Przedmeczowa analiza spotkania Barcelony z Realem Valladolid według Lobo Carrasco

Radek Koc

29 października 2019, 17:00

Mundo Deportivo

2 komentarze

Fot. Getty Images

Były piłkarz Barcelony, a obecnie dziennikarz Mundo Deportivo Lobo Carrasco przeanalizował najważniejsze aspekty dzisiejszego pojedynku na Camp Nou. 

1. Największą gwiazdą jest cała drużyna

Real Valladolid utrzymuje wolne tempo w LaLidze, ale znajduje się na bezpiecznym miejscu. Mimo trudnej końcówki zeszłego sezonu, Ronaldo nie zdecydował się na zmianę trenera. Dzięki temu w klubie zapanowała stabilność, a relacje między szkoleniowcem Sergio Gonzálezem i prezydentem oraz piłkarzami zostały dodatkowo wzmocnione. 

Ekipa z Valladolid stosuje najczęściej system 4-4-2. Na środku obrony wyróżnia się Kiko Olivas (jego mocną stroną jest gra w powietrzu, słabiej radzi sobie w akcjach rozgrywanych po ziemi). W środku pomocy występują Míchel i Joaquín, którzy starają się utrzymać właściwą równowagę zespołu. Drużyna gra bardzo intensywnie w środku boiska, zaś na skrzydłach może liczyć na dobrą grę ofensywną i nieco gorszą w defensywie. Po prawej stronie biega lewonożny Oscar Plano, natomiast po lewej prawonożny Toni Villa. Potrafią grać 1 na 1 oraz posyłać prostopadłe podania do uwalniających się spod opieki obrońców Guardioli czy Unala. Real może też zagrać systemem 4-5-1. Może dojść do pewnych zmian w porównaniu z zazwyczaj wystawianą jedenastką. 

2. Powietrzny problem

Jordi Masip gra znakomicie w bramce i ma niepodważalne miejsce w wyjściowym składzie. Często jest pierwszym inicjatorem kontrataków. Najbardziej cierpi jednak w momencie wyjścia z bramki i konieczności gry w powietrzu (centry z jednego krańca pola karnego na drugie oraz rzuty rożne i wolne). Takie okazje mogą być dobrze wykorzystane przez piłkarzy Barçy. 

Na szczęście Masip może liczyć na siłę Olivasa, Salisu i wsparcie ze strony Joaquína. Barça może zatem wykorzystać grę w powietrzu, ale strategia opierająca się na stałych fragmentach gry powinna być jedynie możliwą opcją, a nie priorytetem. 

3. Barça poszukuje szczelności w defensywie

Zespół Blaugrany chce poprawić swoje statystki, a najtrudniej będzie z tymi defensywnymi. Nie chodzi tylko o właściwy wybór czterech obrońców. Napastnicy i pomocnicy muszą wziąć na siebie większą odpowiedzialność w odbieraniu piłki rywalom. 

W futbolu coraz bardziej nastawionym na fizyczną powtarzalność kolektyw jest ważniejszy niż talent indywidualny. Wymaga się od graczy, aby utrzymywali bardziej zwarte linie i poruszali się w bloku w celu zwiększenia szczelności w defensywie. W przypadku Barcelony solidarność po stracie piłki musi się stać obowiązkiem. W ten sposób będzie możliwe uzyskanie potrzebnego automatyzmu w grze. Valladolid nie wyróżnia się grą w polu karnym (swoim i przeciwnika), ale jest solidnym blokiem w pozostałej części boiska. Piłkarze Barçy podchodzą do spotkania wypoczęci i będą chcieli sięgnąć po pierwsze miejsce w tabeli. 

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Bardzo lubię analizy przedmeczowe.
Zwłaszcza kogoś, kto siedzi tam na co dzień i śledzi poczynania wszystkich klubów.

I ta cisza w komentarzach... bezcenna.
Po meczu będzie łatwiej 'komentować'. Prawda?