Sport: Urugwaj i Argentyna zostały poproszone o odwołanie meczu towarzyskiego w Izraelu

Dariusz Maruszczak

31 października 2019, 21:30

Sport

21 komentarzy

Fot. Getty Images

Jak donosi dziennik Sport, klub Khadamat Rafah, który jest finalistą Pucharu Palestyny, oficjalnie zwrócił się do Argentyny i Urugwaju o odwołanie meczu towarzyskiego między tymi reprezentacjami, który miałby odbyć się 19 listopada w Izraelu.

„Izrael chce wykorzystać swoją światową pozycję, żeby ukryć swoje zbrodnie przeciwko ludzkości poprzez wydarzenia sportowe. Prosimy, abyście do tego nie dopuścili” – list o takiej treści wysłano we wtorek do obu federacji w celu odwołania spotkania, które ma odbyć się w Tel Awiwie. W pojedynku Argentyny z Urugwajem może wziąć udział Leo Messi, który został powołany przez selekcjonera Lionela Scaloniego po wygaśnięciu sankcji nałożonych na 32-latka za krytyczne wypowiedzi wobec CONMEBOL po Copa América. Crack z Rosario mógłby się zmierzyć w tej konfrontacji ze swoim przyjacielem Luisem Suárezem.

Khadamat Rafah zwraca także uwagę, że Izrael odmówił udzielenia pozwolenia na wyjazd na Zachodni Brzeg większości piłkarzy tego zespołu, przez co klub nie mógł udać się na finał Pucharu Palestyny 2019. Starcie musiało w tej sytuacji zostać odwołane. „Przez cały czas FIFA zachowywała milczenie” – skarży się klub, który opisuje w ten sposób warunki życia w Strefie Gazy na skutek blokady ze strony Izraela. Podkreśla się również, że w Strefie Gazy istnieje drużyna złożona z zawodników z amputowanymi kończynami czy pokrzywdzonymi w inny sposób w związku z walkami w tym regionie.

Przypomnijmy, że do podobnej sytuacji doszło w czerwcu ubiegłego roku, gdy Argentyna miała zmierzyć się z Izraelem w Jerozolimie z okazji obchodów 70-lecia powstania państwa położonego na Bliskim Wschodzie. Prezes Palestyńskiej Federacji Piłki Nożnej Jibril Rajoub oskarżył wówczas Izrael o wykorzystywanie Messiego i innych gwiazd jako narzędzi w grze politycznej oraz zachęcał do palenia koszulek z nazwiskiem 32-latka w ramach protestu. Został on ukarany przez FIFA za podżeganie do nienawiści i przemocy oraz udział w wywieraniu presji, która miała doprowadzić do anulowania spotkania. Po intensywnej międzynarodowej kampanii promującej bojkot federacja kraju z Ameryki Południowej odwołała swój udział w meczu

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Najgorsze jest że sport stał się dla jednych i drugich narzędziem do wywierania presji.

Z jednej strony, krytyka użytkowników słuszna w wymiarze ludzkim, ale sytuacja nie jest jednostronna i oczywista. To nie Izrael napadał sam siebie w czołgach państw ościennych. To nie w Izraelu, zniszczenie tego państwa, jest wpisane w "cele strategiczne".
Zastanawiam się, jak byście się czuli, gdyby Polska leżała między 3-4 sąsiadami, którzy otwarcie mówią, ze jej zniszczenie, jest podstawą ich polityki. Z terenów ich państw, co dzień lecą pociski moździerzowe, rakiety, albo wdzierają się samobójcy z pasami trotylu i wysadzają się w centrach Polskich miast.
Jakbyście się czuli, gdy Rosja, Niemcy, Czesi, Ukraińcy, twierdząc, że ich ludność żyła na terenach Polski, mają prawo domagać się usunięcia was z mapy.
Pytanie brzmi, jak zdefiniować granicę obrony koniecznej. Zastanawiam się, czy mając ilość ofiar Polaków w 2 wojnie światowej, godzilibyście się na cokolwiek, co może stanowić zagrożenie, dla waszego prawa o samostanowieniu i obronie.
Ciekawe, czy dziś krzyczący o uciśnionym ludu Palestyny, potrafią sobie wyobrazić, że gołębimi metodami, bez strat wśród cywili, zwracają się do Czeskich/Niemieckich/Rosyjskich/Litewskich/itd. terrorystów, którzy podsyłają swoje bomby w "opakowaniach" matki z dzieckiem.
Nic tu nie jest czarno białe.

no i kurde prawidlowo. zobaczymy czy urugwaj i argentyna maja jaja

Murem za Niepodległą Palestyną i dzielnym narodem palestyńskim.

Szkoda ze trzeba odwoływać mecze żeby pokazać światu co robi Izrael i o i jeszcze oskarżają Polaków o antysemityzm.

Jak najbardziej za . Napisałbym coś więcej ale szkoda mi bana . Nie pozdrawiam Izraela

Przecież Izrael to kraj, który niesie pokój.

O ironio.