Ernesto Valverde: Jutro zagra Neto, to świetny bramkarz

Julia Cicha

9 grudnia 2019, 21:30

23 komentarze

Fot. Getty Images

Ernesto Valverde opowiedział o podejściu do jutrzejszego meczu z Interem, o nieobecności Leo Messiego oraz o szansie dla zmienników w spotkaniu ostatniej kolejce fazy grupowej Ligi Mistrzów.

[Pol Martínez, Barça TV] Jak dużym wyzwaniem jest dla was mecz z Interem, który wciąż walczy o awans?

To trudne wyzwanie. My na szczęście mamy już pewny awans, ale chcemy rywalizować w świetnej atmosferze, którą widzieliśmy tu już rok temu, i wygrać.

[Laura Brugues, TV3] Zakładam, że niepowołanie Leo Messiego jest spowodowane ważnymi meczami, które są przed wami. Rozmawiałeś z nim na ten temat, powiedziałeś mu, że nie poleci?

To sprawy wewnętrzne. Decyzje podejmuje trener w zależności od tego, co uzna za słuszne. Rozegraliśmy kilka spotkań z rzędu, ostatnie w sobotę wieczorem, a kolejne starcie już we wtorek. To, o co pytasz, to jednak sprawa wewnętrzna.

Mógłbyś wyjaśnić, dlaczego nie powołałeś Messiego i Alby?

Przed każdym meczem muszę wyjaśniać, dlaczego powołuję jednych, a nie drugich. Sprawa Alby jest jasna – nie dostał jeszcze pozwolenia na grę od lekarzy. Tak samo Nélson Semedo. Messi odpocznie, nic więcej. Mamy innych piłkarzy, którzy chcą rozegrać dobry mecz, tak jak zrobiliśmy to rok temu, kiedy też nie grał Messi.

[pytanie z Włoch] Jakiego Interu oczekujesz? On nie może pozwolić sobie na niewystawienie najlepszego składu.

Oczekuję groźnego przeciwnika, w końcu jest liderem Serie A. Już w pierwszym meczu Inter postawił nam trudne warunki, ma świetny początek sezonu. Rok temu również grał w ostatnim spotkaniu o być albo nie być i nie awansował. Chcemy rywalizować i wygrać, choć wiemy, że nie będzie łatwo.

[Albert Rogé, Sport] Czy starcie z Interem jest dobrą okazją, by dać odpocząć Ter Stegenowi?

Tak. Jutro zagra Neto. To świetny bramkarz, który do tej pory nie otrzymał jeszcze szansy.

[pytanie z Włoch] Jakie są najważniejsze różnice między Interem z tego sezonu a tym z poprzedniego?

Zmienił się trener, część piłkarzy, ustawienie, ale duch jest dalej podobny. Cierpieliśmy w meczu na Camp Nou. Inter dobrze wykorzystuje wejścia dwóch ofensywnych graczy – Lukaku i Lautaro. Obaj są bardzo groźni, z łatwością strzelają gole i musimy mieć to na uwadze.

[Marta Ramon, RAC1] Zabrałeś do Mediolanu sześciu zawodników rezerw, w tym Riquiego Puiga, który nie dostaje teraz tyle szans ile rok temu. Czy ten mecz może być odpowiedni, by zagrał i pokazał swoje umiejętności?

Zabrałem Puiga, ale też Morera czy Araujo. Biorę pod uwagę, że Riqui rozegrał wczoraj inny mecz. Trzeba na to uważać. Ansu miał pewne dolegliwości. Zobaczymy jutro, jak będą mieli się piłkarze. Wtedy podam definitywną listę.

[Alfredo Martínez, Onda Cero] Czy najtrudniejsze będzie dla ciebie jutro odpowiednie nastawienie zawodników i przekonanie ich, że ten mecz może mieć wpływ na przyszłość?

Od kiedy tu jestem, zawsze rozgrywaliśmy ostatnie spotkanie fazy grupowej z pewnym awansem przeciwko rywalowi, który o coś walczył. Nie przegraliśmy żadnego z tych starć. Mamy obowiązek wobec klubu i kibiców. Jesteśmy Barceloną i mamy obowiązek wygrywać zawsze.

[Jordi Blanco, ESPN] Wiesz, że przedstawiciele Barçy spotkali się z Interem i rozmawiali o potencjalnym transferze Arturo Vidala? Wolałbyś, żeby odszedł czy został?

Nic mi na ten temat nie wiadomo. Nikt mi tego nie mówił i sam też tego nie planowałem. Nie rozpoczęło się jeszcze zimowe okienko transferowe.

[Marta Carreras, Catalunya Radio] Leo Messi od ośmiu lat nie znalazł się poza lista powołanych na mecz Ligi Mistrzów. Czego bezwzględnie wymagasz jutro od zawodników?

Rok temu Messi oglądał mecz z trybun, a trzy dni później wystąpił przeciwko Betisowi. Wiemy, ile dla nas znaczy. Graliśmy już bez niego i czasem szło nam dobrze, a czasem nie. Jutro chcemy zagrać na wysokim poziomie, którego będzie wymagał od nas Inter.

