Javier Aguirre: W meczu z Barceloną musimy dać z siebie wszystko

Radek Koc

22 listopada 2019, 19:35

Marca, AS

Brak komentarzy

Fot. Getty Images

Trener Leganés Javier Aguirre wziął udział w przedmeczowej konferencji prasowej. Meksykanin stwierdził, że jego drużyna jest w stanie powtórzyć wynik z zeszłego sezonu i ponownie pokonać kataloński zespół. 

Rzuty wolne Messiego: Logiczną rzeczą byłoby uniknięcie niepotrzebnych fauli.  To jest jednak trudne, kiedy rywal atakuje. Inną sprawą jest to, że nie pozwolimy przeciwnikom przedostać się z piłką pod naszą bramkę. Prawdopodobieństwo popełnienia faulu jest wysokie, większe niż w innych meczach. Musimy być inteligentni. Postaramy się zminimalizować ryzyko utraty bramki z rzutu wolnego wykonywanego przez Messiego. 

Niebezpieczeństwo Barcelony: Tam nawet trener jest niebezpieczny. Najważniejsze są detale. W zeszłym sezonie udało się pokonać Barçę, ponieważ kilka szczegółów zadziałało na naszą korzyść. Przy takich ekipach jak Barcelona trzeba zadbać o wszystko, o każdy szczegół. Nie można popełniać błędów, nie można wątpić, trzeba być zaangażowanym od pierwszej minuty. Należy rozegrać doskonały mecz, ale nawet wtedy możesz z nimi przegrać. 

Najlepszy piłkarz Barçy, poza Messim: Wybieram Suáreza! To niesamowity łowca bramek. Nie odkrywam jednak niczego nowego. Od wielu lat jest nie do zastąpienia. W zeszłym sezonie Barça miała na jego pozycji zmiennika, który nie spisał się do końca dobrze. Suárez jest bardzo cenny. Nie chcę jednak umniejszać innym zawodnikom: Piqué, Lenglet, Busquets, Arthur, Griezmann, Fati, Dembélé... Można tak wyliczać. Każdy może zaskoczyć. Ja jednak wyróżniłbym Suáreza, bez wątpliwości. 

Motywacja przed meczem z Barçą: Piłkarze muszą wyjść na taki mecz i zagrać bez trenera. Jeśli w meczu z Barceloną nie jesteś odpowiednio zaangażowany i zmotywowany, przeciwnik od razu obnaża wszystkie twoje braki. Jestem przekonany, że w tym przypadku motywacja będzie zupełnie naturalna. Ilu z nas, zgromadzonych tutaj, dałoby palec, aby zagrać jutro przeciwko Barcelonie i przeciwko Messiemu? Może nie cały palec, ale na pewno paznokieć. Mecz obejrzą miliony osób na całym świecie. Jeśli wygramy, damy się poznać ludziom. Powiedzą: "O, jak dobrze zagrał ten piłkarz". Albo: "Strzelił przepięknego gola Ter Stegenowi w samo okienko". Jestem pewny tego, że moi podopieczni będą zmotywowani. Kiedy ekipa wychodzi na boisko z chęcią odniesienia zwycięstwa i walki za barwy klubowe, to bardzo pomaga. To podstawa. Potem należy starać się dobrze grać w piłkę, czasami będąc w jej posiadaniu, czasami bez niej. Zazwyczaj Barcelona zabiera piłkę i trzeba umieć grać, kiedy nie jest się w jej posiadaniu. 

Frenkie de Jong: To wspaniały gracz, którego Valverde wystawiał już na trzech różnych pozycjach w środku boiska. Postaramy się sprawić, aby Barça nas nie zdominowała liczebnie w tej strefie. Nie przewidujemy jednak żadnego specjalnego planu pod konkretnego gracza. Trzeba powstrzymać całą drużynę Barcelony. 

Moment meczu z Barçą: Nigdy nie ma dobrego momentu, aby grać przeciwko Barcelonie. Większość trenerów powiedziałaby pewnie, że lepiej grać z nią na początku sezonu. W pierwszej czy drugiej kolejce wszystkie drużyny znajdują się jeszcze w fazie sezonu przygotowawczego, a Barcelona ma za sobą mecze w innych częściach świata, wszyscy mamy na koncie po zero punktów... 

Wynik: Powiedziałem moim piłkarzom, aby oddzielili kwestię wyniku końcowego. Pograjmy w piłkę. Niech ludzie, którzy przyjdą nas dopingować, wrócą zadowoleni do swoich domów. Niech mają tę przyjemność i zobaczą, że na boisku daliśmy z siebie wszystko. Nie jest ważne, czy zremisujemy, czy przegramy. Mamy zobowiązanie wobec naszych kibiców. Będziemy rywalizować z Barceloną. Udało się nam pokonać Barçę w zeszłym sezonie. Czemu miałoby się nie udać również teraz? 

Forma po przerwie reprezentacyjnej: W tym tygodniu przeprowadziliśmy bardzo intensywne zajęcia. Pogoda zachęca do tego, aby się trochę poruszać... Brakowało nam siedmiu reprezentantów swoich krajów i to dało się odczuć. Barcelona również miała ten sam problem. Nie ma zatem mowy o żadnych wymówkach. Jesteśmy w takiej samej sytuacji. Moi piłkarze trenowali bardzo dobrze. Zobaczymy, czy uda się nam to pokazać na placu gry. Fizycznie zyskujemy coraz większą pewność siebie. Gracze dają mi odczuć, że wierzą w swoje możliwości. 

Poleć artykuł