Leo, ale w ofensywie jest bardzo zbliżony do Leo sposobem poruszania się i sposobem gry, tylko niestety dla Carlesa to do Leo mu brakuje.

@pax Grał na lewym środku pomocy, więc nie biegał tam, gdzie w zwyczaju ma biegać Leo.

@SergioTomas
Wcielił się w rolę Leo, Leo rozgrywa ze środka ze wskazaniem na prawo a carles na środku z ewskazaniem na lewo ale pozycja i rola jest w pewien sposób nie zmienna, rola playmakera, osoby odpowiedzialnej za napędzanie akcji.

@pax Na razie nie widzę przeszkód, dla których powinno wykluczyć się ich wspólną grę, skoro Messi potrafił świetnie współpracować z Xavim i Iniestą - również playmakerami i osobami odpowiedzialnymi za napędzanie akcji. Sądzisz, że przeszkodą jest fakt, iż Alena również gra lewą nogą?

@pax Trafione w sedno. Niestety.

@SergioTomas
Iniesta łączył ze sobą cechy ofensywnego pomocnika ze skrzydłowym, operując bliżej linii bocznej. Xavi grał duzo bardziej cofniety. Poza tym kiedy oni mieli najlepszy okres Leo był ustawiony wyżej niz obecnie, jako cofnięta "9". Próby z dopasowaniem Alenii skończyłyby się tak jak szukanie odpowiedniej pozycji lub odpowiedniego sposobu gry z Fabregasem, jako kolejnym pomocnikiem z tendencjami ofensywnymi.
« Powrót do wszystkich komentarzy