Co sądzisz o Lautaro Martínezie?

To gracz, który ma świetny sezon. Jest szybki i silny, strzelił nam gola na Camp Nou. Dobrze rozumie się z Lukaku. W kwestii porównania z Luisem Suárezem, jest nieco inny.

[Roger Torreló, Mundo Deportivo] Gdybyś musiał wybrać kogoś do zastąpienia Luisa Suáreza, mógłby to być Lautaro Martínez?

Nie chcę rozmawiać o graczach innych drużyn, trzeba ich szanować. Czy Lautaro jest dobry? Oczywiście. Lukaku czy Godín również są.

[Adrià Albets, Cadena SER] Luis Suárez nie strzelił wyjazdowego gola w Lidze Mistrzów od czterech lat. Czy może mieć to wpływ na jutrzejszy skład? A może jednak dasz mu odpocząć?

Nie myślałem o tym. Zawsze zadajecie mi to pytanie. Rok temu Luis miał tutaj dużo okazji, ale nie udało mu się zamienić żadnej na bramkę.

[pytanie z Włoch] Chciałabym zapytać o jutrzejszy skład. Czy Griezmann i Suárez mogą zagrać od pierwszej minuty?

Byłem o krok od podania ci całej jedenastki, ale jednak tego nie zrobię. [śmiech]

[pytanie z Włoch] Jak najlepiej bronić przeciwko Lukaku?

Trudno znaleźć drugiego tak silnego gracza. Trzeba pamiętać, że Lukaku często „oszukuje”. Wydaje się, że wchodzi mocno, że jest graczem siłowym, a tak naprawdę ma wiele innych umiejętności: strzał i grę kombinacyjną. Rozgrywa dobry początek sezonu. To prawda, że jeszcze się z nim nie mierzyliśmy. Musimy pamiętać, by chronić piłkę, bo to bardzo silny piłkarz.

[Carles Escolán, Radio Marca] Czego oczekujesz jutro po rzadziej grających piłkarzach? Czy dobrym przykładem może być dla nich Ivan Rakitić, który grał bardzo mało, a w ostatnich trzech spotkaniach zaczynał od pierwszej minuty?

W trakcie sezonu dochodziło do zmian na różnych pozycjach, to jedna z nich. Mamy nadzieję, że inni będą prezentować tak wysoki poziom jak Ivan. Poziom rywalizacji jest wysoki.

[Manuel Oliveros, Cadena COPE] Zakładam, że jako trener nie chciałbyś odejścia lub wypożyczenia dwójki pomocników w zimowym okienku transferowym?

Zobaczymy, co się wydarzy. Musimy mieć obsadzoną każdą pozycję. Od stycznia do maja jest dużo czasu i dużo meczów.

[pytanie z Chin] Barça z Messim i bez Messiego to nie to samo. Jak planujesz taki mecz? To szansa dla Ansu Fatiego?

Kiedy nie ma Leo, również możemy wystawić jedenastu zawodników. To piłkarz robiący różnicę, ale my chcemy zachować nasz styl i móc rywalizować niezależnie od tego, kto znajduje się na boisku. Ansu miał pewne problemy. Zobaczymy, czy jutro będzie mógł zagrać.

[Marcelo Bechler, Esporte Interativo] Mógłbyś wyjaśnić problemy zdrowotne Arthura z kością łonową? Martwią cię one w dłuższej perspektywie?

Arthur wrócił z niewielkimi dolegliwościami ze zgrupowania reprezentacji. Wolał nieco zwolnić. Nie wiem, czy sytuacja może się pogorszyć. W poprzednim sezonie problem trwał przez cały sezon. W tej kampanii to kontrolowaliśmy, ale nie udało się i zobaczymy, jak rozwiążemy tę kwestię.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Zmieńcie tytuł na "Dziś zagra Neto"

Taki świetny że drugi raz gra od początku sezonu. Szczerość to nie jest mocna strona Ernesta

No w końcu. Oby Neto grał częściej niż Jasper.

Jakiego Interu można się spodziewać ? , - Rzecz jasna będą bardzo agresywni , pierwsze pół godziny to będą siadać wysoko do póki nie strzelą

Jeśli jakiś zespół ma w grupie Barcelonę, to najlepiej rozgrywać z nią ostatni mecz :) Zwiększa to szansę na zdobycie punktów.

Ci dziennikarze to porażka. Jest ograniczona ilość pytań, a oni cały czas pytają o to, kto zagra, czemu ktoś jest niepowołany itd. Odpowiedzi można przed konferencją na to napisać i każdy z nas trafi. Kreatywnych pytań jest jak na lekarstwo. Ktoś im płaci za zadanie tych kiepskich pytań.
Komentarz usunięty przez użytkownika

Ter stejgen gorszy?dramat z tobą gosciu

I słusznie, że nie gramy podstawowym składem z Interem. Za 4 dni trudny wyjazd, za tydzień mecz z Realem. Idealny moment, żeby dać trochę pograć innym. Poza pucharem króla takich okazji już dużo nie będzie.

Ten co wyleciał z info dzień przed meczem xD